Nejbližší koncerty
 • 20. 08. 2022Dead Daniels - OpenAir Na Staré cestě vol.3
 • 20. 08. 202220-08-2022 CHATOVÁ OSADA LUH SUŠICE koncert můžeme naz...
 • 03. 09. 2022V priebehu Montana Metal Festu vystúpia skupiny súčasnej...
 • 03. 09. 202203-09-2022 Chatová osada LUH Sušice, 34201 areál otevř...
 • 09. 09. 2022Páteční večer ve farářově sluji s PIKODEATH - thrash de...
 • 10. 09. 202210.9.2022 S-klub Olomouc Od: 18:00h. MASSACRE-(USA),NEC...
 • 17. 09. 2022Dead Daniels (Hard Rock,N´Roll - Praha): https://deaddani...
 • 23. 09. 2022Masakrální Nóbl mejdlo číslo 39. rozezvučí staří známí úd...
DARK GAMBALLE - Romance panenky a kladiva

CD/LP 2021, Support Underground / thrash metal / Česko

Jestliže sledujete tvrděmetalovou scénu už nějaký ten pátek a pokud přijímáte hypotézu, že vše podstatné bylo řečeno na prvních albech BLACK SABATH, jistě mi odpustíte hodně zjednodušené přirovnání stavu žánru ke stavebnici Lego. Z mého úhlu pohledu jsou jednotlivé dílky skládačky jasně dány a je jen na staviteli, jakým směrem nechá rozlétnout svou fantazii. No a čtyři maníci z Valašska vzali krabice s logy svých oblíbenců (vnímám vliv SLAYER, SODOM, EXODUS…), vysypali je na jednu velkou hromadu a po společně vynaloženém úsilí ukázali na debut „Built To Nothing“.

Nechystám se provádět pitvu zaměřenou na detailní průzkum jednotlivých orgánů, ale vezmu to pohledem shora (ne spatra) na odhalené útroby jako celek. Když na mne vyhrknete spojenectví thrash, debutová deska a čerstvě ochmýřené mládí, na mysl se vkradou předsudky, jež obrátí oči navrch hlavy a ústa roztáhnou ve škodolibý úsměv. „Tak čípak naivní plagiát slavného jména si dáme tentokrát?“ Je jenom dobře, že všeználek dostává tu a tam za svůj unáhlený odsudek nafackováno a překvapení se konají. REFORE svou prvotinou nestvořili milník žánru (ani si nemyslím, že jim o to šlo), ale nahráli album, které se poslouchá více než dobře. Kluci mají tah na bránu, kvalitní zpěv a sílu ve sborech. Kytarová sóla zde nefungují jako zdobící doplněk (poslední EXORCIZPHOBIA), ale spíše se počítají za základ garderoby. Nevyčnívají, na druhou stranu do skladeb pasují a pocit zbytečnosti nepřichází.

Když bych měl přece jen říznout a vyjmout nejoblíbenější kousky, hodil bych do misky třetí „Nobody Can Save Me“, následnou „Your Price“ a titulku „Built To Nothing“. Zvlášť poslední zmíněná šíří pozitivní vibrace do celého těla a Frantovo frázování mě pekelně baví.

Zvuk byl upečen v GM studiu a za mne je k předváděnému nášupu skvěle padnoucí. Co se povedlo o poznání méně, nebo lépe co se nepovedlo vůbec, je baladická „Something To Say“. Protože vím o smutných událostech vedoucích k jejímu napsání, chápu, že na albu prostě být musí, ale ač to dělám nerad a minimálně, přeskakuji při zaznění prvních tónů na další track.

Mockrát mne při poslechu přepadala úvaha o pomyslném souboji zkušeného, postaršího thrashera a nadrženého mládí. Borec z první skupiny má nahráno a ví co a jak, ale nespoutanost, živelnost a nadšení omladiny prostě znovu nevzkřísí, kdyby se na hlavu stavěl. Snad nejmarkantněji to můžeme sledovat u samotných zakladatelů žánru – METALLIKY. Možná se pletu, ale topíte-li se v penězích, berete hodiny zpěvu a u nahrávání alba asistuje psycholog, prostě důvěryhodnou thrashovou desku nenahrajete. Kluci z REFORE (zatím) podobné kraviny řešit nemusí a vystačí si s výše zmíněnými ingrediencemi. Start se vydařil a další vývoj mají jen ve svých rukách. Osobně větřím slibnou budoucnost…

Seznam skladeb:

 1. Trapped
 2. Lifeless
 3. Nobody Can Save Me
 4. Your Price
 5. Reason To Exist
 6. Something To Say
 7. In The Name Of The Law
 8. Where Is Your Heaven
 9. Built To Nothing
 10. Without Control
 11. Reflection Of Society

Čas: 44:55

Sestava:

 • František Tkadlec – kytara, zpěv
 • Matěj Fišer – kytara
 • Karel Chromáček – basa
 • Dominik Suchma – bicí

ROZHOVOR

Facebook
Bandcamp

http://www.supug.cz/

 


Zveřejněno: 12. 04. 2021
Přečteno:
1257 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Horaguru | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář