ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ČAD, CATASTROFY, LAHAR, CONOPED v Písku - infočíst info »

ORANSSI PAZUZU – info číst info »

Punx Picnic 2017 aka Käng Attack! - infočíst info »

Německá folk/celtic formace CORVUS CORAX přijede poctít svou návštěvou Českou republiku už v květnu - infočíst info »

RAGNAROK (Norway), CVINGER (Slo), INFINITYUM (Fr), AETERNUM VALE (Ire) - infočíst info »

CAULDRON, LAID TO WASTE – infočíst info »

MetalGate Czech Death Fest se vrací již podeváté a opět v plné palbě! - infočíst info »


Další nové články

1. 5. 2017 | Postřehy
Květnové tipy – alba & koncertycelý článek »

16. 4. 2017 | Ankety
MISFOLDED – „Deset otázek“celý článek »

9. 4. 2017 | English
MORD'A'STIGMATA - Hope is most cruel emotion we experience. It makes our suffering longer.celý článek »

8. 4. 2017 | Postřehy
DAEDRIC TALES – Potřeby v kapele musí být prioritou před osobním životem!celý článek »

1. 4. 2017 | Postřehy
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

30. 3. 2017 | Ankety
PAINTING MEMORIES – „Deset otázek“celý článek »

17. 3. 2017 | Postřehy
LEMURIA – Doufáme, že čeští fanoušci budou šílet na našich koncertech.celý článek »

10. 3. 2017 | Ankety
WRONG FACE – „Deset otázek“celý článek »


Koncerty

3. 5. 2017
Brno - Brooklyn
ANTITREND PARTY 58.: VULVODYNIA (South Africa) - ...

4. 5. 2017
Brno (Vegalité)
Na poslední chvíli se podařilo zabookovat dvě skvě...

5. 5. 2017
Mladá Boleslav - Orthodox club / Farářova sluj
PÁTEK 5. 5. 2017 Orthodox club / Farářova sluj - R...

5. 5. 2017
Praha - Modrá Vopice
Slovenští ČAD a CATASTROFY v PRAZE s KAAR a DIPHTE...

5. 5. 2017
Č.Budějovice Velbloud music bar
ERELEY,COLP,ELYSIUM!!Akce na které si přijdou na s...

6. 5. 2017
Stará Ves u Rýmařova
BUGRFEST je metalový fest pořádaný čtyřmi bratry. ...

6. 5. 2017
Praha - EXIT US
TORTHARRY, SIX DEGREES OF SEPARATION, INNERSPHERE,...

6. 5. 2017
Plzen - Parlament
✖ WELICORUSS (RU/SRB) symphonic pagan/black...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


Hluboká orba č. 31
» Reporty » POSSESSED, BELPHEGOR, ABSU, COLD RAVEN, FROM HELL

14. 12. 2016POSSESSED, BELPHEGOR, ABSU, COLD RAVEN, FROM HELL

8. 12. 2016, Ostrava - Barrák

Povinnost. Nevím, jak tuto akci jinak nazvat. Propadl bych se hanbou, kdybych si nechal ujít tento večer. Dovolená v práci nahlášena 2 měsíce dopředu, ujištění spousty kamarádů, že u toho taky nemůžou chybět, aby se potom postupně vymlouvali od blbostí typu „nebudu se mačkat v klubu“ (a na fest taky nikdy nepojedou, tak nevím, možná čekají, že jim tyto jména zahrají pod okny před domem) až po upřímněji podané absence z důvodu vstávaní na druhý den na šichtu. Buď jak buď, ten večer se v ostravském klubu i přes všední den sešel důstojný počet lidí a ti, co nebyli, můžou jen litovat a leštit si doma vinyly.

Bylo jasné, že návštěva bude složena převážně ze srdcařů, bez ohledu na věk. Jedním z nich je i z Plzně dorazivší kamarád Jakub, známější pod přezdívkou Asphyx, s kterým dáváme odpoledne sraz v hospodě Na Spolku a po pár pivech vyrážíme směr Barrák. Po cestě míjíme na ostravském Masarykově náměstí vystoupení zdejšího barda Pavla Dobeše, naše chutě jsou ale tento večer přece jen orientované trochu jiným směrem, a tak za chvíli už jsme mezi svými a osobně jsem natěšený jak prvnička. Jsem dopředu smířen s tím, že než přijde to pravé ořechové, budu muset přetrpět nutné zlo v podobě supportu, ale tento večer to bylo obzvláště těžké. Každému je jasné, že funguje jakási politika firem, pořádajících agentur a v neposlední řadě i člověk smolící těchto pár řádek by měl možná vytvořit určitou oporu kapelám, které se snaží zviditelnit a prosadit, byť si za předskakování třeba i zaplatí.. Ale nebudu lhát za účelem falešné podpory, a napíšu na rovinu, že to bylo utrpení v té nejkrystaličtější podobě. Italští COLD RAVEN se snažili uhranout nesmírně nudným black metalem, k náznaku vytvoření jakékoliv atmosféry nepomohly ani pomalované ksichty, a jejich projev mohl zaujmout nanejvýš člověka, který poprvé v životě zavítal na metalový koncert. To samé v bleděmodrém platí o následujících Amících FROM HELL, kapely, jejíž členové už mají něco za sebou a svou porcí monotónního ničeho (prý thrash/deathu) opět oživili myšlenky nad tím, zda účast takovýchto spolků přinese nějaký užitek alespoň jim samotným. Jestli se to někomu líbilo, omlouvám se za svá možná tvrdá slova, ale z mého pohledu absolutní zbytečnost, zlo, které akorát zdržovalo, a jsem přesvědčen, že kdejaká lokální smečka má vyšší kvality a i živě by nakopali nesrovnatelně více.

Takže koncert pro mě začíná až s příchodem ABSU a to už je úplně jiné černé kafe. Proscriptor za bicíma od začátku strhává na sebe největší díl pozornosti. Jeho mimika, projev verbální i hráčský je specifický, a když ho v přibližně polovině setu vystřídá na bubenické sesli kolega, přednáší a káže své vize už pouze před škopkama s mikrofonem u úst, zatímco zbytek ansámblu vytváří živelnou smršť poctivého a svojského black/thrash metalu s řádnou dávkou mysticko/okultní aury. Myslím, že kdo má kapelu rád z jejich desek, nebyl zklamaný ani naživo, a osobně bych si tento set dal znovu a klidně i delší. Paráda, jeden

ze dvou vrcholů večera.

Ten hlavní vrchol byl pro mnohé asi BELPHEGOR, což se z hlediska postavení a propagace kapely dalo i očekávat, mě však kapela kolem principála Helmutha už dlouhodobě nechává chladným a nezmění se to ani po tomto večeru. První tři desky mám rád, pak se mi rakouský spolek vzdálil a i čtvrteční vystoupení potvrdilo můj pocit z kapely a jejího vývoje. Formálně vše v pořádku, profesionální projev s nezbytnými bubáckými klišé, vše přesně v mantinelech soudobého blackmetalového mainstreamu, akorát že ta temnota je na můj vkus strašně moc umělá, hraná, a s prominutím nezáživná a málo uvěřitelná. Fanoušci jistě prominou, ostatně důležité je, že kdo chtěl, tak si BELPHEGOR užil, vše je o osobních nárocích a požadavcích. Mně po skončení setu zbyl stejný pocit jako po poslechu posledních CD kapely – už bych do toho znovu nešel.

POSSESSED. Jméno, ke kterému netřeba moc co dodávat. Pojem, legenda. Hlavně dříve narození ví, nemají potřebu řešit, jestli to byli oni, jenž svým rouhavě temným a brutálním thrashem v první půli osmdesátek minulého století stáli u zrodu death metalu, nebo zda to byl až Chuck či kdokoliv jiný, to ať si řeší internetoví akademici. Ten večer dokázal Jeff Becerra se svými spoluhráči přesně to, v co jsem doufal. Vrátil mě do stavu, který jsem nezažil tak dlouho, že už si ho ani nepamatuji. Zapomněl jsem na nebezpečně přibývající křížky na zádech, na vše okolo, a opět jsem byl vpředu jako mladý hrozič a vyřvával jak za svých jinošských let. Nebylo to z nějaké falešné nostalgie či dokonce z uměle vyvolávaného pocitu mládí. Bylo to z energie jdoucí z pódia, z nakažlivé upřímnosti projevu a z nehrané spontánnosti Jeffa, který na svém vozíku prožíval to, co my v publiku, a přenášel svou životní posedlost na nás. Od úvodního „Pentagramu“ až po závěrečný trojlístek „Exorcist“, „Fallen Angel“ a „Death Metal“ jízda, na kterou se nezapomíná, a která zůstane v paměti zřejmě navždy. Netřeba asi dodávat, že tuto klasiku neprožívali jen pamětníci, ale že spolehlivě strhávala svým pojetím i mladší ročníky, nebo alespoň ty, jenž poslouchají hudbu srdcem a metal neberou jen jako přehlídku černých hader a laciných póz. Je šumafuk, o jakou škatulku se jedná, jestli je to stará nebo vůbec nějaká škola – důležitá je radost, zapálení, upřímnost, nasazení, věrohodnost. To vše bylo během celého setu doslova hmatatelné a dalo se krájet na kousíčky budoucích vzpomínek.

O pohodě a přirozenosti celého večera svědčí i to, jak dlouho po skončení koncertu Jeff rozdával autogramy a s každým se ochotně fotil. Nálada večera (a vlastně i pozdní noci) byla nakažlivá a nepolevující, a i přes pokročilou hodinu se ani moc nechtělo domů. Odcházel jsem sice unavený, ale nabitý energií a ani zpětně nenacházím nic, proč bych si to celé znovu nezopakoval (až teda na ty první dvě předkapely). Opět a znovu musím poděkovat za zorganizování této akce, a doufat, že ještě nějaký takový srdcový zážitek zažiju. Skvělá akce!

 

sdílet
Přečteno: 631x Autor: prepil | Další články autora
Datum: 14. 12. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
Re: Possessed
Jó, to my si je dáme na Brutalu. immortal | 24. 12. 2016 21:11:06
Possessed
Pěkný počtení!!! Pro mě škoda, že Ostrava a škoda že čtvrtek... jinak bych si Possessed a Absu ujít nenechal :-) Peťan | 20. 12. 2016 08:49:06

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

1. 5. 2017 | Autor: Mikael
SEPTIC PEOPLE mají nový klipčtěte zde »

1. 5. 2017 | Autor: Johan
UNDERGROUND THRASH vol. 2 20. 5. 2017 v Berouněčtěte zde »

30. 4. 2017 | Autor: Mikael
KREYSON je zpět v nové sestavěčtěte zde »

30. 4. 2017 | Autor: Coornelus
INSANIA zvěstuje vydání alba druhým singlemčtěte zde »

30. 4. 2017 | Autor: Johan
DEATH COFFEE PARTY 5. - open air metal festival in Czechčtěte zde »

29. 4. 2017 | Autor: Coornelus
Pořadatelé festivalu OSTRAVA V PLAMENECH zveřejnili časový harmonogram kapel.čtěte zde »

29. 4. 2017 | Autor: Johan
DESIRE FOR SORROW míchají na novém albu cyberpunk a black metalčtěte zde »

29. 4. 2017 | Autor: Johan
HELEVORN a DOOMAS zahrají 4. 10. 2017 v Modré Vopice čtěte zde »

28. 4. 2017 | Autor: Johan
Klub Strahov 007 - program - květen 2017čtěte zde »

28. 4. 2017 | Autor: Johan
DAVOVÁ PSYCHÓZA (sk) 11. 5. 2017 v Prazečtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

2. 4. 2017 | Rozhovory
UCHÁZÍM – Stejně jako většina hardcoreovejch kapel se jak spontánně, tak programově a z principu věci nikam necpeme a je nám tak fajn.celý článek »

19. 4. 2017 | Recenze
TRAGEDIS – Nikdy to nevzdámcelý článek »

5. 4. 2017 | Reporty
ŽIŽKŮV VRAŽDÍCÍ PALCÁT XLVcelý článek »

24. 4. 2017 | Recenze
WAR FOR WAR – Illud Tempuscelý článek »

10. 4. 2017 | Recenze
CULT OF FIREcelý článek »

3. 4. 2017 | Recenze
SVART CROWN – Abreactioncelý článek »


Poslední diskuse

WAR FOR WAR – Illud Tempus
Datum: 28. 4. 2017 21:32:13
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »

WAR FOR WAR – Illud Tempus
Datum: 28. 4. 2017 20:50:18
Autor: immortal
Titulek: Po poslechu...

diskuse k článku »

Ladislav Křížek – Tlupa samozvanců vyrazila dveře, udělala si oheň nahoře v krbu a řekla: „To je náš hrad!“
Datum: 28. 4. 2017 20:31:52
Autor: immortal
Titulek: ??? Petr

diskuse k článku »

Ladislav Křížek – Tlupa samozvanců vyrazila dveře, udělala si oheň nahoře v krbu a řekla: „To je náš hrad!“
Datum: 28. 4. 2017 12:04:23
Autor: Petr
Titulek: křížek, brichta, dodo, henych

diskuse k článku »

ČAD, CATASTROFY, LAHAR, CONOPED v Písku - info
Datum: 28. 4. 2017 08:58:05
Autor: Peťan
Titulek: Pořadí kapel

diskuse k článku »

WAR FOR WAR – Illud Tempus
Datum: 26. 4. 2017 01:39:05
Autor: Morbivod
Titulek: stream

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama