ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

HARDCORE IS COMING HOME FEST vol. 2 - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

20. 2. 2020
Bajkazyl Brno
Bloated Pig - Sludge doom/heavy z Kanady + Support...

21. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
Kdo seje vítr, sklízí bouři II. = benefit na FNB B...

22. 2. 2020
Sušice, U Chovatelů
Večer plný thash, hardcore, grind rytmů a black-me...

22. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 22. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 2. 2020
Brno | Sibiř
The Eye Of Time (FR) – Sound Art | Drone | A...

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Reporty » XIII. STOLETÍ

2. 12. 2015XIII. STOLETÍ

28.11.2015, Písek – Divadlo Pod čarou
Coornelus:

XIII. STOLETÍ jsem léta ignoroval, což mi teď přijde jako chyba. V posledních letech jsem jim ale přišel na chuť. Poslední rok mi jsou na delší vyjížďky autem společníky desky „Nosferatu“ a „Werewolf“, ze kterých, jak jsem ale zjistil kapela téměř nic nehraje. Když jsem objevil informaci, že XIII. STOLETÍ vystoupí v Písku, v příjemném Divadle Pod čarou, bylo o sobotním večeru prakticky rozhodnuto.

Venku zima, na nebi svítí měsíc, ideální podmínky pro koncert tohoto českého gotického kultu. Přijíždím na avizovaný začátek a nestačím se divit, kolik je v divadle lidí. Věkové složení čítá převážně dříve narozené, ale to už beru jako normální jev. Pestrost lidí různorodá, jak známo XIII. STOLETÍ poslouchají lidé z širokého hudebního spektra, takže není nouze o „gotíky“, metaláky, pankáče, pohledem lze zavadit i o běžné strejdy a tety.

Co kvituju s povděkem, je, že se nikdo nesnažil narvat násilím před XIII. STOLETÍ nějakou předkapelu. Je to jenom dobře, nemusí být z každého koncertu vždy festival. A ono vybrat plnohodnotnou kapelu, která by měla sdílet s touto veličinou pódium, není zrovna lehký úkol. Těsně po deváté vstupují za velkého aplausu na pódium všichni čtyři členové a začíná koncert, trvající hodinu a třičtvrtě. Ačkoliv není moc kapel, u kterých bych byl schopen podobnou délku setu tolerovat, u  XIII. STOLETÍ to neplatí. Za svou kariéru mají tolik skladeb s hitovým potenciálem, že by mohli hrát další čtyři hodiny. A i když nemám najetou každou jejich desku, jejich skladby jsou tak známé, že jsem si je užil naplno, i když na zpívání textů v první řadě to z mé strany nebylo. Kupodivu mě oslovily obě hudební polohy, které  XIII. STOLETÍ servíruje. Pochopitelně se mi líbily víc ty zemitější rockové věci (které byly v živém podání o dost ostřejší) jako „Fatherland“ nebo třeba „Vendetta“, v kterých mě bavila rytmická sekce, kdy hlavně musím vyzdvihnout výkon bubeníka Pavla, jehož hra mě dokázala vtáhnout a potěšil i jeho zápal. Pomalejší skladby, na které tak úplně nejsem, měly tentokrát velkou sílu a třeba taková „Prokletí domu slunečnic“ byla jednoduše krásná.

Jako krásný bych označil i celý set. Kapela působila sympatickým dojmem, minimalistická komunikace mi přišla naprosto adekvátní k dané hudbě. Jsem rád, že Petr neměl potřebu se uchýlit k nějakému agitačnímu proslovu, a že těch témat by se teď bohužel našlo. O zápalu Pavla už jsem psal, ale podobné nadšení jsem cítil ze všech muzikantů. Petrův zpěv byl vydařený a bylo mu rozumět každé slovo, navíc když připočtu mile se usmívající klávesačku Kateřinu, která gotické pochmurno nechala někde na Vysočině, neshledávám chyb. Vydařený večer.


Johan:


S blížícím se koncem roku aby se člověk rozkrájel. Zajímavých koncertů se koná celá řada, poslední listopadovou sobotu v rozsahu nějakých 25 kilometrů hned dva, na kterých bych rád byl. Leč schopnostmi pekelníka z pohádky Hrátky s čertem nedisponuju, takže jsem se musel rozhodnout jen pro jeden, a volba padla vcelku rychle na písecký koncert XIII. STOLETÍ, kapely, jejíž tvorbu znám takřka zpaměti
a v podstatě k ní nemám skoro žádné výhrady. Samozřejmě mám oblíbenější alba i skladby, ale rád si poslechnu vše. Navíc jsem XIII. STOLETÍ neviděl živě tři roky a v Písku mělo zahrát samo, nikoliv v rámci festivalu, takže jsem se těšil na pořádnou porci muziky. K tomu se na gotický obřad chystali i nejlepší kamarádi, takže večer sliboval po všech směrech pozitiva...

Písecké divadlo je parádní, disponuje prostorným a vysokým pódiem, nad kterým visela jednoduchá plachta s logem kapely. Ta se před nějaké dvě stovky (možná i víc?) fanoušků postupně postavila ve 21 hodin za zvuku intra z „Gotiky“ a bez řečí odpálila „Kabarette Voltaire“ z poslední řadovky „Dogma“. Ze začátku mi zvuk přišel ostřejší, než by bylo třeba, ale po chvíli jsem si zvykl, že skladby zní tvrději než ze studiových nahrávek. Obecně bych koncert označil za výborný, určitě nejlepší, jaký jsem od XIII. STOLETÍ zažil. Hlavně se kapela na pódiu „zdržela“ hodinu a půl, během které přehrála snad dvacet skladeb, byť lehce opomíjela pro mě zásadní album „Nosferatu“, ze kterého zazněla jen „Nevěsta temnot“, „Werewolf“ pak nebyl zastoupen vůbec. Z netradičních skladeb pak došlo na poctu rodnému městu „Iglau“.

Největšího ohlasu se pochopitelně dočkala „Elizabeth“, dostavila se i další slečna, „Justýna“, i „Mystery Ana“. Vedle dá se říci hitovek se do playlistu dostaly i křehčí kousky, ať už šlo o „Absinth“, nebo cover BAUHAUS „Bela Lugosi´s Dead“. Když už jsem u převzatých věcí, tak nechyběl ani provařený „Karneval“, který v původním znění (OLYMPIC) ani náhodou nedisponuje takovou atmosférou, jaká z něj čiší v podání XIII. STOLETÍ. Ona TA atmosféra dýchala oběma směry – od kapely do publika, z publika na pódium. Myslím, že i Petr Štěpán, po většinu času s tmavými brýlemi na očích, si koncert pěkně užíval, a to na první pohled působí spíše uzavřeným dojmem. Jeho kolegové dávali emoce najevo očividně, ať už šlo o jeho bratra předvádějícího výborný a razantní výkon, (pro mě) nového basáka Jindřicha Dostála, nebo starou mladou známou klávesistku Kateřinu Kameníkovou, která už s kapelou táhne pátý rok a pořád vypadá na sedmnáct. (úsměv) Právě slečna se poměrně často usmívala a sem tam dokonce s Petrem zpívala, leč jen tak pro sebe, nikoliv do mikrofonu. To naopak zvládal basák, který disponuje překvapivě zajímavým hlasem, až bych se přimlouval za jeho častější zapojení. Zapojili se i fanoušci, kterým nechával Petr sem tam trochu prostoru, aby vyzpívali nejznámější refrény.

Po zmíněných devadesáti minutách se kapela odporoučela, ale všem bylo jasné, že se bude muset vrátit. Úplný závěr tedy obstaraly další dva velehity „Fatherland“ a „Růže a kříž“; druhou Petr odzpíval (jako předtím tuším dva songy) bez kytary a chvílemi i bez brýlí. Rovných sto minut trvala performance, která splnila očekávání na sto procent. Vlastně ještě na víc, protože jsem si odsud odvezl podpisy bratrů Štěpánů na obalu nedávno vydaného alba „Válečný území“, 3CD se všemi třemi demosnímky HRDINŮ NOVÉ FRONTY i knihu, která historii téhle legendární punkové kapely mapuje; autorem je samozřejmě Petr Štěpán.


Fotky: Dagmar Hejlková

Celý fotoreport
sdílet
Přečteno: 1747x Autor: redakce | Další články autora
Datum: 2. 12. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 9)

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
K reportu...
nemusím nic dodávat. Parádně napsané. Tak jen něco málo. Směs fans byla opravdu udivujíci. Zvuk naprosto famózní. Některé songy jsem si s kapelou pozpěvoval také, zejména Fatherland a Elizabeth byly naprostej luxus. Ač jsem příznivec převážně černého kovu, tak vlastním výběrovku Karneval a díky Johanovi jsem k této kapele přičichnul kdysi na společných rodinných dovolených uprostřed Novohradských lesů, kdy jsme si jejich fošny dávali v noci za úplňku. immortal | 3. 12. 2015 22:47:09
Ha...
rád bych je po čase zase viděl. Už je to celkem dlouho, kdy jsem se mačkal v našlapaném kulturáku na okraji Prahy. Nezahrát z desek Werewolf a Nosferatu téměř nic mi přijde jako obrovská škoda. Protože právě Nosferatu je nadupaná od začátku do konce (a mám ji vlastně asi nejradši). Třeba taková věc Antikrist - ten začátek je jak Burzum :D Werewolf se dá pochopit, kvůli stopáži těch skladeb, ale třeba Bratrstvo vlkodlaka, Psycho nebo Třinácté znamení by naživo bylo určitě parádní. Taky bych rád někdy živě zaslechl Metropolis, ze které nepřestávám mít husí kůži. Naproti tomu jsem už hodně přejedený z Elizabeth, ale vnímám to jako hymnu kapely. Takže to bez ní asi nejde... Znám každou desku vyloženě zpaměti (to si troufám říct :D ) a nedočkavě vyhlížím následníka řadových desek. Čas, kdy vyšlo Dogma se už celkem natahuje. Bhut | 2. 12. 2015 09:09:53

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

18. 2. 2020 | Autor: Bury
S.D.I. mají další videoklip čtěte zde »

18. 2. 2020 | Autor: Bury
ME AND THAT MAN, projekt Nergala z BEHEMOTH, má nový klipčtěte zde »

18. 2. 2020 | Autor: Bury
AMARANTHE mají nový videoklip, ve kterém hostuje Angela Gossowčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Johan
Volyňský ETEF open air (24.-25. 7. 2020) oznamuje další tři kapely: ANCIENT, SUR AUSTRU, MATER MONSTIFERAčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Johan
NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turnéčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Bury
CANDLEMASS představují lyric video čtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Mikael
Plzeňská FATA MORGANA zveřejnila po mnoha letech nový klipčtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Bury
Poslechněte si nový singl MACHINE HEADčtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Bury
MYRKUR představují nový klip čtěte zde »

15. 2. 2020 | Autor: Bury
S.D.I. mají nový videoklip čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

28. 1. 2020 | Reporty
ROTTEN SOUND, ČAD, CARNAL DIAFRAGMA, MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY, G.O.R.E., DOBYTČÍ MOR, KURVAcelý článek »

21. 1. 2020 | Recenze
STOLEN LIVES – Luciferův efektcelý článek »

26. 1. 2020 | Rozhovory
STOLEN LIVES – Určitě jsme více sehraní a díky tomu můžeme skládat techničtěji a aranžérsky náročnější skladby.celý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »


Poslední diskuse

Václav Votruba – KREV ČERNÝCH VRAN
Datum: 18. 2. 2020 08:55:10
Autor: Fló
Titulek: Jižní Čechy

diskuse k článku »

MAYHEM – Daemon
Datum: 17. 2. 2020 21:23:05
Autor: immortal
Titulek: Díkes

diskuse k článku »

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:34:12
Autor: immortal
Titulek: Dovolím...

diskuse k článku »

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:06:35
Autor: immortal
Titulek: Téda

diskuse k článku »

ATOMÇK – Every Room In Britain
Datum: 14. 2. 2020 14:49:15
Autor: Atomçk
Titulek: ...

diskuse k článku »

HARDCORE IS COMING HOME FEST vol. 2 - info
Datum: 14. 2. 2020 10:16:50
Autor: mičl
Titulek: INFO

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama