ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

METAL MADNESS 2019 - infočíst info »

Březovská metalová noc - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

23. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 23. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

23. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 23. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

24. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 24. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

14. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » ROOT – Heritage of Satan

10. 10. 2011ROOT – Heritage of Satan

ROOT – Heritage of Satan CD/LP 2011, Agonia Records
Za takřka pětadvacet let své existence nahráli ROOT tolik (osm) kvalitních a dnes již statusem „kultovní“ se honosících alb, že už vlastně nemusí nikomu nic dokazovat a můžou si dělat, co chtějí. Letos evidentně dostali chuť na něco čpícího sírou, něco, co odkazuje k jejich začátkům, na přelom osmdesátých a devadesátých let minulého století. Tehdy ROOT, možná nechtíc, položili základy žánru, který později rozvedly severské skupiny, které se nikdy netajily tím, že právě ROOT (plus MASTER´S HAMMER) patřili mezi jejich inspirační zdroje.

Dnes jsou ROOT mezinárodně etablovanou kapelou, které k ještě většímu prosazení se možná chyběl zahraniční vydavatel. Ne, že by české labely nedělaly svou práci dobře, ale celosvětová distribuce chyběla. To by měla změnit nová vydavatelská společnost, polská Agonia, která má ve světě dobré jméno a ROOT by si jejím prostřednictvím mohli pozici vylepšit. Samozřejmě za předpokladu, že přijdou s materiálem, který bude mít co říci.

Jak bylo naznačeno v prvním odstavci, ROOT tentokrát sázejí na syrovost a slova „old school“ k „Satanovu odkazu“ sedí dokonale. Devatero černých songů uvozuje trochu kontroverzní intro, u kterého to podle mého názoru BigBoss přehnal s délkou. Pětiminutové recitování a šeptání za doprovodu klavírních tónů (hostující Marek Pala) a něčeho, co připomíná šumění větru, je zbytečně natahované a ve výsledku (alespoň tedy v mém případě) působí kontraproduktivním dojmem – přiznám se, že při opakovaných posleších jsem postupně poslech „I n t r o p r i n c i p i a“ zkracoval, až jsem ho normálně začal přeskakovat.

In Nomine Satanas! Známé sousloví, které nejedna blackmetalová kapela použila jako svůj manifest – ale ne každé to člověk věřil tak, jako ROOT. U nich je to jasné, kořeny mají v satanistické filozofii nepochybně, a i když se časem od těchto témat odvrátili, vždycky své kořeny ctili. A když BigBoss spustí „Moje krev vaří, proudí z těla ven, já volám také In Nomine Satanas!“, každý fanoušek rané tvorby ROOT zajásá. Jednak po létech slyší češtinu, jednak má skladba podmanivou atmosféru, umocněnou hymnickým refrénem a také hostujícími Nergalem (BEHEMOTH) a Erikem (WATAIN), kteří pomohli s vokály. A proč čeština? Splacený dluh fanouškům, kteří prahli po pokračování „Písně pro Satana“. A ještě jednu zajímavost musím dodat – po letech si tady v závěru na bicí zabouchal BigBoss.

Autorství songů si mezi sebe spravedlivě (sportovní terminologií 4:4; nepočítám intro) rozdělili BigBoss s Igorrem, jen jedinou skladbou přispěl Ashok – ale podle mě to je trochu nepřesné. Možná se pletu, ale některé kytarové orgie v „Legacy of Ancestors“, jejímž autorem je Igorr, mi přijdou typicky Ashokovské (úsměv). Každopádně jde o hodně členitou skladbu plnou kytarových parádiček, nikoliv ale na úkor spádu – budu se ještě několikrát opakovat, ale i tahle pecka by měla skončit v koncertním setu. Revenge of Hell se rozjíždí pozvolna, BigBoss zpívá sofistikovaněji (doposud víceméně jen „řval“), kytary střídají syrový ústřední riff s dalšími skvostnými sóly a také basa se tady dostává hodně do popředí. A to ještě není vše – překvapivý je hlavně závěr skladby, který obstarává Igorr s akustickou kytarou. Jediná Ashokova věc Darksome Prophet je překvapivě velmi tvrdá a rychlá, od samého začátku jde o černěkovovou řezničinu s dusotem bicích (Pavel PaulDread Kubát už se aklimatizoval), ostře řezanými kytarami a BigBossovým variabilním řevem, který v nejvypjatějších okamžicích přechází v čistě pěný chorus. Strhující je
ale zejména kytarová práce, tohle je opravdová lahůdka a, jak jinak, koncertní tutovka.

Blasphemerova kytara uvedená jako severská (ex-MAYHEM, AVA INFERI, AURA NOIR) a Erikovy (WATAIN) hlasivky pomáhají v Fiery Message, po předchozím nátěru o poznání pomalejší skladbě, ve které zaujmou kytary, ale nějaká nadstavba – chytlavá pasáž, snadno zapamatovatelný motiv – mi v ní chybí. Ale každý potřebuje oddechový čas. Po něm je tu další divočina, Son of Satan začíná zběsilou vichřicí, která se po pěvecké pasáži vrací v neztenčené míře. Igorrův štych přináší tři ultrapalebné a intenzivní úseky plné kytarového bzukotu (přerušené zpěvem), uprostřed pak klávesové uklidnění a závěr opět v divokém tempu.

Valivý úvod, něco mezi zpěvem a mluvením, úspornější kytarová hra i jednodušší bicí, o to výraznější baskytara, operní zpěv, zvukové experimenty, valivý závěr – to je His Coming, další na naposlouchání těžší kompozice. Vcelku pochopitelně následuje další vypalovačka, v Greetings From The Abyss opět čaruje Ashokova kytara, bicí jedou jednoduchou lajnu (až je to podmanivé) a najednou... se objevuje Nergalův vokál v pasáži, která evokuje Hřbitov! Nevím, jestli je to záměr, nebo jestli to tak slyším jen já... muzikanti určitě řeknou, že je to jinak, ale já to tam slyším (úsměv). Závěrečnou The Apocalypse uvozuje španělka a po ní se valí z beden staroškolský black´n´roll odkazující k předchůdcům ROOT, samozřejmě ale v modernějším nejen zvukovém hávu. Samotný závěr mi ale dojem poněkud kazí – chápu, že BigBoss si na podobných věcech zakládá, nejednou už nějaké ty promluvy na různých nahrávkách použil, ale tady mi to přijde úsměvné. Chlapecký hlásek (Parambucha junior) nepříliš libozvučnou angličtinou vítá „Dark Majesty Satan“, ozve se potlesk, výkřik „Shut Up!“ a BigBoss vítající (v roli Satana) svého syna.

Vedle interesantních hostů je zajímavá i skutečnost, že nahrávka vznikala v několika studiích – kytary v Blackoshové Descentu, bicí a kytarová sóla v Dejanssoundu a zpěvy ve Shaarku, zahraniční hosté pochopitelně nahrávali ve studiích ve své domovině. Vše dohromady smíchali v Dejanssoundu pod producentskou taktovkou Ashoka a BigBosse a zvuk je výborný. O titulní stranu bookletu se postaral Erik z WATAIN a k tématu desky (názvy skladeb snad hovoří jasně...) sedne jako ulitý.

Koukám, že je tohle představení novinky ROOT dlouhé až až, takže to uzavřu s tím, že příznivci staré tvorby kapely budou jásat, rýpalové budou mlít cosi o zamrzlosti kdesi v minulosti a fanoušci epického období reprezentovaného opusem The Book si budou stýskat po melodiích a čistém zpěvu. Ale jak jsem napsal v úvodu – ROOT už nemusí nikomu nic dokazovat a nahrát si můžou to, co je zrovna baví. Teď dostali chuť na flák starý dobrý rachoty, příště (doufám, že to nebude trvat čtyři roky jako od poslední nahrávky) se třeba pustí jinam.

Seznam skladeb:
  1. I n t r o p r i n c i p i o
  2. In Nomine Satanas
  3. Legacy of Ancestors
  4. Revenge of Hell
  5. Darksome Prophet
  6. Fiery Message
  7. Son of Satan
  8. His Coming
  9. Greetings From The Abyss
  10. The Apocalypse

Čas: 43:35

ROZHOVOR

www.rootan.net
www.agoniarecords.com

sdílet
Přečteno: 5033xHodnocení autora: 8/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 10. 10. 2011

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) ROOT – Heritage of Satan

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

17. 8. 2019 | Autor: Bury
Vyšel dokument mexických ACIDEZ z evropských tourčtěte zde »

17. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip SKYNDčtěte zde »

17. 8. 2019 | Autor: Bury
TOXIC HOLOCAUST představují novou skladbučtěte zde »

16. 8. 2019 | Autor: Johan
IN ARTICULO MORTIS se probouzí k životučtěte zde »

16. 8. 2019 | Autor: Bury
SLAYER sponzorují vůz NASCARčtěte zde »

16. 8. 2019 | Autor: Mikael
Kapela HOUBA vydává po 12 letech novou desku!čtěte zde »

15. 8. 2019 | Autor: Bury
GUTALAX mají nový videoklipčtěte zde »

15. 8. 2019 | Autor: Bury
LIFE OF AGONY mají nový videoklipčtěte zde »

14. 8. 2019 | Autor: Johan
Klub 007 Strahov - program na srpen 2019čtěte zde »

14. 8. 2019 | Autor: Johan
OVERKILL, DESTRUCTION, FLOTSAM & JETSAM a REZET 21. 9. 2019 V Jablonci n. Nisoučtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

18. 7. 2019 | Reporty
OBSCENE EXTREME 2019 (Fotoreport)celý článek »

24. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den první (pátek)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »


Poslední diskuse

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 10:02:44
Autor: Vit
Titulek: Deicide

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 07:35:47
Autor: Lukas
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečny
Datum: 15. 8. 2019 09:19:31
Autor: Marek
Titulek: Kulhavý neberem!

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 15. 8. 2019 07:40:55
Autor: Majrz
Titulek: Idioti

diskuse k článku »

FESTA DE LA POHODA 2019
Datum: 14. 8. 2019 21:28:59
Autor: nothingace
Titulek: názor

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama