ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ETERNAL NOISE MISERY 2019 - infočíst info »

ROOT s INFERNO v Brně - infočíst info »

VOMITOR, PERFIDIOUS - infočíst info »

ET MORIEMUR a POSTCARDS FROM ARKHAM na společném mini-tour - infočíst info »

INSANIA představí na turné Kacířův kancionál - infočíst info »

SVARTIDAUDI, SATURNALIA TEMPLE, ALMYRKVI - infočíst info »

MONSTROSITY se vrací po víc než 15 letech dobýt Prahu! - infočíst info »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – infočíst info »


Další nové články

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

7. 2. 2019 | Ankety
GUZZLE BOOZE – „Deset otázek“celý článek »

19. 1. 2019 | Ankety
HROBAR – „Deset otázek“celý článek »

1. 1. 2019 | Dr. Kydy
Prohlášení pořadatele koncertu kapely HATE dne 28. 12. 2018 v Českých Budějovicíchcelý článek »

31. 12. 2018 | Postřehy
Bilance roku 2018 + co bude v roce 2019?celý článek »


Koncerty

27. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

27. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

27. 4. 2019
Jihlava - Brick Bar
Hrají: NEVIDIM underground music ( Praha, Jihlava,...

30. 4. 2019
Anděl, Plzeň
ELECTRONIC WITCHCRAFT Přehlídka toho nejzajímav...

30. 4. 2019
Anděl, Plzeň
ELECTRONIC WITCHCRAFT Přehlídka toho nejzajímav...

3. 5. 2019
Cheb
Po delší odmlce se brněnská kapela HEIDEN vrací na...

3. 5. 2019
Papírák Písek
Písek je město Power Violence a Grindcore! Všichni...

4. 5. 2019
Stará Ves u Rýmařova
BUGRFEST je mealový fest pořádaný čtyřmi bratry. V...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » NECROCOCK – Hudba z psychiatrických pavilonů

4. 5. 2015NECROCOCK – Hudba z psychiatrických pavilonů

CD 2015, GummiStudio Y Prague / sick psycho gothic pop rock / Česko
Vítejte ve světě neuroleptik, antidepresiv, klecí, kompulzivního chování, vestibulárních vyšetření, falopletysmografů, vulvopletysmografů, ztrát vědomí, trávicích obtíží, poruch spánku, apatie, depresí, Downova syndromu, vaginálních traumat, kastrací a elektrošoků. Vítejte v prostředí psychiatrických léčeben v Sadské, Opařanech či Kosmonosech. Tady všude ordinuje přednosta MUDr. Tom Necrocock a předepisuje Neuleptil, Xanax, Lexaurin, Plegomazin, Wellbutrin a další dobroty.

Že vám jde z předchozích pojmů a názvů hlava kolem? Není divu, je to svět, který je pro většinu populace skrytý, pacienti s poruchami centrálního nervového systému nepatří mezi mediální hvězdy, samozřejmě dokud některý z léčebny neprchne nebo něco neprovede.

Retro vstup č. 1
Když v roce 2004 vyšel debut NECROCOCK „Praktiky pohřebních ústavů“, objevily se jako bonusy dvě skladbičky výrazně se lišící od zbytku funeral blackového materiálu. „Prázdniny“ a „Oligofrenní dívka“ mířily do hájemství necro gothic synth pop rocku (Necrocock tomu tehdy říkal mrtvolná hudba), který v kombinaci se šokujícími texty dodnes vzbuzuje podivné mrazení v zádech...


A podobné to je se současnou produkcí z oněch psychiatrických pavilonů. Kombinace hypnotické hudby a znepokojujících textů zabírá prakticky okamžitě, na první poslech je zřejmé, že Necrocock zase jednou trefil hřebíček na hlavičku a přišel s nervy cuchajícím materiálem, nad nímž zůstává rozum stát. (úsměv) Hned úvodní slova, která kdosi pronáší rozechvělým hlasem, naznačují cosi o abnormalitě: „Nesmím se poranit, nesmím ztratit vědomí. Právě teď nesmím ztratit vědomí.“ Následující hudební stránka věci je svým způsobem miloučká hodňoučká, muzika poklidně plyne a líně se převaluje, pod syntetickými zvuky monotónní buben jakoby odměřuje čas, nad hudbou se nese typický nasládlý Necrocockův hlásek popisující trable nějaké nešťastnice, která trpí ztrátami vědomí a poruchami trávení; vcelku pochopitelně její život pokračuje na trase Karlák -> Sadská -> Kosmonosy. „Vyšetření vestibulární“ (= vyšetření poruch rovnováhy) je o poznání tvrdší, kytara vyjíždí ostřeji a bicmen už taky využívá více součástí své soupravy, zato zpěvu je minimum; napřed chroptí hostující C. Magos (majitel Necroterror Rcs. z Kypru, který před časem vydal singl KAVIAR KAVALIER „Die Urinal Therapie“), pak krátce Necrocock a dojde i na mluvu jak od nějakého skutečného lékaře. Úvod třetí skladby mi nepřijde úplně podařený, po chvilce dochází k razantní změně nálady i zvuku, v podstatě se opět přitvrzuje, kytara tu zní ještě důrazněji než v předchozí písničce, zato zpěv je spíše v poloze parodické. Možná to tak nemá být chápáno, ale mně to tak přijde. Následuje nejkratším textem opatřená podivnost „Nedávejte mu Plegomazin“ (lék používaný na tlumení příznaků schizofrenie a maniodepresivní psychózy) a poté „Chorobomyslná“, zase trochu jiná záležitost, u které mě zase napadá, že ač se nahrávka zdá být měkkou, opak je vlastně pravdou, protože i tady kytara poměrně drsně riffuje. Onen odér mazlivosti a milosti je dán zejména melodickými vokály a syntezátory. Své si tu odzpívá/odříká další host, Veronika, jejíž hlásek s choromyslností dokonale souzní. Asi nejchytlavější ústřední motiv se proplétá „Vaginálním traumatem“, v němž chudák „Věra ta má downa a vaginální trauma...“, která kromě těchto nemilých potíží navíc neskončí vůbec dobře... S blížícím se závěrem song nabírá zcela jasný kurs psychiatrie, podivné zvuky jakoby byly dílem kohosi, kdo není úplně při smyslech.

Album půli „ukolébavka“ „Do klecí“, která je dalším důkazem Necrocockova citu pro harmonie a melodie, ta kytarová je podmanivá a snad opravdu může zafungovat jako uspávací prostředek. Vysoké vokály dobře známé z řady Tomových děl uvozují „Do Opařan“. Do tamního psychiatrického pavilonu míří dítě, které se zbláznilo před zimou, takže musí brát neuroleptika a je k politování. V textu se Necrocock zmiňuje i o neslavnější pacientce, která se v Opařanech v dětství léčila, Olze Hepnarové. Sexuálním úchylkám věnované „Zapoměl jsem si v sanitě...“ (tahle to
uvádí obal, takže hrubka nehrubka přizpůsobuji se...) je hudebně trochu těžší, text pak věrně popisuje vyšetřování potenciálních sexuálních deviací, ať už jde o nekrofilii, zoofilii nebo pedofilii. Necrocock opět čaruje s vokály a nejen díky tomu nahrávka stále přichází s něčím novým, tudíž pořád dokáže upoutat mou pozornost na 100 %. Další smutný příběh zakončuje základní hrací dobu, „hrdinou“ adoptovaný chlapec, albín, kterého nakonec potenciální pěstouni nechtějí. Text už balancuje na hranici dobrého vkusu a poslední slova mi přijdou za hranou... Hudebně jde ale o další hodně výrazný a hypnotickými melodiemi obdařený song.

Retro vstup č. 2
Už po vydání „Praktik“ Necrocock avizoval další skladby podobné „Prázdninám“ a „Oligofrenní dívce“, měl je už tehdy nachystané, jedna z nich, „Princezna“, se později objevila jako videoklip, druhá čekala v šuplíku. Obě se dočkaly až letos, kdy zapadly do kontextu psychiatrického alba a jsou umístěny v závěru nahrávky jako bonusy.


„Princezna“ je takřka pohádkově laděný song, kromě měkkého Necro-vokálu se objevují nebeské chorály i vokály, které mi přijdou ženské, ale při dnešních studiových možnostech je dost možné, že je obstaral pan principál. To „Výlet do Vaxjö“ je rytmicky i výrazově pestřejší, mám dojem, že tu zní i saxofon a foukací harmonika. Oba texty opět popisují výsledky zvrhlých choutek nějakého šílence, v prvním případě jde o vraždu v lesní chatě, v druhém hraje hlavní roli přístav Le Pierre a jachta, nechybí ani nože, a utýraná dívka vcelku podle očekávání skončí v moři, zatímco zvrhlík míří do Sevilly. Tíživou atmosféru navíc podtrhuje naříkání oběti i kvílení sanitek.

Asi je jasné, že „Hudba z psychiatrických pavilonů“ není pro každého. Na druhou stranu album přináší barevnou paletu nálad, skladby jsou zajímavé nejen na první poslech, ale baví mě i po dvacátém, protože pořád objevuji nějaké zajímavůstky, drobnůstky, kterými je deska prošpikovaná. Aranže jsou taky pojaty s rozumem, takže to nezní přeplácaně, dobrému celkovému dojmu pomáhá i zvuk čistý jak lilium, takže je slyšet úplně každý tón či zvuk.

Atmosféru díla podtrhuje i zajímavě zpracovaný booklet. V jednoduchém digipacku resp. vložené knížečce nelze přehlédnout Štromovy dřevoryty, na nichž se nachází chovanci psychiatrických klinik,  titulu pak vévodí samotný Necrocock. I přesto, že na pohled se mi grafika líbí, mám k obalu nějaké ty klasické výhrady. Jednu už jsem naznačil v textu, chyba v názvu skladby bije do očí, další zradou je opomenutí dvojtečky nad a resp. o v názvu města Växjö (název je tu třikrát; pokaždé špatně – jednou úplně bez dvojteček a dvakrát jen s jednou) či sem tam nějaká další chybička (když už se pořád řeší neuroleptika, mohla by být uváděna se správným i, totéž platí pro špatně uvedený Wellbutrin), a pak taky zamrzí, že na obalu jsou skladby č. 8 a 9 proti CD přehozené (níže skutečné pořadí).

Seznam skladeb:

 1. Neuleptil
 2. Vyšetření vestibulární
 3. Přednostovy nové boty
 4. Nedávejte mu Plegomazin
 5. Chorobomyslná
 6. Vaginální trauma
 7. Do klecí
 8. Do Opařan
 9. Zapoměl jsem si v sanitě...
 10. Kluk z diagnosťáku
 11. Princezna
 12. Výlet do Vaxjö

Čas: 48:20

Sestava:
 • All the psychiatric musicand lyrics is composed, played, sung and recorded by Tom Necrocock
 • Bass: Sambar
 • Drums: Morfeus

Guests:
 • C. Magos (Necroterror Rec.): Vyšetření vestibulární
 • Veronika: Chorobomyslná

Mixed and mastered by Pavel Marcel
Woodcuts and typo by František Štorm

www.necrocockworld.com

sdílet
Přečteno: 4588xHodnocení autora: 8/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 4. 5. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 3) NECROCOCK – Hudba z psychiatrických pavilonů

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
Necrocock
Zatím mám málo naposloucháno a teprve vstřebávám, ale zdá se mi, že mistr svojí psycho laťku zase o kus pozvednul :-) Jinak super recenze, taková poučná. To jsem zase jednou poznal nové slova, doufám, že je nebudu nikdy potřebovat :-) „Prázdniny“ a „Oligofrenní dívka“ to jsou kulty všech kultů :-))) Coornelus | 4. 5. 2015 20:39:32

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 4. 2019 | Autor: Johan
Rozhovory o Telepatie zinečtěte zde »

25. 4. 2019 | Autor: Johan
Týnecký Mazec 2019, 22. 6. 2019, Týnec nad Labem - Letní parket Ostrov čtěte zde »

25. 4. 2019 | Autor: Coornelus
STREETMACHINE mají nový klipčtěte zde »

24. 4. 2019 | Autor: Coornelus
NÁV vplouvá do svobodných vod black metalu nahrávkou Smrtcičtěte zde »

24. 4. 2019 | Autor: Bury
THE CRANBERRIES s novou skladboučtěte zde »

23. 4. 2019 | Autor: Johan
VULTURE INDUSTRIES, HELHEIM, MADDER MORTEM, 28. 4. 2019, Praha - Nová Chmelnicečtěte zde »

23. 4. 2019 | Autor: Bury
Nové video DEBUSTROLčtěte zde »

23. 4. 2019 | Autor: Bury
Nové video PHAL:ANGST čtěte zde »

22. 4. 2019 | Autor: Bury
INSANIA - Kacířův kancionálčtěte zde »

22. 4. 2019 | Autor: Bury
Nové video FIVE FINGER DEATH PUNCHčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

27. 3. 2019 | Reporty
HEAVY METAL THUNDER vol. 1, 23. 3. 2019, Písek - Divadlo Pod Čaroucelý článek »

3. 4. 2019 | Reporty
MALLEPHYR, DJEVELKULT, INFERNO, ACHERONTAScelý článek »

9. 4. 2019 | Reporty
TENGRI, ZMAR, NULAJEDNANULANULA, SEKEROMLATcelý článek »

26. 3. 2019 | Reporty
DIVERSITY, OBJECTcelý článek »

1. 4. 2019 | Recenze
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

30. 3. 2019 | Reporty
SÓLSTAFIRcelý článek »


Poslední diskuse

DER BLUTHARSCH AND THE INFINITE CHURCH OF THE LEADING HAND, OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP
Datum: 18. 4. 2019 22:39:54
Autor: Garfield
Titulek: Psychedelicko-metalový večer

diskuse k článku »

Václav Votruba – KNIHA KOVU (část 3: heavy metal)
Datum: 17. 4. 2019 19:06:34
Autor: Václav Votruba
Titulek: Rockpalace

diskuse k článku »

Václav Votruba – KNIHA KOVU (část 3: heavy metal)
Datum: 17. 4. 2019 10:33:03
Autor: Martin
Titulek: ...

diskuse k článku »

C- 4 – „Deset otázek“
Datum: 17. 4. 2019 00:32:57
Autor: Bury
Titulek: Ano,

diskuse k článku »

C- 4 – „Deset otázek“
Datum: 16. 4. 2019 20:40:26
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »

C- 4 – „Deset otázek“
Datum: 16. 4. 2019 19:02:28
Autor: Johan
Titulek: Odpověď

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama