ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE, CARNOSUS + BETRAYAL (Praha) / SHADOWMASS (Košice) - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

29. 2. 2020
České Budějovice - MC Fabrika
Již tuto sobotu 29.2.2020 v MC Fabrika metalový dý...

2. 3. 2020
Brno - Kabinet Múz
MOSKWA (PL) + GODOT YOUTH...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

6. 3. 2020
Belfast, Plzeň
Live Electronics & Synths & Noise Night Společ...

6. 3. 2020
Ostrava Rock hill
128 POSLEDNICH...

7. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


UMBRTKA, MALLEPHYR
» Recenze » SINUHET – Nocturno

16. 2. 2015SINUHET – Nocturno

SINUHET – Nocturno CD 2014, Ohňostroj marnosti Rec.
Není SINUHET jako SINUHET ani jako Sinuhet. Ten poslední si střihl hlavní roli v románu jednoho pisálka, který se pojmenoval po finské kapele, prostřední svého času běhal v zimě po nebi a první si pořídil slovanskou slečnu, protože ho Egypťanky přestaly bavit. (úsměv) Ač to tak nevypadá, píšu tyhle řádky střízlivý a při smyslech, ale jestli nejste z předchozích vět moudří, tak vám evidentně schází kulturní rozhled. (smích) Pro jistotu tedy uvedu na pravou míru všechny SINUHETY i Sinuhety, přičemž s tím třetím budu hotový raz dva, páč dal kapele jméno a klidně se dál potlouká po severní Africe. Druhý v roce 2010 debutoval promo nahrávkou o nebi v zimě a debut to rozhodně nebyl špatný. V krátkém rozhovoru nám tehdy principál téhle kočující společnosti říkal, že se v budoucnu chtějí „snažit o neotřelou, nevtíravou a zároveň chytlavou muziku, která v posluchačích zanechá třeba i něco navíc...“. To ještě netušil, že plánované album prvního SINUHETA nevyjde za slibovaný rok, ale za čtyři, mezitím že v roce 2012 vyjde dvouskladbové promo v angličtině, na kterém bude zpívat Barbora Mochowa, mladá zpěvačka s ruskými kořeny. Pak by asi taky mělo zaznít, že oním principálem je Milan Urza (kytara, zpěv), klávesistou Michal Mihok a basákem Jiří Hes (vystřídal Jakuba Rolníka), tři pětiny cirkusu PRVNÍ HOŘE, a taky to, že styčných bodů mezi oběma kapelami, kromě těch personálních, příliš není, jen Milanův zpěv je nezaměnitelný; ale na ten dochází jen zřídka.

SINUHET, kteří už na předchozích počinech sázeli na atmosférickou pohodovou muziku na pomezí rocku a popu, na novince ještě zjemnili svůj výraz. Asi nejlépe „Nocturno“ charakterizují slova jako křehké nebo zasněné, přičemž nepoukazují jen na hudbu, ale i na Barbořin zpěv. Tahle éterická kráska má neuvěřitelně zajímavý výraz. Schválně nepíšu hlas, protože to, co s ním provádí, je zajímavější, než to, jaký jej má. Tahle slova potvrzuje hlavně v třech skladbách na začátku, které jsou ještě o level výš než zbytek. „Ve střepech“ se dočkala i klipové podoby a jako první singl byla vypuštěna ještě před vydáním kompletu. Jde o písničku, která patří mezi ty nejpopovější a nejčistější; je postavená hlavně na zpěvu, Barbora tady doslova exceluje, kromě jediného trochu zbytečně vyhroceného slova („lžíííííííí“) její hlas hladí, hudba s ním jen tak koketuje a pozvolna plyne... Verše (o textech ještě bude řeč...) „bolí mě všechny krásný sny“ nebo „stavím si vzušný zámky z písku“ jsou po pěvecké stránce tak uhrančivé, až z nich po těle naskakuje husí kůže. „Na úsvitu dní“ je další silný kus a ať chci nebo ne, jako určitá paralela mě napadají PRECEDENS, to když Bára bezeslovně prozpěvuje podobně jako jmenovkyně Basiková, jinak jsou ale SINUHET hudebně úplně někde jinde, jejich skladby nejsou tak syntetické, kytary a klávesy tu hrají rovnocennou partii a zapomenout nelze ani na baskytaru, která relativně často vystrkuje růžky. Všechno do sebe pěkně zapadá, nevtírá se, ale přesto se rychle člověk na vlnu SINUHETA naladí. Klavírní intro uvozuje z mého pohledu nejsilnější opus „Odysea“, v níž se občas ke slečně připojuje Milan, a jak jejich duet, tak skvělý refrén „uvidíš, jak v kulisách člověk tváře převléká...“ zase trefují terč s plným počtem bodů. Na vyznění nahrávky má lví podíl i krystalicky čistý zvuk; jistě, pop/rocková hudba se asi zvučí lépe
než metalový maglajz, ale tady mám pocit, jako kdybych poslouchal něco z konce osmdesátých let, všechny tóny jsou krásně slyšet a každé brnknutí do struny vyzní...

Po třech majstrštycích přichází první oddychový čas, nad „Feel The Sun“ nejspíš nejásám kvůli anglickému textu, který mě nedokáže vtáhnout do děje. Ale ona i muzika je taková... obyčejnější... Jestliže zatím od PRVNÍ HOŘE příliš větru nefoukalo, tak „Ve snáři osudu“ by se v programu excentriků neztratila. Je svižnější, Milan tady zpívá jako „doma“, Barbora zase slůvka pěkně ohýbá, jen delší bezeslovná pasáž v druhé polovině trochu ztrácí dech, stejně jako nahrávka – „Noční válka kolem mne jen tak propluje, aniž by zanechala výraznější otisk. To „Почему мы не помним сны“ bez povšimnutí nechat nelze, v první řadě zaujme ruština, kterou je napěna, ve druhé střídání důraznějších momentů s odlehčenými, v nichž éterický hlas přemýšlí o tom, proč si nepamatujeme sny... Dvojblok silných kompozic tvoří ruská balada s následujícím posmutnělým exkursem „Do hlubin“, který se sice od zbytku skladeb poměrně výrazně liší, ale ta odlišnost je vítaná, i když muzika v kombinaci s textem nepůsobí zrovna optimisticky. To „V siluetách“ je pohodovka, která se mohla objevit na závěr, protože po předchozích písních působí uklidňujícím dojmem, zatímco poslední „Krajina s Hamletem“ je taková zvláštní skládačka různých motivů, snad aby si slečna a pánové vyzkoušeli to, na co ještě nedošlo, třeba Barbořinu recitaci.

Lehce zklamaný jsem ale z bookletu, resp. jeho výpravnosti. Dvoupanelový digipack sice zdobí pěkné fotky od Le Moniky (ještě pěknější jsou ke zhlédnutí na webu), leč kromě sestavy a základních informací s nahrávkou souvisejících neobsahuje nic navíc; hlavně mi chybí texty, které bych si na vložené knížečce, třeba jen obyčejné, nechal líbit. Ale líná huba, holé neštěstí, takže jsem poprosil a texty dorazily e-mailem. Milan má specifický rukopis, píše spíše poezii než běžné texty typu sloka-refrén, takže slova obstojí i sama o sobě a čas strávený jejich přečtením rozhodně nepovažuju za ztracený.

Když se nad „Nocturnem“ zamyslím jako nad celkem, jsem i přes nějaké ty výhrady hodně spokojený. A ještě spokojenější bych byl, kdyby se třeba „Odysea“ či „Na úsvitu“ dní ozvala v neděli dopoledne z éteru na Radiožurnálu, protože by se mi vařilo mnohem lépe než při neustálém recyklování bezpohlavních nudných vykopávek, které se do zblbnutí opakují... Ale to je asi přání z říše snů, protože dramaturgové veřejnoprávní stanice nemají o nějakou neznámou partu, byť talentovaných a originálních muzikantů, pražádný zájem.

Seznam skladeb:
 1. Ve střepech
 2. Na úsvitu dní
 3. Odysea
 4. Feel The Sun
 5. Ve snáři osudu
 6. Noční válka
 7. Почему мы не помним сны
 8. Do hlubin!
 9. V siluetách
 10. Krajina s Hamletem

Čas: 43:46

Sestava:
 • Barbora Mochowa – zpěv
 • Milan Urza – kytara, zpěv
 • Michal Mihok – klávesy
 • Jiří Hes – baskytara
 • Šimon Hajdovský – bicí

Hosté:
 • Robert Rajs – piano (6)
 • Martin „Spacosh“ Peřina – programming

www.sinuhetband.cz
https://soundcloud.com/sinuhet

sdílet
Přečteno: 1814xHodnocení autora: 8/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 16. 2. 2015

FotoGalerie (Počet obrázků: 2) SINUHET – Nocturno SINUHET

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

27. 2. 2020 | Autor: Bury
PURNAMA mají nový videoklip čtěte zde »

27. 2. 2020 | Autor: Bury
AENIMUS představují nové videočtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Johan
MetalGate Records uvádí: Heavy Metal Artwork – MASTERPIECES 2018čtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
TOOTHWALKER mají nový videoklipčtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
IRIST představují nový songčtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT 2020 - únorový update kapel č. 2čtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BODY COUNT představují nový videoklipčtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BON JOVI představuje nový klipčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Johan
RAVENOIR - Alesh AD, Igorr, Mr.Zet a Mr.G dali dohromady nové seskupeníčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Bury
OBSCENE EXTREME FESTIVAL hlásí středeční kapelyčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

28. 1. 2020 | Reporty
ROTTEN SOUND, ČAD, CARNAL DIAFRAGMA, MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY, G.O.R.E., DOBYTČÍ MOR, KURVAcelý článek »

12. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávkacelý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »

9. 2. 2020 | Rozhovory
SECOND BREATH – Ráda bych čtenářům vzkázala, že se na ně těšíme na koncertech, protože ta celková atmosféra a požitek se ze sluchátek nedostane.celý článek »


Poslední diskuse

BAD VICTIM – Síra a chlad
Datum: 26. 2. 2020 15:08:33
Autor: Tympán
Titulek: Intro

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 20:21:41
Autor: Dušan
Titulek: Mnichov

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 18:46:20
Autor: 4H
Titulek: Exodus

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 12:06:30
Autor: Kubina
Titulek: 4horsemen

diskuse k článku »

Václav Votruba – KREV ČERNÝCH VRAN
Datum: 18. 2. 2020 08:55:10
Autor: Fló
Titulek: Jižní Čechy

diskuse k článku »

MAYHEM – Daemon
Datum: 17. 2. 2020 21:23:05
Autor: immortal
Titulek: Díkes

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama