ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ETERNAL NOISE MISERY 2019 - infočíst info »

ROOT s INFERNO v Brně - infočíst info »

VOMITOR, PERFIDIOUS - infočíst info »

ET MORIEMUR a POSTCARDS FROM ARKHAM na společném mini-tour - infočíst info »

INSANIA představí na turné Kacířův kancionál - infočíst info »

SVARTIDAUDI, SATURNALIA TEMPLE, ALMYRKVI - infočíst info »

MONSTROSITY se vrací po víc než 15 letech dobýt Prahu! - infočíst info »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – infočíst info »


Další nové články

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

7. 2. 2019 | Ankety
GUZZLE BOOZE – „Deset otázek“celý článek »

19. 1. 2019 | Ankety
HROBAR – „Deset otázek“celý článek »

1. 1. 2019 | Dr. Kydy
Prohlášení pořadatele koncertu kapely HATE dne 28. 12. 2018 v Českých Budějovicíchcelý článek »

31. 12. 2018 | Postřehy
Bilance roku 2018 + co bude v roce 2019?celý článek »


Koncerty

27. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

27. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

27. 4. 2019
Jihlava - Brick Bar
Hrají: NEVIDIM underground music ( Praha, Jihlava,...

30. 4. 2019
Anděl, Plzeň
ELECTRONIC WITCHCRAFT Přehlídka toho nejzajímav...

30. 4. 2019
Anděl, Plzeň
ELECTRONIC WITCHCRAFT Přehlídka toho nejzajímav...

3. 5. 2019
Cheb
Po delší odmlce se brněnská kapela HEIDEN vrací na...

3. 5. 2019
Papírák Písek
Písek je město Power Violence a Grindcore! Všichni...

4. 5. 2019
Stará Ves u Rýmařova
BUGRFEST je mealový fest pořádaný čtyřmi bratry. V...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » MALIGNANT TUMOUR – The Way Of Metallist 1991-2016

31. 12. 2016MALIGNANT TUMOUR – The Way Of Metallist 1991-2016

2DVD, vlastní náklad / noisecore, grindcore, mincecore, crustcore, metal rokenrol / Česko

Slavná ostravská mlátička MALIGNANT TUMOUR už sice v minulosti vydala hned 4 různá DVD, jenže to byly jen pálené disky, i když většinou s obsáhlými a zábavnými dokumenty ze zahraničních cest. Ovšem ta více než tříhodinová nálož, s níž někdejší podzemní kreatury a současné rokenrolové hvězdy přišly u příležitosti dožitých, prožitých a přežitých 25 let existence, překonává vše předešlé a řadí se mezi zásadní tuzemské hudební dokumenty. Při pohledu do dávnějších let lze vzpomenout proslulé filmové mystifikace skupin VISACÍ ZÁMEK, MŇÁGA & ŽĎORP nebo LUCIE, zajímavý dokument tehdy natočila INSANIA, v nedávné době ASMODEUS, N.V.Ú. či SUNSHINE, aktuálně třeba ALICE. „Zhoubný nádor“ se staví do této přední linie.

Něco málo přes hodinu trvající film „The Way Of Metallist“ převážně dokumentární formou skvěle přibližuje celou čtvrtstoletí trvající historii souboru. Ústřední dějovou linii představuje hraný příběh studenta, který v rámci tématu své semestrální práce pořizuje rozhovory se členy skupiny, což coby těžiště filmu nepůsobí kdovíjak nápaditě, ale je pevným podložím pro zachycení všeho podstatného a kromě faktografické výživnosti vyniká i do značné míry humornou a odlehčenou formou. Na tuto základní osu jsou naroubovány historické fotografie, koncertní záběry, úryvky z klipů či televizních pořadů nebo výpovědi osobností hudební scény a dalších person. Takto ve zkratce by se dala vylíčit kostra filmu, jež však zasluhuje bližší a podrobnější ohledání.

Tento dokument obsahuje odpovědi a záběry lidí, kteří netušili, že jsou filmováni do dokumentu o kapele MALIGNANT TUMOUR. A proto můžete slyšet autentické odpovědi, bez příkras, co si tito lidé o kapele doopravdy myslí,“ praví úvodní titulek filmu.

Takto pojaté názory na kapelu od předních muzikantů, pořadatelů, vydavatelů a publicistů tvoří sice nikoli nejdůležitější, ale každopádně podstatnou a zajímavou součást filmu. Nejčastěji a asi nejlépe zde mluví Petr Korál, postupně se však zjevují rovněž Čurby, Shindy, Petr „Mucho“ Hošek, Kolins, Poly či Cyklo, ale i cizokrajné veličiny Paul Speckmann, Danny Lilker nebo Martin van Drunen. Za pozornost stojí Big Bossovo vtipné a zároveň zcela výmluvné gesto, z předávání žánrových Andělů pobavený Dan Bárta a z natáčení Madhousů vyděšený Michal Husák, naopak zjevně nudněji působí výpovědi filozofa a dvou lékařů. Úměrně k velikášství souboru se však mihnou také Chuck Norris, Karel Gott a v novinovém článku dokonce Standa Hložek.

Hlavními autory aneb scénáristy, režiséry a kameramany filmu jsou Robert Šimek, Martin Ferko či Jakub Pacner, jenž si rovněž zahrál hlavní roli. Představuje studenta žurnalistiky Jakuba, který se ve svém volném čase zabývá četbou klasiků či poslechem vážné hudby a jemuž vlivem okolností bylo přiděleno naprosto vzdálené téma semestrální práce:

Rozbor intertextuálních souvislostí a forem kulturního transferu domácích metalových subkultur a jimi utvářených sociopatologických jevů v profilaci na mezigenerační skupiny populace za pomoci sémiotické a naratologické dokumentární audiovizuální analýzy

Zprvu zoufalý slušňák Jakub, který v metalu spatřuje přesně ono „sociálně-patologické prostředí“, začíná postupně vnikat do této subkultury. Zpočátku arogantní a nepříjemný Bilos se poprvé zjevuje v roli řvoucího trenéra ve fitku, ovšem později oba spolu vedou již přátelštější rozhovor, týkající se především staré noise-grind-mince-crustové éry kapely a vrcholící její nizozemskou etapou. Zaujme obrazově a zvukově dokonale synchronizovaná koláž Bilosových promluv z celého světa, podobně jako jeho závěrečná výzva no tak začneš“ směrem k abstinujícímu Jakubovi. Ten následně vykoná silně mimoňskou návštěvu koncertu, kde nepatřičně výstředně oděn poprvé s překvapením zjišťuje, že všichni kolem něj jsou kupodivu docela normálně oblečení.

Tentokráte vizáže souboru a jeho maskování se týká úvod rozhovoru se všemi členy, kde si z Polyho vsuvky osvěžíme všeobecně známý poznatek, že Bilos je sám o sobě kostým. Jakubovy další otázky pak přihrávají dvojí předávání Andělů, pořad Madhouse a jeho zábavný silvestrovský speciál, dvojí předskakování SLAYER, koncertní oslavu 20 let se soutěžemi a talk show či konkurs na bubeníka. Jakmile hlavní hrdina vysloví přání jet s kapelou na turné, dočká se od ní chladné reakce a dostane za úkol sežrat hovno. Rozuzlení této slibné zápletky se divák žel či spíše naštěstí nedoví, zato je mu rovnou servírován zběsilý rej festivalového kalení a paření.

Jakubovo závěrečné poznání žel probíhá v silně otřepaných frázích, kdy blábolí cosi o tom, že metal je opravdová jízda, jeho příznivci vyznávají svou cestu, že ta komunita žije

opravdovějším životem než kterákoli jiná, přirostla mu k srdci a stal se z něj metalista. Pokud něco takového napsal i do své práce, možná se nelze až tolik divit tomu, že profesor mu ji neuznal. Naštěstí v samém závěru, až po titulcích, přichází povedený dovětek, kdy nastupuje skupina coby čtyřčlenné trestné komando, které profesora nátlakově usměrní k žádanému uznání práce.

Poněkud rozpačitě dopadá to, čemu se tradičně říká product placement. Jakubova návštěva prodejny s metalovým oblečením je sice vhodně zakomponována do děje, leč reklamní věta majitele obchodu působí nadbytečně. Možná lze připustit její nutnost, nic to ovšem nemění na tom, že tato momentka z filmu dosti nepříjemně trčí. To návštěva tetovacího salonu vyznívá daleko lépe, zvláště díky velmi vtipnému doporučení způsobu budoucího odstranění kérky.

Doplnit lze technické informace, že i přes svůj anglický název je film v češtině, samozřejmě kromě výpovědí zahraničních osobností, přičemž volitelně jsou k dispozici anglické, německé a španělské titulky. Světová premiéra proběhla 16. listopadu v pražském Rock Café, několik dalších promítání pak 19. listopadu v ostravském Cineportu, v jehož sousedství došlo i na narozeninový koncert. Kdo tehdy film neviděl nebo jej touží vidět opakovaně, má možnost podívat se v teple domova a navrch si ještě dopřát velkou porci dalších pohyblivých obrázků.

Druhý disk je sice označen coby bonusový, jenže paradoxně více než dvojnásobně přesahuje délku toho prvního. Chronologicky jsou zde všechny a vesměs zdařilé klipy, z nichž ale některé přece jen zjevně vynikají. Rozhodně k nim patří fenomenální videoklip desetiletí „Earthshaker“, kde čtveřice obrů devastuje Prahu, jeden z nich sere na stadion Sparty, svou hnusnou prdel si vytírá sparťanskou vlajkou a jezdecká socha z Václaváku je nakonec přemístěna do hlavního města, tedy Ostravy. Zde se odehrávají i další výborné klipy, tedy strhující oplzlá jízda „Overdose & Overdrive“ a v obrazově plné a necenzurované verzi zařazené „At Full Throttle“, kde pánové prokazují své cyklistické i jiné sportovní dovednosti. Zmínit lze také starší snímek „Saddam Hussein Is Rock'n'Roll“, sloužící coby dokonalá ukázka toho, jak i bez jakékoli drahé produkce a naopak se silným výchozím nápadem lze docílit vysoce zábavného výsledku a současně sdělit názor.

Za klipy následují koncertní bonusy z Obscene Extreme, Brutal Assaultu či dvojího předskakování SLAYER, zejména zvuková kvalita těchto nahrávek je však kolísavá. Trochu lépe dopadá nedlouhá „Unplugged Show“, kde pánové vsedě hrají na španělky a pro jednou tak naprosto vědomě porušují v jedné z písní prezentovanou zásadu o nemožnosti hrát akusticky. Vrcholem koncertních záznamů je 5 let stará a téměř kompletní velkolepá oslava tehdejších 20 let existence, kde hit střídá hit a milé zpestření tvoří šlágr „We Are The Metal“, jenž v rámci setu i sestřihu „Best Karaoke Performance“ spoluzpívá vítěz této soutěže Obstík z kapely 6 MAS. Škoda, že vydání tohoto koncertu se protáhlo na tolik let, ale rozhodně platí, že raději pozdě nežli nikdy.

Obsah:

 • DVD 1

film The Way Of Metallist

 • DVD 2

Music Videos

 1. Clearance Of Century (2005)
 2. Saddam Hussein Is Rock'n'Roll (2006)
 3. We Are The Metal (2008)
 4. Dressed To Kill (2008)
 5. Earthshaker (2010)
 6. Overdose & Overdrive (2013)
 7. At Full Throttle (2014)
 8. Walk As We Talk (2016)

 

Live Videos

 1. Infernör (Obscene Extreme 2008)
 2. Bristroll (Praha 2008)
 3. Satan Rise (Obscene Extreme 2010)
 4. Metal Artillery (Ostrava 2012)
 5. The Secret Source (Brutal Assault 2013)

 

Unplugged Show (Ostrava 2010)

 1. The Biggest Band
 2. Speed Romancy
 3. Hellgate Ostrava
 4. Low Life
 5. Saddam Hussein Is Rock'n'Roll
 6. Decibel Maniacs

 

20th Anniversary Show (Ostrava 2011)

 1. We Paint The Town Red
 2. Earthshaker
 3. Speed Romancy
 4. Metal Artillery
 5. Low Life
 6. The Biggest Band
 7. Infernör
 8. Dressed To Kill
 9. Clearance Of Century
 10. Putrefaction Decomposition… In The Coffin
 11. Nature Warning / Human Extinction
 12. Fuck The NATO!
 13. Up Your Fucking Arse!!!
 14. Hammer And Anvil
 15. Obssessed By Hell
 16. We Are The Metal
 17. Bristroll
 18. Satan Rise
 19. In Full Swing
 20. Saddam Hussein Is Rock'n'Roll
 21. Decibel Maniacs
 22. Electric Church

Best Karaoke Performance: We Are The Metal

Čas: 63 min. / 135 min.

Námět, scénář, dramaturgie: MALIGNANT TUMOUR, Martin Ferko, Jakub Pacner

Režie: Robert Šimek, Martin Ferko, Jakub Pacner

Kamera: Martin Ferko, Jakub Pacner, Robert Šimek, Ondřej Podešva

Obsazení filmu:

 • Jakub – Jakub Pacner
 • profesor – Vladimír Korpas
 • filosof – Mgr. Květoslav Boháč
 • lékaři – MUDr. Jan Jahoda, MUDr. Jan Světlík
 • členové kapely – Bilos, Šimek, Korál, Bohdič, David Ševčík
 • osobnosti scény – Petr Korál, Čurby, Shindy, Paul Speckmann, Petr „Mucho“ Hošek, Kolins, Poly, Big Boss, Martin van Drunen, Cyklo, Dan Bárta, Michal Husák aj.
 • a mnoho dalších

 

Sestava kapely:

 • Bilos – kytara, zpěv
 • Šimek – baskytara
 • Korál – kytara
 • Bohdič – bicí
 • David Ševčík – bicí

 

www.malignanttumour.com

sdílet
Přečteno: 2510xHodnocení autora: 8/10

Autor: Oliva | Další články autora
Datum: 31. 12. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) MALIGNANT TUMOUR – The Way Of Metallist 1991-2016

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 4. 2019 | Autor: Johan
Rozhovory o Telepatie zinečtěte zde »

25. 4. 2019 | Autor: Johan
Týnecký Mazec 2019, 22. 6. 2019, Týnec nad Labem - Letní parket Ostrov čtěte zde »

25. 4. 2019 | Autor: Coornelus
STREETMACHINE mají nový klipčtěte zde »

24. 4. 2019 | Autor: Coornelus
NÁV vplouvá do svobodných vod black metalu nahrávkou Smrtcičtěte zde »

24. 4. 2019 | Autor: Bury
THE CRANBERRIES s novou skladboučtěte zde »

23. 4. 2019 | Autor: Johan
VULTURE INDUSTRIES, HELHEIM, MADDER MORTEM, 28. 4. 2019, Praha - Nová Chmelnicečtěte zde »

23. 4. 2019 | Autor: Bury
Nové video DEBUSTROLčtěte zde »

23. 4. 2019 | Autor: Bury
Nové video PHAL:ANGST čtěte zde »

22. 4. 2019 | Autor: Bury
INSANIA - Kacířův kancionálčtěte zde »

22. 4. 2019 | Autor: Bury
Nové video FIVE FINGER DEATH PUNCHčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

27. 3. 2019 | Reporty
HEAVY METAL THUNDER vol. 1, 23. 3. 2019, Písek - Divadlo Pod Čaroucelý článek »

3. 4. 2019 | Reporty
MALLEPHYR, DJEVELKULT, INFERNO, ACHERONTAScelý článek »

9. 4. 2019 | Reporty
TENGRI, ZMAR, NULAJEDNANULANULA, SEKEROMLATcelý článek »

26. 3. 2019 | Reporty
DIVERSITY, OBJECTcelý článek »

1. 4. 2019 | Recenze
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

30. 3. 2019 | Reporty
SÓLSTAFIRcelý článek »


Poslední diskuse

DER BLUTHARSCH AND THE INFINITE CHURCH OF THE LEADING HAND, OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP
Datum: 18. 4. 2019 22:39:54
Autor: Garfield
Titulek: Psychedelicko-metalový večer

diskuse k článku »

Václav Votruba – KNIHA KOVU (část 3: heavy metal)
Datum: 17. 4. 2019 19:06:34
Autor: Václav Votruba
Titulek: Rockpalace

diskuse k článku »

Václav Votruba – KNIHA KOVU (část 3: heavy metal)
Datum: 17. 4. 2019 10:33:03
Autor: Martin
Titulek: ...

diskuse k článku »

C- 4 – „Deset otázek“
Datum: 17. 4. 2019 00:32:57
Autor: Bury
Titulek: Ano,

diskuse k článku »

C- 4 – „Deset otázek“
Datum: 16. 4. 2019 20:40:26
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »

C- 4 – „Deset otázek“
Datum: 16. 4. 2019 19:02:28
Autor: Johan
Titulek: Odpověď

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama