ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THE UNGUIDED (SWE) - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL vol. 6 - infočíst info »

25 LET EPIDEMIE RECORDS / 25 LET FORGOTTEN SILENCE na dvou výročních koncertních večerech - infočíst info »

Human Wartburg tour 2018 - infočíst info »

BULLET FOR MY VALENTINE - infočíst info »

Pražští folkcoroví CRUADALACH v listopadu pokřtí své nové CD! - infočíst info »

BLACKENED TRINITY TOUR - infočíst info »

WITCHEVIL ATTACK TOUR: WITCHUNTER, BLACKEVIL, CHAINBREAKER - infočíst info »


Další nové články

14. 10. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: WILDHUNT – „10 questions“celý článek »

11. 10. 2018 | Ankety
THORWALD – „10 otázek“celý článek »

30. 9. 2018 | English
THE SPIRITUAL BAT – Being goth means being myself, being free to be myself.celý článek »

29. 9. 2018 | Ankety
QUATTRO BUGGY – „Deset otázek“celý článek »

21. 9. 2018 | Postřehy
KRÄHENFELD – Těšíme se, až uvidíme, jaká je v Česku metalová scéna a doufáme, že lidi překvapíme právě svými texty v rodném německém jazyce.celý článek »

19. 9. 2018 | Ankety
Promo Thrash Nightmare festival 2018: RAVENOUS – „10 otázek“celý článek »

19. 9. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: RAVENOUS – „10 questions“celý článek »

17. 9. 2018 | Ankety
INSISTENT – „Deset otázek“celý článek »


Koncerty

20. 10. 2018
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.19 od 18:00hod. BRUTAL SPHINCT...

20. 10. 2018
Žďár nad Sázavou, Batyskaf
LYCANTHROPHY (oslava 20ti let existence hluku. ext...

20. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 20. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

21. 10. 2018
Praha, Klub Vagon
ROBERT JON & THE WRECK (USA), MELOUNI ROBERT JON ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 26. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
! POZOR ! Tato akce je zrušena! ! POZOR !...

27. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

2. 11. 2018
PRAHA - Modrá Vopice
Feast of Deceased, temně melodická, smrtící, metal...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Rozhovory » Thomas Vain (MISTRESS OF 999) – Primárně jsem byl vždy „jen“ kytarista a hlavně pouze studiový hráč, což mi prakticky zůstalo dodnes.

9. 10. 2016Thomas Vain (MISTRESS OF 999) – Primárně jsem byl vždy „jen“ kytarista a hlavně pouze studiový hráč, což mi prakticky zůstalo dodnes.

Brněnský muzikant a skladatel Tomáš Chylík alias Thomas Vain se rozpovídal nejen o svém aktuálním hudebním projektu.

Ahoj Tomáši, jelikož počítám, že ne každý fanoušek bude mít při vyslovení Tvého jména úplně jasno, myslím si, že bude docela fajn, když nám o sobě na úvod řekneš pár slov.

Ano, máš pravdu, většině lidí moje jméno nejspíš nic neřekne. Většinou jsem totiž hrál pod pseudonymem nebo jsem se nikam ani nepsal. A i dnes jsem si vlastně zvolil jméno, které používám - Thomas Vain – (je to ryze z praktických důvodů). Primárně jsem byl vždy „jen“ kytarista a hlavně pouze studiový hráč, což mi prakticky zůstalo dodnes. S rozhodnutím vytvořit vlastní projekt, ve kterém budu sám svým pánem, jsem musel převzít i role baskytaristy a zpěváka.  

Já sám jsem Tě zaregistroval jednak, jako spolupracovníka PAČESSE na jeho sólových aktivitách a rovněž, jako hosta na posledním CD kapely ASGARD. Jak vlastně došlo ke spolupráci s výše zmíněnými muzikanty?

S klukama se známe strašně dlouho a PAČESS je kamarád – v tom opravdovém slova smyslu, že kdybych cokoliv potřeboval tak vím, že se na něj mohu kdykoliv obrátit. PAČESS produkoval jak svoji desku, tak desku ASGARD a měl zájem o spolupráci. Navíc kvůli mně koupil Peavey 5150 a nechal ho potáhnout bílou koženkou. Vlastně jsem tak ani nedostal možnost odmítnout. (úsměv) I když zmíněné kapely nereprezentují můj styl, tak jsem moji účast vzal zároveň jako výzvu a zkušenost.

Máš na svém kontě ještě nějaké další hostovačky, případně působení v některých jiných kapelách?

Ano, bylo toho celkem dost. Rád bych vše vypsal a okomentoval, ale abych se vyhnul spekulacím nebo reakcím, které by nebyly adekvátní a neměl bych možnost na ně reflektovat, a abych čtenáře nezatěžoval zbytečnými a prázdnými informacemi, tak jen v kostce – spolupracoval jsem a spolupracuji jak s kapelami, tak například s divadelním souborem nebo reklamní agenturou.   

Momentálně je Tvou hlavní hudební náplní projekt MISTRESS OF 999. Představ nám tuhle záležitost a řekni nám zároveň něco bližšího o tom, co Tě vůbec přivedlo na myšlenku ji vytvořit?

Když téměř 20 let děláš hudbu a zjistíš, že to vlastně děláš sám a ostatní na tvé práci jen participují, tak je MO999 pouze logickým vyústěním. Není to jakási umělecká ješitnost a podobně, ale položíš si otázku – pokud tam není ta přidaná hodnota, kterou chceš, tak proč trávit dny na zkušebně, atd? Takže jsem opustil všechny hudební aktivity a začal od začátku. Zpracoval jsem skladby až do bodu zpěvu. No a pak jsem si řekl: „Neřeš to, nazpívej to sám, vždyť je to jedno. Dneska stejně zpívá každej.“ (úsměv)

V létě letošního roku jsi vlastními silami vydal debutové CD s názvem „Another Day In Hell…Again!“. Mou recenzi už si fandové mohli přečíst, ale jak bys obsažený materiál představil Ty sám?

Jedná se o melancholický metal s těžkými dobami a melodickými linkami. Je to emocionálně zabarvené album. Je o pocitech, většinou o těch negativních. Podle toho jsou psány i texty – život a ztracenost v něm. Vztahy, niterní záležitosti. Nicméně ve výsledku by mělo působit tak, že je v něm naděje, a že člověk musí mít nad vším jakýsi nadhled a musí se snažit rozumem ty emoce nějak korigovat.

Jak dlouho vlastně vznikaly skladby pro tohle album?

Ten časový interval se těžko určuje. Skladby jsou vytvořeny prakticky hned. Pracuji tak, že když mám nápad, většinou je otázkou 1 - 2 dnů, kdy je skladba hudebně hotová. Hned ho natočím, rozvinu, napíši text, nazpívám a je to. Jdu od toho. Aby ale písně mohly existova,t jako hudební dílo, tak potřebuji profi přístup ve vztahu ke zvuku. To znamená, že pak musím zavolat Dejana Petkoviče (Dejanssound), zeptat se ho, kdy má čas, já musím mít náladu a odhodlání a jdu k němu skladby přetáčet, aby se daly použít. To už je samozřejmě otázka týdnů i měsíců. Takže vlastní skladby netrvají dlouho, ale jejich zpracování do reprezentativní podoby, to je dlouhý proces. Takže dejme tomu, celé to trvalo 2 roky. 

V dnešní době vychází spousta nahrávek a je hodně těžké se mezi nimi nějakým výrazným způsobem prosadit. Jaké jsou v tomto směru Tvoje ambice? Chtěl sis vydáním CD hlavně udělat radost nebo máš i nějaké komerční cíle?

V prvé řadě jsem si chtěl tak nějak „uklidit stůl“. Proto vzniklo CD. A protože mi Martin Korec neustále připomínal, že bych měl vydat vlastní CD, že to, co dělám, je dobrý. Takže mě tím dost motivoval a vlastně mě k tomu dokopal. Co se týče komerčního úspěchu – bylo by to samozřejmě fajn, ale to záleží na tolika faktorech a otázkou je, co z toho jsem schopen já sám ovlivnit. Asi každý sní o tom, že bude vydělávat tím, co ho baví a co umí nejlíp, ale sám jsi napsal, že prosadit se je opravdu těžké. Takže momentálně beru za splněný cíl vrácení nákladů za vydání CD a jako bonus pozitivní ohlasy na album.

Zkoušel jsi třeba pro vydání desky

oslovit nějakou firmu?

Natočil jsem promo CD (je volně ke stažení na mém webu). Tady přišel na řadu PAČESS, který se toho ujal a sám promo rozeslal. Problém byl, že většinou měl kontakty pouze na vydavatele black metalu a nějak jsme ten můj styl neuměli zařadit, ale věděli jsme, že BM vydavatelství to zřejmě zajímat nebude… A musím říct, že jsme vlastně snad nedostali žádnou odpověď. Ani negativní a ani pozitivní. 

Pro texty jsi zvolil angličtinu, což na jedné straně není asi vůbec překvapující, ale neuvažoval jsi o tom, že bys příběh MISTRESS OF 999 vyprávěl posluchačům v rodném jazyce tak, jako to dělá třeba již zmíněný PAČESS?

Ano. Uvažoval a uvažuji, a do budoucna to tak chci udělat. Problém je v tom, že není jednoduché napsat český text tak, aby nezněl hloupě. Pokud píšeš o věcech, jako já, tak je velice jednoduché sklouznout ke kýčovitosti nebo trapnosti. Proto ta angličtina. Neměla jiný účel, než jaksi nést melodickou linku a ať to hloupě. Proto jsou i na mém webu ke stažení překlady textů, aby si každý mohl udělat obrázek, o čem že to vlastně je. Zpívat o pocitech, emocích a podobně, je v češtině velice ošidné. A ve spojení s metalem obzvlášť. Mimo jiné, na promo CD jsou dvě skladby v češtině – „MistresS“ a „Epitaf“. Chtěl jsem znát reakce na texty. Mile mě překvapily, takže se budu snažit psát v češtině.

Co mi u pár skladeb nebo spíše v některých jejich pasážích malinko nesedí, jsou bicí, které předpokládám, že jsou programované. Nepřemýšlel jsi o využití živého bubeníka, který by tomu dal přece jenom zase širší rozměr?

Ano, máš určitě pravdu. Navíc, protože vše dělám sám, pracuji nestandardně. To znamená, že bicí dělám až nakonec a tím vzniká občas i pocit, o kterém píšeš. Konkrétní důraz může být jinde, než bys ho očekával, nebo měl být. O živém bubeníkovi jsem samozřejmě přemýšlel, ale zatím vítězí moje pohodlnost nad kvalitou. (úsměv)

Malou poznámku mám i k bookletu, jehož zpracování se mi líbí, ale samotná titulní strana mi přijde taková přeplněná a barevně zbytečně křiklavá. Jak Ty se na to díváš?

Dělal jsem ji sám, takže za ni nesu plnou odpovědnost. Ta barevnost a přeplněnost – ano, věřím, že to tak působí, ale i to by mělo být součástí významu a mého projevu. Je to nadsázka. Komiksové zpracování, které má říct – nesmí se to všechno tak vážně brát. MISTRESS reprezentuje to, co jsem si do ní vložil a to je i jisté množství ironie a sarkasmu. Je potřeba to brát s rezervou. Je to trochu i parodie na heavymetalové booklety.

Je MISTRESS OF 999 pouze čistě studiovým projektem nebo máš v plánu ho časem představit i živě?

Zatím o živém hraní neuvažuji. Ale nikdy neříkej nikdy. Záleží na zájmu. Nejsem ten typ, kterej někam pojede jen proto, že chce být na pódiu. A trávit spoustu času na zkušebně kvůli koncertu, na který přijde 5 lidí, považuji za zbytečné. Ale opravdu to nechávám otevřené. 

Určitě je možné zmínit, že Ty se vyjma hudby věnuješ i psaní a před nedávnem Ti vyšla první kniha. Můžeš nám jí ve stručnosti představit a zároveň povědět, co Tě přivedlo k tomuhle koníčku?

Ano, vyšla mi kniha s názvem „Život s Laurou“. Je nepřímo propojena s CD a psal jsem ji strašně dlouho. A pár lidí ji četlo a stejně jako v případě CD mi začali říkat – vydej to! Tak jsem to udělal. Psaní mě baví, řekl bych, že snad víc než hudba. Navíc při vlastním psaní, kdy nepíšeš odborný článek, si můžeš psát, co chceš. Vše, co si myslíš a nemusíš to racionálně zdůvodňovat, vyrovnávat se s argumenty a hlavně se vyvaruješ tomu, že ti někdo řekne – no jo, ale tohle už někdo řekl, chybí citace a podobně. Takže to moje psaní je subjektivní a velice osvobozující od vnějšího tlaku na obsah i formu.   

Jak píšeš na svém webu, muzikou a dalšími aktivitami se chceš především bavit. V letošním roce jsi byl ve vydávání věcí hodně aktivní, takže se Tě zeptám, jestli máš už teď nějakou vizi do dalších let nebo necháváš věci spíše volně plynout? 

Myslím si, že tohle se naplánovat nedá. Nebo dá, ale nezachytíš v té hudbě pocit nebo momentální stav a pak se jedná o slepé skládání riffů a to já nechci. A ani to vlastně neumím. Nejsem ničím tlačenej, nikdo mi nic neurčuje a nikdo po mně nic nechce. (úsměv) Takže když budu mít čas a náladu, tak třeba něco zase napíšu, nahraju…, uvidíme. No a samozřejmě to bude hodně záviset na reakcích na „Another Day in Hell…AGAIN!“. Ty se mohou stát motivujícími nebo naopak demotivujícími. Uvidíme…

Tomáši díky moc za rozhovor a přeju Ti hodně zdaru do další tvorby.

Já děkuji – za otázky i recenzi.

RECENZE

Web 
 

sdílet
Přečteno: 1193x Autor: Mikael | Další články autora
Datum: 9. 10. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 7)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

18. 10. 2018 | Autor: Johan
DARK GAMBALLE mají nový videoklipčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Mikael
Videoklip kapely PLEXISčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
HORRIBLE CREATURES vyráží 20. 10. 2018 na koncert do Polskačtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
Nové album NAHUMčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Mikael
BRAINSTORM - "When Pain Becomes Real" (2018)čtěte zde »

16. 10. 2018 | Autor: Johan
CALIGULAS’S HORSE + CIRCLES + I BUILT THE SKY 23. 10. 2018 v Prazečtěte zde »

16. 10. 2018 | Autor: Mikael
Nový song kapely SPSčtěte zde »

15. 10. 2018 | Autor: Johan
THE AMITY AFFLICTION + THE PLOT IN YOU + ENDLESS HEIGHTS + DREAM STATE 20. 10. 2018 v Prazečtěte zde »

15. 10. 2018 | Autor: Mikael
MONUMENT - "Wheels Of Steel" (Official Video)čtěte zde »

14. 10. 2018 | Autor: Johan
Nové album FACE THE DAYčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

23. 9. 2018 | Rozhovory
THRASH NIGHTMARE FESTIVAL – Jsme sice underground, ale chceme, aby se u nás kapely a fanoušci cítili co nejlépe a na akce se rádi vraceli.celý článek »

16. 10. 2018 | Reporty
ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHEREcelý článek »

8. 10. 2018 | Recenze
ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomícelý článek »

1. 10. 2018 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »

7. 10. 2018 | Rozhovory
NECRODEATH – Chtěli jsme udělat nějaké retro album ve stylu, jaký měly kapely v 80. letech, a zdá se, že se nám to podařilo. Recenzenti totiž nebyli nikdy tak jednohlasní od dob našeho prvního a slavného alba Into the Macabre.celý článek »

2. 10. 2018 | Reporty
EJECUTOR, DEATHLY SCYTHE, RADIATION, LAID TO WASTEcelý článek »


Poslední diskuse

ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHERE
Datum: 17. 10. 2018 19:28:55
Autor: immortal
Titulek: Posila :-))

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 16. 10. 2018 21:51:05
Autor: immortal
Titulek: Áách

diskuse k článku »

BURYZONE ZINE No. 22
Datum: 15. 10. 2018 17:34:02
Autor: Bury
Titulek: Megnet

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 15. 10. 2018 16:52:46
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 18:52:04
Autor: Kubina
Titulek: Peťan

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 13:19:38
Autor: Peťan
Titulek: Dlouho očekávané splitko

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama