
Tohle CD se ke mě dostalo podivnou cestou jako lístky na jeho květnový křest ? z rukou asistentky ředitele firmy, která mě zaměstnává. Odměnou za spozoring bylo (kromě loga v bookletu) také jedno cédeso, které stejně jako lístky skončilo v mých rukou.
Strakonická kapela ZNN vydává patnáct let po založení první pořádné album. Pravda, z těch patnácti let fungovala pořádně akorát v letech 1989 ? 1993 a 2003 ? doposud, ale i v mezidobí odehrála pár koncertů při speciálních příležitostech. V aktivních letech sice vyšly nějaké nahrávky, ale na vlastní pěst. Tentokrát je pod vydáním podepsaný punkový king Cecek. Album má trochu provokativní název ? Ježíš Kristus byl podle jednoho z textů mimozemšťan s těžkou misí. Jenže netušil, co je lidstvo za chásku a tak frnknul od rozdělané práce, momentálně se prohání vesmírem a Zemi se vyhýbá velkou oklikou. Netradiční a vtipný text. Ani ostatní songy nemají špatná slova ? témata od frustrace, touze po samotě, kritiky kariérismu po slečnu živící se vlastním tělem. Vcelku solidně je zpracovaný i boooklet ? od titulního coveru s na kříži prchajícím Ježíšem po vnitřní koláž fotek z různých etap fungování kapely. Na styl hudby možná překvapí počet a druh sponzorů ? inu známosti dělají hodně.
A hudba? Už v reportu ze křtu jsem psal, že ZNN hrají starou školu punk bigbítu - model 77. Za nejlepší považuju song, který dal albu název, proti zbytku skladeb jej zpestřuje hostující flétna; ta zazní i v úvodu a závěru poslední skladby ? vykopávky, kterou jsem slyšel na jednom z prvních koncertů kapely v roce 1990 ve své rodné vísce. Líbí se mi i rychlejší Hrdinové ulice, Keybday s melodickým zpěvem, Kopretina s vokálem sekaným a dokonce dlouhými sóly. Naproti tomu utahaná Chci bejt sám mě zrovna moc nebere. Instrumentální výkony snesou tak akorát punkové nároky. Totéž se nechá říci o zpěvu. Honza zpívá jak mu zobák narostl a hlavu si s tím neláme. A že je to místy trochu falešně ? prostě punk. Co ale lehce nahrávku shazuje je zvuk. Většina dnešních punkovin už zní moderněji, čistě, nakopnutě - zato tohle je zvukovej pravěk.
Celkově průměrná nahrávka, která osloví hlavně punkové pamětníky a vyznavače staré školy. Kolik jich dnes je, to netroufám hádat.
Seznam skladeb:
- Tátův valčík
- Keybday
- Ruská ruleta
- Ježíš Kristus byl mimozemšťan
- Déšť jako zvuk vlaku
- Kdo jsem
- Hrdinové ulice
- Chci bejt sám
- Kopretina
- Kariéra
- Bonus: Děvka