TELEPATIE

GALAR – Til Alle Heimsens Endar CD 2010, Dark Essence Records

Vypadá to, že po šesti letech existence jsou Norové GALAR na cestě do širšího podvědomí. Aktuální materiál s prapodivným názvem „Til Alle Heimsens Endar“ by neměl uniknout ze zřetele všem příznivcům sofistikovaného viking metalu. Slovem „sofistikovaného“ mám na mysli vedlejší proud žánru, který není tolik na očích (jako kapely vyřvávající o pitkách vousatých a nemytých válečníků), ale zato je uvěřitelnější a jde mnohem více do hloubky.

Texty v norštině pojednávají o jedné etapě v historii země, v hudbě chybí prvoplánované vlezlé melodie a chybí i vokální halekačky. Nechybí ale na stylové poměry netradiční smyčcové nástroje a velký prostor, vedle očekávaných kytar, dostávají i klávesy. Na první poslech jednoduché kompozice postupně rozkvétají do krásy a posluchač začne odhalovat skryté poklady. Patří k nim krátké akustické vsuvky, smíšené sborové zpěvy a hlavně atmosférické kytarové pasáže podporované čistým mužským zpěvem, které se nacházejí zejména v asi nejemotivnější skladbě „Ván“. Zapomenut samozřejmě není ani ostře řízlý skřehotavý zpěv a blackem načichlé pasáže také nechybí (ty jsou možná jedinou trochu slabší stránkou alba kvůli určité monotónnosti; naštěstí jich není mnoho a jsou krátké), ale melodické kytarové linky vládnou. Nabízí se srovnání s WINDIR, resp. VREID, ale hudba GALAR je dostatečně originální, zejména díky implantaci folkových nálad.

Samozřejmostí je kvalitní zvuk, o který se postaral Bjørnar E. Nilsen z Vulture Industries,  potěší i graficky hezky vyvedený booklet.

Seznam skladeb:
  1. Forspill
  2. Ván
  3. Paa frossen mark
  4. Grámr
  5. Det graa riket
  6. Ingen siger vart vunnin
  7. Til alle heimsens endar
  8. Etterspill

Čas: 42:36

www.galar.no

Zveřejněno: 07. 08. 2010
Přečteno:
2801 x
Hodnocení autora:
9 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář