ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THE UNGUIDED (SWE) - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL vol. 6 - infočíst info »

25 LET EPIDEMIE RECORDS / 25 LET FORGOTTEN SILENCE na dvou výročních koncertních večerech - infočíst info »

Human Wartburg tour 2018 - infočíst info »

BULLET FOR MY VALENTINE - infočíst info »

Pražští folkcoroví CRUADALACH v listopadu pokřtí své nové CD! - infočíst info »

BLACKENED TRINITY TOUR - infočíst info »

WITCHEVIL ATTACK TOUR: WITCHUNTER, BLACKEVIL, CHAINBREAKER - infočíst info »


Další nové články

14. 10. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: WILDHUNT – „10 questions“celý článek »

11. 10. 2018 | Ankety
THORWALD – „10 otázek“celý článek »

30. 9. 2018 | English
THE SPIRITUAL BAT – Being goth means being myself, being free to be myself.celý článek »

29. 9. 2018 | Ankety
QUATTRO BUGGY – „Deset otázek“celý článek »

21. 9. 2018 | Postřehy
KRÄHENFELD – Těšíme se, až uvidíme, jaká je v Česku metalová scéna a doufáme, že lidi překvapíme právě svými texty v rodném německém jazyce.celý článek »

19. 9. 2018 | Ankety
Promo Thrash Nightmare festival 2018: RAVENOUS – „10 otázek“celý článek »

19. 9. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: RAVENOUS – „10 questions“celý článek »

17. 9. 2018 | Ankety
INSISTENT – „Deset otázek“celý článek »


Koncerty

20. 10. 2018
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.19 od 18:00hod. BRUTAL SPHINCT...

20. 10. 2018
Žďár nad Sázavou, Batyskaf
LYCANTHROPHY (oslava 20ti let existence hluku. ext...

20. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 20. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

21. 10. 2018
Praha, Klub Vagon
ROBERT JON & THE WRECK (USA), MELOUNI ROBERT JON ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 26. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
! POZOR ! Tato akce je zrušena! ! POZOR !...

27. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

2. 11. 2018
PRAHA - Modrá Vopice
Feast of Deceased, temně melodická, smrtící, metal...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Rozhovory » Papagájův Hlasatel / TELEX na vinylu – Je to parádní deska, každý, zejména však Jihočeši, ji musí mít povinně rád!

17. 7. 2016Papagájův Hlasatel / TELEX na vinylu – Je to parádní deska, každý, zejména však Jihočeši, ji musí mít povinně rád!

Po několikaletých přípravách vyšla gramodeska strakonické kapely TELEX.

Co způsobilo ony průtahy, proč na albu nejsou všechny skladby z kultovního demosnímku, proč... Otázek se nabídlo více, takže slovo mají Petr a Pavel, nikoliv svatí, ale z Papagájova Hlasatele.


Ahoj, vinyl TELEXU jste chystali řadu let. Co bylo příčinou odkladů vydání?

Pavel: Ahoj Johane a Aloha čtenáři! (úsměv) Příčin je celá řada a většinou jsou to souhry náhod, redakční práce a tak podobně. Tentokrát se k tomu přidaly problémy s remasteringem, kdy Barmy, který ho dělal, neměl čas, pak problémy s počítačem a protáhlo se to prostě. K tomu změna lisovny, což hodilo slušný dva měsíce; nová lisovna lisuje desky o měsíc dýl a z prosince 2015 je léto 2016.
Už jsme jednou měli desku předpřipravenou, ale zastavili jsme ji kvůli, diplomaticky řečeno, právům na songy TELEXU. Když se Vikin loni setkal s Karlem Boušou na nějakým koncertě, kde zevloval, slovo dalo slovo, rozjeli jsme papírovou válku a když jsme to měli pokupě, odpálili jsme to.

Původní demo je dlouhé zhruba hodinu, což se samozřejmě na jeden vinyl napresovat nedá. Jak probíhala selekce skladeb - kterou na desku dát, kterou ne...? Kdo měl v tomhle směru poslední slovo? Neuvažovali jste o dvojalbu?

Pavel: Obchodně je dvoualbum zvěrstvo, absolutně ne.

Petr: Úplně první výběr proběhl u nás. Nakonec ten výběr nebyl ani tak těžký, jak by se mohlo zdát. Když tě omezuje maximální možná délka záznamu, tak zkrátka škrtat musíš - i kdybys nechtěl. (úsměv) Náš výběr se následně ještě konzultoval s Karlem a došlo k mírným úpravám. Jednoduše se dá říct, že na desce je maximum, co se na ni dalo dostat.

Zvuk prošel remasteringem. Z jakého nosiče jste zvuk nabírali? Dostali jste třeba úplně původní nahrávku ze zkušebny, nebo jste čerpali až z CD, které vyšlo po revoluci?

Petr: Základem samozřejmě bylo použít co nejlepší vstupní nahrávku. Karel nakonec objevil poklad v podobě původní master kazety, ze které to tehdy roztáčelo. Takže ano, jako podklad pro vinyl je použit originální master a kvalitnější nahrávka už zkrátka neexistuje. Vinyl má ale přece jen o něco jiné nároky než roztáčený demáč, takže bylo rozhodnuto nahrávku ještě zremasterovat, ať to z toho vinylu zní co nejlíp, a myslím, že to Barmy zvládl skvěle.

Titulní strana obalu je nově nakreslená, ale věrně kopíruje původní obal magnetofonové kazety. Původní Matějův obrázek nešel použít? Myslím, že řada lidí to na první pohled nepozná (ani mě to hned nenapadlo a to jsem Velký fanoušek TELEXU), protože Bejrůt to překreslil skvěle... a možná někdo, kdo si pořádně nepřečte info na vnitřňáku, si to neuvědomí nikdy. (úsměv)

Pavel: Asi to bude znít směšně, ale tehdy si většina kapel nevedla archív, takže jsme měli jen obal normální kazety, žádný extra kus, ze kterého se to kopírovalo. Samuel (grafik) protestoval, domluvil Bejrůta, ten to dal na první dobrou a hotovo dvacet. Taky mi to osobně přišlo jako skvělej kompromis mezi historickou věrností a technickou nezbytností.

Konzultovali jste vydání s členy TELEXU? Myslím grafickou stránku, nebo i ten výběr skladeb? Co na reedici svého materiálu říkali?

Pavel: Nechali to na nás, za což jim děkujeme, protože jinak by to fakt nikdy nevyšlo. V PHR máme jako odstrašující příklad split ZEMĚŽLUČ / DAVOVÁ PSYCHÓZA, na který se rok připravoval obal, překreslovaly se (ne ve fotokrámu, ale umělec, resp. dva umělci) titulky, naprostý peklo. Takže tudy cesta nevede.

Je všeobecně známo, že TELEX měli v repertoáru možná polovinu skladeb převzatou. Na vnitřním obalu se sice píše, že hudba, texty, aranžmá TELEX, ale v textové příloze jsou přiznáni autoři hudby u převzatých věcí. Museli jste nějak řešit autorská práva?

Pavel: Ano, nejsme sebevrazi a deska je přihlášená u OSA. Je tam ještě jeden průšvih, a to je ten, že pokud vydáváš desku, kde jsou převzatiny a mají český texty, musíš mít jejich překlady do angličtiny a písemný souhlas českých zástupců majitelů práv. Což jsme samozřejmě zjistili až jaksi za pochodu a proto ho nemáme a zavání to průserem. Přesněji, zaplatíme dvojnásobek poplatku jako pokutu, ale tím se to nelegalizuje a možná nás nakopou do zadku ti legendární čeští zástupci. Ale sama paní z OSA mi řekla, že obvykle se nikomu neozvou, natož aby něco odsouhlasili.
Je to trochu absurdní u kapely, která víc než dvacet let nefunguje a ty songy už vyšly minimálně 2x, že jo? Zvykneš si…

O slovní komentář k albu se postaral Petr Korál. Jeho slova jsou z roku 2011, což jim samozřejmě neubírá na aktuálnosti, protože materiál na desce je archivní. Ale že se sem tam vloudila nějaká chybka typu chybějící čárka je schválně, aby to bylo „punk“, nebo jaksi korektor zaspal? Stejně jako na vnitřní kapse, kde taky šotek zanechal stopu... (úsměv)

Pavel: Korektor v rámci punku neexistuje, používáme je, jen když jsou tam texty, a tady jsou jen skeny, kde není co korigovat. Že je tam češtinářská chyba, slyším poprvé, o překlepech na sáčku vím, k mému nasrání jsem vytáhl ještě v lisovně desku a první, co bylo, tak sem si toho všiml. Postupem času mně to vadí o něco méně, protože už jsem na to v tichosti rezignoval. Řešit, kdo to pojebal, jestli autor, grafik nebo kdo, fakt si tím nehodlám kazit den. Moje babička měla takový pořekadlo „Kdo nic nedělá, nic nezkurví“. Takže asi tak, snažíme se, aby to bylo košer, ale ne

vždycky to ukočírujeme. A víme, že náklady, čas a energie na lov šotků by byly neadekvátní. Koho to pohoršuje, tak pardon, fakt se snažíme a fakt nevyjde všechno, jak si představujeme.

Mně to nepohoršuje, spíš překvapuje u člověka jako je Petr Korál... ale jak známo, obal nehraje. (úsměv) Petrova slova jsou v obalu i v angličtině, takže asi trochu počítáte s tím, že by se něco mohlo prodat i za hranice. Znají zahraniční punkeři tuzemské punkové kapely? Když jste třeba vydali HNF nebo ty DAVOVKY, kolik kusů šlo do ciziny? Kolik tipujete, že se tam dostane TELEXŮ?

Pavel: To je otázka, jestli je Petr Korál autorem těch chyb, nebo to vzniklo někde v procesu výroby obalu. Stejně jako ty bych to viděl spíš tak, že je v tom nevinně. Je mi líto, že podezření padá zrovna na něho, ehm.
S tou cizinou je to takový ne moc jednoduchý, asi to lidi a už vůbec lidi z kapel nebudou slyšet rádi, ale za pravdu se má hořet, že jo. Takže krutá realita je, že české punkové kapely na západě nikdy neměly nějaký vliv, význam nebo nedej bože, aby byly považované za důležité. Jasně, že zevšeobecňuju, a zkusím být konkrétnější. Například byla období, přesněji řečeno v devadesátých letech, kdy kapely jako ZÓNA A (hažte šutry) nebo ZEMĚŽLUČ, díky singlové kultuře, byly v Německu skutečně populární. Hrály tam dost koncertů, měly vydavatele nebo velmi slušnou distribuci. Za dvacet let poté ovšem nemá ani jedna z nich nic z toho, že áno.
Co tím chci říct… Jak říkají fotbalisté, štěstíčku je potřeba jít naproti. Český punkový kapely a jejich sklon ke slovanské melodice, neschopnost za komunismu nahrát slušné nahrávky v porovnání s Poláky a Jugoslávci, špaténka. A když už byla možnost, tak FPB, což je jistě unikátní, skvělá a prostě fakt dobrá kapela, švihne na LP sampler ve Francii naprosto obskurní song, ve kterým se většinu času recituje český text... A ostatní kapely na něm jsou hřebíky do palice jako EXTREM, COLERA, TOZIBABE, DEVIATED INSTINCT, REJESTRACIA například, takže to tam působí patřičně asi jako tank na Woodstocku.
Ostatně, Čechoslováků je 15 milionů, jejich jazyk je mezinárodně zcela nesrozumitelný a je potřeba si uvědomit, že to celé dohromady dělá smrtící mix pro tradici poslechu CZ/SK kapel na západě, v nějakým významnějším měřítku. Čest a sláva GRIDE, ZEMĚŽLUČI, LYCANTROPHY, MALIGNANT TUMOUR, GUIDE CRADLE, UŽ JSME DOMA! Tohle jsou namátkou vybrané kapely, který jsou přes všechny handicapy uznávanými veličinami i za hranicema.
Pokud nepovažujeme za cizinu Slovensko, která reálně cizina samozřejmě není, tak šlo například HNF do ciziny (Německo, Polsko) asi 10 kusů na výměny, a pokud se nepletu, tak žádné přímé prodeje vůbec nebyly. DAVOVKA se sem tam nějaká prodá, Japonsko, Německo co si pamatuju. Ale bylo to třeba 5 kusů desek dohromady, plus nějaký výměny (překvapení - Německo, Polsko).
Shrnuto podtrženo, všechno se prodá na „domácím trhu“ nebo jak říkají pivovarníci „pod komínem“. A aby toho nebylo málo, u cizích desek, co děláme, je to samozřejmě přesně naopak, na CZ/SK jde 5-10 %.

Bereš vydání LP TELEXU jako splnění snu, splacení letitého dluhu? Vidíš v téhle nahrávce něco svébytného, co ji odlišuje od jiných tehdejších počinů?

Pavel: Je to parádní deska, každý, zejména však Jihočeši, ji musí mít povinně rád! Přiměřeně přisprostlé texty, agresivní zvuk, slušná muzika – nebo spíš slušný výběr kapel od kterých hrát převzatiny? Splnění snu to pro mě osobně je i není, sen byl vydat DAVOVOU PSYCHÓZU – „Krízu vedomia“, což je deska, která mě formovala velmi. Sen je vlastně každá deska, která se ti přes všechny sračky, co ti kdo sype na hlavu (včetně sebe samotného, že jo!), podaří vydat.

V jakém nákladu deska vyšla?

500 kusů, po odečtu kopií pro kapelu, knihovny, recenze a tak podobně, je tedy k dispozici plus minus 450 ostře nabitých a odjištěných vinylů TELEXU!

Máš k TELEXU nějaký zvláštní vztah? Patří mezi Tvé nejoblíbenější tuzemské kapely fungující za bývalého režimu? A nejoblíbenější skladba?

Pavel: Ke všem deskám, který vydáváme, má někdo z PHR, většinou všichni, nějaký vztah proboha! „Lidi děti kanibali!“ Jako mladý punker jsem neměl rád „Skejtovou Růženu“, ale fakt nevím proč. (úsměv)

Zažil jsi TELEX na koncertech ještě za minulého režimu, nebo jsi je viděl aspoň po revoluci na nějakém tom vzpomínkovém koncertu? Líbilo se?

Pavel: Ne, jsem trapně mlád, jako ostatně většina lidí, co si tu desku pořídí. Viděl jsem je na Antifestu a byl to důstojný, ale nezabijácký festivalový set. Ale kdo čeká prdel nakopávající koncert od festivalu, je cesťák Gambrinusu nebo magor.

Máš v merku nějaký další podobný poklad, který by si taky zasloužil oprášit a vydat v důstojném balení?

Pavel: Zároveň s TELEXEM vyšli E!E, loni jsme dělali reedici HNF a pokud se desky budou slušně prodávat, na podzim vydáme další. Ostatně, soustavně jsme dělali myslím kvalitně udělaný reedice desek DAVOVÉ PSYCHÓZY, a pravidelně valíme reedice cizích kapel jako třeba VIBRATORS, CHAOS UK, BLITZ, GBH a tak dále.
Podstatný sdělení této odpovědi je tato část: Pokud se desky budou slušně prodávat. Pokud nebudou, žádný další reediční CZ desky nevydáme a silně pochybuju, že to někdo udělá za nás. Slovy klasika, to není vyhrožování, ale konstatování faktu, že bez podpory lidí, co si kupují desky, to fakt dělat nejde.

RECENZE

www.phr.cz

 

sdílet
Přečteno: 1763x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 17. 7. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 4)
Dík
celýmu PHR týmu. Raději si ani nezkouším představit tu administrativu. Tyvole! K diskusi níže - za mě Stres - Pohleď ven a obě dema Kritický.... a taky Boucher Voyager od Pseudo Pseudo (ale to ať nejdřív někdo cinkne Šantrochovi a přesvědčí ho, ať to zremastruje). Další úkoly po splnění aktuálního zadání:) A kdyby se čirou náhodou o čemkoli z toho skutečně uvažovalo, rád jakkoli napomohu. Bodza | 19. 10. 2016 01:52:10
TELEX!
LP včera pořízeno na Festě ve Vodňanech a dnes poslechnuto. Skvělá práce, díky všem co se na vydání podíleli. Pro mě jako rodáka ze Strakonic, absolutní povinnost mít ve sbírce :-) Peťan | 31. 7. 2016 15:25:19
Kritická situace
A proč se nikdy nevydá repress LP Kritické situace? Libor | 25. 7. 2016 18:48:59
PHR
Pavel Vládne! Budu muset zainvestovat do nákupu u PHR! Za mě by byli super vinyl re-edice třeba jednotlivé demáče HNF a nebo Smrt mladého sebevraha... KubaAjz | 17. 7. 2016 14:25:27

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

18. 10. 2018 | Autor: Johan
DARK GAMBALLE mají nový videoklipčtěte zde »

18. 10. 2018 | Autor: Mikael
Videoklip kapely PLEXISčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
HORRIBLE CREATURES vyráží 20. 10. 2018 na koncert do Polskačtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Johan
Nové album NAHUMčtěte zde »

17. 10. 2018 | Autor: Mikael
BRAINSTORM - "When Pain Becomes Real" (2018)čtěte zde »

16. 10. 2018 | Autor: Johan
CALIGULAS’S HORSE + CIRCLES + I BUILT THE SKY 23. 10. 2018 v Prazečtěte zde »

16. 10. 2018 | Autor: Mikael
Nový song kapely SPSčtěte zde »

15. 10. 2018 | Autor: Johan
THE AMITY AFFLICTION + THE PLOT IN YOU + ENDLESS HEIGHTS + DREAM STATE 20. 10. 2018 v Prazečtěte zde »

15. 10. 2018 | Autor: Mikael
MONUMENT - "Wheels Of Steel" (Official Video)čtěte zde »

14. 10. 2018 | Autor: Johan
Nové album FACE THE DAYčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

23. 9. 2018 | Rozhovory
THRASH NIGHTMARE FESTIVAL – Jsme sice underground, ale chceme, aby se u nás kapely a fanoušci cítili co nejlépe a na akce se rádi vraceli.celý článek »

16. 10. 2018 | Reporty
ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHEREcelý článek »

8. 10. 2018 | Recenze
ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomícelý článek »

1. 10. 2018 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »

7. 10. 2018 | Rozhovory
NECRODEATH – Chtěli jsme udělat nějaké retro album ve stylu, jaký měly kapely v 80. letech, a zdá se, že se nám to podařilo. Recenzenti totiž nebyli nikdy tak jednohlasní od dob našeho prvního a slavného alba Into the Macabre.celý článek »

2. 10. 2018 | Reporty
EJECUTOR, DEATHLY SCYTHE, RADIATION, LAID TO WASTEcelý článek »


Poslední diskuse

ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHERE
Datum: 17. 10. 2018 19:28:55
Autor: immortal
Titulek: Posila :-))

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 16. 10. 2018 21:51:05
Autor: immortal
Titulek: Áách

diskuse k článku »

BURYZONE ZINE No. 22
Datum: 15. 10. 2018 17:34:02
Autor: Bury
Titulek: Megnet

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 15. 10. 2018 16:52:46
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 18:52:04
Autor: Kubina
Titulek: Peťan

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 13:19:38
Autor: Peťan
Titulek: Dlouho očekávané splitko

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama