ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

HYPNOS vyrazí na československé tour 2017 - infočíst info »

Jarboe a Father Murphy míří do Soulkostela vstříc prolnutí duší – info číst info »

Podzim oděn do černé, INNERSPHERE vyrážejí na turné - infočíst info »

INSANIA má nový klip a vyrazí na SPAM Tour - infočíst info »

4 Elements Tour – infočíst info »

MAJORITY RULE (USA), DECULTIVATE (CZ) – infočíst info »

UFOMAMMUT, USNEA – infočíst info »

THRASH NIGHTMARE vol. 5 - HELLISH CROSSFIRE, DEATHSTORM, LAHAR, RAGING DEATH, DEMOLIZER, FIRST STRIKE - infočíst info »


Další nové články

3. 9. 2017 | English
SUBROSA - I think the new album is more dense and complex; we pushed ourselves to try new things with song structure and riffs; new approaches. That’s why I think it’s more evolved than More Constant than the Gods, but also, harder to digest. celý článek »

1. 9. 2017 | Postřehy
Zářijové tipy – alba & koncertycelý článek »

7. 8. 2017 | Ankety
ESCHATON – „Deset otázek“celý článek »

16. 7. 2017 | English
BELOW THE SUN – We don´t want to exist in a boundaries, we want to explore the edges of the musical freedomcelý článek »

3. 7. 2017 | Postřehy
Červencové tipy – alba & koncertycelý článek »

10. 6. 2017 | Postřehy
Ceny OSA jako tupá kosa? / Tupost obecnácelý článek »

1. 6. 2017 | Ankety
TORTURA – „Deset otázek“celý článek »

1. 6. 2017 | Postřehy
Červnové tipy – alba & koncertycelý článek »


Koncerty

27. 9. 2017
LITOMĚŘICE - Baronka
Ve středu 27.září zavítají do Litoměřic rovnou 3 m...

29. 9. 2017
Kutná Hora, Česká 1
MARCO MENDOZA BAND, SEVEN Již po třetí v letošním...

29. 9. 2017
Praha - Modrá Vopice
29.9.2017 Praha - Modrá Vopice CREPUSCOLO (death m...

29. 9. 2017
Wroclaw - Ciarna strana miasta
Koncert InnerSphere v rámci "Black Autumn" minitou...

30. 9. 2017
Plzeň-Klub Parlament.
Již 7 ročník Panzer Storm Festu bude hostit Brazil...

30. 9. 2017
Jaroměř - Bastion No.35
30.9.2017 Jaroměř - Bastion No.35 CREPUSCOLO (deat...

1. 10. 2017
Praha, Klub Vagon
MARCO MENDOZA BAND, SEVEN. Již po třetí v letošní...

4. 10. 2017
VAGON Klub, Praha
BLACK MAJESTY (AUS) + DEAD DANIELS (CZ)...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Recenze » DARKNESS – The Gasoline Solution

7. 12. 2016DARKNESS – The Gasoline Solution

LP/CD 2016, High Roller Records / thrash metal / Německo

Existují reuniony, které doprovázejí obavy, zklamání a nebo přehnaná očekávání. V případě německé thrashové legendy DARKNESS jsem si však byl jistý, že návratová deska bude stát za to! Prvně jsem DARKNESS viděl před šesti lety na německém festivalu Way Of Darkness. Tam tehdy hráli pod trochu jiným názvem a mikrofonu se chopil kytarista Arnd. V loňském roce mě však DARKNESS totálně rozebrali na koncertě v Norimberku a letos na Stormcrusher festivalu se vše opakovalo. O nové sestavě nemám nejmenších pochybností a stejně tak tomu je i v případě desky "The Gasoline Solution".

Představovat DARKNESS nemá smysl. Pamětníci dobře vědí a mladší ročníky také, pokud se o německý thrash metal alespoň trochu více zajímají. Pro připomenutí snad mohu doplnit, že DARKNESS patřili do špice tzv. druhé vlny thrash metalu v Německu. Během aktivních let 1984-1990 vyšly tři velké desky, z nichž především "Death Squad" a "Defenders of Justice" patří k povinným učebnicím thrash metalu. Trojka "Conclusion & Revival" již v roce 1989 znamenala předzvěst zkázy kapely, ke které skutečně došlo. Sám nevím, proč se tehdy deskou "Death Squad" DARKNESS nedostali do většího podvědomí. Možná příliš velká "konkurence"... kdo ví. Každopádně si myslím, že jde o velice nedoceněnou kapelu...

Ale zpět do současnosti. Dnes v DARKNESS působí zakládající bubeník Lacky a kytarista Arnd, který je v kapele od alba "Death Squad". Sestavu doplňují mladší muzikanti v čele s novým zpěvákem Oliverem "Lee" Weinbergem. Album "The Gasoline Solution" pak vyšlo u německého labelu High Roller Records na vinylu (včetně limitky) i na CD. Jak je u tohoto vydavatelství dobrým zvykem, zpracování je opravdu na vysoké úrovni, včetně skvělé grafiky. Obal desky je pokračováním toho, co jsme mohli vidět na prvních dvou albech. Thrashová klasika, která neomrzí.

Otvírákem alba "The Gasoline Solution" je skladba "Tinkerbell Must Die", ke které DARKNESS natočili také videoklip. Bez jakéhokoliv protahování s zdlouhavého intra, příchází ničivý nálet. Bez varování, nekompromisně. Tohle je rána mezi oči. DARKNESS neopustili svoji tvář a okamžitě se mi vybavila první deska "Death Squad". Ostré kytary, parádní riff v polovině skladby i vyhrávky dokreslené melodickým a pestrým sólem. Lee a jeho vokál mě okamžitě zaujal. Perfektně srozumitelný, přesto zastřený zpěv s výborným frázováním. Lee navíc několikrát na albu se svým hlasem zajímavě pracuje. Mění barvu, polohy a nebojí se místy zajít i do growlingu. DARKNESS v něm našli zpěváka, který nijak nemění typickou tvář kapely a velice autenticky zazpívá i staré skladby, které nazpíval Olli (R.I.P.). V nastoleném duchu navíc DARKNESS pokračují i v dalších skladbách.

Songem "Another Reich" kapela přeřadila ještě o rychlostní stupeň výše a v podobném duchu se nese i "Freedom on Parole". Klasický thrash metal německého střihu s výraznými i zpěvnými refrény a kytarami. "Welcome to Pain" vyniká skvělým sólem, citlivě zasazenými backing vokály i změnami tempa. První stranu LP uzavírá vál "L.A.W.", kde se objevují zmiňované vokálové rozmanitosti v celé škále a skladba postupně vygraduje.

B stranu otevírá thrashová jízda "Pay a Man". Na první poslech možná jednolitá skladba, která však upaluje ve vysokém tempu a DARKNESS zde překypují neskutečnou energií. Po zklidnění, vyhrávkách a melodickém sólu nabírá "Pay a Man" na rozměru a osobně ji řadím mezi nejlepší na celém albu. Přichází titulní song "The Gasoline Solution", se kterým vás DARKNESS začnou mačkat jako pomeranč. Opět jiné tempo, houpavé, střední. Na thrash metal velmi netypický refrén jen podtrhuje vysoké tvůrčí schopnosti současné sestavy DARKNESS. Úvodní riff z "Dressed in Red" se mi zařezává do palice při každém poslechu. Tady není prostor pro odpočinek ani kdovíjaké rozjímaní. Thrashing hlava nehlava. Do finále si DARKNESS připravili opravdovou lahůdku. Šest a půl minuty dlouhá skladba "This Bullet's for You" vybočuje ze zajetých kolejí a nese se v pomalém a středním tempu, které několikrát DARKNESS proloží možná nejintenzivnějšími pasážemi na desce. Úvodní příjemné vyhrávky, předmluva i temnější atmosféra dělají z "This Bullet's for You" výjimečnou skladbu. K tomu si připočtěte čistý zpěv, kterým Lee doslova vypráví text. Následující běsnění je posledním útokem na naše sluchovody a závěr pomalu doznívá v těžkých riffech a pomalém odříkávání.

Jaký že se píše rok? 2016? Není to náhodou o třicet méně? V podobě alba "The Gasoline Solution" zde máme přímého následovníka prvních dvou desek DARKNESS. Jako by žádná pauza ani smutné události v řadách kapely neexistovaly. DARKNESS jsou v současné sestavě natolik silní, že podle mého názoru mohou pomýšlet v rámci svého žánru na nejvyšší posty. "The Gasoline Solution" se může pochlubit skvělou produkcí, výborným zvukem a především excelentním materiálem, který nedopřeje ani setinu odpočinku a doslova mě rozebral na milion částic. Album, které bude patřit na absolutní vrchol mezi thrashovými alby letoška. Deska nahraná s radostí, bez nucení a srdcem. DARKNESS šlapou naživo i ve studiu. Koneckonců se budete moci přesvědčit na nadcházejícím ročníku Obscene Extreme festivalu. Excelentní práce!!!

Seznam skladeb:

 • Strana A:
 1. Tinkerbell Must Die    
 2. Another Reich    
 3. Freedom on Parole    
 4. Welcome to Pain    
 5. L.A.W.
 • Strana B:
 1. Pay a Man
 2. The Gasoline Solution
 3. Dressed in Red
 4. This Bullet's for You

Čas: 37:48

Sestava:

 • Lee - vokály
 • Arnd - kytara
 • Meik - kytara
 • Dirk - baskytara
 • Lacky - bicí

Facebook a Official website

sdílet
Přečteno: 527xHodnocení autora: 9/10

Autor: Peťan | Další články autora
Datum: 7. 12. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 3)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

26. 9. 2017 | Autor: Johan
INNERSPHERE představují nový klip – Black Forestčtěte zde »

26. 9. 2017 | Autor: Mikael
Plzeňský EXCALIBUR zahraje na domácí půdě v Šeříkovcečtěte zde »

25. 9. 2017 | Autor: Mikael
Kapela ANACREON představila novou píseň, k níž zároveň pořídila i videoklipčtěte zde »

25. 9. 2017 | Autor: Johan
ONA představuje svůj debutčtěte zde »

24. 9. 2017 | Autor: Johan
SOLFERNUS - dva nové songy k poslechučtěte zde »

24. 9. 2017 | Autor: Johan
ALIKE představují nový klip Leave It All Behind!čtěte zde »

23. 9. 2017 | Autor: Johan
ASMODEUS - oficiální klip ke skladbě Parazitčtěte zde »

23. 9. 2017 | Autor: Johan
ASGARD streamují novou desku a začínají turné!!čtěte zde »

23. 9. 2017 | Autor: Johan
Progresivní post-metal UNEVEN STRUCTURE a „djentoví Coldplay“ VOYAGER rozehrají Prahučtěte zde »

22. 9. 2017 | Autor: Opat
Obscure oznamuje: CANNIBAL CORPSE v únoru 2018 v Praze a Bratislavě!čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 8. 2017 | Reporty
METAL MADNESS 2017celý článek »

27. 8. 2017 | Rozhovory
Juraj Immortal Haríň (Slovak Metal Army, Immortal Souls Productions) – Underground mi pripadá akoby čakal, kým ho niekto uchopí a ja sa o to samozrejme snažím.celý článek »

17. 9. 2017 | Rozhovory
VNITŘNÍ FAKTOR – Punk vnímáme jako svobodu a toleranci a to nás dohromady s punkovou muzikou baví až dodnes.celý článek »

3. 9. 2017 | English
SUBROSA - I think the new album is more dense and complex; we pushed ourselves to try new things with song structure and riffs; new approaches. That’s why I think it’s more evolved than More Constant than the Gods, but also, harder to digest. celý článek »

15. 9. 2017 | Recenze
INFERNO – Gnosis Kardias (Of Transcension and Involution)celý článek »

11. 9. 2017 | Recenze
MÖRKHIMMEL & THE TOWERcelý článek »


Poslední diskuse

VULTURE – The Guillotine
Datum: 25. 9. 2017 18:29:31
Autor: Peťan
Titulek: -> Asura

diskuse k článku »

VULTURE – The Guillotine
Datum: 25. 9. 2017 18:01:01
Autor: Johan
Titulek: Hodnocení

diskuse k článku »

VULTURE – The Guillotine
Datum: 25. 9. 2017 16:57:32
Autor: Asura
Titulek: Deska roku

diskuse k článku »

GARANT – Dobyvatelé z jižních Čech.
Datum: 25. 9. 2017 10:35:42
Autor: corbow
Titulek: konecne!!!

diskuse k článku »

GARANT – Dobyvatelé z jižních Čech.
Datum: 24. 9. 2017 12:46:28
Autor: Johan
Titulek: -> Mirage

diskuse k článku »

GARANT – Dobyvatelé z jižních Čech.
Datum: 23. 9. 2017 23:12:29
Autor: Mirage
Titulek: závidící čecháčci

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama