ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Březovská metalová noc - infočíst info »

Infernal Fest VI - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

7. 9. 2019
Chatová osada Luh, Sušice
Šumava AGAINST Sušice, Chatové osadě LUH 7.9.20...

13. 9. 2019
Divadlo pod lampou, Plzeň
Plzeňské Divadlo pod lampou bude v pátek 13. září...

14. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

21. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 21. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Reporty » MASTERS OF ROCK 2015 – den čtvrtý

23. 7. 2015MASTERS OF ROCK 2015 – den čtvrtý

9. - 12.7.2015, Vizovice - Areál likérky Rudolf Jelínek - neděle
Finální den každého ročníku Masters of Rock má pachuť sladkobolu. Po třech dnech, strávených poslechnem hudby, nepříliš zdravým stravováním, důkladným pitným režimem, návštěvami mobilních hygienických zařízeních a dalšími "peripetiemi" čekalo na poslední tisícovky odvážných něco přes desítku kapel. A - mezi nimi - i headliner celého čtyřdenního maratonu...

Premiéru na domácí půdě si v nedělní odpoledne odbyli němečtí VOODOO CIRCLE, složení ze členů kapel, pro které není vizovický festival žádná neznámá. Ústředními postavami spolku jsou Alex Beyrodt a Matt Sinner z PRIMAL FEAR (nebo také nového uskupení LEVEL 10), frontmanem je pak David Readman (PINK CREAM 69). Právě hudební pozadí této trojice se do produkce kapely promítá v organicky protnuté rovině. Řízný hard rock s osmdesátkovým feelingem, doplněný o postupy, typické pro power metal. Ač vůkol areálu panovala dusivá horka, kapela předvedla chytlavou show; co do hudební invenčnosti nejsou VOODOO CIRCLE žádným hlásným prorokem, řemeslnou stránku mají však zmáknutou dokonale.

Powermetalový podtón závěrečného dne hrál do karet finským SONATA ARCTICA. Formace ze severu Evropy zná naše končiny důvěrně, ty vizovické však navštívila teprve podruhé. Jejich premiéru na Masters of Rock upozadily přívalové deště, které se na roku 2008 na jižní Moravu snesly; však také frontman a ústřední skladatel kapely, Tony Kakko, vzpomínal na chvíle, kdy byl po výpadku proudu vybičován k a capella interpretaci hitu "Full Moon". V sedmiletém mezidobí vystřídala kapela basáka, vydala 3 studiovky - a v podstatě se kruhem vrátila ke svým počátkům, které při svém prvním vystoupení ve Vizovicích začala zdárně opouštět. Pryč jsou progresivní nálady a snahy o symfonické opulentnosti. SONATA ARCTICA nyní "jede" power metal toho nejhrubšího zrna - a aby nedošlo mezi metalovou veřejností k mýlce, své směřování stvrdila znovuvydáním svého debutu "Ecliptica". Tuto desku ostatně přehrála během svého vystoupení celou; jenže - z nějakého důvodu jsem jim to nadšení nevěřil. Z Tonyho se s postupujícími léta stává egomaniak, který využívá pódium ke svým pseudohereckým etudám. Svůj zevnějšek navíc přizpůsobuje svému nitru; na pódiu působil tedy podobně, jako kdysi Anette Olzon (ex-NIGHTWISH), která před lety přiskotačila na pódium v bilo-růžových šatech. Zbytek kapely působil vyloženě jako křoví - odehrát si to svoje, dát prostor frontmanovi a zase jít. Přehráním "Eclipticy" se mi splnil sen - svého času jsem se na tomto albu ujížděl. Jeho znovuvydání však vidím jako špatný nápad, Tonyho vokální dispozice navíc s materiálem, který na desce je, přiliš nekorespondují. SONATA ARCTICA tak ve výsledku působí jako uskupení, které má své jisté - a nehodlá se z vytyčeného směru odvrátit.

S GAMMA RAY mám jeden zásadní problém. Nemám rád hlas Kaie Hansena - tedy, alespoň ze studiových desek. Instrumentálně mi jejich současná produkce sedí více, než v případě jejich spřízněných bratří HELLOWEEN, ale ten vokál... proto jsem byl příjemně překvapen tím, jak Kai zněl naživo. Přiznávám, vystoupení této kapely jsem absolvoval především kvůli dobrému místu na vystoupení NIGHTWISH. Nemůžu ale tvrdit, že by šlo o špatně strávenou hodinu a čtvrt; ve společnosti GAMMA RAY čas odsýpal rychle.
Kapela házela hladovému publiku jednu pecku za druhou, ze všech přehraných záležitostí jsem rozeznal jen "předělávku" "I Want Out", kterou - narozdíl od originálních interpretů - Hansen přiliš nenatahoval. Potěšila i vsuvka, laděná v rytmu jamajského reggae; a pak... pak už už nastal čas na hlavní hvězdu.

Ano, nemám k produkci NIGHTWISH příliš mnoho odstupu. Vlastně takřka žádný - jejich hudební produkce byla mým prvním "vážným" setkáním s metalovým žánrem. A ač jsem od té doby pronikl snad všemi subžánry a objevil jsem interprety, jejichž hudba výtvory finsko-holandsko-anglického sexteta převyšuje o několik řádů, pro NIGHTWISH budu mít zkrátka vždy slabost. Navíc po vystoupení, které předvedli - a které bylo dodatečnou omluvou za nepůsobivé koncerty s někdejší zpěvačkou Anette Olzon. Nová tvář kapely (a její nejvyšší člen) Floor Jansen zapadla do soukolí skupiny tak dokonale, že povýšila kvality formace o několik latěk. Její obrovskou devízou je schopnost důstojného zvládnutí songů ze všech období kapely; především je ale neuvěřitelnou showmankou - což je pro koncertní pódia naprosto zásadní vlastnost, kterou její dvě předchůdkyně přiliš neoplývaly. Tradiční soundtrackové intro nahradilo něco málo slov od evolučního biologa Richarda Dawkinse. A pak - tma; a oslepení všech smyslů. Počáteční šok z pyrotechnických efektů vystřídal příval euforie. Úvodní "Shudder Before Beautiful" sloužila zvukaři na doladění posledních detailů (přebasovaného zvuku se však zbavit nepovedlo), následující "Yours is an Empty Hope" byla ale syntézou všeho, co může vynikající koncert nabídnout. Skvělá hudba, ohromující pyrotechnika, úžasné výkony a nakažlivé nadšení. Skladby z novinky fungují naživo perfektně a zásadní podíl má na tom právě Floor - vždyť jen v "Yours is an Empty Hope" předvedla operní rejstřík, rockové vokály i growling! NIGHTWISH si jsou svou novou tváří za mikrofonem jisti - a ukazují to i v setlistu. Pryč jsou časy, kdy se výběr skladeb musel přizpůsobovat možnostem zpěvačky - kapela nyní může ze svého rozsáhlého katalogu zvolit jakýkoliv song. Mj. proto zazněla "She is My Sin", Vizovicemi se ale nesly i archivní kousky - "Stargazers" (s operním zpěvem!) a "Sleeping Sun". Koncert neměl hluchá místa, překvapily i písně, ve kterých má slovo Troy Donackley. Jeho folklorní nástroje si uzmuly hlavní slovo v "My Walden" nebo skotačivé "I Want My Tears Back", skvěle kapele sekundoval ale i v tvrdší "Weak Fantasy". V té přišla i hvězdná chvíle Marca Hietaly, který je od odejití Anette lehce upozaděný a jeho vokály jsou spíše doplňkem. Vrcholem koncertu - a potažmo i celého festivalu - byla ale "The Greatest Show on Earth"; vůbec nejambicióznější skladba, kterou kdy NIGHTWISH napsali. Ač má v originále takřka 24 minut, koncertní provedení je poloviční, stále je ale na co koukat. Jemné pasáže střídá metalová agrese, tu se mihne Beethoven, o chvíli později METALLICA - a nade vším se vznáší výjevy ze světa divoké fauny. A závěr? Nesmrtelná klasika "Ghost Love Score", ze které se v podání Floor Jansen stala o třídu lepší záležitost...

Fotky: Seanínel

Galerie Seanínel na FB
sdílet
Přečteno: 2237x Autor: Tomáš | Další články autora
Datum: 23. 7. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 43) NIGHTWISH GAMMA RAY SONATA ARCTICA VOODOO CIRCLE ARKONA

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 8. 2019 | Autor: Johan
FLASH THE READIES vydávají album DUNAčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Mikael
THE COMPLICATION našli s novou deskou smysl životačtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nové album a video švédských melodiků IN MOURNINGčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový song od japonských COFFINSčtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Johan
Detaily nového alba AS I LAY DYING a třetí video Shaped by Firečtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
PERIPHERY mají nové videočtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip MONOLORDčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
Odvezte si z Metal Madness 2019 právě vycházející vinylovou verzi zatím posledního alba navrátivší se MORTIFILIEčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
INFERNO příští rok zahraje v Malajsiičtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nové animované videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

16. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)celý článek »

7. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – warm up (úterý)celý článek »


Poslední diskuse

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:05:12
Autor: Johan
Titulek: Příprava na BA v galeirii

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:03:38
Autor: Johan
Titulek: Idioti

diskuse k článku »

METALLICA, GHOST, BOKASSA
Datum: 24. 8. 2019 12:27:32
Autor: Bury
Titulek: Oficiální live video

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:32:30
Autor: Admin
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:22:24
Autor: ancient
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama