ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Podpořme společně skupinu XIII. STOLETÍ #kulturažije - infočíst info »

OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP v neděli 12. dubna virtuálně pokřtí nový vinyl - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - PŘELOŽENO NA 9. 5. 2020číst info »

TAAKE / KAMPFAR / NECROWRETCH - PŘELOŽENO NA 8. 1. 2021číst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - PŘELOŽENO NA ROK 2021číst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - PŘELOŽENO, termín bude oznámenčíst info »


Další nové články

10. 4. 2020 | Ankety
THORNS INSIDE – „Deset otázek“ celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „Deset otázek“ celý článek »

26. 3. 2020 | Ankety
PURNAMA – „Deset otázek“celý článek »

21. 3. 2020 | Ankety
REFORE – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2020 | Ankety
PROLAPSED – „Deset otázek“ celý článek »

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »


Koncerty

25. 4. 2020
Brno - bio Sibiř
BATTLE NIGHT! = dvakrát dvojitý výprask!_____Gride...

25. 4. 2020
Olomouc-Sklub
Rotten Fest-25.4.2020,Sklub Olomouc FLESHLESS,DEF...

2. 5. 2020
Poldofka na Kladně
Night of eternal evil na Kladně KLADNO ZACHVÁTÍ Z...

2. 5. 2020
Tradiční Kloub, Sušice
Sušická zastávka na tour dvou německých kapel Sark...

9. 5. 2020
Stará Ves u Rýmařova KD
BUGRFEST pořádaný čtyřmi bratry. Letos vystoupí BI...

16. 5. 2020
Brno - Kabinet Múz
The Primals /USA,EX-DARKEST HOUR/ & Fumata /MEX/ &...

27. 5. 2020
Brno, Vegalité
Gränslandet - Utahaný špinavý crust/sludge proklá...

1. 7. 2020
KS Bůrovce, Topolná
SYMBOLIC Open Air 2020 FB: https://www.facebo...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » KEITH RICHARDS – Crosseyed Heart

3. 12. 2016KEITH RICHARDS – Crosseyed Heart

CD 2015, Mindless Records / rock/blues/country/reagge/rock'n'roll / Anglie

Myslím, že tuto fenomenální osobnost nemá cenu představovat, protože jeho jméno je natolik známé, že sám bych stěží něco originálního o něm vytvořil. A kdo jej nezná, což pochybuji, určitě najde nepřeberné množství informaci na internetu a v různých rockových či nerockových médiích. A neznat minimálně jeho domovskou kapelu THE ROLLING STONES, tak si určitě poklepu na čelo (úsměv).

Legendární kytarista Keith Richards, zakládající člen kapely THE ROLLING STONES, působící na hudební scéně již od roku 1962 a společně Mickem Jaggerem je skladatel nesmrtelných hitů jakými jsou například „(I Can't Get No) Satisfaction“, „Brown Sugar", „Angie", „Start Me Up" nebo „Sympathy for the Devil". Spolupracoval s umělci známých jmén, namátkou třeba Les Paul, Jimi Hendrix, Anetha Franklin, Tom Waits nebo Bono Vox. V jeho sólové kariéře je takovým dvorním spolupracovníkem multiinstrumentalista a hlavně bubeník Steve Jordan, skladatel a producent, který se podílel víceméně na všech písních diskografie a to na albech „Talk is Cheap" z roku 1988 a „Main Offender" z roku 1992 a také nejnovějším „Crosseyed Heart".

„Crosseyed Heart" bylo vydáno na podzim v loňském roce a to 23 let od předchozího sólového alba „Main Offender". Tak jak u předchozích alb, tak i na tomto albu se podílela spousta muzikantů a to z projektu Keitha Richardse THE X-PENSIVE WINOS. Album vyšlo již před rokem a takměř po stejně dlouhou dobu jej „nepřetržitě" poslouchám. A stačilo k tomu jen málo. V rádiu jsem vyslechl jeden dva singly, dopomohl k tomu internet a... „to musím mít". A protože předchozí tvorbu tohoto barda takřka neznám, tak v této recenzi nebudu rozpitvávat a srovnávat, zda to či ono je typické, co se změnilo či nezměnilo..., ale popíšu, jak jen prostě nahrávku vnímám a jak se mi líbí... protože slovo nelíbí zde neplatí.

Každá píseň, každé slovo je „originál". Každá skladba má svůj osobitý ráz. V každé skladbě je nějaká přidaná hodnota. A tou může být duet s ženským vokálem nebo klidně celý sbor. Anebo jsou to různé nástroje jakým je country nebo havajská kytara, může jím být celá dechová (jazzová) sekce nebo jednotlivě trubka či saxofon anebo tu můžou být housličky či hammondky... A nic není ve skladbě navíc, nic není zbytečné. Vše s citem a promyšleně je zkomponováno v jednolitý harmonický celek.

Krátká titulní akustická „Crosseyed Heart" otevírá album. Kytarová vybrnkávačka s tklivým hlasem a spíš s recitujícím slovem než zpěvem dává tušit, co nás může čekat v následujících 14 písních rozprostřených v necelé jedné hodině. Po hudební stránce je to náznak, že to nebude klasický rock stounovského typu (výjimky potvrzují pravidlo) a po textové stránce to budou pocity, nálady nebo taková osobní zpověď Keitha Richardse. Rockově svižný „Heartstopper" plynule naváže na titulní skladbu a album se rozjede ve skotačivém stylu s barevně podmanivou melodií. „Amnesia" pokračuje ve svižném tempu blues rockové kreativity. Objevuje se zde příjemný zvuk saxofonu a snivý dámský vokál a mně jeho „No fucking where... nowhere, nowhere" neskutečně baví. Baví mě také zasněné pomalý a romanticky přemýšlivý „Robbed Blind" s country nádechem. Stačí jen tak někde posedávat v baru se sklenicí whisky.

První singl, který byl vypuštěn k tomuto albu, byl „Trouble". Je to rozverně náladová píseň a v ní by se mohli zhlédnout příznivci THE ROLLING STONES. Mým favoritem nebyla. Ačkoliv ROLLING STONES znám, tak je zas tak nevyhledávám, ale přesto píseň měla (má) určitě tu správnou jiskru, protože jsem si ji jako hit zapamatoval a až jsem objevoval z poslechu alba další skladby, tak jsem jí přivítal zpět. „Love Overdue" je opět rozverná píseň s převážně vážným pocitem, kterou složil Gregory Isaacs. A je to reggae pocta zesnulému jamajskému zpěvákovi. Líbí se mi hodně podladěná basa a jazzová sekce. Dámským sborem je doplněn hlavní vokál, který ke konci

našeptává „Stop it Babe". Vynikající je zpěv v odrhovačce s podmanivým refrénem „Nothing on Me". Skladba je opět doplněna o příjemný dámský vokál. Skladby „Robbed Blind", „Nothing on Me" a následující „Suspicious" jsou ony písničky, které mě nadchly a utvrdily, že toto album bude určitě výborné a musím jej vlastnit. „Suspicious" jsem si natolik oblíbil, že po vložení CD do přehrávače ji musím slyšet jako první a pak vše ostatní. Je to přemýšlivá, zádumčivá melodická hitovka a slova s opět líbezným ženským našeptáváním:
„Why should we breakup?
Some kinda shakeup?
I deserve more sympathy"
, mně neustále znějí v hlavě. A když nic jiného, tak tuto píseň si určitě oblíbíte.

Jsme v pomyslné druhé polovině alba a nestačím se nudit. Do již tak rozmanité hudby je vsunut klasický rock'n'roll 50. let „Blues in the Morning". Tak jak je u tohoto stylu zvykem, je hudba svižná, táhne ji typická hutná basa a samozřejmě hbité prsty na klávesách klavíru. Původ těchto stylů (blues rock, rock and roll) můžeme hledat klidně i v goospelu a tak je nabíledni, že v další skladbě „Something for Nothing" zapěje HARLEM GOSPEL CHOIR. Velmi příjemná rocková melodie s příjemným zvukem hammondových varhan. „Illusion" se nese v klidnějším rytmu a díky podmanivé base a potemnělým tympánům skladba vytvoří iluzi zasmušilé nálady, z které se dostáváme pomocí svrchních tónů klavíru. Píseň je dialog muže a ženy, kdy po boku Keitha si zapěla písničkářka Norah Jones. Zvukem strunných nástrojů je opředena z country nádechem přemýšlivá „Just a Gift", kde určitě dobře rozpoznáme opět housle a havajskou kytaru. Píseň jsem si oblíbil pro recitovaný, vypravěčský způsob zpěvu. Další hlasovou polohou je zpěv, který připomíná ucpaný nos Boba Dylana. Americká „lidovka" od černošského country-folkového zpěváka Lead Bellyho „Goodnight Irene". Mimochodem tato píseň je známá v podání Erica Claptona, Johnnyho Cashe, Little Richarda a spousty dalších. Asi nejméně mně sedne, ale v celku tohoto alba táborová píseň nevadí.

Druhá půle alba se více nese v pomalejších skladbách, a trochu jsem měl dojem, že už nestačí síly na něco svižného. Oživením z nostalgie je „zmateně" rychlá funková terapie „Substantial Damage". Naštvaný hlas, který říká: jak si to představuješ, když zaplatím večeři a ty se mnou pak vytřeš podlahu, vystřídá rozněžněná prosba v „Lover’s Plea". Skladbě ve středním tempu nechybí něžnost a ani škodolibý ďábelský úsměv. Skladba přes svoji klidnější polohu působí monstrózním dojmem, protože se v ní objeví kromě sborového zpěvu a varhan opět dechová sekce ve složení trombon, trumpeta a saxofon.

Konec, hotovo, nic víc. A může se album přehrávat od začátku. Na přední straně obálky je Keith Richards s lišáckým úsměvem, na zadní straně je jeho obrázek šilhajícího srdce. Vše jednoduché a věcné. Vně knížečky průvodní text o nahrávání alba a fotografie ze studia. Každý text je doplněn o sestavu, která skladbu nahrávala. Dál se zde nachází informace, kde bylo album nahráváno (hlavní studia Germano Studios a Brooklyn Recording), poděkování... Nu, co víc si přát.

Keith Richards vytvořil dobré album. A jeho šilhající srdce (a to doslova, protože povídá o různých vztazích a potížích v partnerství…) si zamilujete anebo prostě od něho dáte ruce (uši) pryč. Nic jiného mezi tím není. A proto v loňské nej rekapitulaci jsem album „Crosseyed Heart" umístil na první místo. A ještě takový menší dovětek ke zpěvu, který mě napadl v těchto dnech. Jeho tklivý rozvážný zpěv nezpěv mi připomněl hlas nedávno zesnulého Leonarda Cohena.

Seznam skladeb:

 1. Crosseyed Heart
 2. Heartstopper
 3. Amnesia
 4. Robbed Blind
 5. Trouble
 6. Love Overdue
 7. Nothing on Me
 8. Suspicious
 9. Blues in the Morning
 10. Something for Nothing
 11. Illusion
 12. Just a Gift
 13. Goodnight Irene
 14. Substantial Damage
 15. Lover’s Plea

Čas: 58:10

Sestava:

 • Keith Richards - zpěv, kytara, basa
 • Steve Jordan - bicí a perkuse
 • Ivan Neville - varhany, klávesy
 • Waddy Wachtel - kytary
 • a jiné osazenstvo - housle, saxofon, trubka, trombon, Hammondovy varhany, doprovodný zpěv...
 • Harlemský gospel a jiní hosté

http://www.keithrichards.com/
https//www.facebook.com/KeithRichards/

sdílet
Přečteno: 2761xHodnocení autora: 10/10

Autor: 4horsemen | Další články autora
Datum: 3. 12. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 3) KEITH RICHARDS - Crosseyed Heart KEITH RICHARDS KEITH RICHARDS

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

10. 4. 2020 | Autor: Johan
PRINCOVIA albumom "Márna Snaha" skladajú zbranečtěte zde »

10. 4. 2020 | Autor: Bury
Na trhu jsou k dostání obojky a vodítka od SLAYER či MOTÖRHEADčtěte zde »

10. 4. 2020 | Autor: Bury
...AND OCEANS představují nové videočtěte zde »

9. 4. 2020 | Autor: Bury
DARK SKY BURIAL je název nového projektu basáka NAPALM DEATHčtěte zde »

9. 4. 2020 | Autor: Bury
FIT FOR AN AUTOPSY představují nové videočtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Metalové ikony si zajamovaly na dálkučtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Kapela DROM uctívá Mezinárodní den Romů tematickým emocionálním klipemčtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Johan
POWER 5 chystají reedici albčtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Johan
Brutal Assault zítra spustí online stream/chat s fanoušky – novinky festivalu, budoucnost letošního ročníku a souččtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Bury
GREY DAZE Chestera Benningtona mají nový singlčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 4. 2020 | Rozhovory
Michal Kafe Káva (Kafest, Coffeegrinder, Pařát) – Mám rád český underground, snažím se ho maximálně podporovat a na všechny strany hlásím, že je špičkový a naprosto srovnatelný se zahraničím. celý článek »

1. 4. 2020 | Recenze
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

25. 3. 2020 | Recenze
PURNAMA – Flame of Rebellioncelý článek »

27. 3. 2020 | Recenze
ZATRATA / HOW LONG? celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

23. 3. 2020 | Recenze
ERELEY – Diableriecelý článek »


Poslední diskuse

THE WILDERNESS – III
Datum: 9. 4. 2020 22:30:00
Autor: Miriam
Titulek: Jedna z nejlepších kapel ČeskoSlovenských - co se textů týče

diskuse k článku »

Dubnové tipy – alba & koncerty
Datum: 4. 4. 2020 13:10:57
Autor: Bury
Titulek: GREY DAZE

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 3. 4. 2020 07:49:09
Autor: lando
Titulek: kinder

diskuse k článku »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST (ETEF) – My se rozhodně nevzdáváme, zkusíme festival udržet při životě! Vzdát to můžeme teprve, až vyčerpáme všechny reálné možnosti. ETEF žije!
Datum: 1. 4. 2020 21:40:26
Autor: Pekárek
Titulek: ....

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 14:19:44
Autor: Dejv
Titulek: ano 2

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 13:36:58
Autor: x
Titulek: he

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama