SELFEXILE

CD/LP 2020, Czar of Crickets Productions / post-hardcore, sludge, noise rock / Švýcarsko

HEAVY HARVEST je hlučné trio kombinující noise rock, hardcore a sludge. Vydavatel sice tvrdí, že i punk a stoner rock, nicméně tyto žánry jsou na „Iron Lung“ ke slyšení sporadicky. V hlavní roli jsou zatěžkané riffy, které se valí jako pověstný parní válec; bicí tíživou atmosféru přiživují a vokál korunuje. 

Tolik základní charakteristika druhého alba švýcarské kapely, která vznikla v roce 2014, o dva roky později nahrála debut „Rats“, který vyšel v roce 2017, loni pak následovala druhá placka (polykarbonátová i z PVC). 

Kapela se dostala do stáje Frederyka Rottera (ZATOKREV), ve které se nehraje na žánrovou sevřenost, žel ani na produktovou parádu. CD HEAVY HARVEST je vloženo do ošizené pošetky, jejíž titulní strana se mi nelíbí, zadní pak obsahuje jen seznam skladeb a kontakty vydavatelství; texty, sestava, fotka… nikde. Možná k nám do redakce doputovala ořezaná promo verze, možná je to tahle úsporně schválně, mně to každopádně neoslovuje a neuspokojuje.

S hudbou je to naštěstí lepší, ta má slušnou úroveň i potenciál zaujmout ctitele post-hardcoru či sludge, přičemž se většinou pohybuje na pomezí uvedených žánrů. Songy se převalují, táhnou, často se jeden motiv několikrát opakuje a začátek alba je prostoupeno negativní energií, která posluchače postupně zašlapává do země. Takže na poslech je třeba si udělat náladu – předpokládám, že ne pokaždé se potenciálnímu posluchači podaří těch třiatřicet minut doposlouchat. Nervy drásající zpěv taky na cestu do nitra „Iron Lung“ nepřisvítí, ale O´Nealovi o žádné světlo nejde, ani o to na konci tunelu. Tunel, kterým HEAVY HARVEST kráčejí, totiž světlem nekončí…

Nesnadnou procházku komplikuje i sevřenost materiálu. Songy 1-4 jakoby vypadly z jednoho hnízda, jak mají podobnou atmosféru, až pátá „Needles“ se liší, je svižnější, více hardcore a méně post/sludge, kytara se pohybuje výš a vokál vlastně taky. Prostředek nahrávky je vůbec pestřejší, v „Oven“ lze postřehnout závan psychedelických sedmdesátých let, v „7845-04“ pak trochu punku (asi jediná relativně pozitivně laděná záležitost). Pak se to zase noří do bahna a ubíjí a ničí a… v případě „Pig Doctor“ útočí na psychiku pěkně pokroucenými postupy – které mi paradoxně šmakují, podobně jako ty v „Candy“. Dojezd je ale zase takový nemastný neslaný, podobné střídání vypjatých a volnějších pasáží už každý slyšel mockrát.

Objektivně ale nic proti, „Iron Lung“ je solidní nahrávka, nejen instrumentálně, ale i zvukově (REC Studio). 

Seznam skladeb:

 1. Worship
 2. Scream
 3. Nosebleed
 4. Body Hammer
 5. Needles
 6. Oven
 7. 7845-04
 8. Fertilizer
 9. Iron Lung
 10. Pig Doctor
 11. Candy
 12. Skeleton

Čas: 33:55

Sestava:

 • O'Neal – guitar, vocals
 • Aaron – bass 
 • Jonas – drums 

Bandcamp
Facebook
YouTube

 


Zveřejněno: 14. 04. 2021
Přečteno:
406 x
Hodnocení autora:
5 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář