Nejbližší koncerty
 • 15. 08. 2020Ústečtí WYRM pokřtí letošní album Purge podpoří je KRAAKE...
 • 22. 08. 2020Rotten Fest Open Air 2020 22.8.2020 venkovní areál Sklu...
 • 05. 09. 2020Montana Metal Fest: Depresy, Dehydrated, Orkrist, Morn...
 • 05. 09. 2020Třetí ročník open air festu konajícího se v areálu Kaliko...
 • 05. 09. 2020Sušice - Chatová osada LUH mini D.I.Y. open air festival...
 • 12. 09. 2020Farářova sluj / Orthodox club Vystoupí:AGGRESSIVE TYRANTS...
 • 18. 09. 2020V rámci svého minitour nás poctí svojí návštěvou mocní SI...
 • 19. 09. 2020BUGRFEST je rodinný metalový fest pořádaný čtyřmi bratry....
PUSTINA

SINUHET – Zimní nebe CD-R 2010, Kontra Production

Loni na podzim se zřejmě Milan Urza a Michal Mihok začali nudit... tak založili skupinu Sinuhet. Jejich domovským přístavem je avantgardní divočina První hoře, která v roce 2008 zabodovala albem Lamento natolik, že si vysloužila Anděla. V Sinuhetu Urzovi (který se postaral o téměř veškerou hudbu, texty, kytaru a zpěv) a Mihokovi (hudba k č. 5, klavír, klávesy, fender piano) sekundují Šimon Hajdovský (bicí) a Jakub Rolník (baskytara), v sedmičce se na klavír přidává Robert Rajs a ve většině skladeb jsou ke slyšení samply Ecsona Waldese, v jehož studiu se míchalo a mastrovalo; nahrávání proběhlo ve studiu Svárov. Tolik nacionále skupiny a nahrávky, které se teď budeme věnovat...

Říká se, že když nějaká hudba zabere hned na první poslech, postupně omrzí. Známé úsloví pak praví, že první vyhrání z kapsy vyhání. A obě se v případě Zimního nebe mýlí. Kolekce baví napoprvé i podesáté, a věřím, že hned tak bavit nepřestane. Kdybych měl nahrávku charakterizovat a vynechat slovy klasika „nic neříkající a věc ještě komplikující“ sousloví new rock, které kapela používá, volil bych slovo „hravost“. Navíc mám pocit, že si pánové hrají pro radost a radost z nahrávky také tryská – i když texty nejsou vůbec veselé.

Největší hit se nachází hned na začátku. Můj vesmír sice začíná zlehka klavírní introdukcí a pokračuje jemnými kytarovými melodiemi za doprovodu jakoby rozházených bicích (nepochybuji, že je to schválně), ale s nástupem refrénu, ve kterém Milan dramaticky a expresivně skoro řve, se skladba dostává do druhé, velmi chytlavé dimenze. Najazzlé motivy zase pěkně pasují ke zpěvu s dotyky šepotu, nechybí krátké kytarové sólo a Můj vesmír tak bere zlato. Na podobném střídání umírněných a naléhavých pasáží je postaveno i následující Zimní nebe, kdo by čekal, po melancholickém začátku, tak razantní a procítěný zpěv – okamžitě bych volání do noci „Vemte mě s sebou“ vyhověl, odolat by mohl jen necita (úsměv). Po rozvernější Až mi dojde dech následuje kapku depresivnější Něžná je noc, v níž opět zaujmou nečekané zvraty, jak hudební, tak pěvecké; vedle civilního a posmutnělého výrazu Milan opět servíruje vypjaté polohy... možná škoda useknutého konce, který sice koresponduje s textem, přesto působí o něco víc násilně, než by bylo nezbytně třeba. Instrumentální předěl Klaunova hostina patří hlavně klávesám, v Silným vínu dostává hodně prostoru baskytara, ale chybí tu kompoziční lehkost předchozích skladeb – možná proto mě šestka baví nejméně. V křehké Nepište jména zaujmou klavírní pasáže, zachmuřený zpěv i recitace, škoda příliš krátkého klavírního outra mizícího do ztracena...

Pochvalu určitě zaslouží texty, no texty, spíše básně, které se příjemně poslouchají, ale zároveň nejsou „o ničem“. Při pozorném poslechu přinutí k zamyšlení – ať už jde o osobní výpovědi nebo věci obecnější.

V některých záležitostech není promo album zcela dotažené. Napadá mě třeba podivný zvuk bicích v Až mi dojde dech nebo špatně „vyrobené“ pauzy mezi skladbami – když chcete přeskočit na poslední track, hupsnete doprostřed předchozího a pauza se odehraje až v rámci závěrečné stopy. A v jinak graficky pěkně zpracovaném obalu chybí texty, které bych si s chutí v klidu přečetl. Ale co, je to promo. Promo, jež by nemělo zapadat prachem zapomnění, naopak by se mělo stát odrazovým můstkem k oficiální nahrávce. Pak bych se přimlouval za více skladeb podobných prvním dvěma.

Seznam skladeb:
 1. Můj vesmír
 2. Zimní nebe
 3. Až mi dojde dech
 4. Něžná je noc
 5. Klaunova hostina
 6. Silný víno
 7. Nepiště jména


Čas: 22:35

http://bandzone.cz/sinuhet

http://bandzone.cz/fan/kontraproduction


Zveřejněno: 09. 07. 2010
Přečteno:
2833 x
Hodnocení autora:
7 / 10

Autor: Johan | Další články autora ...

Fotogalerie


Komentáře

Zatím je tu mrtvo. Určitě nejsi bez názoru, tak buď první a přidej svůj komentář