ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

METAL MADNESS 2019 - infočíst info »

Březovská metalová noc - infočíst info »

Infernal Fest VI - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

23. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 23. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

23. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 23. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

24. 8. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 24. 8. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

7. 9. 2019
Chatová osada Luh, Sušice
Šumava AGAINST Sušice, Chatové osadě LUH 7.9.20...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Reporty » BRUTAL ASSAULT 2014, vol. 19 – Brutální Abeceda

10. 8. 2014BRUTAL ASSAULT 2014, vol. 19 – Brutální Abeceda

BA, aneb Brutální Abeceda, aneb ohlédnutí za letošním ročníkem od Á do Zet
Středeční dojmy jsou venku od čtvrtka (doplněné v neděli), podrobné reporty ze čtvrtka až soboty rozdělený na tři díly začneme zveřejňovat v polovině týdne. Opět jsme nepsali online reportáž, ale každý redaktor zpracuje své dojmy nezávisle na ostatních doma. Takže si znovu budete moci přečíst třeba zcela odlišné názory na některé kapely, třeba hodně podobné názory na některé kapely a o některých kapelách si možná nepřečtete nic (úsměv).

Teď je tady pokračování minulé Brutální Abecedy, částečně se s loňskem shodující. Někde jsme neměnili nic, takže to máte kurzívou a můžete to přeskočit (jestli si to z loňska pamatujete – úsměv).

Areál
„Ti, kteří byli na loňském Brutalu, asi příliš překvapení nepocítili,“ psali jsme loni k předloňsku. Letos to neplatí, areál doznal výrazných změn. Tou nejvýznamnější bylo zpřístupnění kasemat. Prostor nazvaný Octagon byl zajímavý nejen kvůli výstavě nebo probíhajícím autogramiádám, ale jak píše Tomáš Fiala v programu: „V neposlední řadě se zde budete moci schovat před prudkým sluncem, či deštěm a nahlédnout do útrob pevnosti, o kterých jste vůbec netušili, že existují.“ Octagon byl jedním slovem perfektní. Naštěstí nebylo třeba se v něm schovávat před deštěm, ale před slunečními paprsky a ochlazení bylo opravdu vítané. Zajímavější ale byla stavba samotná, krásné klenuté stropy, tisíce a tisíce cihel... A taky byl uvnitř i výčep s řadou míst k sezení a obrazovkou – palec nahoru za výborné využití prostorů a vůbec za detaily, které pořadatelé řeší; obecně jich opět byla řada, které možná někteří návštěvníci neregistrují nebo neřeší, ale řady si jich všimne a dokáže je ocenit. Třeba promítání nápisů a symbolů na zdech pevnosti pěkně dokresluje atmosféru, v tomhle směru vedl rotující pentagram.

Bannery
Kromě toho vchodem byly na stěnách pevnosti velké plachty anoncující zejména Brutal bary. Což třeba zahraničním návštěvníkům naznačuje, jestli mají do vnitřku vejít, nebo ne. (úsměv)

Cinema (neboli kino)
Opět se promítaly filmy, většinou horrory.

Čajovny
Jedna v merchandice parku, druhá v nově otevřeném prostoru pevnosti. Ten opět nabízel alternativu k lidskému mumraji.

Dramaturgie
Podobně jako loni pestrá, pro každého něco... styly se střídaly, takže fanatický příznivec jednoho žánru nemusel vydržet na místě třeba tři hodiny. Největší diskuze v našem kolektivu působily sety podle nás velkých kapel na třetí stage. INQUISITION, ENTHRONED, BENEDICTION, nesvatá trojice v šapitó (jasně, není to šapitó, stan měl obdélníkový půdorys, ale nám se tohle pojmenování zalíbilo a tak jsme jej používali), které bylo narvané k prasknutí a ještě řada lidí stála venku... Tyhle party měly hrát na hlavním pódiu, jedno kdy, lidi by na ně přišli.
Za zvážení by určitě stály i dřívější začátky koncertů v šapitó. Proč by tam nemohl program začít třeba ve dvě odpoledne? Takhle začínají kapely, které by řada lidí v jiném čase ráda viděla, ale energie jim v půl třetí ráno už nezbývá... i když ->

Energie...
... některým jedincům nechybí. A když dojde, má každý řadu možností, kde složí unavené tělo, ať už na trávě mezi distry, nebo v řadě pivních stanů a dalších míst, či v již zmíněném Octagonu. A my jsme zjistili, že nejvíc energie do žil vlévá Jägermeister; když jsme v podvečer „chcípali“ únavou na distroplacu, objevily se dvě víly, během deseti minut jsme polkli čtyři zkumavky a bylo nám hej.
(úsměv)

Fanoušci
Nejspíš jich bylo víc než loni. Možná to tak nevypadalo večer u pódií, zažili jsme v minulosti větší návaly, ale letos večerní kapely většinou lidi rozdělovaly, nikoliv spojovaly, samozřejmě s výjimkou SLAYER, na které byl nával největší...
Potěšitelný byl i fakt, že vyloženě odpudivých individuí se na festivalu takových rozměrů pohybovalo minimální množství. Jedním z důvodů je skutečnost, že publikum stárne, druhým fakt, že fest něco stojí a je blbost jej jen prokalit... Pár exotů se našlo, ale spíš ve městě, pár zombíků se někde povalovalo, ale celkově v podstatě akce plná slušných lidí. (úsměv)

Gastronomie
Asi nemá cenu vypisovat, co všechno bylo v areálu na výběr, prostě toho bylo hodně. Na druhou stranu byly ceny poměrně vysoké, ale ten, kdo nebyl líný, se mohl najíst ve městě, kde fungovalo několik stánků, s o poznání chudším sortimentem než uvnitř, ale zase to všechno bylo o poznání levnější. Uvnitř bylo k dostání všechno možné i nemožné, na své si přišli vegetariáni i masožrouti, prakticky bez front. Program pak nabízel tipy na gastronomické lahůdky – ochutnali jsme třeba sekanou nebo klobásy z řeznictví Petřík – opravdu výborné záležitosti za rozumné peníze. Škoda front u pizzerie, ochutnali bychom, ale čekat jsme nechtěli.

Harmonogram
Hrací časy běžely podle plánu, občas se nějaký drobný skluz vyskytl, zejména v šapitó, ale nic dramatického... Déle se prý předváděl i Anselmo, který se nemohl z pódia odporoučet, ale nerad bych tady dál tohoto pána řešil...

Chládek
V Octagonu byl opravdu příjemný.

Invalidé
Nebo hendikepovaní, jak chcete, se letos znovu dočkali speciální tribunky. Další velmi dobrý nápad, byť na
tribunce nebyl nával. Už za tu možnost další palec hore.

Játra
Snad játra všech návštěvníků zvládla látkovou výměnu. (smích)

Kelímky
Bez vratných kelímků už si asi nikdo nedovede letní festival představit a z paměti mizí někdejší brouzdání haldami povalujících se kelímků, což bylo ještě před nějakými pěti lety úplně běžné... Opět přibyl nový design, zůstaly i loňské, na letošním byl soupis všech vystupujících kapel, tudíž pěkný suvenýr na památku.


Letecká přehlídka
Ve středu odpoledne se většina návštěvníků pohybovala po areálu s hlavou obrácenou k nebi. Ne, nepanovaly obavy z deště nebo bouře, ale na obloze excelovala letadla předvádějící parádní kousky. Další výborný nápad.

Metal market
Asi stánky ubyly, sortiment se příliš nemění, prostě cédéčka, desky, oblečení, nějaké nesmysly... Každý měl možnost volby.

Náhradníci
Každý rok se stane, že nějaká kapela na poslední chvíli vypadne, letos těch výpadků pár bylo, ale náhrady byly adekvátní, za GORGUTS přijeli BROKEN HOPE, přičemž GORGUTS už slíbili vystoupení za rok. Někomu možná odpadnutí „jeho“ kapel vadilo, někdo naopak přivítal polské experimentátory OBSCURE SPHINX na velkém pódiu.

Ochranka
Pohodová, bez zbytečného šikanování, ale to na Brutalu fungovalo vždycky. Možná s ubíhajícím čase trochu polevovala ostražitost a kontroly nebyly tak pečlivé, ale snad toho nikdo nezneužíval a nenosil dovnitř žádné nebezpečné předměty.


Počasí
Smlouva se Zákopčaníkem se vyplácí. (smích) Letos za čtyři dny nepadla ani kapka vody! Možná někomu vadilo horko a spalující slunce, ale pořád lepší, než čtyři dny v dešti nebo v 15 stupních... A ochladit tělo bylo kde, případně čím... (úsměv)

Qýčepu najdu cestu i poslepu...
Výčepů bylo dostatečné množství, fronty v pohodě, nebo vůbec. Opět se točil Budvar, desítka za žeton (30 Kč), dvanáctka za žeton a půl, na výběr bylo několik druhů nealka, víno, destiláty, a hlavně Jägermeister, který roznášely po areálu sličné hostesky a který byl parádně vychlazený. Mňam!

Rarita
Předloni zahráli dvakrát INGROWING, loni NOVEMBERS DOOM, letos MANES dokonce sety tři!

Ř
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem... Vskutku mezinárodní festival, z každého směru se ozývala jiná řeč, kromě češtiny, polštiny a němčiny i jazyky exotické, stejně jako někteří návštěvníci, kteří příslušnost ke své zemi dávali najevo vlajkou přehozenou přes ramena.

Stage + Šapitó
Loni jsme napsali: Třetí scéna povedená po všech směrech, jediné, co nás napadlo jako vylepšení, je velkoplošná obrazovka, třeba na bok haly, protože za zadních pozic není na pódium vidět. Všechny kapely měly v „plechárně“ velice pěknou kulisu a dobrý zvuk.
Letos máme k plátěnému šapitó řadu výhrad, část v bodu Dramaturgie, zbytek tady:
Zvuk – víceméně špatný. Nahlas, často nečitelný.
Vedro – kdyby bylo jiné počasí, asi by to nebylo takové, ale v panujícím vedru prostě bylo uvnitř vedro a nedýchatelno. Možná by pomohlo odstranění bočních stěn, ale k tomu nedošlo...
Neviditelní bojovníci – když se člověk nedostal včas do předních řad, neviděl nic. Už loni jsme volali po velké obrazovce, která by tento problém řešila, ale žel k instalaci nedošlo...
Řešení – nestavět šapitó. Postavit normální menší stage. Instalovat obrazovku. Nebo aspoň o metr zvednout pódium.
Velká pódia bez výhrad, světla parádní, velkoplošná obrazovka s perfektní režií, skvělé detaily... jedním slovem super.

Taxi
Jeden z nejlepších vynálezů na světě. (úsměv) K internátu jsme to měli dva a půl kilometru, takže po celodenním putování od stage ke stage jsme několikrát využili služeb oficiální taxislužby, která byla prostě k nezaplacení. (úsměv) Ta stovka za cestu se vyplatila několikanásobně a určitě je sympatické, že cena taxi zůstala na rozumné částce.


Umývárny (a sprcha)
Napřed to dobré – sprchy, nebo mlžidla, nevím, který termín je lepší... Bylo Butální vedro, a tak určitě přišly sprchy nedaleko vchodu k duhu. Byly zapnuté trvale, každý, kdo přišel, mohl smočit tělo a ochladit se.
Na druhou stranu, počet umývátek je na celý areál nízký, určitě by se hodily ještě někde jinde, nejlépe v metal marketu. Ale to asi ví každý, nejspíš je problém s tím, že tam prostě voda není.

Přesně nevím, jestli byly už loni nadstandardní sprchy a záchody, ale určitě šlo o dobrý nápad, za žeton se mohli lidé komfortně umýt a vykakat. (úsměv)

Vstup
Už loni bez výhrad, letos snad taky, když jsme přicházeli ve středu odpoledne, tak jsme stáli frontu dlouhou nula metrů nula vteřin, respektive jsme prostě prošli bez jakéhokoliv zdržení a vše šlapalo jak švýcarské hodinky. Podobně na tom byli kamarádi, kteří přijeli o den později, takže snad nebyl problém jindy...

XX (dvacet)
Za rok bude BRUTAL podvacáté!

Zvuk
Kromě středy a třetí stage byl zvuk na obou hlavních pódiích většinou kvalitní.

Žetony
Nejen, že fungují, ale ony jsou i hezké na pohled. (úsměv)

Mařenčina galerie
sdílet
Přečteno: 2910x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 10. 8. 2014

FotoGalerie (Počet obrázků: 38)

Diskuze (Počet příspěvků: 4)
Souhlas...
a doplním pár subjektivních postřehů: NEJlepší set - Satyricon (jedním slovem masakr a velká paráda), NEJvětší zklamání: Slayer (na legendu legend jsem se moc těšil, ale bylo to takové moc profesorské a chladné k fans), NEJvětší přehmat: šapitó a ne, že ne (doufám, že se za rok nebude tento žert opakovat, kapely uvedené v Abecedě patří jednoznačně na velkou stage, defacto jsme stáli pokaždé vně stanu a tudíž prd viděli a bídně slyšeli a horko v něm bylo šílené). NEJlepší metalové tričko: Rumburak (udělané ve stylu Bathory s mistrem Lábusem a nápisem Second Category Wizard) (velkej smích). NEJchutnější nápoj: Jäger (a k němu i nejhezčí slečny). NEJvětší vztek: mne přepadl, když se mistr od Down potácí po stage a chlístáním do mikrofonu ruší začátek setu Satyricon. NEJlepší dopravní prostředek: festivalové taxi, výtah a vlastní nohy. NEJvětší dík: pořadatelům, kamarádům spolubydlícím a spolucestujícím a klukům z F.O.B. immortal | 11. 8. 2014 15:55:03
zaujalo mne
hlavně u us kapel,že přichází do mody image krakonoše,tedy dlouhý plnovous,uvidíme jestli se to chytne i u nás :) lav | 11. 8. 2014 09:56:58
Phil
S článkem z 90% souhlasím, akorát k dramaturgii - mě osobně těší, že řada skupin vystupuje pozdě v noci, alespoň jako dobrovolník stihnu toho vidět co nejvíce. ;) A k Phil Anselmo, nestihl jsem vidět celé vystoupení, ale líbilo se mi to, všechno na BA bylo tak přesné, vymakané, že trocha punkového přístupu byla příjemným osvěžením. .) V zákulisí Phil chlastal to svoje víno dál, fotil je ochotně s fanoušky-zaměstnanci, až mi připadalo, že chtěl si přímo s nimi pokecat. Po druhé hodině ráno už byl asi odvezen na hotel nebo tak něco. Dwave | 10. 8. 2014 23:35:53
Phil
S článkem z 90% souhlasím, akorát k dramaturgii - mě osobně těší, že řada skupin vystupuje pozdě v noci, alespoň jako dobrovolník stihnu toho vidět co nejvíce. ;) A k Phil Anselmo, nestihl jsem vidět celé vystoupení, ale líbilo se mi to, všechno na BA bylo tak přesné, vymakané, že trocha punkového přístupu byla příjemným osvěžením. .) V zákulisí Phil chlastal to svoje víno dál, fotil je ochotně s fanoušky-zaměstnanci, až mi připadalo, že chtěl si přímo s nimi pokecat. Po druhé hodině ráno už byl asi odvezen na hotel nebo tak něco. Dwave | 10. 8. 2014 23:30:38

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

23. 8. 2019 | Autor: Johan
INFERNO příští rok zahraje v Malajsiičtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nové animované videočtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
Crusteři M:40 mají nový videoklipčtěte zde »

22. 8. 2019 | Autor: Bury
ČAD chystají nové album a lákají na něj videoklipemčtěte zde »

22. 8. 2019 | Autor: Johan
JÓB chystají debutové EP - teaserčtěte zde »

22. 8. 2019 | Autor: Bury
David Hasselhoff a MINISTRY. Že to nejde dohromady? Ale jde!čtěte zde »

21. 8. 2019 | Autor: Johan
ŠUMAVA AGAINST 7. 9. 2019 v Sušicičtěte zde »

21. 8. 2019 | Autor: Bury
OPETH zveřejnili skladbu z chystaného albačtěte zde »

20. 8. 2019 | Autor: Johan
Vychází 89. číslo Pařátučtěte zde »

20. 8. 2019 | Autor: Bury
Iggy Pop má nový videoklipčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »

24. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den první (pátek)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

7. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – warm up (úterý)celý článek »


Poslední diskuse

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:32:30
Autor: Admin
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:22:24
Autor: ancient
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 10:02:44
Autor: Vit
Titulek: Deicide

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 07:35:47
Autor: Lukas
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečny
Datum: 15. 8. 2019 09:19:31
Autor: Marek
Titulek: Kulhavý neberem!

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama