ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

INSOMNIUM - infočíst info »

Vydání a křest nového CD Wardenclyffe budějckých black/grinderů YTIVARG - infočíst info »

WELICORUSS, SORATH, NAURRAKAR – infočíst info »

AMENRA akusticky ve Futuru – infočíst info »

SVLÉKNI TMU tour 2017 – infočíst info »

Obscure Promotion oznamuje: Kytarový fenomén PLINI v Praze a Bratislavě! - infočíst info »

HELLENIC DARKNESS – infočíst info »

KINDER GRINDER Volume 6 - infočíst info »


Další nové články

20. 1. 2017 | Ankety
UHR – „Deset otázek“ celý článek »

5. 1. 2017 | Ankety
S.A.W – „Deset otázek“celý článek »

1. 1. 2017 | Postřehy
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

10. 12. 2016 | Ankety
V.P.O.ho – „Deset otázek“celý článek »

1. 12. 2016 | Postřehy
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »

24. 11. 2016 | Ankety
BULLDOG – „Deset otázek“celý článek »

3. 11. 2016 | Postřehy
Listopadové tipy – alba & koncertycelý článek »

23. 10. 2016 | English
DELIRIUM TREMENS - We like to play Thrash´n Roll and We drink till We drop!celý článek »


Koncerty

24. 1. 2017
Divadlo Pod lampou, Plzeň
Místní Borci uvádějí> Pozor dechovka! V úterý 2...

24. 1. 2017
Pod lampou, Plzeň
Místní Borci uvádějí> Pozor dechovka! V úterý 24....

27. 1. 2017
Brno Melodka
Svlékni tmu tour 2017: DYING PASSION, HEIDEN, SOMN...

28. 1. 2017
U-klub Olomouc ,od 18:00
ROTTEN FEST XV. NECROVILE/ROM., EPICARDIECTOMY, A...

28. 1. 2017
Ostrava Barták klub
Svlékni tmu tour 2017: DYING PASSION, HEIDEN, SOMN...

3. 2. 2017
Praha Modrá Vopice
Svlékni tmu tour 2017: DYING PASSION, HEIDEN, SOMN...

4. 2. 2017
Plzeň Divadlo Pod lampou
Svlékni tmu tour 2017: DYING PASSION, HEIDEN, SOMN...

4. 2. 2017
Praha - Modrá Vopice
Za dveřmi je další Unholy Attack vol. IX v Modré V...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


STEELFAITH
» Reporty » POSSESSED, BELPHEGOR, ABSU, COLD RAVEN, FROM HELL

14. 12. 2016POSSESSED, BELPHEGOR, ABSU, COLD RAVEN, FROM HELL

8. 12. 2016, Ostrava - Barrák

Povinnost. Nevím, jak tuto akci jinak nazvat. Propadl bych se hanbou, kdybych si nechal ujít tento večer. Dovolená v práci nahlášena 2 měsíce dopředu, ujištění spousty kamarádů, že u toho taky nemůžou chybět, aby se potom postupně vymlouvali od blbostí typu „nebudu se mačkat v klubu“ (a na fest taky nikdy nepojedou, tak nevím, možná čekají, že jim tyto jména zahrají pod okny před domem) až po upřímněji podané absence z důvodu vstávaní na druhý den na šichtu. Buď jak buď, ten večer se v ostravském klubu i přes všední den sešel důstojný počet lidí a ti, co nebyli, můžou jen litovat a leštit si doma vinyly.

Bylo jasné, že návštěva bude složena převážně ze srdcařů, bez ohledu na věk. Jedním z nich je i z Plzně dorazivší kamarád Jakub, známější pod přezdívkou Asphyx, s kterým dáváme odpoledne sraz v hospodě Na Spolku a po pár pivech vyrážíme směr Barrák. Po cestě míjíme na ostravském Masarykově náměstí vystoupení zdejšího barda Pavla Dobeše, naše chutě jsou ale tento večer přece jen orientované trochu jiným směrem, a tak za chvíli už jsme mezi svými a osobně jsem natěšený jak prvnička. Jsem dopředu smířen s tím, že než přijde to pravé ořechové, budu muset přetrpět nutné zlo v podobě supportu, ale tento večer to bylo obzvláště těžké. Každému je jasné, že funguje jakási politika firem, pořádajících agentur a v neposlední řadě i člověk smolící těchto pár řádek by měl možná vytvořit určitou oporu kapelám, které se snaží zviditelnit a prosadit, byť si za předskakování třeba i zaplatí.. Ale nebudu lhát za účelem falešné podpory, a napíšu na rovinu, že to bylo utrpení v té nejkrystaličtější podobě. Italští COLD RAVEN se snažili uhranout nesmírně nudným black metalem, k náznaku vytvoření jakékoliv atmosféry nepomohly ani pomalované ksichty, a jejich projev mohl zaujmout nanejvýš člověka, který poprvé v životě zavítal na metalový koncert. To samé v bleděmodrém platí o následujících Amících FROM HELL, kapely, jejíž členové už mají něco za sebou a svou porcí monotónního ničeho (prý thrash/deathu) opět oživili myšlenky nad tím, zda účast takovýchto spolků přinese nějaký užitek alespoň jim samotným. Jestli se to někomu líbilo, omlouvám se za svá možná tvrdá slova, ale z mého pohledu absolutní zbytečnost, zlo, které akorát zdržovalo, a jsem přesvědčen, že kdejaká lokální smečka má vyšší kvality a i živě by nakopali nesrovnatelně více.

Takže koncert pro mě začíná až s příchodem ABSU a to už je úplně jiné černé kafe. Proscriptor za bicíma od začátku strhává na sebe největší díl pozornosti. Jeho mimika, projev verbální i hráčský je specifický, a když ho v přibližně polovině setu vystřídá na bubenické sesli kolega, přednáší a káže své vize už pouze před škopkama s mikrofonem u úst, zatímco zbytek ansámblu vytváří živelnou smršť poctivého a svojského black/thrash metalu s řádnou dávkou mysticko/okultní aury. Myslím, že kdo má kapelu rád z jejich desek, nebyl zklamaný ani naživo, a osobně bych si tento set dal znovu a klidně i delší. Paráda, jeden

ze dvou vrcholů večera.

Ten hlavní vrchol byl pro mnohé asi BELPHEGOR, což se z hlediska postavení a propagace kapely dalo i očekávat, mě však kapela kolem principála Helmutha už dlouhodobě nechává chladným a nezmění se to ani po tomto večeru. První tři desky mám rád, pak se mi rakouský spolek vzdálil a i čtvrteční vystoupení potvrdilo můj pocit z kapely a jejího vývoje. Formálně vše v pořádku, profesionální projev s nezbytnými bubáckými klišé, vše přesně v mantinelech soudobého blackmetalového mainstreamu, akorát že ta temnota je na můj vkus strašně moc umělá, hraná, a s prominutím nezáživná a málo uvěřitelná. Fanoušci jistě prominou, ostatně důležité je, že kdo chtěl, tak si BELPHEGOR užil, vše je o osobních nárocích a požadavcích. Mně po skončení setu zbyl stejný pocit jako po poslechu posledních CD kapely – už bych do toho znovu nešel.

POSSESSED. Jméno, ke kterému netřeba moc co dodávat. Pojem, legenda. Hlavně dříve narození ví, nemají potřebu řešit, jestli to byli oni, jenž svým rouhavě temným a brutálním thrashem v první půli osmdesátek minulého století stáli u zrodu death metalu, nebo zda to byl až Chuck či kdokoliv jiný, to ať si řeší internetoví akademici. Ten večer dokázal Jeff Becerra se svými spoluhráči přesně to, v co jsem doufal. Vrátil mě do stavu, který jsem nezažil tak dlouho, že už si ho ani nepamatuji. Zapomněl jsem na nebezpečně přibývající křížky na zádech, na vše okolo, a opět jsem byl vpředu jako mladý hrozič a vyřvával jak za svých jinošských let. Nebylo to z nějaké falešné nostalgie či dokonce z uměle vyvolávaného pocitu mládí. Bylo to z energie jdoucí z pódia, z nakažlivé upřímnosti projevu a z nehrané spontánnosti Jeffa, který na svém vozíku prožíval to, co my v publiku, a přenášel svou životní posedlost na nás. Od úvodního „Pentagramu“ až po závěrečný trojlístek „Exorcist“, „Fallen Angel“ a „Death Metal“ jízda, na kterou se nezapomíná, a která zůstane v paměti zřejmě navždy. Netřeba asi dodávat, že tuto klasiku neprožívali jen pamětníci, ale že spolehlivě strhávala svým pojetím i mladší ročníky, nebo alespoň ty, jenž poslouchají hudbu srdcem a metal neberou jen jako přehlídku černých hader a laciných póz. Je šumafuk, o jakou škatulku se jedná, jestli je to stará nebo vůbec nějaká škola – důležitá je radost, zapálení, upřímnost, nasazení, věrohodnost. To vše bylo během celého setu doslova hmatatelné a dalo se krájet na kousíčky budoucích vzpomínek.

O pohodě a přirozenosti celého večera svědčí i to, jak dlouho po skončení koncertu Jeff rozdával autogramy a s každým se ochotně fotil. Nálada večera (a vlastně i pozdní noci) byla nakažlivá a nepolevující, a i přes pokročilou hodinu se ani moc nechtělo domů. Odcházel jsem sice unavený, ale nabitý energií a ani zpětně nenacházím nic, proč bych si to celé znovu nezopakoval (až teda na ty první dvě předkapely). Opět a znovu musím poděkovat za zorganizování této akce, a doufat, že ještě nějaký takový srdcový zážitek zažiju. Skvělá akce!

 

sdílet
Přečteno: 515x Autor: prepil | Další články autora
Datum: 14. 12. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
Re: Possessed
Jó, to my si je dáme na Brutalu. immortal | 24. 12. 2016 21:11:06
Possessed
Pěkný počtení!!! Pro mě škoda, že Ostrava a škoda že čtvrtek... jinak bych si Possessed a Absu ujít nenechal :-) Peťan | 20. 12. 2016 08:49:06

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

23. 1. 2017 | Autor: Peťan
Poslechněte si nový song od HAVOK!čtěte zde »

23. 1. 2017 | Autor: Johan
THE BABOON SHOW, punkrocková senzace ze Švédska, přijede zbořit pražské Rock Caféčtěte zde »

23. 1. 2017 | Autor: Johan
WELICORUSS v Českých Budějovicíchčtěte zde »

22. 1. 2017 | Autor: Johan
Velbloud - Mighty Tour 2017čtěte zde »

22. 1. 2017 | Autor: Johan
ROOT mají nový videoklip k songu Black Irisčtěte zde »

21. 1. 2017 | Autor: Johan
Souls of Underworld Parties 7; 17. 3. 2017 - Hudební klub EXIT-USčtěte zde »

21. 1. 2017 | Autor: Johan
BRUTAL GROOVES GRINDING MOVES TOUR 2017čtěte zde »

20. 1. 2017 | Autor: Coornelus
První album SIX DEGREES OF SEPARATION z roku 2002 vyjde pod Pařátem na vinylučtěte zde »

20. 1. 2017 | Autor: Peťan
Norští BLACK MAGIC streamují novou skladbučtěte zde »

19. 1. 2017 | Autor: Coornelus
3.2.2017 vystoupí I AM PENTAGON společně s ANTISOCIAL SKILLS v Olomoucičtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

15. 1. 2017 | Rozhovory
Ladislav Křížek: Tlupa samozvanců vyrazila dveře, udělala si oheň nahoře v krbu a řekla: „To je náš hrad!“celý článek »

13. 1. 2017 | Recenze
OLYMPIC / Milan Broum – Sprcha celý článek »

31. 12. 2016 | Recenze
MALIGNANT TUMOUR – The Way Of Metallist 1991-2016celý článek »

16. 1. 2017 | Recenze
ROOT – Kärgeräs ~ Return From Oblivioncelý článek »

2. 1. 2017 | Recenze
UMBRTKA – Hlavní strojcelý článek »

28. 12. 2016 | Reporty
SATAN KLAUS FEST 2016, 25. 12. 2016, Volyně - Na Novécelý článek »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama