ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

BRUTAL ASSAULT 2017: rekordní počet kapel a řada speciálních vystoupení - infočíst info »

ENTER THE ETERNAL FIRE 2017 - infočíst info »

SYMBOLIC FEST OPEN AIR - infočíst info »

FESTA DE LA POHODA 2017 - infočíst info »

POSTCARDS FROM ARKHAM a busking / akustickém tour - infočíst info »

DEATH COFFEE PARTY 5. - infočíst info »

METAL MADNESS 2017 - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE vol. 5 - HELLISH CROSSFIRE, DEATHSTORM, LAHAR, RAGING DEATH, DEMOLIZER, FIRST STRIKE - infočíst info »


Další nové články

16. 7. 2017 | English
BELOW THE SUN – We don´t want to exist in a boundaries, we want to explore the edges of the musical freedomcelý článek »

3. 7. 2017 | Postřehy
Červencové tipy – alba & koncertycelý článek »

10. 6. 2017 | Postřehy
Ceny OSA jako tupá kosa? / Tupost obecnácelý článek »

1. 6. 2017 | Ankety
TORTURA – „Deset otázek“celý článek »

1. 6. 2017 | Postřehy
Červnové tipy – alba & koncertycelý článek »

13. 5. 2017 | Postřehy
Ceny Břitva za rok 2016 rozděleny. 1. místo MASTER'S HAMMER – Formulӕ, Brutal Assault, Hluboká orba nebo Papagájův Hlasatel...celý článek »

1. 5. 2017 | Postřehy
Květnové tipy – alba & koncertycelý článek »

16. 4. 2017 | Ankety
MISFOLDED – „Deset otázek“celý článek »


Koncerty

27. 7. 2017
Praha, Nová Chmelnice
LOUDNESS (JPN), NOBODY KNOWS DRUHÁ ZASTÁVKA NEJS...

5. 8. 2017
KRHANICE OPEN AIR
Krhanice Open Air je festival extrémní hudby s mno...

19. 8. 2017
Mladá Boleslav / Orthodox club / Farářova sluj
SOBOTA 19. 8. 2017 Orthodox club / Farářova sluj -...

25. 8. 2017
Mladá Boleslav / Orthodox club / Farářova sluj
PÁTEK 25. 8. 2017 Orthodox club / Farářova sluj - ...

26. 8. 2017
Brezova u Sokolova
BREZOVSKA METALOVA NOC X Vstup 300 Kc...

4. 10. 2017
VAGON Klub, Praha
BLACK MAJESTY (AUS) + DEAD DANIELS (CZ)...

4. 10. 2017
Praha , klub VAGON
Australská power-metalová formace Black Majesty za...

7. 10. 2017
Plzeň
Koncert Gothic (RO), Interitus a InnerSphere v plz...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


BRUTAL ASSAULT
» Reporty » POSSESSED, BELPHEGOR, ABSU, COLD RAVEN, FROM HELL

14. 12. 2016POSSESSED, BELPHEGOR, ABSU, COLD RAVEN, FROM HELL

8. 12. 2016, Ostrava - Barrák

Povinnost. Nevím, jak tuto akci jinak nazvat. Propadl bych se hanbou, kdybych si nechal ujít tento večer. Dovolená v práci nahlášena 2 měsíce dopředu, ujištění spousty kamarádů, že u toho taky nemůžou chybět, aby se potom postupně vymlouvali od blbostí typu „nebudu se mačkat v klubu“ (a na fest taky nikdy nepojedou, tak nevím, možná čekají, že jim tyto jména zahrají pod okny před domem) až po upřímněji podané absence z důvodu vstávaní na druhý den na šichtu. Buď jak buď, ten večer se v ostravském klubu i přes všední den sešel důstojný počet lidí a ti, co nebyli, můžou jen litovat a leštit si doma vinyly.

Bylo jasné, že návštěva bude složena převážně ze srdcařů, bez ohledu na věk. Jedním z nich je i z Plzně dorazivší kamarád Jakub, známější pod přezdívkou Asphyx, s kterým dáváme odpoledne sraz v hospodě Na Spolku a po pár pivech vyrážíme směr Barrák. Po cestě míjíme na ostravském Masarykově náměstí vystoupení zdejšího barda Pavla Dobeše, naše chutě jsou ale tento večer přece jen orientované trochu jiným směrem, a tak za chvíli už jsme mezi svými a osobně jsem natěšený jak prvnička. Jsem dopředu smířen s tím, že než přijde to pravé ořechové, budu muset přetrpět nutné zlo v podobě supportu, ale tento večer to bylo obzvláště těžké. Každému je jasné, že funguje jakási politika firem, pořádajících agentur a v neposlední řadě i člověk smolící těchto pár řádek by měl možná vytvořit určitou oporu kapelám, které se snaží zviditelnit a prosadit, byť si za předskakování třeba i zaplatí.. Ale nebudu lhát za účelem falešné podpory, a napíšu na rovinu, že to bylo utrpení v té nejkrystaličtější podobě. Italští COLD RAVEN se snažili uhranout nesmírně nudným black metalem, k náznaku vytvoření jakékoliv atmosféry nepomohly ani pomalované ksichty, a jejich projev mohl zaujmout nanejvýš člověka, který poprvé v životě zavítal na metalový koncert. To samé v bleděmodrém platí o následujících Amících FROM HELL, kapely, jejíž členové už mají něco za sebou a svou porcí monotónního ničeho (prý thrash/deathu) opět oživili myšlenky nad tím, zda účast takovýchto spolků přinese nějaký užitek alespoň jim samotným. Jestli se to někomu líbilo, omlouvám se za svá možná tvrdá slova, ale z mého pohledu absolutní zbytečnost, zlo, které akorát zdržovalo, a jsem přesvědčen, že kdejaká lokální smečka má vyšší kvality a i živě by nakopali nesrovnatelně více.

Takže koncert pro mě začíná až s příchodem ABSU a to už je úplně jiné černé kafe. Proscriptor za bicíma od začátku strhává na sebe největší díl pozornosti. Jeho mimika, projev verbální i hráčský je specifický, a když ho v přibližně polovině setu vystřídá na bubenické sesli kolega, přednáší a káže své vize už pouze před škopkama s mikrofonem u úst, zatímco zbytek ansámblu vytváří živelnou smršť poctivého a svojského black/thrash metalu s řádnou dávkou mysticko/okultní aury. Myslím, že kdo má kapelu rád z jejich desek, nebyl zklamaný ani naživo, a osobně bych si tento set dal znovu a klidně i delší. Paráda, jeden

ze dvou vrcholů večera.

Ten hlavní vrchol byl pro mnohé asi BELPHEGOR, což se z hlediska postavení a propagace kapely dalo i očekávat, mě však kapela kolem principála Helmutha už dlouhodobě nechává chladným a nezmění se to ani po tomto večeru. První tři desky mám rád, pak se mi rakouský spolek vzdálil a i čtvrteční vystoupení potvrdilo můj pocit z kapely a jejího vývoje. Formálně vše v pořádku, profesionální projev s nezbytnými bubáckými klišé, vše přesně v mantinelech soudobého blackmetalového mainstreamu, akorát že ta temnota je na můj vkus strašně moc umělá, hraná, a s prominutím nezáživná a málo uvěřitelná. Fanoušci jistě prominou, ostatně důležité je, že kdo chtěl, tak si BELPHEGOR užil, vše je o osobních nárocích a požadavcích. Mně po skončení setu zbyl stejný pocit jako po poslechu posledních CD kapely – už bych do toho znovu nešel.

POSSESSED. Jméno, ke kterému netřeba moc co dodávat. Pojem, legenda. Hlavně dříve narození ví, nemají potřebu řešit, jestli to byli oni, jenž svým rouhavě temným a brutálním thrashem v první půli osmdesátek minulého století stáli u zrodu death metalu, nebo zda to byl až Chuck či kdokoliv jiný, to ať si řeší internetoví akademici. Ten večer dokázal Jeff Becerra se svými spoluhráči přesně to, v co jsem doufal. Vrátil mě do stavu, který jsem nezažil tak dlouho, že už si ho ani nepamatuji. Zapomněl jsem na nebezpečně přibývající křížky na zádech, na vše okolo, a opět jsem byl vpředu jako mladý hrozič a vyřvával jak za svých jinošských let. Nebylo to z nějaké falešné nostalgie či dokonce z uměle vyvolávaného pocitu mládí. Bylo to z energie jdoucí z pódia, z nakažlivé upřímnosti projevu a z nehrané spontánnosti Jeffa, který na svém vozíku prožíval to, co my v publiku, a přenášel svou životní posedlost na nás. Od úvodního „Pentagramu“ až po závěrečný trojlístek „Exorcist“, „Fallen Angel“ a „Death Metal“ jízda, na kterou se nezapomíná, a která zůstane v paměti zřejmě navždy. Netřeba asi dodávat, že tuto klasiku neprožívali jen pamětníci, ale že spolehlivě strhávala svým pojetím i mladší ročníky, nebo alespoň ty, jenž poslouchají hudbu srdcem a metal neberou jen jako přehlídku černých hader a laciných póz. Je šumafuk, o jakou škatulku se jedná, jestli je to stará nebo vůbec nějaká škola – důležitá je radost, zapálení, upřímnost, nasazení, věrohodnost. To vše bylo během celého setu doslova hmatatelné a dalo se krájet na kousíčky budoucích vzpomínek.

O pohodě a přirozenosti celého večera svědčí i to, jak dlouho po skončení koncertu Jeff rozdával autogramy a s každým se ochotně fotil. Nálada večera (a vlastně i pozdní noci) byla nakažlivá a nepolevující, a i přes pokročilou hodinu se ani moc nechtělo domů. Odcházel jsem sice unavený, ale nabitý energií a ani zpětně nenacházím nic, proč bych si to celé znovu nezopakoval (až teda na ty první dvě předkapely). Opět a znovu musím poděkovat za zorganizování této akce, a doufat, že ještě nějaký takový srdcový zážitek zažiju. Skvělá akce!

 

sdílet
Přečteno: 696x Autor: prepil | Další články autora
Datum: 14. 12. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
Re: Possessed
Jó, to my si je dáme na Brutalu. immortal | 24. 12. 2016 21:11:06
Possessed
Pěkný počtení!!! Pro mě škoda, že Ostrava a škoda že čtvrtek... jinak bych si Possessed a Absu ujít nenechal :-) Peťan | 20. 12. 2016 08:49:06

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

22. 7. 2017 | Autor: Mikael
Live video od THE DEAD DAISIESčtěte zde »

22. 7. 2017 | Autor: Mikael
Ukázka z nového CD PHANTOM 5čtěte zde »

21. 7. 2017 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT - program!čtěte zde »

21. 7. 2017 | Autor: Mikael
Upoutávka na nové CD kapely HELL IN THE CLUBčtěte zde »

21. 7. 2017 | Autor: Coornelus
Informace o novém albu POSTCARDS FROM ARKHAMčtěte zde »

20. 7. 2017 | Autor: Johan
ETEF - posledni info před festivalem.čtěte zde »

20. 7. 2017 | Autor: Mikael
Ukázky z nového CD skupiny MOTORBANDčtěte zde »

20. 7. 2017 | Autor: Johan
FACE THE DAY - nové lyric videočtěte zde »

19. 7. 2017 | Autor: Mikael
Aggressive Fest proběhne již tuto sobotučtěte zde »

19. 7. 2017 | Autor: Mikael
Titulní skladba z nového CD ALICE COOPERAčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

14. 7. 2017 | Reporty
OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2017 – den třetí (pátek)celý článek »

15. 7. 2017 | Reporty
OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2017 – den čtvrtý (sobota)celý článek »

12. 7. 2017 | Reporty
OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2017 – den první (středa)celý článek »

13. 7. 2017 | Reporty
OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2017 – den druhý (čtvrtek)celý článek »

25. 6. 2017 | Reporty
METALGATE CZECH DEATH FEST 2017 – den první & druhýcelý článek »

1. 7. 2017 | Recenze
VNITŘNÍ FAKTOR – Vnitřní Faktor 18celý článek »


Poslední diskuse

OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2017 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 7. 2017 07:40:00
Autor: Peťan
Titulek: Doplnění reportů a fotek!

diskuse k článku »

MATER MONSTIFERA – Nějaké výrazné stylové kotrmelce od nás očekávat nikdo nemůže.
Datum: 17. 7. 2017 16:23:06
Autor: Johan
Titulek: -> Immortal

diskuse k článku »

SÓLSTAFIR – Berdreyminn
Datum: 17. 7. 2017 09:01:58
Autor: kubánec
Titulek: ...

diskuse k článku »

MATER MONSTIFERA – Nějaké výrazné stylové kotrmelce od nás očekávat nikdo nemůže.
Datum: 16. 7. 2017 20:40:52
Autor: immortal
Titulek: Jé je...

diskuse k článku »

OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2017 – den třetí (pátek)
Datum: 15. 7. 2017 21:12:43
Autor: mičl
Titulek: vio

diskuse k článku »

OBSCENE EXTREME FESTIVAL 2017 – den třetí (pátek)
Datum: 15. 7. 2017 14:30:45
Autor: Peťan
Titulek: -> Mičl

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama