ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Březovská metalová noc - infočíst info »

Infernal Fest VI - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

7. 9. 2019
Chatová osada Luh, Sušice
Šumava AGAINST Sušice, Chatové osadě LUH 7.9.20...

13. 9. 2019
Divadlo pod lampou, Plzeň
Plzeňské Divadlo pod lampou bude v pátek 13. září...

14. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

21. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 21. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Ankety » 13 DOTAZŮ PRO REDAKTORY FOBIA ZINE III - Část 9.

25. 11. 201313 DOTAZŮ PRO REDAKTORY FOBIA ZINE III - Část 9.

13 DOTAZŮ PRO REDAKTORY FOBIA ZINE III - Část 9. Setkal ses někdy s recenzí, která ti takzvaně hnula žlučí, s kterou ses nemohl vůbec ztotožnit, protože recenzent napsal naprostou kravinu? Mělo by se v recenzích dostávat jen na čistě neutrální pohled...
Možná si ještě někdo pamatuje na ankety, které se věnovaly redaktorům FOBIE, jejich vkusu a názorům. Tentokrát to bude o něčem trochu jiném, o recenzích. Ty tvoří hlavní náplň tohoto webzinu a tak snad bude někoho zajímat, jak recenze vznikají, jak kdo přistupuje k poslechu nahrávek, na jakých aparátech desky, cédéčka, kazety a empétrojky točíme, v jakém rozpoložení nejraději píšeme...

Za inspiraci bych chtěl poděkovat Šakalovi, který něco podobného před časem podnikl ve svém papírovém xerox zinu Noise Master, odkud je část otázek se svolením jejich autora převzata.


Setkal ses někdy s recenzí, která ti takzvaně hnula žlučí, s kterou ses nemohl vůbec ztotožnit, protože recenzent napsal naprostou kravinu? Mělo by se v recenzích dostávat jen na čistě neutrální pohled, nebo by se do recenzí měly dostat i pocity?


Mikael: Spíše to obrátím. Moc rád jsem četl recenze od Bohouše Němce, se kterými jsem se v drtivé většině naprosto ztotožňoval a kolikrát jsem si říkal, že přesně takhle bych to napsal taky. Recenzí, nad kterými jsem se rozčílil, byla samozřejmě halda, ale člověk musí chtě nechtě respektovat názor druhého (pokud se nejedná o nějaké faktické chyby v článku). Vlastní pocity v recenzi jsou určitě potřeba, o tom to i částečně je, navíc neutrální pohled se podle mě nepodaří zachovat prakticky nikdy, i když by se člověk sebevíc snažil.

Opat: Často se s nějakou recenzí nemohu ztotožnit, to je však různým vkusem mým a recenzentovým. Žlučí mi to nehne, toleruji názor někoho jiného, za kravinu to tedy taky nepovažuji. Ale setkávám se s takovými recenzemi často, kupříkladu noví SATYRICON jsou toho důkazem. Narazil jsem tak na jednu či dvě, které mi byly názorově blízké, zbytek byl spíše na opačném pólu.
Recenze by podle mého měla být protkána dojmy autora, neměla by to být pouhá informační zpráva o albu.

Johan: S opravdu strašidelnými recenzemi se člověk setkává velmi často, napřed mě to dost štvalo, dnes se na některé webziny chodím se škodolibým úsměvem pobavit. Občas nad něčím kroutím hlavou, hlavně když recenzent vrší faktické chyby, ale to se opět týká těch směšných periodik. Pravidelně čtu své oblíbené autory a tam se nestává, že by mi někdo hýbal žlučí.
Co je to neutrální pohled? Myslím, že by recenzent měl zůstat vždycky slušný, neurážet, ale neutrální recenze být nemůže. Vždycky by tam ten subjektivní pocit měl být.

Peťan: Samozřejmě, že setkal. O pocitech z poslechu jsem psal již výše, takže určitě ano. Neutrální pohled použiji u alb žánru, který není mou krevní skupinou. I tak se tam ale snažím vecpat můj názor.

4horsemen: S těmi pocity je to těžké. Vždy vyjadřuješ jen svůj názor. Měl by v recenzi být neutrální pohled, redaktor by se měl oprostit od vlivů, že dotyčnou kapelu má v žebříčku oblíbených… atd, ale na druhou stranu proč do recenze nevtěsnat něco svého. A myslím, že takové recenze jsou pro mě stravitelnější a nevadí, když jsou i o něco obsáhlejší. A že by mi někdo hnul žlučí? To zas ne.

Coornelus: Setkal, ale nevzpomenu si, kde to bylo a kdo to napsal. Stává se to, když se mi něco hodně líbí,
a pak si někde jinde přečtu, že se jedná o blbost, a přitom vím, že daný redaktor si o kapele nezjistil ani to základní info. Ale tohle mě už netrápí a v podstatě jsem se s tím už dlouho nesetkal. Kraviny si sem tam chodím přečíst na Rockmag, to mi vždy zvedne sebevědomí (úsměv). Nevadí mi v recenzích ani neutrální postoj, ani ten pocitový. On i ten neutrální je stejně pocitový. Rozpaky ve mně vzbuzují recenze, kde autor nešetří fantazií, nádherně popíše např. meziplanetární túru, ale když tu recenzi dočtu, netuším, co daná kapela hraje (úsměv). Tohle slovní onanování mě nebaví.

Asphyx: Ale to víš že jo, ale jmenovat nebudu. Jen prozradím, že byla v tištěném časopise a je to již mnoho let. Já to mám jinak docela na háku (smích). Snažím se pohybovat převážně na zahraničních webech, kde mám své oblíbené autory. Každopádně i tam bych jim někdy rád „vynadal“. Neutrální pohledy mě příliš nebaví, to si dneska můžu informace o desce sehnat mnohem lepší cestou. Já si naopak rád „počtu“. Muzika byla, je a vždycky bude převážně o pocitech a emocích, ne? Pro mě jsou dobré recenze ty, kde hlavně vyjádří autor své pocity z nahrávky jako takové (pokud tam nějaké jsou). Vyloženě mě nebaví suché, jen kolikrát „zbytečně“ kritizující recenze, kde si autor jen honí svoje ego. Filtruji i recenze na muziku, která mě nebaví. Ty jednoduše nečtu.

Mafek: Nevzpomínám si, že by mě někdy nějaká recenze nějak extra rozdráždila. Zas tak to „nežeru“. Jsem v tomhle silně liberální, takže ať si každý píše, co chce. Je svoboda projevu, možná ne na dlouho :o). Když do recenze přidá autor své pocity, je to jen dobře a jakýsi bonus navíc. To je fajn.

Kubánec: Určitě jo, ale dnes už to nějak neřeším, přece jenom už si můžu poslechnout produkci interpreta na některém z profilů. Recenzi beru jako výtvor, stejně jako hudbu, které se týká. Takže spíš posuzuju to, jak dotyčný/á vnímá to o čem píše, než to jak zní to, čeho se jeho pojednání týká. To si posoudím sám, když si daný materiál poslechnu.

Luma: Jednou jsem četl recenzi, ve které recenzent psal, že moje oblíbená kapela natočila podprůměrné cd a to jsem nemohl rozdýchat až do doby, než jsem si tohle cd sehnal. Pak jsem musel uznat, že měl v té recenzi pravdu. Ale to bylo v době, kdy jsem byl ještě mladý, krásný a ortodoxní. :)
Abych odpověděl i na druhou otázku. Podle mě je hudba hlavně o emocích a ty by se vždy měly zahrnout do recenze. Drtivá většina posluchačů stejně hudbě nerozumí (ve smyslu hudební teorie) a jediný důvod, proč ji poslouchají, jsou pocity, které v nich zanechá. A je úplně jedno, jestli se jedná o kytarovou onanii, nebo jen chrastivý zvuk virblu.

Míra: Vždy existuje více než jeden pohled na věc. Moje oblíbená deska může být u jiných zatracována. Už dávno jsem vyrostl z ultra pohledů „já mám pravdu – ty nemáš pravdu“. Rád si projdu i jiné názory a naopak si rád čtu i jiné recenze na jiných webech i časopisech. Je však pravda, že mě nadzvedla recenze a prostor pro kapelu ORTEL na webu Hard-Music-Base.
sdílet
Přečteno: 1337x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 25. 11. 2013

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 8. 2019 | Autor: Johan
FLASH THE READIES vydávají album DUNAčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Mikael
THE COMPLICATION našli s novou deskou smysl životačtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nové album a video švédských melodiků IN MOURNINGčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový song od japonských COFFINSčtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Johan
Detaily nového alba AS I LAY DYING a třetí video Shaped by Firečtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
PERIPHERY mají nové videočtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip MONOLORDčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
Odvezte si z Metal Madness 2019 právě vycházející vinylovou verzi zatím posledního alba navrátivší se MORTIFILIEčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
INFERNO příští rok zahraje v Malajsiičtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nové animované videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

16. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)celý článek »

7. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – warm up (úterý)celý článek »


Poslední diskuse

METALLICA, GHOST, BOKASSA
Datum: 24. 8. 2019 12:27:32
Autor: Bury
Titulek: Oficiální live video

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:32:30
Autor: Admin
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:22:24
Autor: ancient
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 10:02:44
Autor: Vit
Titulek: Deicide

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 07:35:47
Autor: Lukas
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama