ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

Největší hardcore tour se po roce vrací - PERSISTENCE 2020 - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

DEBUSTROL a MORTIFILIA - infočíst info »

FRONT LINE FEST III - infočíst info »

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »


Další nové články

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »


Koncerty

24. 1. 2020
Havlíčkův Brod - KD Ostrov
Hrají: THE FIALKY - 77 punk ( Praha ), NEŽFALEŠ - ...

24. 1. 2020
Klub 007,Praha
Vítr skučí nad ledovou krajinou, stromy se prohíba...

25. 1. 2020
S-Cube Olomouc
ROTTEN FEST vol 22. S-Cube Olomouc 25.1.2020,od 18...

25. 1. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 25. 1. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 1. 2020
Restaurace U Chovatelů
Druhý ročník temnoty je před námi! NĀV - J...

25. 1. 2020
Trutnov
Křest EP Překrásný nový svět. Brünner Todesmarsch,...

1. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 1. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

8. 2. 2020
Hudební klub Lokálka - Hostivice
Dead Daniels (Praha)...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


UMBRTKA, MALLEPHYR
» Recenze » CRUEL – Entelecheia

6. 5. 2017CRUEL – Entelecheia

CD 2017, vlastní náklad / prog/heavy metal / Česko

Středočeská skupina CRUEL letos slaví 15 let existence, během kterých příliš aktivní nebyla. Jedno řadové album a jedno akustické EP (na němž s jedinou výjimkou recyklovala skladby z debutu), to byl do letošního roku výčet aktivit prokrastinací stiženého kvintetu. Ale ledy se hnuly a 1. dubna vyšla „Entelecheia“, která přirozeně navazuje na předchozí „Ekvilibrium“. O tom mám velmi dobré mínění, v době vydání prezentované umístěním nahrávky na 1. místo v obou anketách, které rozdávají nějaké ceny, ať už ostré jako Břitva, nebo jemné jako křídla Andělů. (úsměv) Akustická „Krutá tráva“ byla rovněž pozoruhodná, nicméně kvalit debutu podle mého nedosahovala, o to víc jsem ale očekával nové album, které dostalo zajímavý název. Vysvětlení termínu je uvedeno na obalu (en - ve, uvnitř | telos - cíl účel, smysl | echein - mít), ale pro jistotu jsem si nechal poradit i od slovníku cizích slov, který nabízí varianty účelná činnost, uskutečňování nebo vnitřní účel. A všechny mi k nahrávce přijdou přiléhavé, kapela uskutečňuje účelnou činnost, která má nejen vnitřní účel (dělat radost muzikantům), ale i vnější, protože by měla potěšit fanoušky neotřelé melodické muziky na pomezí progresivního a heavy metalu s přesahy k art rocku či etnické hudbě.

Po poloakustickém intru začínají CRUEL míchat mnohočetný lektvar, který se chvíli jeví jako ostřejší než předchozí tvorba, ale po chvíli přichází zjemnění a... během jedné minuty toho CRUEL nabídnou tolik, až přechází sluch. Muzika je barevná jako karneval v Riu, pořád se něco děje, pořád se objevují nějaké zpestřující prvky, přičemž z mého pohledu jsou tím kreativnějším nástrojem syntetizátory, respektive piano, aniž bych chtěl na kytary poukazovat jako na nástroje, které hrají podřadnou roli. Ono je poměrně těžké najít v zamotané muzice hlavní roli, průběžně se o ni dělí jak uvedené instrumenty, tak zpěvák, a ani rytmická sekce nezaostává. A chvályhodné je, že i přes onu zašmodrchanost mají „Vlci bez hladu“ písničkovou formu, zapamatovatelnou stavbu, přičemž refrén disponuje akurátní chytlavostí, aniž by se podbízel. Díky neustálému vymýšlení neotřelých elementů skladba bez potíží unese sedmiminutovou stopáž, a to se ani nejedná o nejdelší opus na albu. Lehký oddych nabízí vzdušnější „Všechno plyne (Panta Rhei)“, v níž se poměrně hojně hraje na akustickou kytaru a jestli to správně dešifruji, tak i na mandolínu, kontrastně pak působí ostré ataky kytary elektrické i hodně výrazné baskytary. Víceméně melodický zpěv (v úvodní kompozici se Zbyněk nebál pořádně zařvat, případně řvali sboroví pěvci) rovněž přispívá k snazší stravitelnosti, kterou ještě podtrhuje veselá rozverná pasáž.

Jsem rád, že poslouchání je v případě CRUEL versus já oboustranné. Já poslouchám kapelu a kapela poslechla mě. (úsměv) V recenzi na „Krutou trávu“ jsem totiž napsal: „Poslech CD mě baví, ale abych řekl pravdu, přednost dávám původnímu elektrifikovanému materiálu. Ono to není o tom, že by tohle akustické provedení bylo špatné, ono to asi ani v této podobě nejde udělat lépe, ale mně tam prostě trochu té tvrdosti chybí. Takže se těším na další nahrávku, na které, doufám, najdu ,Tanečníka na spáleništích‘ o poznání přitvrzeného a další skladby na podobném levelu.“

A ejhle, všechno splněno. (úsměv) Materiál je tvrdší, což se dalo čekat a je pochopitelné, „Tanečník...“ je zařazen a notně přitvrzen, takže se z něj jednoznačně vyloupl hit alba číslo jedna. Pyrenejské motivy se prolínají s ostrými výjezdy, vokály jsou přepestré, od přirozených přes různé halekání až po hardcorový (na)sekaný řev. A aby těch hlasů nebylo málo, přidává se i hostující Šáren Makovcová. Hlavní je ale chytlavost celé řady pasáží, ať už těch volnějších, svěžích, tak sborově pěných refrénů, ale i dlouhé instrumentální progrockové pasáže.

První polovina alba je rozevlátější, druhá zemitější, což ale neznamená, že by byla slabší. Navíc se zapojují v hojné míře hosté v čele s Viktorem Dykem, který pomohl se zpěvem v „Propletenci slov“, kterým se proplétají linky v režii piana i nějaké cizorodé hlasy v pozadí, které asi mají evokovat propletená slova. Ta jsou ostatně propletená ve všech textech, které jsou bez debat originálně i zajímavě napsány, rozhodně nejde o běžné rýmovačky, ale o svébytnou poezii - slova obstojí i sama, při běžném čtení, s muzikou pak samozřejmě dostávají ten správný rozměr. A kdyby někdo netušil, co tím chtěl básník říci, je v bookletu u každého textu krátké vysvětlení. Jestliže „Propletenec slov“ hitovými pasážemi nešetří, další dva songy jsou v rámci alba obyčejnější, hlavně „Noir“ je lehce depresivní, ponurá, což podtrhuje i podobně laděný text plný různých strachů. Naproti tomu závěrečná „Zlá hudba“ nabízí mnohem pozitivnější pocity, které startují smyčcové nástroje v rukou hostujících umělců, k vážné hudbě pak odkazuje i výrazný vklad operní zpěvačky Miroslavy Česarové (jestli jsem správně googlil, tak zpěvačky, která se objevuje s Viktorem Dykem v rockové opěře Antigona) a vše korunuje epická vznešenost řady pasáží.

CRUEL nahráli výbornou desku, ta ale nebude šmakovat všem. Na hledače co nejprogresivnějších zamotanin to asi bude příliš „hodné“ a málo divné, na fanoušky heavy metalu naopak moc složité, i když třeba refrény by jim měly sedět. Mně se nahrávka líbí, nejen co se týká hudebního obsahu, ale i instrumentálních výkonů a přehledného zvuku, ale sem tam mi nějaký úsek přijde trochu natahovaný, nějaké přechody lehce krkolomné a pak mě lehce rozladil úplný závěr, fade out, který, myslím, kapela formátu CRUEL nemá zapotřebí.

Muziku doprovází graficky vytříbený obal. V třípanelovém digipacku převládá modrozelená (tyrkysová) barva, přední i vnitřní strany zdobí fotky keporkaka, různé ornamenty a také šest znamení zvěrokruhu, přičemž se vše točí kolem kozoroha, což je jedině dobře, protože jsem taky kozoroh. (úsměv) Dvanáctistránkový booklet obsahuje texty a další potřebné informace, takže co se vizuálna a fyzična týká, nemám co vytknout.

Seznam skladeb:

 1. Pod obratníkem Kozoroha
 2. Vlci bez hladu
 3. Všechno plyne (Panta Rhei)
 4. Tanečník na spáleništích
 5. Propletenec slov
 6. Temný pasažér
 7. Noir
 8. Zlá hudba

Čas: 50:38

Sestava:

 • Zbyněk Pošmura - zpěv, sbor
 • Pavel Bauer - el. a ak. kytary, mandolína, sbor
 • Marek Neckář - piano, synths, harmonika, sbor
 • Jan Švec - baskytary
 • Robert Ebel - bicí, perkuse

Hosté:

 • Šáren Makovcová - zpěv (4)
 • Miroslava Časarová - zpěv (8)
 • Lída Štětinová - housle (8)
 • Gabriela Bauer - zpěv (3), hlas (7)
 • Viktor Dyk - zpěv (5)
 • Petr Chvojka - viola (8)
 • Jaroslav Bauer sen. - hlas (7)
 • Petr Bauer - hlas (7)

www.cruel.cz
https://www.facebook.com/Cruelband/
http://bandzone.cz/cruel

sdílet
Přečteno: 1321xHodnocení autora: 8/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 6. 5. 2017

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) CRUEL – Entelecheia

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

22. 1. 2020 | Autor: Bury
Brankář Boston Bruins dostal repliku bicích Larse Ulrichačtěte zde »

21. 1. 2020 | Autor: Johan
tartarO:s představují nový songčtěte zde »

21. 1. 2020 | Autor: Bury
Dave Lombardo si znovu zahrál skladby od SLAYERčtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Coornelus
Novinky z MetalGate Records - PURNAMAčtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Bury
HUMAN IMPACT chystají debutní albumčtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Bury
BONDED mají nové lyric videočtěte zde »

20. 1. 2020 | Autor: Johan
SEVERALS, Luna, 2020čtěte zde »

19. 1. 2020 | Autor: Bury
D.O.A. mají video z hokejovou tématikoučtěte zde »

19. 1. 2020 | Autor: Bury
Přestože je Chester Bennington z LINKIN PARK mrtev, má videočtěte zde »

18. 1. 2020 | Autor: Bury
KREATOR propagují chystaný živákčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

29. 12. 2019 | Rozhovory
KAVIAR KAVALIER – Asi to zní přehnaně a nafoukaně, ale považuju album „Hotel Inkontinental“ dokonce za nejlepší album všech dob. Je tam všechno.celý článek »

12. 1. 2020 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (BIGBOSS BAND) – Nikdy nedělám více verzí do zásoby, nikdy znovu skladbu nepřezpívávám. Nikdy. Říkám vždy, že napoprvé to zazpívalo srdce a tak to musí zůstat.celý článek »

1. 1. 2020 | Recenze
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

6. 1. 2020 | Recenze
BIGBOSS – Než zemřucelý článek »

4. 1. 2020 | Reporty
ELEPHANTS, SECOND BREATH, NOTHING LEFT TO SAYcelý článek »

28. 12. 2019 | Recenze
BLOOD INCANTATION – Hidden History of the Human Racecelý článek »


Poslední diskuse

MERESIEW, DELUSION, LIBIDO CHALLENGE, MY HARD LESSON
Datum: 13. 1. 2020 15:18:35
Autor: Ela
Titulek: hlavy :)

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola osmá: Sestava v záloze.
Datum: 10. 1. 2020 20:20:21
Autor: Pekárek
Titulek: ...

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 6. 1. 2020 10:45:59
Autor: BigBoss
Titulek: Tralala

diskuse k článku »

STRIGOI – Abandon All Faith
Datum: 3. 1. 2020 08:30:42
Autor: Anahematar
Titulek: Co člověk to názor

diskuse k článku »

Crust/Grind & Hardcore Party vol.10 - info
Datum: 3. 1. 2020 08:13:41
Autor: balda
Titulek: Info

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola první: „Thots“.
Datum: 2. 1. 2020 20:04:15
Autor: Čert
Titulek: FS je nejvíc

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama