ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

HARDCORE IS COMING HOME FEST vol. 2 - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

20. 2. 2020
Bajkazyl Brno
Bloated Pig - Sludge doom/heavy z Kanady + Support...

21. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
Kdo seje vítr, sklízí bouři II. = benefit na FNB B...

22. 2. 2020
Sušice, U Chovatelů
Večer plný thash, hardcore, grind rytmů a black-me...

22. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 22. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 2. 2020
Brno | Sibiř
The Eye Of Time (FR) – Sound Art | Drone | A...

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


DARK GAMBALLE – Hluboký nádech na vinylu!
» Rozhovory » POSTCARDS FROM ARKHAM – „Øakvyl“ určitě není pro vyznavače jednoho žánru a určitě ne pro ortodoxní metalisty.

2. 2. 2020POSTCARDS FROM ARKHAM – „Øakvyl“ určitě není pro vyznavače jednoho žánru a určitě ne pro ortodoxní metalisty.

Ke konci minulého vyšlo čtvrté album kapely POSTCARDS FROM ARKHAM. Záminka pro rozhovor je tedy daná, Marek „Frodys“ Pytlík k povídání svolný, není tedy překážek, novinku (a nejen ji) řádně probrat.

 

Ke konci minulého vyšlo čtvrté album kapely POSTCARDS FROM ARKHAM. Záminka pro rozhovor je tedy daná, Marek „Frodys“ Pytlík k povídání svolný, není tedy překážek, novinku (a nejen ji) řádně probrat.

Srdečně tě zdravím! Novinka „Øakvyl“ se na trhu už nějaký ten pátek pohybuje, jaké se k tobě dostávají ohlasy?

Ahoj, abych řekl pravdu, tak jsem mile překvapen, že deska dostává hodnocení většinou kolem 9/10 i v tvrdě rockových periodikách. „Øakvyl“ určitě není pro vyznavače jednoho žánru a určitě ne pro ortodoxní metalisty. Já i zbytek kapely posloucháme skutečně široký okruh žánrů a to se hodně projevilo. Skladby fungují naživo a ohlasy jsou velmi pozitivní. Jsme za to vděčni, ale stálo to spoustu námahy a úsilí.

Už před vydáním jsi avizoval, že nastala proměna z projektu na regulérní kapelu. Jaký vliv to mělo na konečnou podobu alba?

Do celkového procesu se zapojili všichni současní členové. Každý měl na starosti určitou část, za kterou byl zodpovědný. Skladby jsme pilovali ve zkušebně dlouho před nástupem do studia, což bylo vůbec poprvé. Většinou se kluci učili skladby z již nahrané desky. Proto nahrávka působí živějším a opravdovějším dojmem.

Mohl bys nám své spoluhráče představit?

Už více než pět let jsou součástí kapely na pozici kytara a basa Jarda a Jaccob, kteří se podílí hodně i na organizační stránce. Nejmladším (působením v kapele i věkem) je bubeník Lobotom, který ukázal ve studiu i na pódiu, že mladá generace talentovaných muzikantů úplně nevymřela.

Kde a jak dlouho jste „Øakvyl“ nahrávali?

Celý proces trval více než rok. Předprodukce probíhala například v beskydských horách, kde jsme dávali dohromady nápady. Ve zkušebně jsme pak pilovali songy a v GM Studiu Martina Roženka z ADOR DORATH se nahrály bicí a zpěvy. Kytary potom v Arkham studios a mastering, finální úpravy ve švédském Fascination Street Studios. Celý proces tvorby byl zaznamenán v dokumentu.

Co nám můžeš prozradit o jménu Jens Borgen?

Pro mě osobně jedna z klíčových postav (nejen) severské tvrdé hudby. Měl na starosti desky snad všech mých oblíbených kapel jako třeba: KATATONIA, SWALLOW THE SUN, OPETH, BLOODBATH atd. Splněný sen pracovat s tímto člověkem.

Teď bych tě rád poprosil o komentáře k jednotlivým skladbám…

„Prologue“ + „Yidhra“:
K těmto dvěma skladbám, na kterých jsme spolupracovali s našimi přáteli z JEDNOHO KMENE, vzniká krátký film, a ten vysvětlí celý příběh – já jen prozradím, že to bude epické a temné. „Yidhra“ byla navíc jedna z prvních písniček složená pro tuto desku a dokonce se plánuje i živé provedení obou kapel.

Co je vlastně JEDEN KMEN za spolek a jak ke spolupráci s nimi došlo?

JEDEN KMEN je víceméně taky audiovizuální projekt, který ale vychází spíše z tématiky J.R.R. Tolkiena a kromě alba vydal například knihu. Hudebně se pohybují na úrovni ambientu a folku. Se členy spolupracujeme už delší dobu a celkově se nám líbí jejich práce – proto jsme je ke spolupráci oslovili. Určitě si vyhledejte jejich tvorbu: www.jedenkmen.cz

„Mutual Distortion“:
Skladba s psychologickou tématikou, pojednávající o vztahu duševně nemocných lidí a přenosu myšlenek. Píseň vznikala dlouhou dobu, byla problémová a měla několik verzí. Důkaz toho, proč jsme tuto desku dělali jako kapela – nebýt společných zkoušek a skládání, nebyl by to jeden z nejlepších live songů v naší historii.

„Spiritual Transcendence“:
Navazuje na akustickou desku „Spirit“. Příběhově navazuje na předchozí „Mutual Distortion“, kdy po válce myšlenek následuje zklidnění ducha (ega) díky přírodě. Tematicky více pozitivní skladba, která vyšla jako druhý singl po temnější „Erich Zann Syndrome“. Viz videoklip.

„Against Binding Gravity“:
Ryze instrumentální song, který možná navazuje na první desku „Oceanize“. Název skladby je schválně volen tak, aby nebylo potřeba komentáře. Možná i proto tedy jeden z nejlepších live songů v současném playlistu.

„Lost Home“:
Jeden z mých nejoblíbenějších songů. Kontrast folk, country motivů a existencionálního textu. Každý člověk se v životě hledá a k tomu, aby se našel, se potřebuje ztratit – a ne

jednou.

„Erich Zann Syndrome“:
Samozřejmě odkazuje na povídku HPL Hudba Ericha Zanna. Zde ale více v osobním kontextu. Tuhle skladbu jsme zvolili i jako první singl z desky, i v našem koncertním novém playlistu je na prvním místě. Viz videoklip.

Pomáhá i tobě hudba v boji s tvými vnitřními démony? Není vlastně příběh Ericha Zanna příběhem každého muzikanta?

Je to tak. Konkrétně u mě je hudba (ale celkově jakákoliv kreativní činnost) lékem na většinu trápení, avšak tato posedlost taky může i za většinu problémů – je to v rovnováze. Každý to má samozřejmě jinak a všechno může člověk ovlivnit. 

„Violet Suicide“:
Minimalistický song, jenž bude mít pokračování na následující desce.

„Ten steps forward and elevenreasons to go back“:
Další instrumentální věc a název odkazuje na teorii, že se život odvíjí ve spirále – ne v rovné přímce. Hudebně opět jeden z mých oblíbenců a vůbec by mi nevadilo, kdyby se nová deska tvořila v podobném duchu. Jako host navíc klávesák z ADOR DORATH.

„Happily Never After“:
Další ukázka společné práce. Klukům z kapely úvodní motiv během zkoušek připomínal pohádku. Mě napadlo napsat jako obrácenou pohádku, která prostě nekončí šťastně. Rád bych, aby se tato skladba také octla na živém playlistu.

Nezbytnou součástí nosiče je jeho vizuální podoba, mimochodem velmi vydařená, čistě tvá práce a co o ní můžeš říci?

Celkový námět a front cover jsem sice udělal já, ale ilustrace v bookletu jsou od komiksového malíře a umělce KKD Troopera, který je také velmi inspirován lovecraftovskou tématikou a s jehož prací jsme moc spokojeni. Je možné, že budeme spolupracovat i do budoucna.

Myslím, že vše podstatné kolem aktuálního alba jsme probrali, tak mi dovol lehké odbočení. Úzké propojení POSTCARDS FROM ARKHAM se spisovatelem H. P. Lovecraftem není žádné tajemství. Vzpomeneš na první setkání s jeho tvorbou?

Od základní školy jsem rád četl tvorbu E. A. Poa nebo A. C. Doyla a když jsem pátral po tématicky spřízněných autorech, často jsem narážel na jeho jméno. Také v komiksech a tvrdé hudbě se často objevovaly zmínky o postavách z lovecraftovského univerza, takže jsem se jím začal zabývat blíže.
Tuším, že první povídkou, kterou jsem četl, byla Cool Air, kterou mám i do teď nejraději.

Dokázal bys vyjmenovat nejoblíbenější povídky?

Již zmíněný Cool Air, Polaris, Shadow Out Of Time nebo Music of Erich Zann. Což jsou většinou opomíjená díla za Call of Cthulhu nebo Shadow Over Innsmouth.

Co vlastně ty a horor, máš v tomto žánru oblíbence, knižní i ty filmové?

Kdybych to měl skutečně blíže specifikovat, tak jsem fanouškem spíše weirdfiction než klasického hororu (například od Kinga mám rád asi jen dvě knížky). Nedávno jsem objevil skvělou sbírku severské weirdfiction, která se v češtině jmenuje myslím Lesní lišky, kterou skutečně doporučuji. 

Než přejdeme k poslední otázce, odhal prosím své hudební začátky a jaké jsi měl vzory?

Moje hudební začátky nejsou nijak odlišné od normálu. Začínal jsem na QUEEN, KISS a THE BEATLES. Původně jsem chtěl být pianistou, ale tři roky hraní na flétnu mě od hudby na nějakou dobu odradily. 
Ale potom jsem „objevil“ OPETH, IN FLAMES nebo KATATONII a právě tyto kapely mě inspirovaly nejen ke hře na kytaru, ale hlavně ke skládání. Tvrdou hudbu ale už tak často neposlouchám, snažím se sbírat inspiraci i jinde. V playlistu se u mě už dlouhou dobu drží Tycho, Newton Faulkner nebo John Butler Trio. 

Jaké jsou plány do viditelné budoucnosti, dejme tomu pro tento rok?

S PFA chceme co nejvíce hrát živě, protože to nás baví nejvíce a to jako kapela potřebujeme. Do toho nechceme usnout na vavřínech a pracujeme na nových věcech a projektech nejen hudebního zaměření. Poctivá a konstantní práce nás myslím odlišuje od ostatních kapel. Navíc se chystáme do studia i s AWRIZIS, kde je to přece jenom více o metalu. 

Moc díky za naše povídání a ať se daří!

Díky za podporu.

RECENZE

Facebook
Bandcamp


 

sdílet
Přečteno: 500x Autor: horaguru | Další články autora
Datum: 2. 2. 2020

FotoGalerie (Počet obrázků: 2)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

17. 2. 2020 | Autor: Johan
Volyňský ETEF open air (24.-25. 7. 2020) oznamuje další tři kapely: ANCIENT, SUR AUSTRU, MATER MONSTIFERAčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Johan
NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turnéčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Bury
CANDLEMASS představují lyric video čtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Mikael
Plzeňská FATA MORGANA zveřejnila po mnoha letech nový klipčtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Bury
Poslechněte si nový singl MACHINE HEADčtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Bury
MYRKUR představují nový klip čtěte zde »

15. 2. 2020 | Autor: Bury
S.D.I. mají nový videoklip čtěte zde »

15. 2. 2020 | Autor: Bury
CODE ORANGE mají nový videoklip čtěte zde »

14. 2. 2020 | Autor: Bury
DRUTTY chystají křest nového albačtěte zde »

14. 2. 2020 | Autor: Bury
GOD DETHRONED mají nový klip čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

28. 1. 2020 | Reporty
ROTTEN SOUND, ČAD, CARNAL DIAFRAGMA, MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY, G.O.R.E., DOBYTČÍ MOR, KURVAcelý článek »

21. 1. 2020 | Recenze
STOLEN LIVES – Luciferův efektcelý článek »

26. 1. 2020 | Rozhovory
STOLEN LIVES – Určitě jsme více sehraní a díky tomu můžeme skládat techničtěji a aranžérsky náročnější skladby.celý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »


Poslední diskuse

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:34:12
Autor: immortal
Titulek: Dovolím...

diskuse k článku »

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:06:35
Autor: immortal
Titulek: Téda

diskuse k článku »

ATOMÇK – Every Room In Britain
Datum: 14. 2. 2020 14:49:15
Autor: Atomçk
Titulek: ...

diskuse k článku »

HARDCORE IS COMING HOME FEST vol. 2 - info
Datum: 14. 2. 2020 10:16:50
Autor: mičl
Titulek: INFO

diskuse k článku »

HAUNTED, ADONIS DNA
Datum: 8. 2. 2020 12:21:37
Autor: Coornelus
Titulek: Doom

diskuse k článku »

DEBUSTROL, MORTIFILIA
Datum: 8. 2. 2020 12:20:32
Autor: Karstan
Titulek: Debustrol

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama