Nejbližší koncerty
  • 24. 05. 2024MORTHYMER Mysteriózní persona, které dali život členové ...
  • 25. 05. 2024Warm-up festivalu Pod parou míří i do Ostravy! Vystoupí T...
  • 27. 05. 2024NO FUCKER - d-beat & rawpunk z New York City, známý mj. d...
  • 29. 05. 2024Violent Way (USA) + Remdik (SK)
  • 31. 05. 2024Ráďa & Pepča proudly present: "Jen pro ten dnešní den sto...
  • 03. 06. 2024HIGH ON FIRE (USA) + REPELENT SS
  • 06. 06. 2024FOSCØ (ESP) - screamo https://fosco.bandcamp.com/album/g...
  • 07. 06. 2024999 (uk), The Fialky (cz)
ASMODEUS - "Pobřeží královny Marie"

CD 2022, Guerilla Records / alternativní rock / Česko

Po PRASEČÍ FARMĚ a KABARETU DOKTORA CALIGARIHO je OLIVEROVA DÁLKA třetím tělesem, jež se mi z Guerilla stáje dostává do tlap k sepsání recenze. Nebyl jsem nikdy tak docela cílovou skupinou a pokud se na libovolném mejdánku v devadesátkách, možná i v letech o trošku pozdějších, nějakým nedopatřením přimíchali mezi SLAYER a DEATH například PLASTICI, dostával jsem hysterické záchvaty, řadil se k nejhlasitějším křiklounům a nekompromisně trval na obměně repertoáru.

Čas plyne, brousí hrany a pokud člověk není úplná trubka, názory na leccos se mění a nejsou zdaleka tak ortodoxní. Netroufám si svůj současný stav titulovat jako zmoudření, spíš zklidnění a přístupnější mysl. Za tuto progresi velký dík, ať už patří komukoliv, neb mi prochází ušima poklady dříve skryté.

OLIVEROVA DÁLKA vykoukla na svět v první půli devadesátých let, vypustila mezi podzemní lid kazetu „…zticha“ (1996), dvě CD „Jinak je dobrá nálada“ (1998), „Smíření“ (2001) a s příchodem nového tisíciletí ulehla na dlouhá léta ke spánku. Budík se rozjančil v roce 2015, remaster „Smíření“ upozornil fanoušky, že se začíná znovu něco dít a vůli pokračovat potvrzuje čerstvě vydané CD „Magi Jidaki“

Doutnák je zapálený a výbuch doprovázející tlaková vlna řízného rocku „O touze“ se na letmý okamžik zastaví o „PLASTIC stěnu“, kterou však brzy boří a pokračuje dál ve svém údělu. V info článku na stránkách Guerilla Records se hovoří o odkazech osmdesátkového undergroundu a tradičního rocku, alternativních postupech, ale i jistých vlivech punku nebo reggae. Vše mohu s klidným svědomím podepsat a asi bych se nebál pro jisté okamžiky použít i slovíčko blues. V touze objevit význam názvu druhé písně „Dyndžiridu“ jsem vyvinul menší úsilí a mám pro vás dobrou a špatnou zprávu. Ta dobrá nese sdělení, že pátrání dopadlo úspěšně. A ta špatná? Rozhodl jsem se výsledek bádání neprozradit a nechat vás počkat do chystaného rozhovoru.

O mnohaletém vztahu ke kapele se v bukletu svěřuje legendární publicista Petr Korál. Mimo jiné zde píše o „Vzpomínce na květen“ jako regulérním hitu. Guerilla ho nachází v „Parukářce“ a já svůj trošek do mlýna přihodím v podobě „Závojnatek“. V tom je největší kouzlo a neodolatelná přitažlivost „Magi Jidaki“. Pestrobarevnost a nenucený rozlet hudebními styly ho činí přijatelným pro různé stupně nálad a poezie všedních dní, s jejich radostmi a starostmi, promlouvající skrze texty, v tomto čarovném společenství zpozitivní a povznese i tu vyloženě blbou. 

Devět skladeb za námi a i když to kolikrát solidně rockově zaštípalo, po punku ani památky. Jeho čas nastává až s „Poslední dobou“ a já doufám, že našla místo v seznamu pro živá vystoupení, protože šlape fakt parádně. Závěr alba obstarává píseň „Závojnatky“. Jediná z kolekce „Magi Jidaki“, jež je obdařena solidním vousem a pamatuje časy „předOLIVEROVÉ“, ještě pod názvem PRÁVA PUPKU. Hypnotický kousek v rytmech reggae nechává v klidných melodiích posluchače rekapitulovat a vstřebávat právě slyšené.

Nejsem si úplně jistý, zda na obalu vidím přesně to, co vidět mám a chápu správně jeho sdělení, nicméně to nic nemění na tom, že zaujal a líbí se mi.

V konečném hodnocení se vrátím k úvodním odstavcům. Nejsem pravda uznávaným znalcem alternativních seskupení a pravidelným posluchačem androše produkovaného následníky nesmrtelných PPU, ale co naplat, koho čeká provaz, ten se neutopí. Muzika vycházející pod Guerillou si mne našla, prostoupila mnou a napáchala nenapravitelný užitek.

Seznam skladeb:

  1. O touze
  2. Dyndžiridu
  3. Babín
  4. Přístavní lodě
  5. Dobrý pan Kopeček
  6. Vzpomínka na květen
  7. Parukářka
  8. Báseň o ničem
  9. Snad se mi to zdá
  10. Poslední dobou
  11. Závojnatky

Čas: 46:48

Sestava:

  • Lukáš Trejbal – zpěv, flašinet
  • Jan Bělský – baskytara, zpěv
  • Jan Rydl – kytara, zpěv
  • Tomáš Mašinda – bicí
  • Zdeněk Hospodka – saxofon, trumpeta

Hosté:

  • Petra Pačesová – zpěv
  • Marek Michl – klávesové nástroje
  • Filip Trávnický – saxofon
  • Tomáš Lipavský – tuba
  • Václav Martinec – didgeridoo

ROZHOVOR

Facebook
Bandzone
daluol@centrum.cz

http://www.guerilla.cz/?s=cd&id=204                                                                           


Zveřejněno: 25. 05. 2022
Přečteno:
819 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Horaguru | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář