ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ARCHSPIRE, BENEATH THE MASSACRE, VULVODYNIA, INFERI – infočíst info »

KIKIRIKI (SLO), INSTINCT PRIMAL, ANGEL EPILEPSIA, UGFC - infočíst info »

Pripyat party - metal, punk & noise! - infočíst info »

Psychedelický slunovrat ve FAMU - infočíst info »

SATAN KLAUS FEST 2019 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

15. 12. 2019
Brno - Kabinet Múz
GATTACA + PROTIJED + NULAJEDNANULANULA ..............

21. 12. 2019
Rock Club KAIN, Praha
Vánoční koncert DEAD DANIELS + support: Footsteps...

21. 12. 2019
Velké Meziříčí - Rock Depo
Hrají: NONSENSE crossover ( Velké Meziříčí ) křest...

25. 12. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: NAŠROT alternativní hardcore ( Havl. Brod )...

26. 12. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: NOVOVESKA ska ( Nová Ves u Sv. n. S. ), SAL...

11. 1. 2020
Ořechov u Brana, Restaurace U Rybníčka
Crust/Grind & Hardcore Party Vol. 10 Sobota 11. l...

18. 1. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 18. 1. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

24. 1. 2020
Havlíčkův Brod - KD Ostrov
Hrají: THE FIALKY - 77 punk ( Praha ), NEŽFALEŠ - ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


SATAN KLAUS FEST 2019
» Postřehy » Křesťanský metal, proč ne...

13. 10. 2004Křesťanský metal, proč ne...

"Tak nám deštivé léto vystřídal chladný podzim a my přicházíme s dalším vydáním Postřehů. Můj původní záměr nevyšel (viz. dále) tak jsem tu s jiným tématem: White metal."

"Po ortodoxním Radkovi a pohodovým Jirkovi jsem myslel, že oslovím někoho z protipólu, tedy někoho ze Satanovi církve nebo tak, ale zaskočila mě jistá uzavřenost či nedostupnost oslovených lidí. Na některé osobnosti není možné sehnat ani kontakt. Občas se vynoří z temnot, něco sdělí a hned se zase ztratí jako pára nad hrncem nebo jako nějaký přízrak. Místo honění duchů  jsem se rozhodl, že využiji nabídky Ondřeje, který mi zaslal takový průřez white metalovou scénou. Zůstáváme tedy ještě nějakou chvíli u křesťanství. Příště se mi snad podaří podchytit nějakou tu černou dušičku. Nyní se však soustřeďme na následující článek, který je vlastně logickým vyúštěním předchozích vydání a může tak nabídnout východisko lidem, kterým se sice metal líbí, ale neztotožňují se s texty některých kapel. Pokud se budete chtít dozvědět něco víte, Ondra vám bude v diskuzi"

UPOZORNĚNÍ

(V tomto článku se nechceme zabývat otázkou, zda křesťan může tento druh hudby provozovat, či nikoliv. Myslíme si totiž, že svoboda byla dána všem. Metal je hudba jako každá jiná. Nemá pravdu ten, kdo si myslí, že metal jako takový, je protikřesťanská hudba. Bohužel se však tu a tam, setkáváme s tímto neopodstatněným argumentem.) 

Názor

Mnozí z vás se už s tímto netradičním slovním spojením určitě setkali. U některých to možná vyvolalo záporné, u jiného kladné reakce. Nicméně si myslíme, že by bylo docela dobré osvětlit našim čtenářům jak celou věc vidíme my. 

V první řadě by jsme chtěli podotknout, že se nám označení "white či christian metal" zdá nejen zavádějící, ale i nevhodné. A to nejen proto, že např. Mortification, ať už jsou věřící nebo ne, pořád budou death metal (ve smyslu zaběhnutého chápaní hudby) a ne nic jiného. Dále pak také proto, že se tak tento křesťanský interpret dobrovolně uzavírá do nějaké pomyslné schránky, kterou odemkne jen málo kdo! To už pochopila většina kapel. Proto se některé kapely, i když křesťansky smýšlející, nějak výrazně k označení "white metal" nehlásí. Proč by měl existovat "white" metal, když neexistuje např. "white" pop atd.? Naštěstí již většina kapel (z obou břehů) pochopila, že se nemůže schovávat za určité "přesvědčení", ale jen a pouze za kvalitní hudbu!! Kvalitní hudba prostě nemá nic společného s věroučným vyznáním, ale spíše s poctivou prací. Jednoduše řečeno existuje určitá sorta kapel, které mají svoji striktní ideologii a s ní spjatou image (jen tak na okraj: bohužel se občas stává, že hudební stránka věci již není na takové úrovni, jako propagovaná image). Nicméně protože existují kapely s jasným ideologickým smýšlením, jež jsou vymezeny, mohl se objevit podobný postoj i u některých křesťanských kapel - proto tedy nejspíš vzniklo vymezení: white metal. Jedná se v podstatě o akci a reakci. Toto označení vlastně pomůže jen věřícím posluchačům, aby si našli to svoje, ale jinak v podstadě není účelné ani potřebné. Když, už se však toto souborné označení vyskytuje, pojďme si jej alespoň trochu přiblížit. 

 

O co tedy ve skutečnosti jde? Takže, White metal se dá rovněž z hlediska terminologie pojmout jako křesťanský metal. Co je to však křesťanský? Odpovědět na tuto otázku již není tak snadné. Myslíme si, že se dá na celou věc dívat ze dvou, svým způsobem pravdivých pohledů. První z nich říká: křesťanská hudba je ta, kde je křesťanský text (zde ovšem vyvstává otázka,

co je to křesťanský text?). Myslíme si, že pro zjednodušení můžeme říct, že je to text, ve kterém k nám interpret hovoří z pohledu své osobní žité zkušenosti víry. Druhý pohled na věc je ten, že stačí, aby křesťanskou hudbu hrál křesťan. To znamená, že texty mohou být úplně "normální - obyčejné" jen přesvědčení a cíle kapely jsou trochu odlišné, než jak je tomu u sekulárních kapel. Takže, jak jsme se již pokusili naznačit, přesně definovat hranici White metalu a vůbec křesťanské tvorby, je značně nesnadné! 

 

Stručná historie white metalu, současná scéna - působení 

Přejděme však dál. Je white metal jen výstřelkem posledních dní, či nikoliv? Jak to vlastně vůbec začalo? Je pochopitelné, že tak jako se rozvíjel hudební průmysl všude ve světě, tak přesně podobně vznikala i křesťanská scéna. Křesťanští hudebníci se rozhodně ve vývoji neopozdili. Tak jako metal všude ve světe započal rock and rollem, ani na white scéně tomu nebylo jinak. Po rockerech (např.Larry Normanovi) nastupují první hardrockové a heavy metalové kapely (Stryper, Bride, Bloodgood, Sacred Warrior atd.). Nástupem Metallicy a Slayeru se nám začíná blýskat na tvrdší časy. Na white scéně se objevují tvrdší bandy (např. Deliverance, Vengeance Rising atd.). Jednoduše by se dalo říci, že white scéna rostla zcela souběžně vedle té sekulární. Je však pochopitelné, z komerčního hlediska, že white scéna vždy byla lehce přehlédnutelná (oproti té sekulární). White metalová scéna je totiž stále v některých zemích sužována ideologickými spory. Chceme tím říct, že na interpreta z jedné strany tlačí křesťané, kteří se mu snaží propláchnou mozek, výroky, že metal je hudba pekel a oproti tomu se ozývá druhá strana, která provolává: Křesťan a metal?? Nesmysl. A to zdaleka není jediná příčina proč se o white metalu ví tak málo. Bohužel další fakt je, že v poměru k sekulární scéně, je množství white kapel zanedbatelné. Samozřejmě, že čím měně kapel je, tím méně je i těch opravdu kvalitních. Nicméně i white metalová scéna zplodila skvělé věci a rovněž má své želízka v ohni. Dokonce některé white band pomáhaly prorazit určitý hudební styl ve svých zemích, kde do té doby zatím nic podobného nebylo. Z kapel, které se probily až na výsluní, můžeme jen tak letmo vzpomenout např. Mortification, Tourniquet, Believer, Extol, Narnia, Bloodgood, Savior Machine, As I Lay Dying, Saviour Machine, Virgin Black, Impelliteri, Galactic Cowboys, Paramaecium, P.O.D. atd.

Co se týče současné white metalové scény, tak ta je k dnešnímu dni poměrně masivní. Vzniká spousta nových kapel, zvláště v zemích, kde je tomuto procesu vše příznivě nakloněno. Existuje celá řada opravdu dobrých kapel od heavy až po black. Některé se protlačili i do světových "production". Mnoho z nich skutečně sklízí zasloužené ovace. Přesto všechno, White metal vždy byl a asi navždy zůstane ve vodách undergroundu a ze zjevných důvodů setrvá uzamčen ve své vlastní subkultuře. Je to však škoda, protože svět tak přichází o dobrou hudbu. Myslíme si, že ten kdo nemá skutečně vymytý mozek si najde cestu i k této scéně. 

PS: UPOZORNĚNÍ!!! Slovo WHITE METAL zahrnuje všechny hudební styly jako např. heavy, gothic, speed, thrash, death, grind, doom, black a kdoví co ještě všechno existuje. Je to jen souborný název pro křesťanské interprety (je to prostě jen taková skořápka). 

writen by Pain (úvod IFA)

sdílet
Přečteno: 7490x Autor: redakce | Další články autora
Datum: 13. 10. 2004

FotoGalerie (Počet obrázků: 0)

Diskuze (Počet příspěvků: 108)
prekliatie klamarovi
vyvoj napredovanie spolocnosti evolucia evolucna teoria pokrok a podobne kokotini s psej pici zo zajebanej psej riti su pre male deti ako napisal jano evolucia neexistuje ziadna evolucia neni jednoducho preto lebo spolocnost neni stale slusnejsia a lepsia ale spolocnost je stale brutalnejsia a zvrhlejsia sodomska zkazenost rastie a vyvoj k lepsiemu neni my ludia starneme a nevyvyjame sa nemladneme a zivot sa nezlepsuje a tvoj zivot nejde do lepsieho ty skurveny kokot pojebany fanusik hovna FAKE to je ten tvoj vyvoj a evolucia vidiet to v kazdom cisto novom vyrobku vyrobky su coraz nekvalitnejsie a slabsie su coraz fejkovejsie a nekvalitnejsie tak ako tvoje srdce a tvoj zivot ty hovno zdochni ty kokot skurveny az chces ist s dobou a predstavovat trend a modu prijmi povahu ludoopa a zabi svojho nepriatela kokot skurveny pojebany jednoducho doba sa meni a ludia uz chapu ze nas zivot sa nezlepsuje a nemladneme nic v zivote nema vyznam a ajtak nakoniec vsetci zomrieme ostava len zmierit sa s tym a prijat pravdu a realitu taka aka je vzdy si bol trendovy chudak a nim aj zostanes bud prekliaty a zatrateny od vsetkych satan je pan sveta a ty nemas ziadnu buducnost len istotu smrti tak sa tes a uzivaj si zivot na zdravie pite na mna milujem pravdu a ty budes mat prekliate skarede deti do tisiceho pokolenia ty smrad zdochni na srdce ty hovno slava satanovi tento prispevok je pre akehokolvek skurveneho debila kedy pojebaneho zenou ZDOCHNI simrat | 5. 5. 2014 03:44:05
:)
já si pořád nemyslim, že bejt metailstou je nějakej sociální status.. Bejt fanouškem metalu - ok, to už beru, ale že by to měla bejt nějaká subkultura - nevim no:) DW | 16. 5. 2011 17:01:57
No uf
Naštěstí mě po pubertě přesla touha být metalistou... Když si tak čtu tuhle diskuzi, tak jsem opravdu rád... Salamandr | 16. 5. 2011 12:09:05
to all
JA MAM DOKAZ ZE MOJE TELO BOLO OD HLAVY PO PATY PLNE BOZEJ MOCI PLNE LASKY A CISTOTY DUCHA SVATEHO PLNE ZIVEJ VODY KTORA PRUDI K VECNEMU ZIVOTU MAL SOM ISTOTU A VEDOMIE VECNEHO ZIVOTA PO SMRTI BOL SOM PLNY DUCHA SVATEHO ZALIEVALI MA VLNY BOZEJ LASKY TA KRASA A MOC SA NEDA ANI OPISAT A TRVALO TO VYSE TYZDNA KYM TO SO MNA VYPRCHALO D U C H SVATY POMAZANIE DUCHA SVATEHO BOZIA PRITOMNOST SLADKA BOZIA PRITOMNOST A KEDYKOLVEK SOM POMYSLEL NA JEZISOVE MENO POCITIL SOM ESTE VECIU LASKU A RADOST KUPAL SOM SA V TOM CELE DNI KRST DUCHOM SVATYM TO BOL NAJPRV SOM SA POCTIVO NON STOP MODLIL A POTOM JEZIS NA MNA VYLIAL DUCHA SVATEHO A POKRSTIL MA DUCHOM SVATYM AKO BY POTOM BOH NEEXISTOVAL KED MI DAL ZAZIT ZAZRACNU PRITOMNOST DUCHA SVATEHO VLNY BOZEJ LASKY A NADPRIRODZENEJ RADOSTI JA NEMUSIM BLUDIT VIEM ZE EVOLUCIA JE VYMYSEL ZATIAL NAM VLADNU ODPORNY POKRYTCI ALE ICH DOBA KONCI PRICHADZA CAS KEDY SA SAM DIABOL VYZRADI SKRZE ZAZRAKY A ZJAVI svoju ODPORNU PRITOMNOST A KED SME UZ PRI TOM POZNAM ZENU MENOM JANA KTORA MA V SEBE ARMADU DEMONOV JE POSADNUTA TA ODPORNA NEZNESITELNA PRITOMNOST STRACHU A ZLA CO Z NEJ IDE JE LEN VYMYSEL ? ALEBO HRUBY ODPORNY DUCHOVNY MUZSKY HLAS CO Z NEJ HOVORI DAKEDY AJ TO JE VYMYSEL ? EVOLUCIA JE VYMYSEL A K TOMU ESTE ODPORNY A POKRYTECKY vsetci vsetci idu cestou sveta za ateizmom ja sa ale držím Ježiša nechcem ist z vacsinou pachat zlo KLAMARI BUDU MAT PODIEL V OHNIVOM JAZERE EVOLUCIA JE OHAVNOST A LOZ A.M.E.N. jano | 15. 5. 2011 21:46:22

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Volyňský ETEF open air (24.-25. 7. 2020) oznamuje první kapely příštího ročníku a spouští předprodej!čtěte zde »

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Dva nové tituly na Phobia Records & speciální bonusová prosincová akcečtěte zde »

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Vychází poslední letošní vydání Pařátučtěte zde »

14. 12. 2019 | Autor: Johan
ASMODEUS – Prosincová noc a Den zúčtování v kompaktní sběratelské edicičtěte zde »

14. 12. 2019 | Autor: Bury
BRASS AGAINST tentokráte předělali ALICE IN CHAINSčtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Bury
Zemřel Sonia, zpěvák grindových PSYCHONEUROSISčtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Johan
Právě vychází nové album kultovní slovenské kapely DAVOVÁ PSYCHÓZA čtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Bury
Nestárnoucí Iggy Pop natočil živák pro BBCčtěte zde »

12. 12. 2019 | Autor: Bury
ČAD mají nový videoklipčtěte zde »

12. 12. 2019 | Autor: Johan
ERELEY (progressive metal): info, newsčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

18. 11. 2019 | Recenze
KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinentalcelý článek »

19. 11. 2019 | Reporty
MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOSTcelý článek »

17. 11. 2019 | Rozhovory
FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola třetí: „KaBaAch“.celý článek »

28. 11. 2019 | Reporty
VULCANO, LAHAR, BOHEMYSTcelý článek »

11. 12. 2019 | Reporty
OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, SNĚŤ, THE TOWERcelý článek »

2. 12. 2019 | Recenze
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »


Poslední diskuse

PSYCHONEUROSIS – The Fall Of Humanity
Datum: 12. 12. 2019 03:25:20
Autor: Bury
Titulek: R.I.P.!!!

diskuse k článku »

OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, SNĚŤ, THE TOWER
Datum: 11. 12. 2019 01:20:55
Autor: s.
Titulek: BURIAL IN SAND

diskuse k článku »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - info
Datum: 2. 12. 2019 15:35:18
Autor: Peťan
Titulek: KONEC PŘEDPRODEJE V 20:00

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola pátá: „La Grande Bouffe“.
Datum: 2. 12. 2019 10:59:28
Autor: Pekárek
Titulek: ...

diskuse k článku »

HEFAISTOVA LYRA – Přeludy
Datum: 26. 11. 2019 20:23:35
Autor: Garfield
Titulek: HL

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 20. 11. 2019 12:21:43
Autor: _medvěd_
Titulek: MHM

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama