ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Březovská metalová noc - infočíst info »

Infernal Fest VI - infočíst info »

DEAD LETTER CIRCUS, SIAMESE, DAZE OF JUNE - infočíst info »

SPEED METAL INVASION II: STÄLKER, TORPËDO, OLD HÄMMER - infočíst info »

RIVERS OF NIHIL, BLACK CROWN INITIATE, MØL, ORBIT CULTURE - infočíst info »

PROTECTOR, DENET - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »


Další nové články

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

31. 8. 2019
Plzeň-Kalikovský mlýn.
Armageddon of Decibels Fest vol:2. Druhý ročník j...

5. 9. 2019
Rock Club KAIN
MIKHMAKH (alternative metal – France) Links...

7. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

7. 9. 2019
Cheb
Ahoj, rádi bychom vás všechny pozvali na druhé pok...

7. 9. 2019
Chatová osada Luh, Sušice
Šumava AGAINST Sušice, Chatové osadě LUH 7.9.20...

13. 9. 2019
Divadlo pod lampou, Plzeň
Plzeňské Divadlo pod lampou bude v pátek 13. září...

14. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

21. 9. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 21. 9. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » HIROSHIMA NIGHTMARE / AZID – split LP

12. 1. 2013HIROSHIMA NIGHTMARE / AZID – split LP

HIROSHIMA NIGHTMARE / AZID – split 12“ LP 2012, kooperace 12 vydavatelů
Docela šalamounky je vyřešen obal vinylového splitka dvou punk/HC kapel z jihu a západu Čech. Není z něj patrné, které kapele patří strana A a které B. Kartónový přebal má totiž otvor pro vkládání gramodesky nahoře a na hřbetech pokaždé jiný zápis pořadí kapel... Já tedy volím pořadí uvedené v nadpisu, protože se mi strana obalu HIROSHIMA NIGHTMARE líbí víc. (úsměv) Vyděšené děvče na něm „straší“ noční můra, je za pět minut půlnoc a „Jedinou jistotou je smrt“ praví titulek novin. To AZID mají obrázek namalovaný nějakým naivním malířem. (úsměv) Kresba se mi řemeslně nelíbí, i když nápad špatný není – vozík s válečníkem s praporcem AZID táhne spřežení sestávající z policisty, nějakého svatého a snad bankéře, na zemi leží mrtvý neonacista, nepřátelé tedy dostávají na frak... Uvnitř přebalu je vložený nejen černý vinyl, ale i vnitřní obal, dvojlist z kvalitního tvrdého lesklého papíru, na němž má každá kapela dvě strany – jednu využila pro texty (čeština + anglické překlady), druhou pro fotku. A fotky mají nápad, za HN stojí postava v černém a s kosou, AZID zase drží jednoho člena hlavou dolů v pozici obráceného kříže. Kromě základní (popsané) verze (420 kusů) vychází i de luxe edition (100 kusů) s modro-černě žíhaným vinylem, k němuž je přiloženo CD obsahující o dvě skladby více (od obou kapel) a plakát.

Obě kapely patří do punk/HC komunity, nicméně zatím jsou nejspíš známy jen hrstce zainteresovaných. Takže alespoň krátké představení. HIROSHIMA NIGHTMARE vznikli v roce 2009 v Českých Budějovicích, debutovali demáčem v roce následujícím, v roce 2011 nahráli skladby na miniCD split s kapelou LA MIGRA a loni pořídili materiál na splitko se sušickými AZID. Ti jsou na scéně od roku 2006, původně pod názvem CUI BONO, pod kterým taky vydali první demo Fucking City, po přejmenování pak demo Peklo všechno  zdrtí (2010), po němž následovalo Antikristanarchist tour.

HIROSHIMA NIGHTMARE: Ač jsem výše uvedl, že obě kapely vycházejí z HC a punku, u HIROSHIMY to s tím punkem a HC není tak horké – já slyším i spoustu metalu, ostatně hudební náplň trochu naznačují oděvy pánů a slečny – trika GRAVE, DARK THRONE... džísky plné nášivek... prostě stará škola. Jako kdyby se srazili nějací oldschooloví hardcoristé a KRYPTOR – právě tihle thrasheři mě několikrát napadli, když se objevil nějaký jim podobný riff. Po krátkém intru končícím výkřikem „Jedinou jistotu je smrt“ následuje šest vyrovnaných skladeb, které rozhodně netrpí syndromem zvaným nuda. Dáma a pánové optimálně střídají rychlejší a střední tempa, takže se pořád něco děje a mění. Za nejlepší považuji skladbu Odnikud do nikam, která jede rychleji a docela valí. Naopak ve středních tempech vedený Lhář mi přijde nejméně interesantní, ale na druhou stranu proč hrát pořád rychle. Své si zahrály všechny nástroje, které jsou fajnově slyšet, líbí se mi hlavně chrastivý zvuk kytar; tady se prostě láska ke klasice nezapře.  A své si odřvala i zpěvačka Mařenka. Chvíli mi trvalo (tedy několik poslechů...), než jsem si na její projev zvykl, ale momentálně už mi pasuje do muziky jako ulitý. Kromě Mařenky tu a tam pomáhá
se zpěvem kytarista KubaAjz, nejvíce v Terči, který je možné poslechnout na BZ a udělat si vlastní názor. Ten můj je, že HIROSHIMA NIGHTMARE je kapela, která by mohla zaujmout i fanoušky LAHAR, ČAD, MARCH OF THE HORDES, RAPSÖD nebo MÖRKHIMMEL, tedy kapel, které v poslední době protínají dříve neslučitelné styly – metal, HC a punk. HIROSHIMA NIGHTMARE jsou zatím na začátku cesty, ale první větší krok se jim celkem povedl – na výše uvedené veličiny zatím koukají s úctou, ale mě baví a desku jsem poslouchal s chutí, nikoliv jen z recenzentské povinnosti. A abych nezapomněl na texty – v těch se to hemží pocity zmaru, frustrace, nechybí ani atak proti lhářům a náboženským fanatikům; napsané jsou přímo, bez obalu, v rámci žánru ani nelze čekat nic jiného. Některá slovní spojení trochu drhnou, ale to se stává kdekomu, kdo sází na mateřštinu. (7/10)

AZID: První slovo, které mě při prvním poslechu AZID napadlo, bylo „bordel“. Rychle a zběsile to pánové většinou valí, do té řežby řvou hned dva zpěváci – a oba navíc se svými hlasy zkouší, co dokážou, takže nechybí jekot, hluboký řev, klasický řev, chrapot... prostě po vokální stránce je to pestré až až. Ale paradoxně právě vokály považuji za slabinu alba. Ono je sice fajn, když je to každou chvíli jinak, ale tady chybí kvalita – hlavně převládající řev je takový obyčejný, nucený... Moc po chuti mi nejsou ani teatrální skřeky a jeky, prostě vokály se mi nelíbí, dal bych přednost klasickému HC projevu. Tím jsem nakousl muziku – AZID jsou hlavně HC, sem tam punk a sem tam i ten thrash. A hudba mě celkem baví, pánové dokázali napsat a zahrát chytlavé vypalovačky plné kvílivých, vrčících i sólujících kytar, při kterých si člověk bezděky pokyvuje hlavou do rytmu. Občas je nějaká pasáž delší než by bylo zdrávo, ale jinak mě muzika přijde v pohodě. Nejvíce se mi líbí závěrečná Není den jako den, ve které se nešetří melodiemi, ale ani thrashovými nájezdy, jako bonbónek pak zazní pěkné sólíčko. Velkým dílem k celkovému vyznění přispívá pestrá hra bicmena a taky solidní zvuk (stejně jako HIROSHIMA, i AZID nahrávali v Hellsoundu). Slova jsou zaměřena obdobně jako u split-kolegů na společenské nešvary, proti policajtům, válkám...   a trocha neobratnosti je i tady nabíledni. Celkově mně AZID po hudební stránce přijdou na obdobném kvalitativním levelu jako HIROSHIMA, ale zpěv je sráží níž. (5/10)

Seznam skladeb:

HIROSHIMA NIGHTMARE
 1. Intro
 2. Odnikud do nikam
 3. Kráčíme po cestách bolesti a zmaru
 4. Lhář
 5. Dítě
 6. Terč
 7. Náboženský fanatik

AZID
 1. Zase
 2. Pocit bezmoci
 3. Chtít jen žít
 4. Eda
 5. Lžete jenom sami sobě
 6. Drž hubu
 7. Není den jako den

Čas: cca 18 min. + cca 19 min.

http://bandzone.cz/hiroshimanightmare

http://bandzone.cz/azid


sdílet
Přečteno: 2537xHodnocení autora: 6/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 12. 1. 2013

FotoGalerie (Počet obrázků: 4) HIROSHIMA NIGHTMARE AZID HIROSHIMA NIGHTMARE

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
Azid
Upřímně příznávám, že nás (HN) Azid na tomhle splitku převálcovali, Azid mě prostě baví jak z týhle nahrávka tak i naživo! KubaAjz | 15. 1. 2013 16:13:30
Azid
u této kapely bezpečně vím, že živě je to daleko jiná pálka, než na tom splitku. Víc jim sluší špinavej, zkreslenej zvuk, kde pak lépe vyzní Wixovo šílenej vokál. Třeba na demáči Fucking City. Ale jinak je tohle příjemnej materiál a jsem rád, že se toto podhoubí dostává více nahoru :) Bhut | 15. 1. 2013 08:32:06

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 8. 2019 | Autor: Johan
FLASH THE READIES vydávají album DUNAčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Mikael
THE COMPLICATION našli s novou deskou smysl životačtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nové album a video švédských melodiků IN MOURNINGčtěte zde »

25. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový song od japonských COFFINSčtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Johan
Detaily nového alba AS I LAY DYING a třetí video Shaped by Firečtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
PERIPHERY mají nové videočtěte zde »

24. 8. 2019 | Autor: Bury
Nový videoklip MONOLORDčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
Odvezte si z Metal Madness 2019 právě vycházející vinylovou verzi zatím posledního alba navrátivší se MORTIFILIEčtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Johan
INFERNO příští rok zahraje v Malajsiičtěte zde »

23. 8. 2019 | Autor: Bury
CANNABIS CORPSE mají nové animované videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 7. 2019 | Reporty
FESTA DE LA POHODA 2019celý článek »

12. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální slečnycelý článek »

15. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den první (středa)celý článek »

26. 7. 2019 | Reporty
ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – den druhý (sobota)celý článek »

16. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)celý článek »

7. 8. 2019 | Reporty
BRUTAL ASSAULT 2019 – warm up (úterý)celý článek »


Poslední diskuse

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:05:12
Autor: Johan
Titulek: Příprava na BA v galeirii

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – Brutální Abeceda
Datum: 25. 8. 2019 13:03:38
Autor: Johan
Titulek: Idioti

diskuse k článku »

METALLICA, GHOST, BOKASSA
Datum: 24. 8. 2019 12:27:32
Autor: Bury
Titulek: Oficiální live video

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:32:30
Autor: Admin
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den čtvrtý (sobota)
Datum: 18. 8. 2019 10:22:24
Autor: ancient
Titulek: ND

diskuse k článku »

BRUTAL ASSAULT 2019 – den druhý (čtvrtek)
Datum: 16. 8. 2019 19:44:09
Autor: Johan
Titulek: DEICIDE

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama