Nejbližší koncerty
 • 01. 12. 2022WINTER CALLING: STÍNY PLAMENŮ, YARRDESH, OUTWARD, NÁMÖL -...
 • 02. 12. 2022Zdravíme příznivce Okultně-hudebního spolku MEGELNYK. V p...
 • 02. 12. 2022METALURGIA FESTIVAL vol. 3 /// METALOVÝ FESTIVAL V SRDCI ...
 • 10. 12. 2022Pro letošní rok poslední velká death black thrash metalov...
 • 30. 12. 2022Páteční před Silvestrovská párty ve Farářově sluji za úča...
 • 08. 01. 2023neděle 8. ledna 2023 Modrá Vopice, Praha koncert bude z...
 • 20. 01. 2023FATAL BLOW /UK/ ACULEOS /CZ/ ROZRUCH! /CZ/
 • 20. 01. 2023pátek 20. ledna 2023 Melodka, Brno MALLEPHYR (black d...
HEIDEN – Andzjel

NIGHTWISH – End of an Era DVD 2006, Nuclear Blast

Stokrát může člověk shlédnout tenhle živák a ani po stoprvé nevyčte z výrazů oněch čtyř nějaké hlubší pohnutky. Emoce, to ano, těmi záznam přetéká - ať už jsou hrané, či opravdové; ale že by si člověk v určitý moment zastavil záznam a prohlásil "jo, tak tady je jasně vidět, že ten a ten toho vyhazovu lituje" - ne. Člověk asi musí být opravdu ze železa (nebo hodně dobrý hráč pokeru), aby dokázal skrýt dopady rozhodnutí, které vyvolá jednu z největších diskuzí v metalové komunitě vůbec. Nightwish totiž patří mezi největší hvězdy metalu a jsou patrně jednou z nejmladších kapel tohoto žánru, která dokáže vyprodávat stadiony - odejití symbolu skupiny (a pro mnoho fanoušků až téměř modly) Tarjy Turunen bylo krokem, který by asi málokdo čekal. Šest let, ale rána se z pohledu mnohých stále nezacelila...

Byl jsem ještě mladým, takřka začínajícím metalistou, když mi dorazil úhledně zabalený balíček s živým záznamem "End of An Era". Cesta na poštu prudkou chumelenicí a následně první shlédnutí u kamaráda na sněhem zapadané chatě, to vše pár dní před Vánocemi, vypálilo záznamu cejch Mrazíka. Od té doby sleduji tenhle živák s bramborovým salátem a cukrovím po straně; na stole hoří svíčky a vzduch prosycuje vůně františků... obrazovku bombardují elektrony, vykreslující na tenké vrstvě skla poslední vystoupení "klasické" sestavy Nightwish.

Koncert samotný se odehrál na závěr světového "Once Upon a Tour", které obsáhlo podstatnou část světa. Poslední vystoupení se uskutečnilo v Helsinkách, ve vyprodané Hartwall Arena; pro roli zahřívače publika byla vybrána jedná z nejoblíbenějších finských kapel, Sonata Arctica s charismatickým frontmanem Tonym Kakkem. Ve chvíli, kdy se ozvalo intro "Red Warrior" z Posledního Samuraje, publikum začíná vřit, kamery se rozbíhají, vzduch se chvěje; pódium se chvěje pod střídavými běhy Marca a Emppua - jeden pálí riff za riffem, druhý hraje trestuhodně na basu jako na kytaru. Příchází dáma ve žlutém úboru a hala se začíná tavit. Několik postřehů po prvních minutách: Baskytara je lehce vytažena do popředí a nezaniká v množství orchestrálních smyček, prostřihy jsou poplatné gradaci atmosféry a Tarja zpívá i přes nachlazení výborně. Výbornou atmosféru má především "Planet Hell", ve které hází Marco po Tarje lehce zuřivým očkem a jejíž vystupňovaný závěr je bouří před "Kinslayer". Mezi těmito dvěma písněmi se nachází klidný přístav v podobě "Everdream", kde mě lehce iritují Tuomasovy pózy, které ostatně nepředvádí jen u této skladby. Na živáku se mj. nacházejí i tři předělávky, z nichž bude mezi posluchači žánru nejznámnější patrně Fantom opery z pera páně Andrewa Lloyda Webbera, dnes už klasická skladba žánru metalové symfoniky, na níž si leckterá dívka vyláme zuby. Několik záběrů na ubrečené dívky, jimž je vlastní styl gothic, vyvolá sice zdání "kýče", ale postupná gradace písně diváka takřka donutí opustit křeslo a prožívat atmosféru spolu s publikem - vrchol koncertu; a to jsme prosím stále v první třetině záznamu.

Stále nemáte představu, jaký že byl večer 21.10.2008 v malém kousku Helsinek? Pak vězte, že večer pokračoval dalším klasickým kouskem, tentokráte z dílny těch, kteří před desetiletími nadchnuli západní svět svou Odvrácenou stranou Měsice. Zpěvu se v "High Hopes" ujal Marco a ačkoliv se z písně vytratila ona poetická nostalgičnost, Hietalův projev a Vuorinenovo metalově laděné frázování dodaly skladbě umění vyvolat husinu. Nepatrný odkaz na Pink Floyd lze vyčíst i v "The Siren", kde je klávesové sólo provedené v rejstříku Hammondových varhan (na desce je pojato v houslovém provedení) - a to jen proto, abychom se přes několik písní přehoupli k nejtvrdší skladbě, která byla ten večer hrána; ke Snílkobijci. Takže Nightwish opravdu hrají metal... a Tarjin úsměvný headbanging alá netopýr se mezi jejími fanoušky stal téměř kultem - ano, nyní nastala ta chvíle, kdy prohlásím cosi o druhém vrcholu desky. Na scéně se v závěru večera objevil i čestný host ze Spojených států, tamní domorodec vystupující pod pseudonymem John Two-Hawks, který se na desce Once podílel na skladbě "Creek Mary's Blood", kterou si na koncertě také vyseknul. Kromě toho zahrál i jednu, poměrně zdařilou, instrumentálku z vlastní tvroby "Stone People" (která mi ale svým názvem více než co jiného evokuje spíš Velikonoční ostrovy). Čislo tři v mém TOP 3 zaujímá kultovní "Ghost Love Score" se zakomponavanými scénami, jež byly promítány na obrazovce při koncertu samotném. V jednu chvíli se Emmpu s Tarjou obejmou a za orchestrální mezihry odcházejí do zákulisí... zákulisí, ve kterém ji zanedlouho skupina předá onen legendární dopis. Končí jedno období...

DVD samotné obsahuje, kromě celého koncertu, také zhruba hodinový dokument "A Day Before Tomorrow", který nás provede dvěma týdny skupiny během jihoamerického miniturné, posledními dvěma týdny před koncertem v Hartwall Arena. Vztahy mezi Tarjou a zbytkem kapely jsou tam více než patrné a lze tudíž vysledovat i důvody, jejího vyhazovu. Dále je na disku poměrně bohatá fotogalerie ze samotného koncertu.

(21.10) Hartwall Areena, Finland, 1. část

(21.10) Hartwall Areena, Finland, 2. část

Sestava:


 • Klávesy - Tuomas Holopainen
 • Zpěv - Tarja Turunen
 • Kytara - Emppu Vuorinen
 • Baskytara, zpěv - Marco Hietala
 • Bicí - Jukka Nevalainen
 • Flétna, zpěv - John Two-Hawks (host)

Seznam skladeb:

 1. Dark Chest of Wonders
 2. Planet Hell
 3. Ever Dream
 4. The Kinslayer
 5. Phantom Of The Opera
 6. The Siren
 7. Sleeping Sun
 8. High Hopes (Pink Floyd cover)
 9. Bless The Child
 10. Wishmaster
 11. Slaying the Dreamer
 12. Kuolema tekee taiteilijans
 13. Nemo
 14. Ghost Love Score
 15. Stone People
 16. Creek Mary's Blood
 17. Over the Hills and Far Away
 18. Wish I Had an Angel

Čas: 01:43:12

www.nightwish.com - oficiální stránky
www.nuclearblast.de - vydavatel

Zveřejněno: 19. 12. 2011
Přečteno:
3574 x
Hodnocení autora:
10 / 10

Autor: Tomáš | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

21. 12. 2011 08:10 napsal/a Tomáš
Re: Tuomas ukončil...
Souhlasím, že Tuomas má zvláštní charakter, skoro by se dalo říct, že nemá charakter žádný :-D, ale co do kompozice je to člověk skoro geniální a holt to má asi tímhle vyvážené... nechci tu rozpoutat diskuzi Tarja vs. Anette, řeknu jen toliko, že Anette mám v poslední době mnohem radši než Tarju, a to i s jejím pěvěckým projevem. Co postrádá na dokonalé intronaci při živém provedení, to dohání svou energičností a s publikem taky komunikuje mnohem víc, než její předchůdkyně (alespoň v dobách NW)... příští ponděli bude recenze na DPP, tak tam svůj názor na vyhazov trošku rozvedu :-))
21. 12. 2011 00:58 napsal/a lukáš
Tiomas ukončil spolupráci s Tarjou, Annete se hodí na rock.
Nádherná recenze dvd. Přesto něco mi tam chybí- Tuomas je perfekcionista , ale hlavně despota. DRuhé dvd jasně ukazuje , co je to za člověka. Poslední koncert s Tarjou a on \"hraje\", jak oskarový herec.To \"divadýlko\" , že se nic neděje je teda pěknej hnus. A upřímně mi bylo Tarji líto, když s brekem za pár dní na tiskovce vysvětlovala vyhazov z Nightwish. Do toho udělá Tuomas další super kousek- nahradí operní zpěv Tarji rockovou zpěvačkou Annete. A po pár koncertech mi není jasné, proč nemá zpěvačku Tuomas zpívat party zpěvů, kterými jí příroda neobdarovala. Písničky NIghtwish jsou v ukrutných výškách , v nižších polohách Annete musí mít superhlas - viz nové NIghtwish. Ovšem pokud se člověk nenarodí s 3,5 oktávovým hlasem, zpívat tyto party je vysilující , jak pro zpěvačku - psychicky, tak i fyzicky - vypjaté pasáže a maximální vejšky nejdou zazpívat čistě. A daň za tohle trápení způsobené Tuomasem , Annete odprdla psychicky a dokonce musel být zrušen koncert, který byl zrušen - začala po psaychickém kolapsu brečet a odešla z podia. Proto neberte Annete jako zlou zpěvačku. Jinak TArju na tomto dvd miluju a přesto že nemám rád celé desky od NIghtwish, tohle dvd je super - hlavně HIgh hopes,Ever dream či Sleeping sun.
20. 12. 2011 01:22 napsal/a SCHMEYD
Souhlas
Immortal souhlas. U mě tato kapela už taky skončila. A myslím, že nejen u nás dvou. Změnou zpěvačky ztratili spoustu fandů. A vidět NW nyní live? Díky nechci. Je to hrůza! Takže ještě, že máme tyto DVDčka!
19. 12. 2011 17:11 napsal/a immortal
Re:
Tak jeden kousek tohoto díla také vlastním, řekl bych dle hesla: Nakonec to nejlepší - parádní zvuk, vynikající aranže jednotlivejch skladeb, parádní stmosféra, parádní výkony jednotlivců. Každopádně u mne NW po odchodu Tarji skončili, sice jsem byl na jejich koncertu v Práglu v r. 2008, ale už to neni ono. Možná, že jsem zamilovanej do Tarji :-) , ale zpěv Anette je spíš poprock alá Ewa Farna než operní a do tohoto žánru se hodící. Po poslechu poslední desky, která nestojí za nic, bych raději uvítal zpěv pouze od Marca. Má jinej drive, prostě tam daleko víc sedne. Ale proti gustu, zejména kapely... .
19. 12. 2011 13:06 napsal/a Teres
NW
Moc pekne ostatne jako vzdy,uz si muzes rikat opravdovy Nightwisholog.Takze te chci videt 30.4. na jejich koncerte a pak si precist tvou recenzi :)