ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE, CARNOSUS + BETRAYAL (Praha) / SHADOWMASS (Košice) - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

25. 2. 2020
Brno | Sibiř
The Eye Of Time (FR) – Sound Art | Drone | A...

25. 2. 2020
Underdogs'
Holandsko je v posledních letech země zaslíbená tv...

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

29. 2. 2020
České Budějovice - MC Fabrika
Již tuto sobotu 29.2.2020 v MC Fabrika metalový dý...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

6. 3. 2020
Belfast, Plzeň
Live Electronics & Synths & Noise Night Společ...

6. 3. 2020
Ostrava Rock hill
128 POSLEDNICH...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Recenze » BLUES FOR THE REDSUN / V RUKOU OSUDU

2. 6. 2014BLUES FOR THE REDSUN / V RUKOU OSUDU

BLUES FOR THE REDSUN / V RUKOU OSUDU MC 2014, vlastní náklad
Kdo by si na konci devadesátých let minulého století pomyslel, že v roce 2014 se zase začnou hojně objevovat magnetofonové kazety. Řada lidí je s nástupem empétrojek odnesla v krabicích od chlebíčků v lepším případě na půdu nebo do sklepa, v horším do popelnice, kazetové magnetofony pak zamířily do sběrných dvorů, protože „kdo by ty šumící nahrávky poslouchal?“. Pamatuji si, že když jsem na Fobii začínal psát, ptal se mě jednou Márty, jestli mám na čem přehrát kazetu, protože jedna přišla na recenzi; dost se podivoval, když jsem mu odvětil, že mám kazeťáky asi tři. To už dnes není pravda, když to tak počítám, tak mám čtyři; v kuchyni, v ložnici, double tape deck samozřejmě v obýváku a jeden prastarý „odpočívá v pokoji“ v komoře. (úsměv) Takže když po několika hladových letech letos dorazily další kazety, vůbec mě to nepřekvapilo, protože kazetový návrat musel v posledních měsících zaregistrovat každý trochu zainteresovaný fanoušek okrajové muziky a fyzických nosičů.

Kazetka, na níž se prezentují dvě tuzemské party, vypadá na první pohled přímo krásně. A kontrastně. Zatímco obě kapely holdují obskurní muzice plné zmaru a beznaděje, obal hýří barvami. Podle mě je na něm fenek, zajímavé zvířátko, které se mi vždycky líbilo a které jsem si oblíbil, když mi bylo asi devět let a v Sedmičce pionýrů o něm byl článek. (úsměv) Druhou možností je lišák Ferina, hrdina jedné dětské knížky, chytrák a šikula, který se z kdejaké patálie dostane a nakonec vyhrává. (taky úsměv) Prostě kazeta mě v každém případě vracela do dětství, než mi Kubánec zkazil náladu, řka, že na obalu je kočka. (smích) Teď vážně, obal se mi opravdu hodně líbí, nejen ta číča na titulce (která prý má evokovat vnímání na tripu... Kubánec pracuje s drogově závislými a i text BLUES FOR THE REDSUN se tomuto tématu věnuje, ale o tom dále...), ale i pestrobarevný vnitřek skládačky, která obsahuje všechno podstatné, tedy sestavy, texty v češtině i angličtině a základní informace o nahrávání. Vlastní kazeta pak doslova září díky výrazné světle zelené barvě.

První jsou na řadě BLUES FOR THE REDSUN se sáhodlouhou skladbou s minimalistickým, lehce abstraktním textem popisujícím život narkomana... „Feťákovu říkanku“ uvozují slova zřejmě z nějakého českého filmu (kdo je říká jsem nepoznal), která působí znepokojujícím dojmem a hned od začátku je jasné, že tady se půjde na dřeň. A když si přečtu text... „Tak co, život nebo smrt? Zhroucení nebo demence? Chycený... Zničený na cestě k mrtvým koncům. Celý život se točíš v kruhu, je však otázkou, jak velký obvod ten který kruh má a také to, kolem čeho se ten tvůj vytvořil...“ Pár slov, která říkají vše; dovolil jsem si odcitovat český překlad, originál je „nazpívaný“ anglicky. Uvozovky jsou zcela na místě, text je nařván specifickým hlasem, který mi připomíná nějakého zoufalce v posledním tažení, který zpočátku spíše skučí než řve, až druhá polovina textu je podána hlubokým growlem. Ono těch slov není mnoho, vokály fungují jako jakési zpestření a ze zahuštěné stěny vystupují jen tu a tam. Skladbu bych rozdělil na dvě části. V té první se hraje špinavý ultra pomalý doom metal postavený na zle znějících riffech, kytary doslova drnčí, bicí drží v podstatě jednoduchý rytmus, nicméně i přes sáhodlouhou stopáž mě poslech neunavuje, ani mi nepřijde, že by to bylo úplně monotónní. Skladba má pravda ústřední motiv, který se opakuje, ale i když by asi měl ubíjet, na mě působí spíš příjemně, což asi kapele příliš radosti neudělá. (úsměv)
V pravý čas se objevují nějaké zpestřující drobnosti, není jich pravda mnoho, ale při pozorném poslechu je lze objevit. První změna nastává se změnou vokálu, to se song nenápadně promění, ale pořád v intencích nejpomalejšího z pomalých metalů, poslední třetina je ale o něčem úplně jiném. Zřejmě jde o pokus vyjádřit vnímání člověka pod vlivem návykových látek, alespoň já si to tak vykládám, protože po doom metalu je veta, tedy po jakémkoliv metalu, jde spíše o podivné zvuky, pazvuky, možná i improvizaci... Není to takový ultra noise jako NAPALMED, ale má to k nim určitě blíž než k běžné doommetalové produkci. A přiznám se, že je na mě tahle pasáž příliš dlouhá... tudíž za ní srážím bodík.
6/10

I V RUKOU OSUDU mají na splitu jednu věc, taky poměrně dlouhou, a taky poměrně hutnou. Signifikantně nazvaná skladba „Zkáza“ je opatřena typickým textem, v němž „Truchlící nebe plní černá klenba, slzy smutku kanou dolů tmou, kde marnota (pěkný novotvar - úsměv) otevřela náruč svou..." a „Naše těla se ocitla na okraji zkázy.“. Na rozdíl od kolegů ale V RUKOU OSUDU zpívají česky, no zpívají, zase jde o guturální řev na pokraji totálního vyčerpání a zmaru. (úsměv) Než ale zpěvák otevře ústa, je zřejmé, že ani tady se nebude hrát rychle; ono se nehraje ani ve středních tempech, ale pomalu, a nebo lépe řečeno ještě pomaleji. Nedovedu si dost dobře představit funus v bažině, nicméně V RUKOU OSUDU by k němu asi měli hrát, protože jejich muzika je funerál jak vyšitý, překvapivě ale poměrně pestrý, až mě to překvapuje. Do necelé čtvrthodiny dokázalo trio vměstnat dostatek nosných motivů, aby nezačalo nudit kolovrátkovým opakováním téhož. A opět na mě tahle muzika nepůsobí nějakým skličujícím dojmem, ač by asi (opět) měla. (opět úsměv) Vrchol skladby se nachází zhruba v jedné třetině, kdy se objevují i vyšší tóny a specifické melodie malinko schované pod „zlou“ vrčící kytarou. Má to až hypnotický účinek, překvapivě silný, tu pasáž si užívám a přijde mi dlouhá tak akorát. Po ní se skladba trochu mění, ale není to zvrat jediný, pánové to udělali napínavé až do konce, přičemž druhá polovina je zlejší a strašidelnější, asi jako ten pohřeb v bahně, do něhož se muzika hlouběji a hlouběji potápí.
7/10

Zvuk mají obě party řekněme stylový, tj. zahuštěný, nicméně v případě obou kapel je nečekaně ostrý, čistý, což rozhodně vítám. Nepotřebuju poslouchat úplnou špínu, chci slyšet jednotlivé tóny, a naštěstí obě party mají podobný názor, takže žádné hučení ze zkušeben. BLUES FOR THE REDSUN navštívili studio Unart, pod zvukem „RUKOU“ jsou podepsaní hned dva pánové – nahrávalo se pod dozorem Petra Pokorného, o mastering se postaral Honza Kapák v Hellsoundu. A i z té kazety to opravdu hraje, takže o mrtvém formátu nemůže být řeč.

Seznam skladeb:
A: BLUES FOR THE REDSUN – Feťákova říkanka
B: V RUKOU OSUDU – Zkáza

Čas: cca 19 min. + cca 14 min.

Sestavy:

BLUES FOR THE REDSUN
  • Hrnec – drums
  • Leoš – guitar
  • Martin – bass/voice
  • Kubánec – guitar/voice

V RUKOU OSUDU
  • Staci – iron nails in your coffin
  • Marek – tunes of doom
  • Slawa – misanthropic thunder

http://vrukouosudoom.blogspot.cz/
www.bandzone.cz/bluesfortheredsun


sdílet
Přečteno: 1875xHodnocení autora: 7/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 2. 6. 2014

FotoGalerie (Počet obrázků: 2)

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
doplnění
Text je jenom tohle „Tak co, život nebo smrt? Zhroucení nebo demence? Chycený... Zničený na cestě k mrtvým koncům. Zbytek je komentář. Nerad bych, aby to někdo bral, že se tu navážím do uživatelů nelegálních návykových látek, ten text má být reflexe jejich sociální reality, věčné se plácání a spoléhání se na něco, někoho. Je to spíš o závislostním chování, než o závislosti látkové. Jinak díky za fajn recenzi. kubánec | 6. 6. 2014 09:30:16

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 2. 2020 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT 2020 - únorový update kapel č. 2čtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BODY COUNT představují nový videoklipčtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BON JOVI představuje nový klipčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Johan
RAVENOIR - Alesh AD, Igorr, Mr.Zet a Mr.G dali dohromady nové seskupeníčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Bury
OBSCENE EXTREME FESTIVAL hlásí středeční kapelyčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Bury
SHAMPOON KILLER představují ukázku z nové deskyčtěte zde »

24. 2. 2020 | Autor: Johan
Klub 007 Strahov - program na březen 2020čtěte zde »

23. 2. 2020 | Autor: Bury
Ozzy Osbourne představuje nový songčtěte zde »

22. 2. 2020 | Autor: Johan
SYMBOLIC festival - vykročení správnou cestoučtěte zde »

22. 2. 2020 | Autor: Bury
DERANGED představují novou skladbu čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

28. 1. 2020 | Reporty
ROTTEN SOUND, ČAD, CARNAL DIAFRAGMA, MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY, G.O.R.E., DOBYTČÍ MOR, KURVAcelý článek »

26. 1. 2020 | Rozhovory
STOLEN LIVES – Určitě jsme více sehraní a díky tomu můžeme skládat techničtěji a aranžérsky náročnější skladby.celý článek »

12. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávkacelý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »


Poslední diskuse

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 20:21:41
Autor: Dušan
Titulek: Mnichov

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 18:46:20
Autor: 4H
Titulek: Exodus

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 12:06:30
Autor: Kubina
Titulek: 4horsemen

diskuse k článku »

Václav Votruba – KREV ČERNÝCH VRAN
Datum: 18. 2. 2020 08:55:10
Autor: Fló
Titulek: Jižní Čechy

diskuse k článku »

MAYHEM – Daemon
Datum: 17. 2. 2020 21:23:05
Autor: immortal
Titulek: Díkes

diskuse k článku »

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:34:12
Autor: immortal
Titulek: Dovolím...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama