TELEPATIE

CD/LP 2019, Les Acteurs De l\'Ombre Productions / post black metal / Francie 

O existenci kapely ASPHODÈLE jsem donedávna neměl tušení. Jelikož se jedná o subjekt relativně čerstvý a „Jours Pâles“ je jejich debutem, vrhá to na moje znalosti stín jen nepatrný. (úsměv) Francouzská pětice se hlásí ke škatulce post black metal, tedy vodám, ve kterých neplavu často a v těch se znakem galského kohouta jsem plavcem téměř nezkušeným. Nu což, člověk si rád rozšíří obzory.

Album startuje intro „Candide", jímž se jako nosný prvek nese celkem vtíravá klavírní melodie, k níž se postupně přidávají ostatní nástroje. Docela jsem vykulil oči, když je v polovině skladby dětský smích umlčen výstřelem. Po intru následuje „De Bréves Etreintes Nocturnes" a začíná být celkem jasno. Svižný, melodický začátek skladby mě přinutil k zamyšlení, jestli se toto o zmíněný black metal byť jen otřelo. A mělo být hůře, jakmile začal zpěv Audrey Sylvain, tušení se měnilo v neúprosný fakt, že na této zastávce budu na autobus své oblíbené hudby čekat marně. No nic, jednou jsem nastoupil, tak je potřeba dojet do cíle, pohodlí nepohodlí.

Titulní trojka „Jours Pâles“ začíná zajímavým riffem, než to zpěvačka svým monotónním projevem opět pošle pro mé uši do kopru. Abych vysvětlil, nejde ani tak o kvalitu zpěvu, vadí mi spíš ta civilnost a nedostatek jakékoliv přidané hodnoty. Fakt, že je album nazpíváno v rodném jazyce, můj postoj k němu rozhodně nijak negativně neovlivňuje, spíše naopak. Jsem obrovským fanouškem MISANTHROPE a francouzština mi v jejich podání vyloženě lahodí.

Ono vlastně není třeba album dal detailněji rozpitvávat skladbu po skladbě. Většinou se střídají klidnější pasáže, kde je ke slyšení Audrey, s těmi tvrdšími, kterým vévodí vesměs zpěv klávesáka, skrytého pod přezdívkou Spellbound. Stylů, ve kterých se album pohybuje, najdeme povícero. Od laciného popu, přes rock a metal, až ke troše blacku. Toho je ale jako šafránu a když už je ke slyšení, nejde o nic hodného k zapamatování. 

Nechci album jen hanit, muzikantsky toho není moc co vytknout, to samé se dá říct s úplným klidem i o práci producenta, jen mě to prostě nechává emočně totálně v klidu. Na druhou stranu věřím, že se jedná o kapelu, která si své posluchače najde. Tentokrát je to za šest.

Seznam skladeb:

 1. Candide 
 2. De Bréves Etreintes Nocturnes 
 3. Jours Pâles 
 4. Gueules Crasses 
 5. Nitide 
 6. Refuge (feat Gérald Milani)
 7. Reminiscences (feat Graf – PSYCHONAUT 4)
 8. Décembre

Čas: 39:00

Sestava:

 • Audrey Sylvain – vocals 
 • Spellbound – keyboards, vocals 
 • Stefan Bayle – guitars 
 • Christian Larsson – bass
 • Willheim – drums

Facebook
YouTube
 


Zveřejněno: 15. 01. 2020
Přečteno:
3338 x
Hodnocení autora:
6 / 10

Autor: Horaguru | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář