ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

FRONT LINE FEST III - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

DEBUSTROL a MORTIFILIA - infočíst info »

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »


Další nové články

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »


Koncerty

1. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 1. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

8. 2. 2020
Hudební klub Lokálka - Hostivice
Dead Daniels (Praha)...

8. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
ZAT’NIK’ATEL = Ethno Service + Crimson...

21. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
Kdo seje vítr, sklízí bouři II. = benefit na FNB B...

22. 2. 2020
Sušice, U Chovatelů
Večer plný thash, hardcore, grind rytmů a black-me...

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

3. 4. 2020
semilasso - brno
Nejlepší tribute bandy Metallica, Iron Maiden, Jud...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2020
» Reporty » MASTERS OF ROCK 2015 – den třetí

21. 7. 2015MASTERS OF ROCK 2015 – den třetí

9. - 12.7.2015, Vizovice - Areál likérky Rudolf Jelínek - sobota
Vizovického festivalu jsem se účastnil pošesté - a jedna jediná věc zůstala napříč všemi ročníky stejná. Třetí den, pro který je typická kulminace únavy z nekonečného stání na betonovém plácku, z vyčerpávajícího horka (nebo vytrvalých dešťů) a - byť poněkud kacířská myšlenka - z neustávající zvukové kakofonie. V minulosti pro mě býval onen třetí den většinou ve znamení líného povalování se ve stinných zákoutích vizovické přírody; často mi do karet hrál i nepříliš atraktivní line-up třetích dnů. Jenže třetí den letošního ročníku byl zajímavými formacemi přeplněný. Takže nebylo zbytí - překonat únavu a vstříc hudbě!

V rámci příprav jsem několik týdnů před konáním festivalu projel hudbu snad každé vystupující kapely - mezi nimi i švédské AVATAR. Jejich studiová produkce mě za sluchovody nevzala, určitý příslib ale slibovalo živé vystoupení. I z toho však nakonec takřka sešlo - nutnost doplnění zásob proviantu vyústila jen v několikaminutové zhlédnutí skupiny. Ač hudebně řadím AVATAR - byť nerad - mezi generické záležitosti žánru, jedno jim musím nechat. Na pódiu to umí rozbalit - a ještě mají styl!

Naopak jejich soukmenovci ze Švédska, BLUES PILLS, byli středobodem mého zájmu od chvíle, kdy jsem zaslechl první tóny jejich "moderního" pojetí psychedelického rocku. BLUES PILLS jsou v čele hnutí nové vlny stoner rocku, která v poslední půl dekádě raší z nesmrtelných kořenů rockového žánru - a publikum na jejich produkci slyší. Od svého založení ušla skupina notný kus cesty - a při pohledu na jejich vystoupení je jasné, že o žádné rychlokvašky rozhodně nejde. Jejich image z přelomu 60. a 70. let je totiž natolik dokonalá, že by kapela mohla být inspirací pro skupiny, ze kterých sami Švédové vychází. Oproti jiným měla čtveřice štěstí i se zvukařem - jednotlivé nástroje byly krásně čitelné, možná jen lehce upozaděné fenomenálním vokálem Elin Larsson. Ve věku něco málo přes 20 let předváděla výkony, před kterými by mohli závistí blednout i pěvci s kariérou, trvající několik dekád. Těžiště setlistu bylo postaveno na debutu - energická "Ain't No Change", rozjímavá "No Hope Left For Me" - každý song byl důvodem k nadšeným reakcím, kterými publikum skupinu častovalo. Hudební stránku mají BLUES PILLS zvládnutou dokonale; pokulhává však komunikace s publikem. Elin se v přestávkách mezi skladbami omezila na ohlašování názvů dalších songů, instrumentální trojice působila naprosto nepřítomně. Iritující byl v tomto směru především kytarista Dorian Sorriaux, který snad po každé odehrané písni ladil - až neuroticky - svůj nástroj a během hraní samotného měl nasazenou kamennou tvář. V závěru hodinové produkce vytáhla skupina svůj klenot - "Devil Man", s fenomenálním vokálním sólem.

O dvacet minut později si vizovickou hlavní stage uzmuli holandští DELAIN, úspěšní pokračovatelé holandské školy melodického metalu. Atraktivní směsice přístupných songů, ženského zpěvu a decentních symfonických postupů měla za následek mohutný příliv fanoušků do kotle; oproti publiku, před kterým hráli DELAIN čtyři roky zpět, to bylo vpravdě kontrast. Kapela vydává v poslední letech desky co dva roky, navíc její poslední dva studiové kousky jsou výtečnou záležitostí; ostatně možná i proto na nich leželo těžiště celého vystoupení. Živá produkce kapely je od té studiové mnohem méně uhlazená, skladby zní agresivněji ("Army of Dolls", "Pristine"); DELAIN ostatně již více než rok koncertují s doprovodnou kytarou, která logicky dodává vystoupením hutnější zvuk. Ta však
na vizovickém vystoupení zůstala neobsazena; při vystoupeních na ní hraje Merel Bechtold - přesně ta, která se ve čtvrtek představila s THE GENTLE STORM. Zpěvačka Charlotte Wessels si je ve svém pěveckém projevu čím dal tím jistější, navíc rozšiřuje i svůj rejstřík - vrcholem celého koncertu se stala "The Tragedy of the Commons", ve které se Charlotte překvapivě obstojně ujala i growlingu. Další vokální překvapení předvedl kytarista Timo Somers, který se v hitové "The Gathering" pustil na tenký led, když spolu s tváří skupiny zapěl party, náležející na studiovce Marcu Hietalovi.

Z vršku těchlovského kopce následně poslouchánána formace, jejíž kořeny se datují do roku 1975. KROKUS zahráli na vizovickém festivalu po ročním odkladu. Jejich dřevní hard-rock musel vzít za srdce nejednoho fanouška klasické éry, především ale kapela stvrdila opodstatnění samotného názvu festivalu. Švýcaři byli vůbec nejstarším účastníkem festivalu, který tak - jako ostatně každý rok - dovezl na svá pódiu vpravdě hardrockovou legendu.

GOTTHARD se na Masters of Rock ukázali již poněkolikáté - a podruhé od nešťastné smrti frontmana Stevea Leeho, který tragicky zahynul roku 2010. Švýcarská kapela staví v nové éře na stejných ingrediencích, ze kterých vycházela po dvě dekády - a výsledek, onen "bad-ass rock'n'roll" prezentovala v roli co-headlinera i letos. Řízné skladby byly mlýnem na vodu tisíců fanoušků pod pódiem; jediným nedostatkem byly utopené klávesy, které se výrazněji projevily až ve skladbě "Master of Illusions". Po celou hrací dobu valili GOTTHARD z pódia hit za hitem, výraznější zklidnění přišlo až s hitem "Hush", který by mohl být i chápán jako jakási pocta DEEP PURPLE. Během skladby pak nový frontman, Nic Maeder, představil jednotlivé členy švýcarské formace.

Headlinerem dne však byli POWERWOLF, kteří od svého představení na českém území neskutečně vyrostli. Zatímco roku 2010 hráli na plzeňském Metalfestu pro několik desítek lidí, o 5 let později čekalo na jejich večerní show až 25 tisíc pod pódiem. Své tažení Českou republikou se německo-rumunská pětice rozhodla zaznamenat i na DVD. Kapela byla navíc zašítěna i novou deskou, zvanou "Blessed & Possessed", která se na Masters of Rock představila v exkluzivní premiéře. Příprava pódiové produkce zpozdila vystoupení takřka o půl hodiny, výsledek ale rozhodně stál za to. Slova o "vůbec největším pódiovém vystoupení" byla adekvátní - vždyť jen klávesák sám měl své nástroje jak na levé, tak na pravé straně pódia. Vystoupení samotné bylo doprovázené mohutnou pyrotechnikou - a popravdě, bylo i lehce rozpačité. POWERWOLF přehráli své největší hity, ze skupiny samotné byl však cítit jakýsi odstup. Zda na vině bylo natáčení živého záznamu nebo prostě nervozita z davů pod pódiem, těžko soudit. Kapelu jsem však viděl již čtyřikrát a nynější páté vystoupení mi bohužel přišlo nejslabší ze všech; nešlo jen o nervozitu, frontman Attila Dorn s postupem let zkracuje celou show ve prospěch svých rétorických etud. Ony proslovy se navíc napříč lety nemění, takže je až groteskní sledovat, jak šablonovité jednotlivé průpovídky jsou. Nechci však kapelu hanit; jejich vystoupení jsou energická, jediným zaškobrtnutím (mimo ony proslovy) pak bylo uvedení nové skladby "Blessed & Possessed", kterou POWERWOLF načali hned dvakrát - a u které zřejmě bubeník získal solidní okno. Inu, i takové nehody se u natáčení živého vystoupení stávají...

Fotky: Seanínel

Galerie Seanínel na FB
sdílet
Přečteno: 2045x Autor: Tomáš | Další články autora
Datum: 21. 7. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 46) AVATAR BLUES PILLS DELAIN KROKUS GOTTHARD POWERWOLF

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

28. 1. 2020 | Autor: Bury
ME AND THAT MAN, projekt Nergala z BEHEMOTH, má nový klipčtěte zde »

28. 1. 2020 | Autor: Bury
PSYCHOTIC WALTZ mají nový videoklip čtěte zde »

28. 1. 2020 | Autor: Johan
Klub 007 Strahov - program na únor 2020čtěte zde »

27. 1. 2020 | Autor: Johan
KRUTON - Šeď strachostánků na 2LP a CDčtěte zde »

26. 1. 2020 | Autor: Johan
XUL - death/black metal se představuječtěte zde »

25. 1. 2020 | Autor: Johan
Film o Magické noci trubadúrů 4čtěte zde »

25. 1. 2020 | Autor: Bury
ALTER BRIDGE mají nové lyric videočtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Johan
PIPES NAD PINTS startují The Second Chapter tour!čtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Bury
Dnes vychází nové album PYOGENESISčtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Bury
Dnes vychází nové album ANNIHILATORčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

29. 12. 2019 | Rozhovory
KAVIAR KAVALIER – Asi to zní přehnaně a nafoukaně, ale považuju album „Hotel Inkontinental“ dokonce za nejlepší album všech dob. Je tam všechno.celý článek »

12. 1. 2020 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (BIGBOSS BAND) – Nikdy nedělám více verzí do zásoby, nikdy znovu skladbu nepřezpívávám. Nikdy. Říkám vždy, že napoprvé to zazpívalo srdce a tak to musí zůstat.celý článek »

6. 1. 2020 | Recenze
BIGBOSS – Než zemřucelý článek »

1. 1. 2020 | Recenze
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

4. 1. 2020 | Reporty
ELEPHANTS, SECOND BREATH, NOTHING LEFT TO SAYcelý článek »

30. 12. 2019 | Reporty
DYING PASSION, POSTCARDS FROM ARKHAM, LAST OF A KIND, KABARET DR. CALIGARIHOcelý článek »


Poslední diskuse

ORDOS – Still Breathing ...
Datum: 28. 1. 2020 08:28:49
Autor: Lucifer
Titulek: odborník jak kdo...

diskuse k článku »

ORDOS – Still Breathing ...
Datum: 27. 1. 2020 23:23:22
Autor: Bůh
Titulek: recenzent odborník

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 24. 1. 2020 19:15:03
Autor: immortal
Titulek: No...

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 24. 1. 2020 17:18:44
Autor: XYZ
Titulek: vycpelost

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 23. 1. 2020 14:41:47
Autor: Step
Titulek: ...

diskuse k článku »

STOLEN LIVES – Luciferův efekt
Datum: 22. 1. 2020 13:02:45
Autor: Anahematar
Titulek: Skvěle...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama