CÉMURŠÁMUR

TŘI SESTRY & HORKÝŽE SLÍŽE – Bratia & Sestry CD 2013, Parlophone

Přestože takzvané splity jsou blízké zejména undergroundovým žánrům, naprosto výjimečně se něco na ten způsob objeví i v mainstreamové sféře. Zkušenost s tímto mají zejména TŘI SESTRY, které před šesti lety realizovaly vánoční album "Rocková nadílka", kde se nachází také DIVOKEJ BILL, a aktuálně se dopustily zajímavé česko-pomlčka-slovenské spolupráce s kapelou HORKÝŽE SLÍŽE. Přičemž v obou těchto případech si zúčastněné soubory hrací plochu nedělí na dvě poloviny, jak tomu většinou bývá v oblasti hardcoru, grindcoru či metalu, ale různě se střídají.

Slovenští "bratia" a české "sestry" jen velmi těžko mohli zvolit vhodnější název nahrávky, kterou plně stvrzuje také obal ve striktně národních barvách obou států. Aby tato vzájemná provázanost působila ještě vypečenějším dojmem, dovolují si oba soubory naprosté drzosti, když v úvodu a na konci recitují státní hymny. Jenže aby to nebylo příliš jednoduché, komplikují si to tím, že zatímco "bratia" roubují Matúškův text slovenské hymny "Nad Tatrou sa blýska" na Škroupovu melodii české hymny, "sestry" pro změnu vsazují Tylův text české hymny "Kde domov můj" do lidové melodie slovenské hymny. Zní to velmi nezvykle a podivně, ale jako experiment to funguje.

TŘI SESTRY dále předkládají svou úpravu horkýžovské písně "Veľká Mača, Vincov Háj", která částečně zastiňuje nové vlastní songy "Muslim", "Kreslená postava", "Nelegální stahování" a "O sudová". Ty jen nevzrušivě a nepřekvapivě pokračují v letité tradici rockových halekaček s punkovými kořeny, ale jako velmi často dokážou zaujmout poměrně vtipnými texty o mešitě na zahrádce, popřípadě nelegálním stahováním nikoli hudby a filmů, jak při pohledu na název písně bude někdo předpokládat, ale kalhot, pokud je potřeba veřejně provést to, co smrdí nejen průserem. Tedy do značné míry přízemní téma, jenže zpracované způsobem, který má trochu něco do sebe.

HORKÝŽE SLÍŽE interpretují prastarou třísesterskou klasiku "Bába", jejíž spíše elektronické provedení se však ani zdaleka nepřibližuje působivé mátožně hospodské atmosféře originální verze. Ale naštěstí jsou zde také osvědčené hitovky "Maštaľ" a "Mám v P… na lehátku", které disponují přece jen daleko vyšší hladinou zábavnosti. Přesto se ale lze ptát, jestli je nutné si vypomáhat archivem a zda po vzoru kolegů nebylo vhodnější nahrát něco nového. Vypadá to, že se před společným turné tolik pospíchalo s vydáním disku, až se jeho část zaplácla čímsi starším.

Právě z tohoto důvodu zde "sestry" hrají rozhodně výraznější roli, zatímco "bratia" setrvávají ve stínu, takže jejich fanoušci musí zvažovat, jestli kvůli jedné sesterské předělávce a jedné kratičké hymnové kuriozitě má vůbec smysl si tento netradiční počin pořizovat.


Seznam skladeb:
 1. Nad Tatrou sa blýska
 2. Veľká Mača, Vincov Háj
 3. Bába
 4. Muslim
 5. Maštaľ
 6. Kreslená postava
 7. Nelegální stahování
 8. Mám v P… na lehátku
 9. O sudová
 10. Kde domov můj
TŘI SESTRY – 2, 4, 6, 7, 9, 10
HORKÝŽE SLÍŽE – 1, 3, 5, 8

Čas: 23:17

Sestavy:

TŘI SESTRY
 • Fan – zpěv
 • Magor – baskytara, sbory
 • Supice – harmóna, zpěv
 • Ronald – kytara, sbory
 • Zdenál – kytara, sbory
 • Vrána – bicí
 • Jaroušek – saxofon, klarinet
 • Franta Kacafírek – housle
 • Eliška Doležalová – host

HORKÝŽE SLÍŽE
 • Kuko – baskytara, spev
 • Doktor – gitara, spev
 • Sabotér – gitara, spev
 • Vandel – bicie, spev

Zveřejněno: 26. 01. 2014
Přečteno:
2997 x
Hodnocení autora:
5 / 10

Autor: Oliva | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář