ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY na tour s BUCOVINA a SAILE - infočíst info »

INDIAN NIGHTMARE, DEMOLIZER - infočíst info »

AVERSIONS CROWN / PSYCROPTIC / WITHIN DESTRUCTION / HADAL MAW / HOLLOW WORLD - infočíst info »

LAIBACH - infočíst info »

WELICORUSS, YTIVARG, ANKHOR - infočíst info »

ČAD, CATASTROFY, LAHAR, VIOLENCE BY NATURE - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. 1 - infočíst info »

SÓLSTAFIR - infočíst info »


Další nové články

7. 2. 2019 | Ankety
GUZZLE BOOZE – „10 otázek“celý článek »

19. 1. 2019 | Ankety
HROBAR – „Deset otázek“celý článek »

1. 1. 2019 | Dr. Kydy
Prohlášení pořadatele koncertu kapely HATE dne 28. 12. 2018 v Českých Budějovicíchcelý článek »

31. 12. 2018 | Postřehy
Bilance roku 2018 + co bude v roce 2019?celý článek »

31. 12. 2018 | Dr. Kydy
Thrash Nightmare 2019 odtajňuje headlinera: SLAYER!celý článek »

20. 12. 2018 | Ankety
IMPULSEALER – „10 otázek“celý článek »

25. 11. 2018 | Ankety
ZOZOO – „10 otázek“celý článek »

25. 11. 2018 | Ankety
NIČITEĽ – „10 otázek“celý článek »


Koncerty

22. 2. 2019
KD Buřenice
Welicoruss + Lady Kate...

22. 2. 2019
Jihlava - Brick Bar
NAŠROT hardcore / crossover ( Havlíčkův Brod ) aku...

23. 2. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 23. 2. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

23. 2. 2019
Prostějov - The 27 Music Bar
Welicorus + Kervežekson...

1. 3. 2019
Sušice, U Chovatelů
Temný večer za zvuků záhrobních. na paškál si vás...

2. 3. 2019
Praha Modrá Vopice
Na druhý ročník akce BLEEDING EARS METAL MEATING s...

2. 3. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 2. 3. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

8. 3. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 8. 3. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019
» Reporty » BASINFIREFEST 2014 – den první

3. 7. 2014BASINFIREFEST 2014 – den první

27.6. – 29.6.2014, Spálené Poříčí
Peťan:

Basinfirefest ve Spáleném Poříčí se dá považovat už za tradiční festival na západě Čech, který každoročně otevírá prázdniny. Letos se konal již podvanácté a i tentokrát lákal na několik zahraničních hvězd napříč metalovými odnožemi a jako vždy širokou škálu tuzemských kapel. Z časových důvodů (ale také proto, že se mi ježí chlupy na rukou při vyslovení HARLEJ či ŠKWOR, kteří hráli v neděli) jsem letos vyrazil pouze na pátek a sobotu, kde pro mě hrály prim kapely DEATH, METAL CHURCH a ANNIHILATOR.

Do Poříčí dorážíme svozovým busem krátce po dvanácté a ještě když jsem byl jednou nohou na schůdkách mi zatarasil cestu odhadem šestnáctiletý „sekuriťák“ se slovy „stopade“. Tohle chování mě dokáže lehce vytočit – žádnej pozdrav, žádnej důvod, prostě nic. A tak jdu od něj pryč. Pak už se jen všichni diví, že mladík ve skoro policejní vestě vybírá poplatek za stan. Chvíli nemůže pochopit, že my v kempu spát nebudeme; náš odchod bere asi dost nechápavě (smích). Přicházíme ke kamarádovi na chalupu, kde se setkáváme s druhou bandou včetně Fobia kolegy Míry. Po „nucených pracích“ na zahradě a obědě v místním restaurantu si to štrádujeme do areálu.

V pátek je hlavní program tradičně až večer, přesto krátce po opáskování zhlédnu část setu finské kapely STAM1NA. Až do teď jsem o kapele neměl ani tušení a v postatě mohu říci, že už jsem ji z hlavy opět vypustil. Tuctový power/heavy melodický metal s lehkou příchutí melodeathu. Instrumentálně to kapele šlape, horší je, že každá minuta zní stejně a celá kapela je až moc předvídatelná. Terorem pak jsou klávesy dominující vysoko nad všemi nástroji. Palec nahoru naopak zaslouží texty v rodné finštině. Ne, že by se mi vokál líbil, ale mám rád, když kapela zpívá v mateřštině.

Vytrácíme se z areálu s tím, že přijdeme na jedno z velkých lákadel MEKONG DELTU. U písecko-protivínského zázemí popíjíme Závynovo domácí pivo (a že ta šestnáctka kope), kecáme a když se na playlist dostanou SLAYER, vzniká soukromá párty u aut a stanů vrcholící ukázkovým stage-divingem ze střechy Fordu Transit (úsměv). Večer se vracíme do areálu a nestačíme se divit. MEKONG DELTA že už odehrála? Odpadli francouzští TAGADA JONES, které prý na cestě zatkli fízlové. Ale o změně hracího času německých thrashových techniků ani info? Fakt díky, tohle se Vám povedlo. Pro příště bych uvítal vedle stage velkou infotabuli se změnami, tak jako je tomu jinde. Ono toho jednoho komentátora/uvaděče, který si občas plete pojmy s dojmy, zrovna v jednu chvíli celý fest neposlouchá…

Rozdejchávám to v pivním stanu s Budvarem ve skle. To je jediné místo, kde je pivo v areálu poživatelné a vychlazené. V patřičné náladě míříme za velkou kalifornskou parádou METAL CHURCH. Tahle parta to drhne od roku 1982 a i když z původní sestavy zbyl pouze kytarista Kurdt Vanderhoof, kapele to neubírá. Naopak od prvních okamžiků METAL CHURCH ukazují, v jaké hrají kondici. Ten jejich uskřípaný old school heavy/power metal (ano, tomuhle já říkám power metal!) s mírnou příchutí thrashe se mi trefil do noty. Riffovačka jak má být! Střídání se obou kytaristů v sólech a k tomu čistý vokál Ronnyho Monroa. METAL CHURCH ve svém hodinovém setu vsadili především na staré pecky ze svého nejslavnějšího období desek „Metal Church“, „The Dark“ a „Blessing in Disguise“. Druhá polovina setu byla sice na můj vkus příliš „baladová“, ale i tak jsme si parádně zahrozili a vytřepali tykve. Posuďte sami – „Beyond the Black“, „Gods of Wrath“, „Starts the Fire“, „Wath the Children Pray“, „Fake Healer“ (u tohoto válu zdravím Míru z Písku, haha) nebo závěrečná „Metal Church“ – to jsou koncertní flákoty. Škoda jen ne zrovna dobrého zvuku, který se nejvíce podepsal na melodických sólech a místy na vokále. Jinak paráda!

Hlavní důvod, proč jsem letos na Basinfirefest přijel, byl jasný – DEATH. Tedy přesněji DEATH TO ALL, což je současný název této „Human sestavy“ bez legendárního Chucka. Po loňském listopadovém koncertě v Roxy jsem byl dlouho v jiné dimenzi. A tentokrát to nastalo znovu! Velké logo DEATH na pódiu nahánělo od prvního intra (každá skladba měla krátké intro) mráz do zad a když do toho pánové praštili, bylo vymalováno. Okamžitě se chytám a na nějakých osmdesát minut se ponořuji do hudby, kterou miluji a kterou jsem slyšel snad tisíckrát. Je to nepopsatelný pocit, když před vámi hraje kapela a znáte každý riff nebo úder bicích. A ještě k tomu tak legendární. DEATH ukázali, jaké veledílo za sebou zanechal Chuck Schuldiner (oproti Praze chyběla vzpomínková projekce) a všichni si ho náležitě užili. Otvírákem je „Flattening of Emotions“, následují „Leprosy“, „Left to die“, „Spiritual Healing“, „Suicide Machine“, „Symbolic“, „Cosmic Sea“ a další důvěrně známé vypalovačky. DEATH vytáhli i nejzaprášenější vál „Zombie Ritual“, při kterém rezonují okna snad i lidem v Plzni. Max Phelps se role Chucka zhostil výborně. Vokálově se sice chvílemi ztrácel a nebyl tak výrazný jako Mistr, ale ten byl pouze jeden. Paul Masvidal odehrál naprosto precizní kytaru, byla radost se dívat na jeho tančící prsty po strunách. Kapitola sama pro sebe je basák Steve diGiorgio – jeho způsob hry prsty je naprosto úchvatný. Zvukově jsou DEATH čitelní parádně, já se zvukem neměl sebemenší problém. Snad jen partička děcek, co asi před chvílí blbla na HATEBREED, si plete mosh pit se žabáky. DEATH dokonali dílo zkázy a já odcházím a později usínám stejně jako v Praze uchvácen, dojat a zničen. Neměl jsem možnost vidět DEATH s Chuckem a věřím, že to bylo ještě o třídu lepší, ale díky této sestavě jeho nesmrtelný odkaz a kult DEATH žije dál. Díky!


Sir:

Po vstupu do areálu stíhám vyslechnout pár písní kapely DISCOBALLS, jedná se o pohodové ska, takže pro mě klidný rozjezd, navíc s kapelou vystoupil kytarista Nedy, známý především díky působení v grindové úderce INCEST.

MEKONG DELTA byli první zahraniční kapelou, kterou jsem letos na BFF slyšel. Bohužel hned na úvod přišlo zklamání. Jestliže oficiálně jsou MEKONG
DELTA prezentováni jako progresivní thrash, já musel s lítostí konstatovat, že naživo z inkriminovaného žánru zbyly jen útržky thrashe obaleného heavy-metalovým balastem, nuda, šeď.

Náladu mně zvedli následující Frantíci TAGADA JONES, ty jsem až do jejich výstupu neznal a musím napsat, že jejich energické vystoupení nejen mě totálně smetlo, TAGADA JONES totiž vystříleli do přítomných svoji ostrou punkovou munici s takovým nasazením, že nejeden fanoušek i ostřejších stylů musel smeknout, připočtu-li libozvučnou francouzštinu, musím hodnotit jejich výkon jako excelentní!

Pak následuje přesun k vedlejší stage, kde už se připravuje dvojkapela SNAIL / DESTROING THEMSELVES – abych to vysvětlil, crossoveroví SNAIL vzešli z deathmetalových DESTROING THEMSELVES a tento set si měly kapely rozdělit půl napůl. První tedy nastupují SNAIL, kteří mě letos moc neuchvátili, celé to bylo nějaké nemastné neslané, bavím se až po výměně vokalisty a tedy s kapelou DESTROYING THEMSELVES. Ti, ačkoliv sázejí na model death metalu, který byl „in“ koncem devadesátých let a bylo i celkem znát, že příprava na koncert nebyla úplně 100%, působili paradoxně svěžejším dojmem. Bylo to možná i tím, že mě tvorba DESTROYING THEMSELVES mírně evokovala tvorbu legendárních KONKHRA, buď jak buď, já se bavil.
 
Ignoruji METAL CHURCH, abych letmo poslechl pár songů KURTIZÁN Z 25. AVENUE a následujících PIPES AND PINTS, abych konstatoval, že mě tvorba obou kapel nechává chladným, musím však říci, že posledně jmenovaní jsou opravdu objektivně výborní a potencionálně jednou z mála kapel, která má šanci zaujmout mimo hranice naší vlasti.

Před 22:30 se ale rychle vracím na Budavar stage, kde už to hrnou HáCéčkáři HATEBREED a já se konečně dočkal parádního, zdrcujícího vystoupení. Nasazení na 1000 %, výborný zvuk a hitovka „In Ashes They Shall Reap“, která nasadila celému setu korunu. Strhující set, při kterém jsem pochopil přítomnost členů LOCOMOTIVE na BFF, ačkoliv zde letos Jihočeši nehráli…

Opět letem světem vyslechnu pár písní od punkáčů SPS, znělo to na pohodu, hezký výlet do minulosti…

V závěru prvního dne přichází kapela, na kterou jsem se těšil nejvíc - DEATH revival, v jejíž sestavě působí 3 ex-členové originální kapely. Bohužel, zázrak se nekonal a pro mě tedy velké zklamání. Za zcela tragický zvuk ven si sice kapela nemohla, za vyznění bohužel již ano. Musím dát za pravdu kamarádovi, který jejich předchozí vystoupení v ČR půl roku zpátky hodnotil jako odfláknuté. Zkrátka, nesedlo mně to, možná jsem měl příliš velké očekávání a dostalo se mi de facto standardního revivalu, nebo nevím, vždyť  takový DiGiorgio, jenž mistrně ovládal svá bezpražcová monstra, by mě měl zaujmout, žel nestalo se tak a cca v půlce setu po „Crystal Mountain“, jsem to zabalil. Ačkoliv třem ex-členům DEATH neupírám jejich zásluhy – naopak, kdo jiný by měl větší právo dát dohromady DEATH revival – přesto mě Američané připravili jedno z největších zklamání festivalu, Chuck byl zkrátka jen jeden… jakékoliv napodobování, byť bezesporu (vcelku) kvalitní, působí laciným dojmem.      


Míra:

První den pro mě nachystal nejvíce lákadel celého festivalu. Těšil jsem se hlavně na trojici MEKONG DELTA, METAL CHURCH a DEATH. Přijel jsem proto již v poledne, abych se stačil osvěžit pivem a jídlem. První vlašťovkou pátečního dne měla být progresivní formace MEKONG DELTA. Vyrazil jsem tedy brzy, s předstihem, abych nebyl zbrzděn u vchodu při kontrole. Bohužel veškerá snaha padla vniveč, protože hrací čas Němců obsadili Francouzi TAGADA JONES. Pro mě velké zklamání. MEKONG DELTA k nám nejezdí každý rok... Rozmrzelý jsem tedy čekal na METAL CHURCH, které jsem také ještě neviděl. Začátek si americká legenda zvolila velmi ostrý. Pecky jako „Ton of Bricks“ a „Start the Fire“ nejen ve mně probudily vášně. (úsměv) V průběhu setu se kapela držela spíš ve středních tempech či předkládala pomalejší skladby. Především dvě delší propracovanější „Gods Of Wrath“ a „Beyond the Black“ dokládaly velkou sílu nynějších METAL CHURCH. Celkově hodnotím vystoupení Američanů za velmi podařené a z kapely po téměř třiceti letech i nadále vyzařuje poctivý (thrash) heavy metal.

Vedlejší Jägermeister stage jsem si prohlédl za pomocí českých PIPES AND PINTS. Ti svůj dudácký punk předvedli s velkou živelností. Začala mi ale být zima, a proto jsem se šel „ohřát“ k Budvar stage, kde začali hrát hardcore zabijáci HATEBREED. Měl jsme tu čest je vidět už v roce 2009, kdy mě však příliš nebavili. Důvodem byl ten fakt, že předkapelou byla tehdy mladá začínající formace WARBRINGER, která mě totálně zničila. Pět let poté si u mě HATEBREED zlepšili reputaci. Zvuk měli ostrý a čitelný, playlist byl plný rychlých vypalovaček, ale i pomalejších groove věcí. Velmi příjemné oživení na jinak zcela ortodoxním hard’n’heavy festivalu. Zima trochu odezněla a vše se schylovalo k absolutní bombě večera. Ne, nedošlo k žádnému teroristickému aktu, ale k vykopání starých ostatků velkého člověka.

DEATH nebo spíše DEATH TO ALL je uskupení bývalých členů této legendární death metalové kapely z Floridy, kteří se pojali oslavit a uctít památku Chucka Schuldinera. Jeho odkaz žije i po dlouhých třinácti letech od jeho nečekaného skonu. Jako vůbec první musím vypíchnout, že takový zvuk jsem na festivalu nebo koncertu dlouho nezažil. Každý nástroj byl čitelný, každý úder a riff přehledný a doslova jsem se cítil lapen do instrumentálních orgií. Kdo se tedy na pódiu objevil? Především skoro celá sestava z desky „Human“, která je u mě TOP u DEATH. Kytarista Paul Masvidal (CYNIC), baskytarista Steve DiGiorgio (TESTAMENT, SADUS, AUTOPSY), bubeník Sein Reinert (CYNIC) a zpěvák Max Phelps (CYNIC), který byl podobný Chuckovi, jako by měl skryté dvojče. Během setu se pak objevil i člen stejně žánrové zaměřené kapely OBSCURA, který zvládl odehrát pecky „Spirit Crusher“ a „Crystal Mountain“. Z „Human“, tohoto opusu magnum, zazněly songy „Flattering Emotions“, „Suicide Machine“ a instrumentální lahůdka „Cosmic Sea“. Pro mě jako absolutního fanouška DEATH to byl večer, na který nezapomenu.

Fotky: Sirah

Celá galerie


Z akce ještě přineseme obsáhlý fotoreport...

sdílet
Přečteno: 2991x Autor: redakce | Další články autora
Datum: 3. 7. 2014

FotoGalerie (Počet obrázků: 31) DEATH TO ALL HATEBREED SPS KURTIZÁNY Z 25. AVENUE PIPES AND PINTS SNAIL / DESTROYING THEMSELVES TAGADA JONES MEKONG DELTA DISCOBALLS

Diskuze (Počet příspěvků: 3)
Hatebreed, dobrej zvuk?!
Ahoj, Kde si stál, že jsi napsal, že Hatebreed měli dobrej zvuk? U zvukaře to bylo strašný... Řekl bych až na pěst... KILL | 17. 7. 2014 12:52:58
To Death
Jo jo, moc se omlouvam, spletl jsem si Death s Debustrol... nejen ja, ale i spoustu dalsich fans povazuje za nejlepsi kapelu vsech dob Dogu... Sir | 9. 7. 2014 08:41:20
DEATH
Sire, po přečtení tvé recenze na vystoupení DEATH jsem nabyl dojmu, že jsi byl patrně na úplně jiném koncertě, než tvoji dva kolegové a my všichni ostatní. Protože nejen já, ale i spousta dalších fans se kterými jsem mluvil, byli ze setu DEATH nadšeni a řadíme jej společně s ANNIHILATOR a METAL CHURCH k vrcholům letošního festu. Mauglí | 4. 7. 2014 14:36:57

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

19. 2. 2019 | Autor: Bury
Thrashoví STOLEN LIVES vydají 1. dubna nové album "Luciferův efekt"čtěte zde »

19. 2. 2019 | Autor: Bury
INFECTED RAIN představují video ke skladbě "Passerby"čtěte zde »

18. 2. 2019 | Autor: Johan
Necro Metal Pilgrims vol. IV 6. 4. 2019 v Ostravěčtěte zde »

18. 2. 2019 | Autor: Bury
Právě vyšlo LP švédských WARCOLLAPSE "Deserts Of Ash"čtěte zde »

18. 2. 2019 | Autor: Johan
UŽ JSME DOMA rozhodně nezahálíčtěte zde »

17. 2. 2019 | Autor: Johan
DREAM THEATER s novým videemčtěte zde »

17. 2. 2019 | Autor: Johan
BRATRSTVO LUNY vystoupí 1.6. 2019 na Tloskov Festu čtěte zde »

16. 2. 2019 | Autor: Johan
AVERSIONS CROWN / PSYCROPTIC a další 19. 2. 2019 v Prazečtěte zde »

16. 2. 2019 | Autor: Mikael
Kapela GATE představila nový videoklipčtěte zde »

16. 2. 2019 | Autor: Bury
DROPOUT KINGS - Bad Day (Official Video)čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

11. 2. 2019 | Recenze
To nej... za rok 2018 – domácí nahrávkacelý článek »

30. 1. 2019 | Reporty
Žakynových padesát obrácených křížků / LAHAR, MAJSTER KATcelý článek »

20. 1. 2019 | Rozhovory
DARK GAMBALLE – Chtěli jsme jen zvětšit propast mezi lyrickým a brutálním, mezi popem a podladěným bordelem, mezi růží a buldozerem.celý článek »

1. 2. 2019 | Recenze
Únorové tipy – alba & koncertycelý článek »

24. 1. 2019 | Recenze
TITANIC – Soumrak Titánůcelý článek »

12. 2. 2019 | Reporty
KAOSQUAD, INSISTENT, БУТ, INTO SICKNESS (Fotoreport)celý článek »


Poslední diskuse

To nej... za rok 2018 – domácí nahrávka
Datum: 14. 2. 2019 17:41:03
Autor: immortal
Titulek: Chybí :-)

diskuse k článku »

NECROS CHRISTOS, ASCENSION, VENENUM
Datum: 14. 2. 2019 16:39:45
Autor: Johan
Titulek: Fotogalerie doplněna!

diskuse k článku »

To nej... za rok 2018 – domácí nahrávka
Datum: 13. 2. 2019 09:54:13
Autor: Jirka D.
Titulek: ...

diskuse k článku »

KAOSQUAD, INSISTENT, БУТ, INTO SICKNESS (Fotoreport)
Datum: 12. 2. 2019 20:38:00
Autor: Iva
Titulek: videa z večera

diskuse k článku »

KAOSQUAD, INSISTENT, БУТ, INTO SICKNESS (Fotoreport)
Datum: 12. 2. 2019 10:58:12
Autor: Jindra
Titulek: Počet platících

diskuse k článku »

KAOSQUAD, INSISTENT, БУТ, INTO SICKNESS (Fotoreport)
Datum: 12. 2. 2019 10:35:58
Autor: Meyla
Titulek: Počet návštěvníků...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama