ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

PHILIP H. ANSELMO & THE ILLEGALS - infočíst info »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – infočíst info »

ROLO TOMASSI, CRYPTODIRA, LOATHE - infočíst info »

Festa De La Pohoda 2019 - infočíst info »

METAL MADNESS 2019 - infočíst info »

Brutal Assault má letos snad nejsilnější lineup vůbec - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

20. 7. 2019
Věstínek
Druhý ročník hudebního festivalu nad Věstínkem na ...

22. 7. 2019
VAGON, Praha
NASHVILLE PUSSY (USA), support: DEAD DANIELS...

23. 7. 2019
Brno - Kabinet Múz
NEGATIVE APPROACHA (USA) + REPELENT SS + VOLE...

3. 8. 2019
Horní Loděnice
Volxmassaka , Krang , Apolita , Spots , Interpunkc...

24. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 24. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

26. 10. 2019
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.21. UxLxCxMx -GER./One Day In Fuk...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ETEF 2019
» Reporty » HELL FAST ATTACK 2016 - den první

6. 7. 2016HELL FAST ATTACK 2016 - den první

1. - 2. 7. 2016, Brno - ATC Obora

První červencový víkend patřil dnes již tradičnímu black metalovému festivalu Hell Fast Attack. Jubilejní desátý ročník lákal na jména jako BLAZE OF PERDITION, BAPTISM, HORNA, KHORS, INFESTUS nebo FUNERAL WINDS. Popáté se akce uskutečnila v příjemném areálu autocampu Obora u Brna.

Se STÍNY PLAMENŮ jsme měli roli otevírací kapely, na místo jsme tedy dorazili s dostatečným předstihem, když stany stavěli teprve první nadšenci a po areálu se pohybovalo pár desítek návštěvníků. Při cestě se zdálo, že se přímo řítíme do solidní bouře, místu konání se ale nakonec vyhnula obloukem a přivítání se neslo ve stylu pořádného vedra. A bohužel také technických problémů, když můj aparát přestal vykonávat požadovanou službu v tu nejnevhodnější chvíli, tj. před koncertem. Na tomto místě bych chtěl poděkovat Lubošovi z pořadatelského týmu za rychlou pomoc.

Koncert samotný mi nepřísluší hodnotit, akorát jsme asi tentokrát hráli o něco rychleji, neboť jsme po půlhodině měli odehraný celý setlist (úsměv). Všem příchozím děkujeme za podporu a příjemnou atmosféru i přes brzký čas!

SILVA NIGRA jsem bohužel kvůli nutnosti vše sbalit a zároveň postavit stan neviděl, což mě i vzhledem k dobře znějícím ukázkám z nové desky „Světlonoš“ i předchozí zdařilé tvorbě mrzí, ale snad bude brzy jiná možnost. Jako první jsem tak z pozice diváka zhlédl kus vystoupení ruských VSPOLOKH, prezentujících se pagan black metalem. Před HFA jsem poslechl jejich zatím jedinou, přesto už šest let starou studiovku „Печаль о прошлом (Sorrow of the Past)“, jež vůbec nezní špatně. Naživo mě ale čtveřice tolik nezaujala, ryzí black metal občas okořeněný o akustickou pasáž nepůsobil příliš zajímavě, chyběl nějaký neotřelý moment.

Mojí nejočekávanější formací celého festivalu byli bezpochyby BLAZE OF PERDITION, jejichž album „Near Death Revelations“ je pro mne jednou z nejlepších nahrávek roku 2015. Deska s nesmírně depresivní atmosférou, umocněnou tím, po jaké tragédii ji Poláci skládali (v roce 2013 měli na cestě do Rakouska nehodu, jíž kytarista s přezdívkou 23 nepřežil a vokalista Sonneillon s bubeníkem Wizunem utrpěli vážná zranění). Živě hrají BLAZE OF PERDITION s koncertním zpěvákem Rattenkönigem, který svoji roli zvládá velice obstojně. Vystoupení mělo dvě vady: za prvé by čtveřici slušela tma, při které by se možná Poláci více zaměřili i na show a nepůsobili tak staticky, a za druhé, což je vážnější, zvukově to rozhodně nebylo ideální. Zpočátku vše válcovala silně naboostřená Revengerova basa, která po nějakých dvou skladbách byla srovnána do úrovně ostatních nástrojů, ale vše bylo posléze tak trochu potichu a bez většího náboje. Jenže já si prostě BLAZE OF PERDITION chtěl naplno užít, tudíž jsem tyto neduhy postupně hodil za hlavu a oddával se skladbám jako „When Mirrors Shelter“, „Królestwo niczyje“, „The Hierophant“ nebo mé milované „Into the Void Again“ s fantastickým zvratem uprostřed kompozice. Verdikt: k dokonalosti něco chybělo, i tak

výborné.

Kvůli problémům s letem z Finska se opozdila dvojice kapel ze země tisíce jezer BAPTISM a HORNA, na pódium tedy po BoP nastoupila ukrajinská KRODA. Tato v minulosti kontroverzní banda prošla poměrně značnou personální i hudební obměnou, poslední album „Навій схрон“ se dokonce pohybuje spíše ve vodách temného ambientu nežli folk/black metalu. Oproti polským předchůdcům měla KRODA mnohem lepší ozvučení, všechny nástroje včetně kláves byly v rovnováze, občas mi ale přišla znatelná jakási nevyhranost nové sestavy. Zda to je absencí většího množství koncertů nebo jinými okolnostmi, těžko posoudit. Jinak šlo ale o celkem povedené vystoupení, zazněla i jedna věc z desky „Schwarzpfad“, kterou mám jako jedinou trochu více naposlouchanou. Vzhledem k pozdnímu příjezdu následujících kapel KRODA koncert obalený téměř výhradně modrožlutými barvami o něco natáhla, zazněly tak i covery BURZUM nebo TEMNOZOR.

BAPTISM, to byl jiný náklad! Formace v čele s Lordem Sargofagianem, na jejíž chystanou desku jsem upozorňoval už v rámci červencových tipů, mě nad očekávání rozsekala. Syrový satanský black metal s notnou dávkou šlapavých až black’n’rollových pasáží, rouhání a napájení se z kalichu smrti, nesvatá ani ne hodinová jízda bez zbytečných keců. BAPTISM nabídli jak návraty do minulosti v podobě „Morbid Wings of Sathanas“ nebo „Flames“, tak dvě ukázky z chystané fošny „V: The Devil’s Fire“. S čistými vokálními party v již zveřejněné „The Sacrament of Blood and Ash“, které ve studiu nahrál Mikko Kotamäki ze SWALLOW THE SUN, si bez větších obtíží poradil live-kytarista BAPTISM a zároveň zpěvák HORNA Spellgoth. Lord Sargofagian sice chvílemi nevypadal úplně ve formě (ne až tak vokální, jako spíše co se týče stability), ani to ale nijak nerušilo zážitek, který jsem si z této seance odnesl. Pro mne jednoznačně nejlepší koncert pátku a jeden z absolutních TOPů Hell Fast Attacku.

Jumalanpilkka, neboli rouhání, pokračovalo s poslední formací prvního večera, jíž byla stálice z Tampere HORNA. Kapela nesmírně aktivní, co se týče vydávání nových počinů, ať už mluvíme o řadových deskách, nebo (a to především) o splitkách a EP. Kapela, která za více než dvacet let neustoupila ze své cesty blasfemického black metalu. Z původní sestavy sice zůstal pouze zakladatel Shatraug, vždy však k sobě nalezl vhodné vyznavače černé magie a zejména v Spellgothovi našel famózního frontmana. HORNA dštila síru skrze cca. deset nesvatých kompozic, došlo samozřejmě na bližší představení posledního alba „Hengen Tulet“ (zazněla například úvodní „Amadriada“ nebo trojka „Nekromantia“), obrušovaly se ale i zuby času za pomoci kultů jako „Kuoleva lupaus“ nebo „(Kaiken) kristityn kuolema“. HORNA předvedla vynikající set a předala publiku velké množství energie, po jehož absorpci se následně nechtělo ani přes pokročilou hodinu ulehnout ke spánku. BAPTISM u mě sice nepřekonala, ale v žádném případě nezklamala!

 

Fotky - MMX a ShadeGrownEye na Photomusic

Fotky - autor Izabela Maślanka

Fotky - autor Zdeněk Harry Vládek

 

sdílet
Přečteno: 1863x Autor: Opat | Další články autora
Datum: 6. 7. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

16. 7. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip SICK OF IT ALLčtěte zde »

16. 7. 2019 | Autor: Bury
Nové video EXHORDERčtěte zde »

15. 7. 2019 | Autor: Bury
OPETH zveřejnili skladbu z chystaného albačtěte zde »

15. 7. 2019 | Autor: Johan
Hlavními hvězdami letošního Rock festu Hořice budou KERN a Miloš Dodo Doležalčtěte zde »

14. 7. 2019 | Autor: Bury
Novézélandští ALIEN WEAPONRY mají nové videočtěte zde »

14. 7. 2019 | Autor: Johan
ELYSIUM vydávají nové album The Path Of No Returnčtěte zde »

13. 7. 2019 | Autor: Johan
ZEMĚŽLUČ, ČAD, MESSENJAH & HOMEBWOYRASTA a další na FPP 2019čtěte zde »

12. 7. 2019 | Autor: Bury
SLAYER - konec se blíží! čtěte zde »

12. 7. 2019 | Autor: Johan
Březovská metalová noc 31. 8. 2019čtěte zde »

11. 7. 2019 | Autor: Bury
Nové video THY ART IS MURDERčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

21. 6. 2019 | Reporty
METALGATE CZECH DEATH FEST 2019 – den první a druhýcelý článek »

29. 6. 2019 | Reporty
SLAYER, ANTHRAXcelý článek »

18. 6. 2019 | Reporty
MAGICK MUSICK 2019celý článek »

24. 6. 2019 | Recenze
HEIDEN – Země beze měcelý článek »

12. 7. 2019 | Reporty
OBSCENE EXTREME 2019 – den druhý (čtvrtek) celý článek »

25. 6. 2019 | Recenze
NÁV – Smrtci celý článek »


Poslední diskuse

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 16. 7. 2019 14:23:42
Autor: horaguru
Titulek: Tip

diskuse k článku »

ELBE – Sudety 
Datum: 12. 7. 2019 13:14:47
Autor: horaguru
Titulek: Oprava

diskuse k článku »

OBSCENE EXTREME 2019 – den první (středa)
Datum: 11. 7. 2019 17:29:10
Autor: Johan
Titulek: Fotogalerie doplněna - 120 fotek!

diskuse k článku »

CRITICAL DEFIANCE – Misconception
Datum: 10. 7. 2019 21:58:56
Autor: Dalihrob
Titulek: .

diskuse k článku »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – Jedná se o malej festival, ale i tak se snažíme nabídnout co nejkvalitnější hudební zážitek, jakož i další příjemné požitky s pobytem na fesťáku spojené.
Datum: 8. 7. 2019 08:49:46
Autor: Peťan
Titulek: Volyně rulezzz

diskuse k článku »

DEVIL MASTER – Satan Spits on Children of Light
Datum: 5. 7. 2019 13:19:41
Autor: Kubina
Titulek: Výborná záležitost.

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama