ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

MALOKARPATAN, VIRCOLAC, GOATCRAFT, SACRILEGIA - infočíst info »

VULCANO, BOHEMYST, LAHAR - infočíst info »

BOKASSA, PUPPY – infočíst info »

IMMOLATION, RAGNAROK, MONUMENT OF MISANTHROPY - infočíst info »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - infočíst info »

Metal Christmas - infočíst info »

Christmas Mazec III. - infočíst info »

SATAN KLAUS FEST 2019 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

22. 11. 2019
alternativní klub Tyjatr Svitavy
...

22. 11. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 22. 11. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

22. 11. 2019
České Budějovice - Music Bar Vebloud
Tak tu máme další pokračování našeho oblíbeného te...

23. 11. 2019
Vodňany - Rock Bar Pohoda
Tak tu máme další pokračování našeho oblíbeného te...

23. 11. 2019
Restaurace U Chovatelů
Každoroční b-day party je opět tady! Přijďte s nám...

23. 11. 2019
TACHOV / IRISH PUB
AKUSTICKÝ KONCERT V TACHOVĚ. Donnie Darko vyráž...

29. 11. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 29. 11. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

7. 12. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 12. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


SATAN KLAUS FEST 2019
» Recenze » Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/

27. 11. 2014Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/

Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/ kniha 2014, 65. pole
Hudebních knih u nás příliš nevychází, natož knih o hudbě metalové... Nějaké ty vlaštovky se v minulosti objevily, třeba Ozzyho kniha byla vynikající, podobně i biografie METALLIKY. Nyní se na trhu prostřednictvím vydavatelství 65. pole objevují vzpomínky dalšího matadora, Maxe Cavalery, spojeného zejména s kapelami SEPULTURA, SOULFLY a CAVALERA CONSPIRACY.

Reminiscence č. 1
SEPULTURA – „Schizophrenia“ (1987)
Poprvé jsem jméno SEPULTURA zaregistroval asi v roce 1988, ve fanzinu KRYPTORU se psalo něco jako „jestli jsi pořádný thrasher, musíš mít: SEPULTURA – ,Schizophrenia‘“. Jenže ono to tehdy se sháněním nahrávek ze zahraničí nebylo až tak snadné, vždycky nějaký pátek trvalo, než se někde novinka objevila... Mnohem více se mi ale líbily dvě následující perly – „Beneath the Remains“ a „Arise“. Dodnes považuji tyhle dvě desky z tvorby SEPULTURY za nejlepší, byť „Roots“ jednoduše nešlo přehlédnout a ignorovat.


K „Roots“ resp. světovému věhlasu měl ale 4. srpna 1969 novorozenec Massimiliano Antonio Cavalera daleko. Narodil se sice v dobře situované rodině, ale o tom, že z něj bude muzikant, se rozhodovalo až o řadu let později.

Kniha je psána chronologicky, Max popisuje dětství, dospívání, dospělost, samozřejmě svým pohledem, takže prakticky ze všech peripetií vychází právě on jako ten „správný týpek“. Sem tam uzná chybku, ale jinak je to, vcelku pochopitelně, o jednom správném rozhodnutí za druhým. Ono je vůbec zajímavé, jak jeho život ovlivnila úmrtí jeho blízkých. Kdyby mu nezemřel otec (Maxovi bylo 10 let), nejspíš by dnes neběhal po světě maník s kytarou a dredy, který dobyl metalový Olymp. Maxův táta byl totiž diplomat, rodina tedy nestrádala, naopak žila v přepychu a radovánkách. Jenže najednou tu byla úplně jiná realita, vdova s dětmi se ze dne na den ocitla bez prostředků (nechápu, že neměli nic našetřeno) a začala žít jak se dalo. Max s mladším bratrem Iggorem se v pubertě proměnili v neřízené střely, vtipné je třeba to, že je postupně vyhodili z vojenské, církevní i veřejné školy... Max popisuje dospívání se všemi průšvihy, a nebýt toho, že se s Iggorem chytili muziky, nejspíš by neměli daleko do kriminálu.

Stejně je zajímavé, jak z dnešního pohledu metalové hvězdy začínaly – Cavalerovci v roce 1984 nic neměli (hlavně peníze, třeba první „nábojové“ pásy si vyráběli z tužkových baterií), nic neuměli (před prvním koncertem neměl Max naladěnou kytaru a ani nevěděl, co to znamená), všechno se časem naučili sami a z ničeho nic se postupně drápali nahoru. Jistě, byla jiná doba, nebyla taková konkurence a svět nebyl globalizovaný, ale i tak je to interesantní. Interesantní jsou i všechny ty příhody, které se SEPULTUROU během prvních let zažili; z mého pohledu je právě první polovina knihy zajímavější, to, jak si všechno museli... zasloužit je to správné slovo.

Zlom přišel právě s „Beneath...“, která kapelu katapultovala na světové výsluní. Max otevřeně, takřka bezelstně popisuje jak nahrávání všech alb, tak jednání s vydavateli, setkávání s metalovými ikonami, výběr umělců, kteří tvořili obaly, prostě všechno do sebe pěkně zapadá. Velký vliv na jeho život mělo seznámení s manažerkou SACRED REICH Glorií v roce
1989, pozdější životní partnerkou, tehdy matkou pěti (!) dětí, která se stala manažerkou SEPULTURY a později všech Maxových kapel.

V roce 1996 přišla další tragédie, při autonehodě zemřel Gloriin syn Dana, kterého měl Max velmi rád a hodně to s ním zamávalo. Jenže SEPULTURA byla rozjetá a kolegové nechtěli ani slyšet o nějaké pauze, takže došlo k rozchodu, Max byl odejit a rozhádal se se zbylými členy i s bratrem Iggorem... Do roka ale postavil SOULFLY, se kterými se v dalších létech vydal na neprobádaná území, zkoušel kombinovat různé žánry a často měnil spoluhráče. Byla to ale zároveň doba, kdy se mu alkohol a drogy (analgetika) vymkly z kontroly...

Reminiscence č. 2
BRUTAL ASSAULT – SOULFLY (2007)
Poprvé jsem viděl SOULFLY naživo v roce 2007 na Brutal Assaultu. Od té doby jsem měl na Maxe poměrně jasný názor – a nešlo zrovna o názor kladný. Ono ani slovo „viděl“ v předchozí větě není přesné, frajer totiž nechal vypnout velkoplošnou obrazovku a tak kdo stál vzadu, neviděl nic. Max navíc působil hodně divným dojmem, myslím, že byl lehce mimo realitu a tehdy mě s prominutím tak nasral, že jsem o jeho kapely úplně ztratil zájem.


Max se později z osidel alkoholu a léků vymanil, v roce 2009 podstoupil léčení, ještě předtím se udobřil s bratrem, se kterým založil rodinnou kapelu CAVALERA CONSPIRACY, vedle toho se už dříve objevil i v dalších projektech, z nich patří k nejznámějším PROBOT Davea Grohla, který ke knize napsal předmluvu. Příběh zpestřují vložené (snad) dobové citáty řady lidí z hudební branže, často třeba Sharon Osbourneové, členů rodiny, producentů, v závěru nechybí ani Maxova diskografie.

Maxův psaný projev je poměrně suchý, žádná složitá souvětí, ale rovnou k věci. Mně to místy trochu vadí, přece jen mám raději květnatější sloh, ale jako problém to nevidím. Trochu horší je to s kombinací spisovných a nespisovných tvarů, které se střídají bez ladu a skladu, ale ono asi není jednoduché překládat hovorové výrazy... Když jsem u překladu, tak jedna věta mi zůstane v paměti navždy, to když se překladatel snažil do češtiny převést chybu ve slově vlasy (možná bylo v originále něco jako hayr, co já vím) a použil výraz vlasi. Myslím, že to šlo vyřešit elegantněji, takhle to vypadá jako pěst na oko.

Trochu bohatší mohla být fotografická část, ale nakonec člověk ty fotky zhlédne jednou dvakrát a pak se k nim vracet nebude, zato pohled na titulní stranu jej bude pronásledovat jako noční můra celý život. Tenhle rastaman že je Max Cavalera? No nazdar... Jakákoliv fotka by splnila účel lépe, člověk neznalý jména Cavalera si nejspíš bude myslet, že jde o knihu o reggae. (úsměv) Kniha je vázaná, přebal lakovaný (a vypadá trvanlivě), papír v knize velmi kvalitní, takže v tomto směru jde bezesporu o výbornou práci. Práci, která by opravdu neměla chybět v knihovničce žádného metalisty, kterého SEPULTURA či SOULFLY zajímají.

  • Překlad: Rani Tolimat
  • Cover Illustration: Milan Starý

224 stran

www.65pole.cz


sdílet
Přečteno: 4916x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 27. 11. 2014

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) Max Cavalera – OD SEPULTURY K SOULFLY /My Bloody Roots/

Diskuze (Počet příspěvků: 12)
kniha
17.6.2015 jsem byl v Ostravě na Cavalera Conspiracy, parádní koncert, skvělej zážitek. Max tam i podepisoval knihy, tu jsem dostal (k svátku) až po koncertě... Je to moje bible :-), Maxovu hudbu poslouchám od roku 1992, jsem rád, že kniha vyšla i česky, album ROOTS je fakt dokonalé, výjimečné... Ale těším se na nové SOULFLY! pz.soulflyman | 13. 8. 2015 11:44:44
Necti recenze, cti knihy
K prebalu... Ten kec, ze jde na prvni pohled o nejakeho ,,rastamana'', je totalne mimo misu. To jste autore fakt tak povrchni? Clovek neznaly at si mysli co chce, clovek znaly chape. Recenze nic moc, jeste ze jsem knihu cetla driv nez ji. Brekeke | 17. 6. 2015 02:06:47
reunion
řekl bych,že na 99% se téže Chris Barnes neobjeví v Cannibal Corpse Luciper666 | 7. 6. 2015 11:11:40
NO REUNION
Toto je jediná kapelana svete , u ktorej reunion nigdy nenastane. Tono | 5. 6. 2015 14:09:35

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

22. 11. 2019 | Autor: Bury
KAWAKAMIHO RÝŽE #5 / RAW ZINE #4 – split zine právě venku!čtěte zde »

22. 11. 2019 | Autor: Johan
POSTCARDS FROM ARKHAM - druhý singl z desky Øakvylčtěte zde »

22. 11. 2019 | Autor: Bury
Íránská kapela CONFESS představuje novou skladbučtěte zde »

21. 11. 2019 | Autor: Bury
HOLLYWOOD VAMPIRES představují nové videočtěte zde »

21. 11. 2019 | Autor: Bury
RAGE mají nový klipčtěte zde »

20. 11. 2019 | Autor: Bury
Nové lyric video KATAKLYSM čtěte zde »

20. 11. 2019 | Autor: Johan
METALINDA - nový klipčtěte zde »

20. 11. 2019 | Autor: Johan
THE RISING SIGN z Dolného Kubína vydali nový album a videočtěte zde »

19. 11. 2019 | Autor: Bury
INFECTIOUS GROOVES jsou zpětčtěte zde »

19. 11. 2019 | Autor: Johan
HARAKIRI FOR THE SKY, DØDHEIMSGARD a BÖLZER 29. 11. 2019 v Bratislavěčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

18. 11. 2019 | Recenze
KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinentalcelý článek »

3. 11. 2019 | Rozhovory
FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola první: „Thots“.celý článek »

29. 10. 2019 | Recenze
BLUT AUS NORD – Hallucinogencelý článek »

24. 10. 2019 | Recenze
RIMORTIS – Dvacet černých růžícelý článek »

1. 11. 2019 | Recenze
Listopadové tipy – alba & koncertycelý článek »

27. 10. 2019 | Rozhovory
INSANIA / KACÍŘŮV KANCIONÁL – Kniha okouzlí i lidi, kteří INSANII ani neznají, nebo je tahle hudba nezajímá. Přitahují je jak eroticky laděné kresby, tak celková grafická výbava Kancionálu.celý článek »


Poslední diskuse

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 20. 11. 2019 12:21:43
Autor: _medvěd_
Titulek: MHM

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 19. 11. 2019 20:05:47
Autor: immortal
Titulek: Gost

diskuse k článku »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - info
Datum: 19. 11. 2019 13:18:51
Autor: Peťan
Titulek: Harmonogram + posledních 50 vstupenek!

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 19. 11. 2019 08:29:31
Autor: Step
Titulek: Wla

diskuse k článku »

HEIDEN – Země beze mě
Datum: 12. 11. 2019 17:49:59
Autor: Radim
Titulek: obal cd

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola druhá: „Senyaan“.
Datum: 10. 11. 2019 19:04:07
Autor: Pekárek
Titulek: Koncert

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama