ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksGuestbookDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

MAGICK MUSICK 2013 open air festival- infočíst info »

KELTSKÁ NOC 2013 - Festival s nejlepším výhledem v ČR - infočíst info »

APOCALYPTIC FORM OF DEATH - Open Air Festival 2013 - infočíst info »

Týnecký Mazec 2013 - infočíst info »

BASINFIREFEST 2013 - infočíst info »


Další nové články

12. 6. 2013 | Ankety
SOTURY – „Deset otázek“ celý článek »

11. 6. 2013 | English
MARCH OF THE HORDES – „10 questions“celý článek »

7. 6. 2013 | Ankety
MARCH OF THE HORDES – „Deset otázek“celý článek »

5. 6. 2013 | Ankety
KHADAVER – „Deset otázek“celý článek »

25. 5. 2013 | English
ESHTADUR – „10 questions“celý článek »


Koncerty

21. 6. 2013
Freemasonic pub, Praha
Free Ride (USA, IT, CZ) + Dead Daniels...

22. 6. 2013
Starý jičín
METALOVÝ JIČÍN – OPEN AIR Tisková zpráva V...

22. 6. 2013
Starý jičín
METALOVÝ JIČÍN – OPEN AIR Tisková zpráva V...

3. 7. 2013
Praha, Modrá Vopice
JESUS AIN'T IN POLAND - grind core - Italy, RATBO...

19. 7. 2013
Pohoří
Festivalová sestava kapel pro AMF2013 je již kompl...

19. 7. 2013
Pohoří
Festivalová sestava kapel pro AMF2013 je již kompl...

20. 7. 2013
Nýrsko
11 ročník Eternal Hate festu se uskuteční 20.07.20...

20. 7. 2013
Branišovice - areál myslivny
NFB XVII. BRANIŠOVICE - SOBOTA 20.7.2013 + NEDĚ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


Murderous production
» Recenze » AVVEN – Kastalija

7. 8. 2012AVVEN – Kastalija

AVVEN – Kastalija CD 2011, vlastní náklad
Jiný kraj, jiný mrav. Slovinsko, malá země existující v poválečném období teprve od roku 1991, kdy se oddělila z bývalé Jugoslávie, je evidentně mnohem otevřenější nemainstreamové muzice než Česko. Jak jinak si vysvětlit, že tam hudba plus mínus folkmetalové skupiny AVVEN zní z veřejnoprávních médií, televizi nevyjímaje. Jako kdyby nám hráli z Radiožurnálu CRUADALACH a večer v České televizi SSOGE... To se asi hned tak nestane, přitom hudba Slovinců až tak daleko našincům není.

Ač folk metalu příliš neholduji, AVVEN mě celkem baví. Důvodů je hned několik – tím nejdůležitějším skutečnost, že na to nejdou jen od lesa, ale i od vody a od země. (úsměv) Prostě nesázejí jen na svižné halekačky, ale nabízí pestrou paletu nálad, včetně těch posmutnělých, zemitých.

Úvod tomu sice příliš nenasvědčuje, protože první skladba Zmaji je svižná a hitová, přesně taková, jaká zabírá na typické folkmetalové fanoušky, kteří si chtějí zahulákat s korbelem v ruce. Ale pod tou zdánlivě jednoduchou slupkou už tady probleskují zajímavé nápady a hlavně se ozývá přehršel nástrojů – vedle těch níže uvedených řada dalších, samozřejmě lidových, v rukou hostů, kterých je tolik (7), že jsem líný jejich seznam opisovat. (úsměv) Zajímá je i skutečnost, že AVVEN se neštítí klasických kláves, které nesuplují folkové instrumenty, ale hrají si to své – třeba v úvodu Ros. To je zajímavější skladbička, ve které se střídají chytlavé rychlé pasáže s odlehčenými, akustickými, ve kterých vládnou housličky. A po nich to zase jede, sborové chorály, na nichž se podílí hned šest hrdel, mají docela silný hitový potenciál. Ona je vůbec celá tvorba postavená na chytlavosti – a přispívá k ní i ženský sólový zpěv, který je většinou takový křehký. S třetí skladbou dáváme folk metalu vale a je tu pomalá teskná písnička, nemající daleko k doom metalu, ale akustickému. Ostatně kapela jezdí po Slovinsku i s akustickým programem.

A takhle nějak se to střídá celé album –
chvíli rychleji, chvíli pomaleji, ale pořád pestře, ta spousta nástrojů se ale netluče, ale pěkně střídá resp. doplňuje. Některé songy mi přijdou trochu moc do skoku, třeba Vvile a hlavně Ibo – v případě druhé jde spíše o lidovku než metal, ale kapela tvrdí, že se snaží, aby její tvorba nebyla podobná žádné lidové písni. A po téhle veselici následuje zase něco jiného, hrubý zpěv a vážnou hudbou načichlé houslové party, schované pod kytarami. Překvapením je určitě zařazení hispánských motivů, které se objevují v sPain – kdo by to do kapely z Balkánu řekl?

Nahrávalo se ve studiu ORK už v roce 2009 a zvuk je přímo učebnicový – čistý, vyrovnaný, přehršel nástrojů se netluče a všechno krásně vyzní. Složitější to asi bude na živo.

AVVEN si druhé album vydali sami, ale grafický kabátek rozhodně nekoupili někde v second handu. Naopak, jejich digipack je velmi hezký, byť titulní strana je hodně jednoduchá, možná až příliš skromná. Ale vložená knížečka vypadá pěkně, vedle textů obsahuje portrétní fotky členů kapely, kterým po tvářích stékají prameny vody. Veškerý psaný text je jen slovinsky, což je možná škoda, protože málokdo porozumí, o čem to všechno je...

Seznam skladeb:
  1. Zmaji
  2. Ros
  3. Nuala
  4. Vvile
  5. Ibo
  6. Tarak
  7. Hej ti!
  8. sPain
  9. L.78
  10. Tornach

Čas: 36:54

Sestava:
  • Ailian – bicí, tolkala, zpěv
  • Anam – zpěv, kytara
  • Galvin – kytara, harmonika, zpěv
  • Ierlath – baskytara, zpěv
  • Jocc – klávesy, zpěv
  • Morrigan – housle, zpěv
  • Anej I. – irské píšťaly, flétna

www.avven.com
sdílet
Přečteno: 337xHodnocení autora: 7/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 7. 8. 2012

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) AVVEN – Kastalija

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »



Novinky

19. 6. 2013 | Autor: Asphyx
ROTTING CHRIST - Χ Ξ Σ (666) - video!čtěte zde »

19. 6. 2013 | Autor: Coornelus
Program festivalu MASTERS OF ROCKčtěte zde »

18. 6. 2013 | Autor: Coornelus
BEAST WITHIN THE SOUND – streaming alba "Eternal Conflict"čtěte zde »

18. 6. 2013 | Autor: Asphyx
Polská death metalová legenda TRAUMA přichází s novým albem!čtěte zde »

18. 6. 2013 | Autor: Coornelus
KYLESA s novým videoklipemčtěte zde »

další novinky ...

Nejčtenější za 30 dní

26. 5. 2013 | Rozhovory
JAROMÍR DEATHER BEZRUČ – Hudba je má krev, můj život a jak se zdá, bude to tak napořád! Líbí se mi ten svět a zvlášť, když tomu světu pomáhám i svou rukou.celý článek »

2. 6. 2013 | Rozhovory
DYSANGELIUM – Naší metou je vždy udělat další krůček navíc. My vlastně ani nepřemýšlíme nad tím, kam až to chceme dotáhnout. Prostě makáme a uvidíme, kam až to půjde.celý článek »

6. 6. 2013 | Reporty
METALFEST OPEN AIR PLZEŇ 2013 – den třetícelý článek »


Poslední diskuse

BELLIGERENCE – Úplně jsme se vykašlali na to, jak bychom „měli znít“ a prostě hrajeme to, co nás baví. Proto se také deska jmenuje „Heartfelt“ – je to prostě metal od srdce.
Datum: 17. 6. 2013 10:08:53
Autor: corbow
Titulek: prenaseni energie

diskuse k článku »

METALFEST OPEN AIR PLZEŇ 2013 – den třetí
Datum: 17. 6. 2013 00:35:14
Autor: lukáš
Titulek: Přátelé - Už je to trapné !!!

diskuse k článku »

METALFEST OPEN AIR PLZEŇ 2013 – den třetí
Datum: 16. 6. 2013 21:05:56
Autor: KubaAjz
Titulek: Kreyson

diskuse k článku »

METALFEST OPEN AIR PLZEŇ 2013 – den třetí
Datum: 14. 6. 2013 23:49:22
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

METALFEST OPEN AIR PLZEŇ 2013 – den třetí
Datum: 14. 6. 2013 18:53:45
Autor: lukáš
Titulek: Pro toho kdo se tu za mě vydává !!!

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop hardcore&punk a metal obchod
Metalopolis.net marastjakcyp.com
Metalworld metalový magazín ABYSS
Metal Forever & Metal Man Metalzone.info
Metalový pořad na rockových frekvencích Rádia Hey! Metal 4U shop
True empress Hard Music Base
Volumemax Mortem zine