ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Březovská metalová noc - infočíst info »

Infernal Fest VI - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

7. 9. 2019
Chatová osada Luh, Sušice
Šumava AGAINST Sušice, Chatové osadě LUH 7.9.20...

13. 9. 2019
Divadlo pod lampou, Plzeň
Plzeňské Divadlo pod lampou bude v pátek 13. září...

14. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

21. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 21. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » KEITH RICHARDS – Crosseyed Heart

3. 12. 2016KEITH RICHARDS – Crosseyed Heart

CD 2015, Mindless Records / rock/blues/country/reagge/rock'n'roll / Anglie

Myslím, že tuto fenomenální osobnost nemá cenu představovat, protože jeho jméno je natolik známé, že sám bych stěží něco originálního o něm vytvořil. A kdo jej nezná, což pochybuji, určitě najde nepřeberné množství informaci na internetu a v různých rockových či nerockových médiích. A neznat minimálně jeho domovskou kapelu THE ROLLING STONES, tak si určitě poklepu na čelo (úsměv).

Legendární kytarista Keith Richards, zakládající člen kapely THE ROLLING STONES, působící na hudební scéně již od roku 1962 a společně Mickem Jaggerem je skladatel nesmrtelných hitů jakými jsou například „(I Can't Get No) Satisfaction“, „Brown Sugar", „Angie", „Start Me Up" nebo „Sympathy for the Devil". Spolupracoval s umělci známých jmén, namátkou třeba Les Paul, Jimi Hendrix, Anetha Franklin, Tom Waits nebo Bono Vox. V jeho sólové kariéře je takovým dvorním spolupracovníkem multiinstrumentalista a hlavně bubeník Steve Jordan, skladatel a producent, který se podílel víceméně na všech písních diskografie a to na albech „Talk is Cheap" z roku 1988 a „Main Offender" z roku 1992 a také nejnovějším „Crosseyed Heart".

„Crosseyed Heart" bylo vydáno na podzim v loňském roce a to 23 let od předchozího sólového alba „Main Offender". Tak jak u předchozích alb, tak i na tomto albu se podílela spousta muzikantů a to z projektu Keitha Richardse THE X-PENSIVE WINOS. Album vyšlo již před rokem a takměř po stejně dlouhou dobu jej „nepřetržitě" poslouchám. A stačilo k tomu jen málo. V rádiu jsem vyslechl jeden dva singly, dopomohl k tomu internet a... „to musím mít". A protože předchozí tvorbu tohoto barda takřka neznám, tak v této recenzi nebudu rozpitvávat a srovnávat, zda to či ono je typické, co se změnilo či nezměnilo..., ale popíšu, jak jen prostě nahrávku vnímám a jak se mi líbí... protože slovo nelíbí zde neplatí.

Každá píseň, každé slovo je „originál". Každá skladba má svůj osobitý ráz. V každé skladbě je nějaká přidaná hodnota. A tou může být duet s ženským vokálem nebo klidně celý sbor. Anebo jsou to různé nástroje jakým je country nebo havajská kytara, může jím být celá dechová (jazzová) sekce nebo jednotlivě trubka či saxofon anebo tu můžou být housličky či hammondky... A nic není ve skladbě navíc, nic není zbytečné. Vše s citem a promyšleně je zkomponováno v jednolitý harmonický celek.

Krátká titulní akustická „Crosseyed Heart" otevírá album. Kytarová vybrnkávačka s tklivým hlasem a spíš s recitujícím slovem než zpěvem dává tušit, co nás může čekat v následujících 14 písních rozprostřených v necelé jedné hodině. Po hudební stránce je to náznak, že to nebude klasický rock stounovského typu (výjimky potvrzují pravidlo) a po textové stránce to budou pocity, nálady nebo taková osobní zpověď Keitha Richardse. Rockově svižný „Heartstopper" plynule naváže na titulní skladbu a album se rozjede ve skotačivém stylu s barevně podmanivou melodií. „Amnesia" pokračuje ve svižném tempu blues rockové kreativity. Objevuje se zde příjemný zvuk saxofonu a snivý dámský vokál a mně jeho „No fucking where... nowhere, nowhere" neskutečně baví. Baví mě také zasněné pomalý a romanticky přemýšlivý „Robbed Blind" s country nádechem. Stačí jen tak někde posedávat v baru se sklenicí whisky.

První singl, který byl vypuštěn k tomuto albu, byl „Trouble". Je to rozverně náladová píseň a v ní by se mohli zhlédnout příznivci THE ROLLING STONES. Mým favoritem nebyla. Ačkoliv ROLLING STONES znám, tak je zas tak nevyhledávám, ale přesto píseň měla (má) určitě tu správnou jiskru, protože jsem si ji jako hit zapamatoval a až jsem objevoval z poslechu alba další skladby, tak jsem jí přivítal zpět. „Love Overdue" je opět rozverná píseň s převážně vážným pocitem, kterou složil Gregory Isaacs. A je to reggae pocta zesnulému jamajskému zpěvákovi. Líbí se mi hodně podladěná basa a jazzová sekce. Dámským sborem je doplněn hlavní vokál, který ke konci

našeptává „Stop it Babe". Vynikající je zpěv v odrhovačce s podmanivým refrénem „Nothing on Me". Skladba je opět doplněna o příjemný dámský vokál. Skladby „Robbed Blind", „Nothing on Me" a následující „Suspicious" jsou ony písničky, které mě nadchly a utvrdily, že toto album bude určitě výborné a musím jej vlastnit. „Suspicious" jsem si natolik oblíbil, že po vložení CD do přehrávače ji musím slyšet jako první a pak vše ostatní. Je to přemýšlivá, zádumčivá melodická hitovka a slova s opět líbezným ženským našeptáváním:
„Why should we breakup?
Some kinda shakeup?
I deserve more sympathy"
, mně neustále znějí v hlavě. A když nic jiného, tak tuto píseň si určitě oblíbíte.

Jsme v pomyslné druhé polovině alba a nestačím se nudit. Do již tak rozmanité hudby je vsunut klasický rock'n'roll 50. let „Blues in the Morning". Tak jak je u tohoto stylu zvykem, je hudba svižná, táhne ji typická hutná basa a samozřejmě hbité prsty na klávesách klavíru. Původ těchto stylů (blues rock, rock and roll) můžeme hledat klidně i v goospelu a tak je nabíledni, že v další skladbě „Something for Nothing" zapěje HARLEM GOSPEL CHOIR. Velmi příjemná rocková melodie s příjemným zvukem hammondových varhan. „Illusion" se nese v klidnějším rytmu a díky podmanivé base a potemnělým tympánům skladba vytvoří iluzi zasmušilé nálady, z které se dostáváme pomocí svrchních tónů klavíru. Píseň je dialog muže a ženy, kdy po boku Keitha si zapěla písničkářka Norah Jones. Zvukem strunných nástrojů je opředena z country nádechem přemýšlivá „Just a Gift", kde určitě dobře rozpoznáme opět housle a havajskou kytaru. Píseň jsem si oblíbil pro recitovaný, vypravěčský způsob zpěvu. Další hlasovou polohou je zpěv, který připomíná ucpaný nos Boba Dylana. Americká „lidovka" od černošského country-folkového zpěváka Lead Bellyho „Goodnight Irene". Mimochodem tato píseň je známá v podání Erica Claptona, Johnnyho Cashe, Little Richarda a spousty dalších. Asi nejméně mně sedne, ale v celku tohoto alba táborová píseň nevadí.

Druhá půle alba se více nese v pomalejších skladbách, a trochu jsem měl dojem, že už nestačí síly na něco svižného. Oživením z nostalgie je „zmateně" rychlá funková terapie „Substantial Damage". Naštvaný hlas, který říká: jak si to představuješ, když zaplatím večeři a ty se mnou pak vytřeš podlahu, vystřídá rozněžněná prosba v „Lover’s Plea". Skladbě ve středním tempu nechybí něžnost a ani škodolibý ďábelský úsměv. Skladba přes svoji klidnější polohu působí monstrózním dojmem, protože se v ní objeví kromě sborového zpěvu a varhan opět dechová sekce ve složení trombon, trumpeta a saxofon.

Konec, hotovo, nic víc. A může se album přehrávat od začátku. Na přední straně obálky je Keith Richards s lišáckým úsměvem, na zadní straně je jeho obrázek šilhajícího srdce. Vše jednoduché a věcné. Vně knížečky průvodní text o nahrávání alba a fotografie ze studia. Každý text je doplněn o sestavu, která skladbu nahrávala. Dál se zde nachází informace, kde bylo album nahráváno (hlavní studia Germano Studios a Brooklyn Recording), poděkování... Nu, co víc si přát.

Keith Richards vytvořil dobré album. A jeho šilhající srdce (a to doslova, protože povídá o různých vztazích a potížích v partnerství…) si zamilujete anebo prostě od něho dáte ruce (uši) pryč. Nic jiného mezi tím není. A proto v loňské nej rekapitulaci jsem album „Crosseyed Heart" umístil na první místo. A ještě takový menší dovětek ke zpěvu, který mě napadl v těchto dnech. Jeho tklivý rozvážný zpěv nezpěv mi připomněl hlas nedávno zesnulého Leonarda Cohena.

Seznam skladeb:

 1. Crosseyed Heart
 2. Heartstopper
 3. Amnesia
 4. Robbed Blind
 5. Trouble
 6. Love Overdue
 7. Nothing on Me
 8. Suspicious
 9. Blues in the Morning
 10. Something for Nothing
 11. Illusion
 12. Just a Gift
 13. Goodnight Irene
 14. Substantial Damage
 15. Lover’s Plea

Čas: 58:10

Sestava:

 • Keith Richards - zpěv, kytara, basa
 • Steve Jordan - bicí a perkuse
 • Ivan Neville - varhany, klávesy
 • Waddy Wachtel - kytary
 • a jiné osazenstvo - housle, saxofon, trubka, trombon, Hammondovy varhany, doprovodný zpěv...
 • Harlemský gospel a jiní hosté

http://www.keithrichards.com/
https//www.facebook.com/KeithRichards/

sdílet
Přečteno: 927xHodnocení autora: 10/10

Autor: 4horsemen | Další články autora
Datum: 3. 12. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 3) KEITH RICHARDS - Crosseyed Heart KEITH RICHARDS KEITH RICHARDS

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 8. 2019 | Autor: Johan
FLASH THE READIES vydávají album DUNAčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Mikael
THE COMPLICATION našli s novou deskou smysl životačtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nové album a video švédských melodiků IN MOURNINGčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový song od japonských COFFINSčtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Johan
Detaily nového alba AS I LAY DYING a třetí video Shaped by Firečtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
PERIPHERY mají nové videočtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip MONOLORDčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
Odvezte si z Metal Madness 2019 právě vycházející vinylovou verzi zatím posledního alba navrátivší se MORTIFILIEčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
INFERNO příští rok zahraje v Malajsiičtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nové animované videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

16. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)celý článek »

7. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – warm up (úterý)celý článek »


Poslední diskuse

METALLICA, GHOST, BOKASSA
Datum: 24. 8. 2019 12:27:32
Autor: Bury
Titulek: Oficiální live video

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:32:30
Autor: Admin
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:22:24
Autor: ancient
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 10:02:44
Autor: Vit
Titulek: Deicide

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 07:35:47
Autor: Lukas
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama