ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

Žižkův vraždící palcát XLVII - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

MISÞYRMING, DARVAZA, VORTEX OF END - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »

MAGICKÁ NOC TRUBADÚRŮ - CHRÁM FÉNIXŮ - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

21. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 21. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

21. 9. 2019
M-klub, Vysoké Mýto
Oslava 15. let Stolen Lives a kulatin Smrčáka! ...

27. 9. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub ( bar )
Hrají: ZÁVIŠ osobitý písničkář ( Znojmo ), ... A S...

27. 9. 2019
KOLÍN
WITHIN DESTRUCTION TOUR 2019 - KOLÍN 27.9.2019 / ...

28. 9. 2019
TÁBOR - Střelnice
NAHUM + INNERSPHERE + PURNAMA + ENDLESS DRAIN...

5. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 5. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

11. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 11.10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

12. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 12. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj,...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Reporty » PRIMORDIAL, SVARTIDAUÐI, KETZER

26. 4. 2016PRIMORDIAL, SVARTIDAUÐI, KETZER

24. 4. 2016, Praha - Nová Chmelnice

PRIMORDIAL patřili ke kapelám, které už drahnou dobu poslouchám a obdivuji, dosud jsem ale měl tu čest vidět ji naživo pouze na open-air festivalech. Sice několikrát a vždy šlo o výživný zážitek, klubová vystoupení pro mě ale mívají většinou mnohem intenzivnější atmosféru. Když tedy vyšlo najevo, že desetizastávkové turné Irů nemine Českou republiku, o návštěvě takřka nebylo pochyb. Ještě, když s nimi na šňůru vyrazili SVARTIDAUÐI, jedna ze zásadních kapel na neustále se rozšiřujícím islandském black metalovém poli. Tyto dvě formace doplnili němečtí KETZER.

Po příchodu do sálu nějakých deset minut před plánovaným startem mě překvapil poměrně nízký počet návštěvníků, postupem času se ale sál Nové Chmelnice docela zaplnil, a tak se i otevírající KETZER dočkali příjemné odezvy. Dříve se tato pětice vyznačovala syrovějším black/thrash metalem, aby na novince „Starless“ započala trochu experimentovat a zkoušet i jiné polohy, sahající někam k rockovějšímu, black’n’rollovému a dalšímu pojetí žánru. Ani jedna z desek mě ale nijak zvláště nezaujala a spíše se u mě KETZER zařadili do seznamu kapel „poslechl jsem, dobrý, a tím to končí“.

Dost podobně jsem to měl i s jejich koncertem (mimochodem, až po něm jsem zjistil, že KETZER byli i na loňských Phantoms of Pilsen…nevím proč, ale vůbec si to nevybavuji). Nemůžu popřít, že některé momenty v hudbě kvintetu jsou záživné a dobře odsýpají, pak to ale kapela proloží nějakou skočnou pasáží, která působí až vtipně a celkovému dojmu spíše ubírá. Některé skladby pak působí trochu nesourodě, když z blackového bzučení najednou přeskočí k takové podivné hopsačce.

KETZER k tomu prostě přistupují po svém a své příznivce si v Praze určitě našli, mně se ale moc netrefili do vkusu a nálady. Trochu k tomu přispěla i image, zpěvák v  kožené vestičce tak trochu neodpovídající jeho rozměrům a tvrdé pózy k tomu vykouzlily lehký úsměv na tváři. Co ale potěšilo, byl vynikající zvuk, který se bohužel nepřenesl na další kapelu večera.

SVARTIDAUÐI jsem na témže místě viděl už před dvěma lety a netajil jsem se tehdy výhradami k ozvučení. Loni jsem si rituál zopakoval na Brutal Assaultu, kde to po této stránce bylo o dost lepší. Doufal jsem, že tentokrát nebude nic bránit tomu, aby si mě SVARTIDAUÐI pořádně podali i v uzavřených prostorách…

Jenže s první skladbou přišla sprcha ledovou vodou přímo do xichtu. Vše naprosto přebíjela Sturlova pořádně naboostřená baskytara, a to, na čem jsou podle mě kompozice SVARTIDAUÐI postaveny zejména, tj. na kytarových vybrnkávkách, si musel člověk spíše domýšlet. Po chvíli sice bylo naštěstí basy trochu ubráno, vše se ale slévalo do nepříliš prostupné hlukové koule. To vše se týkalo prvních tří skladeb, mezi nimiž byla například pecka „Venus Illegitima“ nebo ukázka z nového EPka „Hideous Silhouettes of Lynched Gods“ (na němž je konečně vydán materiál šest let starý).

Závěr setu připadl dvěma kompozicím z dosud jediné řadovky „Flesh Cathedral“ – „The Perpetual Nothing“ a právě titulní skladbě, při níž už byl zvuk mnohem lepší s tím, že parádně vyzněly kytary i Magnúsovy bicí

přechody. Škoda ale, že se to zvukaři povedlo tak pozdě. Mísily se ve mně tak pocity lehkého zklamání s tím, že jsem si však poslední dvě skladby užil naplno, a tak ani nejsem schopen vyřknout nějaký finální verdikt. Náladu jsem si zlepšil nákupem trička s motivem nového EP. Ač mě trochu mrzela absence klasického loga SVARTIDAUÐI, nakonec jsem neodolal. Když už jsem u merche – k dostání byl za opravdu lidové ceny. Svarti za 400,-, PRIMORDIAL některá taktéž, jiná dokonce za tři kila. Byl by hřích si aspoň něco nepořídit.

Přestavba utekla jako nic a na pódiu už stáli mocní PRIMORDIAL. Kapela bezesporu disponující jedním z nejcharismatičtějších frontmanů na scéně. Kapela, v níž si všichni členové odvedou svoji práci na jedničku, vaši pozornost přesto na 90 procent času upoutá chlápek v kapuci s mikrofonem v ruce. Bez Alana Averilla alias A. A. Nemtheangy by si PRIMORDIAL nešlo ani představit. Není to jen koncertní vystupování, ale zejména naprosto charakteristický vokál, který z něj činí tahouna irské smečky.

I proto byli snad všichni v publiku schopni bez mrknutí oka přejít problémy technického i zdravotního rázu, které Alana trochu svazovaly a nedovolily mu pohybovat se ve výškách, známých ze studiových počinů. Některé skladby si položil o oktávu níže, jejich uhrančivosti to ale neubralo. Postupem koncertu se navíc jeho stav, zdálo se, zlepšoval, ač sám několikrát upozornil, že „by to mohlo být lepší“. I to jej ale činí perfektním frontmanem – i přes veškeré potíže ho ani nenapadlo koncert jakkoli „ošulit“ a nechat odzpívat poloviny skladeb fanoušky.

PRIMORDIAL odstartovali novinkou „Where Greater Men Have Fallen“, na níž navázali šestnáct let starou peckou „Gods to the Godless“. Během těchto dvou skladeb se vydařilo dotáhnout zvuk téměř k dokonalosti a nic nebránilo tomu, oddat se keltské atmosféře a užít si každý detail. Největší zastoupení měla v setlistu deska „To the Nameless Dead“ (zazněly „As Rome Burns“, hymna „Empire Falls“, „Traitors Gate“ a jako jediný přídavek taky „Heathen Tribes“), z nového alba se PRIMORDIAL vytasili ještě s klipovkou „Babel’s Tower“ a závěrečnou „Wield Lightning to Split the Sun“, chybět nemohla ani epická „The Coffin Ships“. V nadupaném playlistu mi trochu chyběla „No Grave Deep Enough“ z předposledního CD „Redemption at the Puritan’s Hand“, kterou na předchozích zastávkách Irové hráli, ale jinak mohu hovořit jen a pouze o naprosté spokojenosti.

Když to vezmu kolem a kolem, akce roku to asi nebyla, přesto jsem odcházel z Chmelnice s příjemnými dojmy. PRIMORDIAL zněli fantasticky (škoda toho zpěvu, ale s tím se prostě nedá nic dělat, v nižší poloze to Alanovi sedlo), SVARTIDAUÐI doplatili na zvuk, ale zachránily to alespoň poslední skladby, a KETZER mě prostě moc nechytli, ač se jim kvalita upřít nedá. Určitě by jim co do atmosféry také prospělo, kdyby v době jejich vystoupení byly zataženy rolety na bočních oknech, kterými do klubu prosvítala řádná dávka denního světla. Organizačně vše probíhalo v pořádku, skluz byl asi dvacetiminutový, takže nic vážného a mohu jedině poděkovat Obscure Promotion, že jsem si konečně mohl užít PRIMORDIAL i v klubu.

sdílet
Přečteno: 1202x Autor: Opat | Další články autora
Datum: 26. 4. 2016

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

21. 9. 2019 | Autor: Bury
V novém klipu THE 69 EYES hostuje Dani Filthčtěte zde »

21. 9. 2019 | Autor: Bury
Devin Townsend představuje nový videoklipčtěte zde »

20. 9. 2019 | Autor: Bury
KREATOR mají nového basákačtěte zde »

20. 9. 2019 | Autor: Johan
POSTCARDS FROM ARKHAM - nový klip Erich Zann Syndromečtěte zde »

19. 9. 2019 | Autor: Johan
COCOTE MINUTE by vás na podzim měli sejmout s CZEKO 15 LET TOURčtěte zde »

19. 9. 2019 | Autor: Bury
HELLYEAH vypustili další videoklipčtěte zde »

18. 9. 2019 | Autor: Bury
Grindeři FEASTEM představují song z chystaného albačtěte zde »

18. 9. 2019 | Autor: Bury
NECRONOMICON představují skladbu z chytaného alba čtěte zde »

18. 9. 2019 | Autor: Bury
AS I LAY DYING mají nový videoklipčtěte zde »

18. 9. 2019 | Autor: Bury
LACUNA COIL mají nový klipčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

28. 8. 2019 | Reporty
METAL MADNESS 2019celý článek »

22. 8. 2019 | Reporty
SUMMER PUNK PARTY celý článek »

4. 9. 2019 | Reporty
INFERNAL FEST VIcelý článek »

10. 9. 2019 | Reporty
ARMAGEDDON OF DECIBELS 2019celý článek »

23. 8. 2019 | Reporty
METALLICA, GHOST, BOKASSAcelý článek »

1. 9. 2019 | Rozhovory
FINAL FLAG – FINAL FLAG je pro nás především čistá radost a zábava.celý článek »


Poslední diskuse

SEPPUKA – Oheň v krvi
Datum: 12. 9. 2019 20:37:38
Autor: Johan
Titulek: -> Mario

diskuse k článku »

SEPPUKA – Oheň v krvi
Datum: 11. 9. 2019 22:27:43
Autor: Mario - Seppuka
Titulek: článek - recenze

diskuse k článku »

SEPPUKA – Oheň v krvi
Datum: 11. 9. 2019 22:14:54
Autor: Mario
Titulek: článek

diskuse k článku »

ARMAGEDDON OF DECIBELS 2019
Datum: 10. 9. 2019 10:49:58
Autor: Václav
Titulek: Zvuk

diskuse k článku »

NECNON MORTUSS – Válečné konflikty 20. století
Datum: 9. 9. 2019 09:51:48
Autor: 4H
Titulek: -> Luban - Nové skladby

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečny
Datum: 4. 9. 2019 17:16:14
Autor: Zuzka
Titulek: Pavle,

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama