ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »

ABORTED, ENTOMBED A.D., BAEST - infočíst info »

RISE OF THE NORTHSTAR, HACKTIVIST, AFTERLIFE - infočíst info »

MAGICKÁ NOC TRUBADÚRŮ - CHRÁM FÉNIXŮ - infočíst info »

Titáni thrash metalu SLAYER se loučí koncertním filmem plným krve - infočíst info »

METALURGIA festival – info číst info »

SACRED REICH - infočíst info »

PUNK AND HARDCORE SESSION no.9 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

19. 10. 2019
Brno
Kabinet Múz a kolektiv Red Mode Vás zvou na říjnov...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

26. 10. 2019
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.21. UxLxCxMx -GER./One Day In Fuk...

27. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
NEDĚLE 27. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj,...

27. 10. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: HOUBA punkrock legenda ( Ústí n. L. ), POZO...

2. 11. 2019
Parlament Club Plzeň
Podzimní vejplach kde vám nasypou thrashoví Bastar...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » TRHAVINA č. 4 /Časopis mentální pyrotechniky/

19. 5. 2014TRHAVINA č. 4 /Časopis mentální pyrotechniky/

TRHAVINA č. 4 /Časopis mentální pyrotechniky/ 228 stran, duben 2014
Trhavina není zin, Trhavina není magazín, Trhavina je mega-zin!

Na první pohled luxusní záležitost s barevnou obálkou z tvrdého křídového papíru, s kvalitním tiskem, na druhý pohled kvalitní čtení. To je čtvrté číslo almanachu Trhavina, které vyšlo po třech letech od předchozího numera, což v pěkně sepsaném úvodníku vydavatel Iny (GRIDE, RADIOLOKÁTOR, LAHAR) vysvětluje řadou objektivních příčin.

Nevím jak kdo, ale já čtu v časopisech napřed to, co mě zajímá nejvíc, a postupně se prokousávám k článkům, které mi na první pohled až tak interesantní nepřijdou. V případě Trhaviny jsem ale dospěl k názoru, že to vezmu poctivě popořadě (s výjimkou článku Ládi Olivy, který jsem přečetl jako první, protože je to redakční kolega  – úsměv), pěkně od první do poslední stránky a nevynechám vůbec nic (což se nakonec nepodařilo – úsměv). A taky jsem se zařekl, že dám jeden článek denně, což je stejně šichta, když většina z nich je hodně podrobná; výjimkou nejsou články o dvaceti i více stranách.

První je na řadě rozhovor s OI POLLOI převzatý ze zahraničního časopisu, což v hardcore médiích není neobvyklé. Následuje 27 stran, na kterých Iny s Pufffyho občasnou výpomocí popisuje americké turné GRIDE v roce 2010. Možná někomu přijde odstup takřka 4 let od této anabáze příliš vzdálený, ale není tomu tak... Iny v úvodníku věří, že „Trhavina je nadčasovým časopisem a je tedy v podstatě jedno, kdy vyjde“ a má bezesporu pravdu. Report z Ameriky se čte jedním dechem, já jej tedy četl dechy dvěma, po dva večery. (úsměv) Iny dokáže napsat poutavý popis toho, co GRIDE v USA prožili, a nebojím se napsat, že je to nejlepší tour report, jaký jsem kdy četl. Nejde jen o to, co chlapi prožili, ale o to, jakou formou je to podané, sloh je prostě skvělý.

NAAB je parta nadšenců z Českých Budějovic, která vymýšlí kde co, nicméně rozhovor vznikal živě a je to na něm znát; myslím, že rozhovory písemnou formou jsou obecně kvalitnější, protože je lepší, když si dotazovaní mohou odpovědi promyslet. Historie jaderných zbraní je zpracovaná zajímavě, některá fakta jsou samozřejmě všeobecně dobře známa, některá ne, článek určitě donutí minimálně k zamyšlení, mě pak popohnal ke zhlédnutí filmu „Vlákna“, který popisuje možné následky atomové války ve Velké Británii. Dovolím si doporučit, na YouTube je volně k vidění i s českými titulky. Rozhovor s ASSHOLE PARADE pro mě až tak zajímavý není, protože kapelu neznám; ale i kdybych znal... ne, že by to bylo špatné... ale průměr.

Líbí se mi, jak Iny píše o filmech. Žádné zkratkovité recenze, ale podrobné pitvy, často s přesahem k historickým souvislostem, když tedy jde o filmy na motivy skutečných událostí. A líbí se mi i to, že píše o filmech, které nejsou úplně čerstvé, ale třeba v případě výborné „Staré pušky“ jde skoro o film pro pamětníky.

Následující historie anarchopunku ve Francii je článek pro znalce. Já neznám ani jednu zmiňovanou kapelu, takže mě faktografický výčet příliš nebaví a nakonec jsem čtení vzdal. Možná článek přeložený z přílohy kompilačního CD připomíná knihu Iana Glaspera věnující se anarchopunku ve Velké Británii, ale ta je mnohem podrobnější a baví mě na ní hlavně vzpomínky aktérů, které se pochopitelně do bookletu nějakého CD nemohou vejít.

AHLEUCHATISTATS. Uff. To je název kapely. (úsměv) Kapely, kterou tvoři dva jazzmani hrající noise jazz, cestující vlakem na turné po Evropě – už jen kvůli tomu stojí rozhovor za to, i když je vcelku stručný. Stručné je i Maxeekovo pojednání o vesnických aktivistech odmítajících výstavbu satelitního sídliště, přičemž jde o vesničku, kde Maxeek nejen žije, ale aktivně se na „odboji“ podílí. Po dvou kratších statích následuje skvělý rozhovor s THALIDOMIDE. Dalších slov netřeba, slovo „skvělý“ snad říká vše.

Recenze knih
napsalo více lidí a došlo jak na knihy související s hudbou, tak i na jiné, které někoho zřejmě zaujaly natolik, že o nich chtěl informovat i okolí. Přelouskal jsem poctivě všechno, nejvíc mě chytla sáhodlouhá pitva knihy o skupině Baader-Meinhofová, protože se mi před časem líbil film natočený podle ní. Jestli na to nezapomenu, tak si knihu obstarám, až se objeví v Levných knihách... (úsměv)

Rozhovor s Adrewem (PICK YOUR SIDE, THE ENDLESS BLOCKADE...) je zajímavý nejen tím, že jde o světoběžníka. Na článek o historii jaderných zbraní navazuje pojednání
o protestech proti nim; moje generace si určitě pamatuje, jak se v televizních zprávách v osmdesátých letech často objevovaly záběry z blokád západoevropských základen, na kterých byly rozmístěné nukleární hlavice USA. Iny to bere faktograficky a donutí čtenáře k zamyšlení, proč v dnešní době k protestům nedochází, když jaderných zbraní je všude po světě pořád dost na to, aby planetu Zemi proměnily v měsíční krajinu.

Turné po Číně slibuje exotické zážitky – tady jsou dokonce tuplované, protože Iny vyzpovídal účastníka z kapely SS20 a navíc přetiskl jeho zápisky z turné. Ty jsou ale proti tour reportu GRIDE strohé... Historie japonské noiserockové kapely MELT-BANANA mě zaujala natolik, že jsem si alespoň na internetu našel nějaká videa a poslechl poslední album, rozhovor s Ondřejem Ježkem mě naopak nezaujal natolik, abych hledal kapely, v kterých zanechal otisk.

Další profil patří anglické partě RIPCORD a je napsaný přesně tak, jak se mi to líbí. Kromě muziky, knih a filmů Iny věnuje prostor i dalším uměleckým disciplínám, samozřejmě těm okrajovým, což je případ „malíře“ Jacka Kapače, který své obrazy na plátna většinou kapal. (úsměv) Podle toho, co je v Trhavině k vidění, jde o patlaniny, odborně nazývané abstraktní umění. (úsměv)

Vrcholem rozhovorové sekce je bez debat povídání se Skuldou. Četl jsem s ním obsáhlý rozhovor v Hlasateli, který byl výborný, rozhovor v Trhavině je snad ještě lepší. Málokdo z HC komunity je ochotný mluvit takhle otevřeně o poměrech v téhle subkultuře, bez růžových brýlí, bez adorování, atd., ale i o dalších věcech, třeba ostravském patriotismu, Nohavicovi, bratrech Mašínech... Skulda je prostě pozoruhodná osobnost a já před ním smekám imaginární klóbrc.

Znáte hru Járy Cimrmana „Švestka“? Bodza svým „Řetězcem nejrůznějších asociací“ lehce připomíná monolog řečníka, který přeskakuje sem a tam (neschopnost myšlenku udržet / neschopnost myšlenku opustit), a oba pánové jsou podobně vtipní, zasmál jsem se.

Článek o podzemních tiskovinách 90. let zaměřených na HC, punk, různé aktivity, grind, alternativní myšlení apod. připomíná někdejší historii (hlavně) metalových zinů od Ládi Olivy, která vyšla v Pařátu, Filip (SEE YOU IN HELL) ale kromě výčtu různých spisků přidává i zamyšlení nad pojetím anarchismu a dalších okrajových snah.

Téma čísla: Vinyl a jeho sběratelství
Téma, o kterém se v poslední době hojně mluví, protože desek vychází čím dál tím víc, po několika letech přežívání asfaltů v nejhlubším podzemí vystrkují růžky nejen v metalovém světě, ale i v mainstreamu. Svými úvahami přispěla řada známých person – Banán, Bob Hopeye, Miloš (Monster Nation), Rado K.A.Z., Havoc, Ondra Fastcore, Syky, Miruus, L. Oliva, dvakrát pak Iny, mozaiku doplňuje rozhovor s Jožkou Hell-em a historie vinylové desky od BeeSee. Některé články jsou zajímavější, některé mě baví méně, a aniž bych chtěl někomu lézt do zadnice, tak zase musím ocenit Inyho příspěvky, které se mi četly nejlépe.

Recenze hudebních nosičů jsou na 48 stranách! Neuvěřitelná porce, ze které nejvíce ukousl opět Iny, kterému dvěma třemi recenzemi pomohli Bodza, Čert, BeeSee, Lepra a Puffy. Recenze v Trhavině jsou jedním slovem výborné, nahrávky jsou proprány podrobně, recenzenti jdou do hloubky... Vedle očekávaného HC je ohodnocena řada metalových nahrávek, sem tam i něco řekněme alternativního. Recenze pokrývají zhruba tři roky, takže vedle čerstvých počinů si čtenáři mohou zavzpomínat, připomenout co vyšlo a třeba na základě recenze zapátrat v distrech a doplnit si sbírky o kousky, které jim unikly a teď je zpětně objeví. Z mého pohledu jsou zajímavější hlavně ty metalové věci, ale i některé další, které jsem buď taky recenzoval, nebo je mám doma a mohu si tak srovnat svůj názor s názory recenzentů. Trochu diskutabilní je, že prakticky vše je chváleno. Na druhou stranu jde o recenze nahrávek, které si Iny a spol. nejspíš zařazují do sbírek a tak není divu, že se jim (skoro) všechno líbí. V převaze jsou samozřejmě gramodesky, ale redakce se neštítí ani CD. Jo, chybí mi tu roky vydání jednotlivých počinů, u knih i filmů jsou. Nejlepší recenze? AVENGER a jejich „Bohemian Dark Metal“, který jsem docenil až když vyšel na vinylu. Iny jej prokoukl rovnou z CD, čímž mě tedy pěkně naštval, syčák jeden. (smích)

Uff podruhé. 228 stran je za mnou (asi čtyři jsem přeskočil...) a dojem z Trhaviny vyjádřený jedním slovem zní „skvost“. Bez debat nejlepší hardcore časopis, jaký jsem kdy držel v ruce.

inozuk@seznam.cz
sdílet
Přečteno: 3350x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 19. 5. 2014

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) TRHAVINA č. 4

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

15. 10. 2019 | Autor: Johan
YTIVARG představují nový song coby lyric videočtěte zde »

15. 10. 2019 | Autor: Bury
MACHINE HEAD mají nový song a k němu videočtěte zde »

15. 10. 2019 | Autor: Bury
JINJER představují nové videočtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Peťan
Vstupenky na Burial in Sand!čtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Bury
HYPNOS mají nové videočtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Bury
INFECTED RAIN mají nový videoklip čtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Bury
OBSCURA mají nové video čtěte zde »

13. 10. 2019 | Autor: Johan
DUSTBORN - nové album Dethroned vyšlo u MetalGatečtěte zde »

13. 10. 2019 | Autor: Bury
DEEZ NUTS mají nový videoklipčtěte zde »

13. 10. 2019 | Autor: Bury
Igor Cavalera a jeho nová kapela PETBRICKčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

29. 9. 2019 | Rozhovory
Jiří Panther Rosa (TORTHARRY, FINAL FLAG) – Jsem odmala zvyklý hrát více stylů.celý článek »

26. 9. 2019 | Reporty
LVMEN, NIKANDER, ESAZLESA celý článek »

23. 9. 2019 | Reporty
KAFEST vol. 2celý článek »

15. 9. 2019 | Rozhovory
POSTEA – Za tu dobu, co fungujeme, jsme nasáli hromadu nejrůznějších inspirací a to se v našem výrazu musí zákonitě projevit. Pro nás nejvíc inspirativní kapely hrají něco jako epic crust, dark hardcore apod.celý článek »

1. 10. 2019 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »


Poslední diskuse

Poly & kOki(R) – KACÍŘŮV KANCIONÁL
Datum: 14. 10. 2019 09:27:42
Autor: horaguru
Titulek: ...

diskuse k článku »

Poly & kOki(R) – KACÍŘŮV KANCIONÁL
Datum: 14. 10. 2019 08:58:28
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »

PROTECTOR, LAHAR, GÖTTERDÄMMERUNG, SECTESY, MÖRKHIMMEL
Datum: 12. 10. 2019 02:05:01
Autor: stefanos
Titulek: parádní

diskuse k článku »

XENTRIX – Bury The Pain 
Datum: 10. 10. 2019 10:13:44
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

Říjnové tipy – alba & koncerty
Datum: 6. 10. 2019 11:59:09
Autor: prepil
Titulek: ...

diskuse k článku »

ENDLESS DRAIN – Poslední dobou hodně směřujeme k modernějším stylům metalu.
Datum: 6. 10. 2019 09:15:44
Autor: Endless
Titulek: Drain

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama