Nejbližší koncerty
 • 12. 12. 2023Jeden z otců – zakladatelů metalového stylu NWOBHM (Nová ...
 • 15. 12. 2023KRAANIUM (NOR) Ze země black metalu, Norska, k nám míří ...
 • 16. 12. 2023Sobotní adventní večer a k němu patří samozřejmě black ...
 • 16. 12. 2023Předvánoční brutal death metalový večer za účasti Stillbi...
 • 22. 12. 2023Pražští drsňáci DEAD DANIELS a jablonecké berušky LADYBIR...
 • 30. 12. 2023Pravděpodobně předposlední akce ve sluji - pro tento rok ...
 • 02. 01. 2024Hardcore punkové kapely z Padovy odpalí nový rok v Barrák...
 • 20. 01. 2024Rotten fest vol. 31 20.1.2024 ,od:18:00h S-klub Olomo...
INSANIA

A+ - A+ CD 2005, vlastní náklad

Miloš Bešta, dlouholetý šéf klatovské thrash/heavy metalové kapely Asmodeus nám zaslal hned dvě cédéčka k recenzi. Začnu tím čerstvějším, které vychází pod hlavičkou A+, vedlejšího projektu členů Asmodea. ?Tento projekt vznikl na základě nashromáždění melodických rockových nápadů, které by zřejmě nepasovaly do běžné thrashové produkce Asmodea a nám bylo líto je jen tak vyhodit nebo založit? ? tak Miloš přibližuje materiál bezejmenného CD. A má minimálně ve dvou věcech pravdu ? pro Asmodeus je to opravdu měkota, na druhou stranu by takhle silného materiálu ležícího někde v šuplíku byla škoda.

Poslech A+ je od začátku do konce příjemný. Písničky vychází z klasického hard rocku, občas se přiblíží až k heavy metalu. Hned v úvodní písni dostávají docela dost prostoru dechové nástroje (booklet hovoří o trubce, trombónu a saxofonu, ale jestli tady hrajou všechny, nepoznám) a skladbu sympaticky podbravují. Ale A+ je hlavně o kytarách a čistém nezaměnitelném zpěvu Miloše. Ve Svaté válce zaujme podařený refrén na pomezí pop rocku a v následující Jsem jako jezero trocha experimentů se zvukem a opět melodický refrén. Ve čtyřce se místy lehce přitvrzuje a i zpěv nabírá na agresivitě a pro mě je to první vrchol nahrávky. Zato Klub zvířat je v úvodu pomalá pocitovka, která náhle přechází až do heavy metalu, aby se zase vracela k úvodu a tak dokola. Vlak do Tulsy je skladbou, u které mám rozporuplné pocity -  půlka s odsekávaným chraplavějším zpěvem a opakujícími se rify mě nebere, zato melodické kytarové vyhrávky se mi líbí. Svině na grilu jsou prý o ex-přítelkyních či ex-manželkách, mrchách a děvkách z pohledu opuštěných chlapů a hudebně je to mnohem zajímavější než předchozí Vlak. Milošovi prostě sedí jeho klasický projev a hudebně se jedná o další silnou věc plnou hezkých kytarových motivů. Ve skladbě Sníh je nepřeslechnutelná výborná baskytara Milánka Bravury a refrén opět patří mezi velmi silné a do hlavy se zarývající momenty. Pohádkově začíná písnička o amerických sériových vrazích ? možná paradox, ale na mě úvodní pasáž prostě působí jako pohádka. Po chvilce se lehounce přidává na hutnosti zvuku, ale skladba je to spíše pomalá a pocitová  (až na téma textu). Závěr patří další silné vypalovačce, která uzavírá podařenou kolekci 10 skladeb

Jednoduchý booklet nabízí sestavu plnou pseudonymů (Miloš je Slobodan Miloševič a kromě kytary a zpěvu má na starosti také jídlo, do bicích mydlí Asmodědus atd.), přiblížení osoby textaře Gabriela Batiggii žijícího v Argentině (samozřejmě se jedná o Jana Petrička, dvorního textaře Asmodeus) a místo textů je ke každé skladbě krátký komentář, který nám nechápavcům osvětluje o čem že to vlastně je. A české texty jsou jako vždy u J. Petrička na úrovni.  Zvuk pořízený v Ex Aviku je v případě nahrávky tohoto typu v naprostém v pořádku, všechny nástroje jsou velmi pěkně čitelné. Nahrávalo se na podzim 2004 pod dohledem P. Broma a M. Pošváře, mastering Přéma Haas ve studiu PyHa.

Z téhle desky sálá radost, nadhled,  pohodička a muzikantský um. Vřele doporučuju. Objednat lze přes email na webu Asmodeus za 100 Kč,- + pošta.

Čas: 38:28

Seznam skladeb:

 1. Snídaně v hlavě
 2. Svatá válka
 3. Jsem jako jezero
 4. Milenci z obrazu
 5. Klub zvířat
 6. Vlak do Tulsy
 7. Svině na grilu
 8. Sníh
 9. Král rybář
 10. Largo desolato

web: www.asmodeus.info


Zveřejněno: 04. 07. 2005
Přečteno:
3210 x
Hodnocení autora:
8 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář