Nejbližší koncerty
  • 17. 07. 2024Oldschool death metalová kapela Jungle Rot z USA hrající ...
  • 21. 07. 2024Black'n'rollová senzace ze Skotska dorazí poprvé do Ostra...
  • 27. 07. 202427.7 první ročník festivalu Leviathan Open Air, fotbalové...
  • 09. 08. 2024Druhá zastávka nukleární fúze proběhne v Kestřanech na fo...
  • 20. 08. 2024Ruská pagan metalová kapela Arkona se vrací do Ostravy s ...
  • 22. 08. 2024More Noise For Life Vol. 16 BASTARD ROYALTY - Crust co...
  • 23. 08. 202423.-24. 8. 2024, fotbalové hřiště Lužná u Rakovníka SQUA...
  • 24. 08. 2024TOUTATIS FEST První ročník jednodenního plzeňského fest...
HUSMAN FEST 2024

Deathmetalová lokomotiva Tortharry je opět v pohybu. A rozhodně má pořád páru. Nová deska Paměť kamenů možná překvapuje českými texty, hudebně se však stále jedná o ryzí žánrovou smršť, která pokračuje v tradici předešlých alb. Tortharry jsou zkrátka jistota tuzemské metalové scény.

Že fanoušci mohou počítat s ryzím death metalem, dává najevo už zlověstný jedovatě zelený obal z dílny Garyho Ronaldsona. „Je to trošku paradox, protože jsme vždycky spolupracovali s českými autory, a teď, když máme album v češtině, jsme se vůbec poprvé rozhodli oslovit někoho ze zahraničí,“ uvádí kytarista a zpěvák Dan. „V minulosti jsme některé obaly podcenili, napadají mě třeba alba Reborn a White, ale od desky Follow se snažíme vizuálu věnovat větší pozornost. Ačkoliv obal poslední desky Altars Of Ignorance od Jaromíra Bezruče byl skvělý, řekl jsem si, že bychom se mohli posunout dál a zkusit někoho známého z ciziny. Gary Ronaldson dělal třeba Pig Destroyer, Misery Index nebo Napalm Death, je to šikovný malíř, jeho portfolio se mi moc líbí, tak jsme si řekli, že do toho půjdeme.“

Kapela si pohlídala i zvukovou stránku, kdy potřetí v řadě vyrazila do studia The Barn. Producent Dan Friml tak začíná být jednou z klíčových osobností novodobých Tortharry. „Prošli jsme už mnoha studii, zmíním například Šopu, Shaark či polský Hertz, ale faktem je, že The Barn nám skutečně sedí. Jeho vybavení, odpočinková zóna, prostředí kolem, samota, do toho klid, rozhled a znalosti Dana Frimla… Skvělý zvuk, skvělá produkce, ani na chvilku jsme nepomysleli na to, že bychom tentokrát točili jinde,“ říká Dan.

Jak už bylo řečeno, novinka je v češtině. Tortharry mateřštinu využívali v dřevních dobách, ale na žádnou řadovou desku se nedostala. Až letos. Chlapi to prostě chtěli zkusit. Zda se vyplatilo, ukáže čas. Deska vypráví o smutných příbězích, které jsou spojeny s kameny, dá se tedy mluvit o koncepčním albu.

Paměť kamenů vychází na CD a v digitální formě. V druhé polovině roku dojde na vinylovou edici. Vydavatelem je MetalGate, se kterým Tortharry spolupracují dlouhodobě. Deska bude pokřtěna na MetalGate Czech Death Festu, jenž se uskuteční 13. až 15. června v Červeném Kostelci.

Paměť kamenů můžete objednat na www.metalgate-eshop.cz.


Publikováno: 13. 06. 2024
Autor: Johan

Fotogalerie