ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Podpořme společně skupinu XIII. STOLETÍ #kulturažije - infočíst info »

OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP v neděli 12. dubna virtuálně pokřtí nový vinyl - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - PŘELOŽENO NA 9. 5. 2020číst info »

TAAKE / KAMPFAR / NECROWRETCH - PŘELOŽENO NA 8. 1. 2021číst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - PŘELOŽENO NA ROK 2021číst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - PŘELOŽENO, termín bude oznámenčíst info »


Další nové články

10. 4. 2020 | Ankety
THORNS INSIDE – „Deset otázek“ celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „Deset otázek“ celý článek »

26. 3. 2020 | Ankety
PURNAMA – „Deset otázek“celý článek »

21. 3. 2020 | Ankety
REFORE – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2020 | Ankety
PROLAPSED – „Deset otázek“ celý článek »

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »


Koncerty

25. 4. 2020
Brno - bio Sibiř
BATTLE NIGHT! = dvakrát dvojitý výprask!_____Gride...

25. 4. 2020
Olomouc-Sklub
Rotten Fest-25.4.2020,Sklub Olomouc FLESHLESS,DEF...

2. 5. 2020
Poldofka na Kladně
Night of eternal evil na Kladně KLADNO ZACHVÁTÍ Z...

2. 5. 2020
Tradiční Kloub, Sušice
Sušická zastávka na tour dvou německých kapel Sark...

9. 5. 2020
Stará Ves u Rýmařova KD
BUGRFEST pořádaný čtyřmi bratry. Letos vystoupí BI...

16. 5. 2020
Brno - Kabinet Múz
The Primals /USA,EX-DARKEST HOUR/ & Fumata /MEX/ &...

27. 5. 2020
Brno, Vegalité
Gränslandet - Utahaný špinavý crust/sludge proklá...

1. 7. 2020
KS Bůrovce, Topolná
SYMBOLIC Open Air 2020 FB: https://www.facebo...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/

27. 11. 2014Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/

Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/ kniha 2014, 65. pole
Hudebních knih u nás příliš nevychází, natož knih o hudbě metalové... Nějaké ty vlaštovky se v minulosti objevily, třeba Ozzyho kniha byla vynikající, podobně i biografie METALLIKY. Nyní se na trhu prostřednictvím vydavatelství 65. pole objevují vzpomínky dalšího matadora, Maxe Cavalery, spojeného zejména s kapelami SEPULTURA, SOULFLY a CAVALERA CONSPIRACY.

Reminiscence č. 1
SEPULTURA – „Schizophrenia“ (1987)
Poprvé jsem jméno SEPULTURA zaregistroval asi v roce 1988, ve fanzinu KRYPTORU se psalo něco jako „jestli jsi pořádný thrasher, musíš mít: SEPULTURA – ,Schizophrenia‘“. Jenže ono to tehdy se sháněním nahrávek ze zahraničí nebylo až tak snadné, vždycky nějaký pátek trvalo, než se někde novinka objevila... Mnohem více se mi ale líbily dvě následující perly – „Beneath the Remains“ a „Arise“. Dodnes považuji tyhle dvě desky z tvorby SEPULTURY za nejlepší, byť „Roots“ jednoduše nešlo přehlédnout a ignorovat.


K „Roots“ resp. světovému věhlasu měl ale 4. srpna 1969 novorozenec Massimiliano Antonio Cavalera daleko. Narodil se sice v dobře situované rodině, ale o tom, že z něj bude muzikant, se rozhodovalo až o řadu let později.

Kniha je psána chronologicky, Max popisuje dětství, dospívání, dospělost, samozřejmě svým pohledem, takže prakticky ze všech peripetií vychází právě on jako ten „správný týpek“. Sem tam uzná chybku, ale jinak je to, vcelku pochopitelně, o jednom správném rozhodnutí za druhým. Ono je vůbec zajímavé, jak jeho život ovlivnila úmrtí jeho blízkých. Kdyby mu nezemřel otec (Maxovi bylo 10 let), nejspíš by dnes neběhal po světě maník s kytarou a dredy, který dobyl metalový Olymp. Maxův táta byl totiž diplomat, rodina tedy nestrádala, naopak žila v přepychu a radovánkách. Jenže najednou tu byla úplně jiná realita, vdova s dětmi se ze dne na den ocitla bez prostředků (nechápu, že neměli nic našetřeno) a začala žít jak se dalo. Max s mladším bratrem Iggorem se v pubertě proměnili v neřízené střely, vtipné je třeba to, že je postupně vyhodili z vojenské, církevní i veřejné školy... Max popisuje dospívání se všemi průšvihy, a nebýt toho, že se s Iggorem chytili muziky, nejspíš by neměli daleko do kriminálu.

Stejně je zajímavé, jak z dnešního pohledu metalové hvězdy začínaly – Cavalerovci v roce 1984 nic neměli (hlavně peníze, třeba první „nábojové“ pásy si vyráběli z tužkových baterií), nic neuměli (před prvním koncertem neměl Max naladěnou kytaru a ani nevěděl, co to znamená), všechno se časem naučili sami a z ničeho nic se postupně drápali nahoru. Jistě, byla jiná doba, nebyla taková konkurence a svět nebyl globalizovaný, ale i tak je to interesantní. Interesantní jsou i všechny ty příhody, které se SEPULTUROU během prvních let zažili; z mého pohledu je právě první polovina knihy zajímavější, to, jak si všechno museli... zasloužit je to správné slovo.

Zlom přišel právě s „Beneath...“, která kapelu katapultovala na světové výsluní. Max otevřeně, takřka bezelstně popisuje jak nahrávání všech alb, tak jednání s vydavateli, setkávání s metalovými ikonami, výběr umělců, kteří tvořili obaly, prostě všechno do sebe pěkně zapadá. Velký vliv na jeho život mělo seznámení s manažerkou SACRED REICH Glorií v roce
1989, pozdější životní partnerkou, tehdy matkou pěti (!) dětí, která se stala manažerkou SEPULTURY a později všech Maxových kapel.

V roce 1996 přišla další tragédie, při autonehodě zemřel Gloriin syn Dana, kterého měl Max velmi rád a hodně to s ním zamávalo. Jenže SEPULTURA byla rozjetá a kolegové nechtěli ani slyšet o nějaké pauze, takže došlo k rozchodu, Max byl odejit a rozhádal se se zbylými členy i s bratrem Iggorem... Do roka ale postavil SOULFLY, se kterými se v dalších létech vydal na neprobádaná území, zkoušel kombinovat různé žánry a často měnil spoluhráče. Byla to ale zároveň doba, kdy se mu alkohol a drogy (analgetika) vymkly z kontroly...

Reminiscence č. 2
BRUTAL ASSAULT – SOULFLY (2007)
Poprvé jsem viděl SOULFLY naživo v roce 2007 na Brutal Assaultu. Od té doby jsem měl na Maxe poměrně jasný názor – a nešlo zrovna o názor kladný. Ono ani slovo „viděl“ v předchozí větě není přesné, frajer totiž nechal vypnout velkoplošnou obrazovku a tak kdo stál vzadu, neviděl nic. Max navíc působil hodně divným dojmem, myslím, že byl lehce mimo realitu a tehdy mě s prominutím tak nasral, že jsem o jeho kapely úplně ztratil zájem.


Max se později z osidel alkoholu a léků vymanil, v roce 2009 podstoupil léčení, ještě předtím se udobřil s bratrem, se kterým založil rodinnou kapelu CAVALERA CONSPIRACY, vedle toho se už dříve objevil i v dalších projektech, z nich patří k nejznámějším PROBOT Davea Grohla, který ke knize napsal předmluvu. Příběh zpestřují vložené (snad) dobové citáty řady lidí z hudební branže, často třeba Sharon Osbourneové, členů rodiny, producentů, v závěru nechybí ani Maxova diskografie.

Maxův psaný projev je poměrně suchý, žádná složitá souvětí, ale rovnou k věci. Mně to místy trochu vadí, přece jen mám raději květnatější sloh, ale jako problém to nevidím. Trochu horší je to s kombinací spisovných a nespisovných tvarů, které se střídají bez ladu a skladu, ale ono asi není jednoduché překládat hovorové výrazy... Když jsem u překladu, tak jedna věta mi zůstane v paměti navždy, to když se překladatel snažil do češtiny převést chybu ve slově vlasy (možná bylo v originále něco jako hayr, co já vím) a použil výraz vlasi. Myslím, že to šlo vyřešit elegantněji, takhle to vypadá jako pěst na oko.

Trochu bohatší mohla být fotografická část, ale nakonec člověk ty fotky zhlédne jednou dvakrát a pak se k nim vracet nebude, zato pohled na titulní stranu jej bude pronásledovat jako noční můra celý život. Tenhle rastaman že je Max Cavalera? No nazdar... Jakákoliv fotka by splnila účel lépe, člověk neznalý jména Cavalera si nejspíš bude myslet, že jde o knihu o reggae. (úsměv) Kniha je vázaná, přebal lakovaný (a vypadá trvanlivě), papír v knize velmi kvalitní, takže v tomto směru jde bezesporu o výbornou práci. Práci, která by opravdu neměla chybět v knihovničce žádného metalisty, kterého SEPULTURA či SOULFLY zajímají.

  • Překlad: Rani Tolimat
  • Cover Illustration: Milan Starý

224 stran

www.65pole.cz


sdílet
Přečteno: 2783x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 27. 11. 2014

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/

Diskuze (Počet příspěvků: 12)
kniha
17.6.2015 jsem byl v Ostravě na Cavalera Conspiracy, parádní koncert, skvělej zážitek. Max tam i podepisoval knihy, tu jsem dostal (k svátku) až po koncertě... Je to moje bible :-), Maxovu hudbu poslouchám od roku 1992, jsem rád, že kniha vyšla i česky, album ROOTS je fakt dokonalé, výjimečné... Ale těším se na nové SOULFLY! pz.soulflyman | 13. 8. 2015 11:44:44
Necti recenze, cti knihy
K prebalu... Ten kec, ze jde na prvni pohled o nejakeho ,,rastamana'', je totalne mimo misu. To jste autore fakt tak povrchni? Clovek neznaly at si mysli co chce, clovek znaly chape. Recenze nic moc, jeste ze jsem knihu cetla driv nez ji. Brekeke | 17. 6. 2015 02:06:47
reunion
řekl bych,že na 99% se téže Chris Barnes neobjeví v Cannibal Corpse Luciper666 | 7. 6. 2015 11:11:40
NO REUNION
Toto je jediná kapelana svete , u ktorej reunion nigdy nenastane. Tono | 5. 6. 2015 14:09:35

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

10. 4. 2020 | Autor: Johan
PRINCOVIA albumom "Márna Snaha" skladajú zbranečtěte zde »

10. 4. 2020 | Autor: Bury
Na trhu jsou k dostání obojky a vodítka od SLAYER či MOTÖRHEADčtěte zde »

10. 4. 2020 | Autor: Bury
...AND OCEANS představují nové videočtěte zde »

9. 4. 2020 | Autor: Bury
DARK SKY BURIAL je název nového projektu basáka NAPALM DEATHčtěte zde »

9. 4. 2020 | Autor: Bury
FIT FOR AN AUTOPSY představují nové videočtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Metalové ikony si zajamovaly na dálkučtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Kapela DROM uctívá Mezinárodní den Romů tematickým emocionálním klipemčtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Johan
POWER 5 chystají reedici albčtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Johan
Brutal Assault zítra spustí online stream/chat s fanoušky – novinky festivalu, budoucnost letošního ročníku a souččtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Bury
GREY DAZE Chestera Benningtona mají nový singlčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 4. 2020 | Rozhovory
Michal Kafe Káva (Kafest, Coffeegrinder, Pařát) – Mám rád český underground, snažím se ho maximálně podporovat a na všechny strany hlásím, že je špičkový a naprosto srovnatelný se zahraničím. celý článek »

1. 4. 2020 | Recenze
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

25. 3. 2020 | Recenze
PURNAMA – Flame of Rebellioncelý článek »

27. 3. 2020 | Recenze
ZATRATA / HOW LONG? celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

23. 3. 2020 | Recenze
ERELEY – Diableriecelý článek »


Poslední diskuse

THE WILDERNESS – III
Datum: 9. 4. 2020 22:30:00
Autor: Miriam
Titulek: Jedna z nejlepších kapel ČeskoSlovenských - co se textů týče

diskuse k článku »

Dubnové tipy – alba & koncerty
Datum: 4. 4. 2020 13:10:57
Autor: Bury
Titulek: GREY DAZE

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 3. 4. 2020 07:49:09
Autor: lando
Titulek: kinder

diskuse k článku »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST (ETEF) – My se rozhodně nevzdáváme, zkusíme festival udržet při životě! Vzdát to můžeme teprve, až vyčerpáme všechny reálné možnosti. ETEF žije!
Datum: 1. 4. 2020 21:40:26
Autor: Pekárek
Titulek: ....

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 14:19:44
Autor: Dejv
Titulek: ano 2

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 13:36:58
Autor: x
Titulek: he

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama