ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ARCHSPIRE, BENEATH THE MASSACRE, VULVODYNIA, INFERI – infočíst info »

KIKIRIKI (SLO), INSTINCT PRIMAL, ANGEL EPILEPSIA, UGFC - infočíst info »

Pripyat party - metal, punk & noise! - infočíst info »

Psychedelický slunovrat ve FAMU - infočíst info »

SATAN KLAUS FEST 2019 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

15. 12. 2019
Brno - Kabinet Múz
GATTACA + PROTIJED + NULAJEDNANULANULA ..............

21. 12. 2019
Rock Club KAIN, Praha
Vánoční koncert DEAD DANIELS + support: Footsteps...

21. 12. 2019
Velké Meziříčí - Rock Depo
Hrají: NONSENSE crossover ( Velké Meziříčí ) křest...

25. 12. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: NAŠROT alternativní hardcore ( Havl. Brod )...

26. 12. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: NOVOVESKA ska ( Nová Ves u Sv. n. S. ), SAL...

11. 1. 2020
Ořechov u Brana, Restaurace U Rybníčka
Crust/Grind & Hardcore Party Vol. 10 Sobota 11. l...

18. 1. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 18. 1. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

24. 1. 2020
Havlíčkův Brod - KD Ostrov
Hrají: THE FIALKY - 77 punk ( Praha ), NEŽFALEŠ - ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


SATAN KLAUS FEST 2019
» Reporty » ESOTERIC, AHAB, OPHIS, ET MORIEMUR

11. 6. 2012ESOTERIC, AHAB, OPHIS, ET MORIEMUR

4. 6. 2012, Praha - Black Pes
Svátek všech příznivců doom metalu, i takto by se dal nazvat pondělní večer, ve kterém jako hlavní hvězda figurovala anglická legenda doom metalu ESOTERIC. Esoteric momentálně brázdí Evropu v rámci svého turné, a jako předkapely vozí sebou německé žánrově spřízněné uskupení AHAB a OPHIS. Sestava pro klánovický koncert byla navíc doplněna o pořádající našince ET MORIEMUR, tím pádem bylo zaděláno na pořádnou tryznu. (Coornelus)

Ten, kdo jel do klánovického klubu Black Pes autem jako já poprvé, mi dá jistě za pravdu, že najít tento music bar je slušný rébus, nemá cenu to dál rozvádět... aspoň už konečně vím, jak vypadá konec světa. (úsměv) Zatímco venku lilo jako z konve, sakra vracejte je na to místo!, a pofukovalo, v klubu na samotě u lesa se zastavil čas, a na všechno ho najednou bylo hromada. Tou dobou již pódium okupovala jedna z mála doom metalových kapel, co v našich končinách existuje a stojí za pozornost. ET MORIEMUR jsou poměrně chváleni za svůj přístup k tomuto žánru, přičemž druhá strana mince je, že není vlastně s kým srovnávat. Ano, plzeňská odnož cosi kutí, ale v mých očích kvalit Et Moriemur prostě nedosahuje, a při spánku Dissolving of Prodigy přebírají pomyslné žezlo v české doommetalové hrobce právě EM. Jejich vystoupení jsem stihl zhruba půlku, ale to, co jsem viděl, mě bavilo, a nebyl jsem v tom sám. Kapele to hrálo přesvědčivě i po personálních rošádách, bohužel samply jely pouze z notebooku, ale na přesvědčivosti to pranic neubralo. A tak když při závěrečné, povedené Deliverance, zpěvák Zdeněk klečel a následně i ležel na zemi, a procítěně kvílel do mikrofónu, nepůsobilo to jako laciná póza, naopak vše bylo uvěřitelné a přesvědčivé, stejně tak jako jejich set. (Coornelus)

Po příjezdu do klánovického Black Psa jsem se procházel po klubu s rozporuplnými pocity - domluva s vedením nebyla zrovna jednoduchá a ne vše se dařilo, byl jsem ale rád, že jsem znovu na tom samém místě, kde jsem měl tu čest slyšet Mournful Congregation při jejich prvním turné a nyní přivítat kapely, které chovám v lásce podobné. Tourbus měl sice trochu problém vjet ke klubu a ještě navíc byl odměněn pochvalným troubením řidičů MHD na místní točně, po výskoku celého ansámblu bylo ale vidět, že nálada všech kapel je výborná. Celé turné prý probíhalo dobře a došlo i na vyprodané koncerty, takže jsem se těšil, že to podobně dopadne i u nás (satirický smích). Po odehrání našeho setu jsem byl povolán ke vstupu, takže OPHIS jsem slyšel jen zpovzdálí. Bavili mne ale i tak, zahráli mi oblíbenou Beneath Sardonic Skies a Halls of Sorrow, zamrzela mne jen absence mého oblíbeného eposu Suffering is a Virtue. Ophis nikdy nepřijdou s ničím novým, desky mají zvuk, jako by se nahrávaly o deset let dříve, což mnohým po chuti není, mne však tato filozofie naprosto vyhovuje. (Aleš)

První exkurzi do Německa obstarali OPHIS. Pro mě do této doby neznámé uskupení, ale jejich podání doom metalu dopadlo na úrodnou půdu. Po nezbytném intru vyluzovali ze svých nástrojů deathmetalovou řež, aby po chvíli začali týrat publikum desetiminutovou klasicky vystavěnou funerální věcí. Jejich pojetí doom metalu ale nezklouzlo pouze k pomalým pasážím, a tak výjimkou nebyly ani „svižnější“, téměř až deathmetalová tempa, kde zpěvákovu murmuru vypomáhal v závěru i bubeník. Každopádně 40 minut ve společnosti těchto pánů z Hamburku bylo příjemně stráveným časem. (Coornelus)

To známější AHAB, ač se zdánlivě podobají svým kolegům z Ophis, zakomponovali do svého výrazu jiné ingredience. V táhlých metalových tempech podpořených zpěvákovým growlem jistou podobnost odkazovali, jenže zatímco druzí si odskakovali do vod deathmetalových, u Ahab lezlo na povrch ovlivnění starou doommetalovou vlnou vyznavačů Sabathu, která byla umocněna čistým hlasem zpěváka. Kapela je známá používáním námořnické tématiky v textech, a tak nepřekvapila intra v podobě šumění moře či zpěvu ptáků. Vtipně působil kytarista,
navlečený v triku Nasum, s kytarou ve tvaru odkazující na thrash metal, který procítěně se zavřenýma očima prožíval táhlé smutné melodie. (úsměv) (Coornelus)

K pravému doommetalovému počasí se po chvíli přidalo i šumění moře, řev racků a připluli mnou očekávání a milovaní Ahab. Začalo se skvělou The Divinity of Oceans ze stejnojmenného alba a v tu chvíli jsem byl AHAB naprosto pohlcen. Čisté kytary s krásným zvukem, podle kterých není problém kapelu poznat, byly sice trochu utopené, celkový zvuk byl ale i tak výborný. Druhá skladba představovala novou desku The Giant, která kapelu přeci jen zase posunula o trochu dál. Sice jsem si při jejich živém poslechu uvědomil, že skladby jsou trochu šablonovité, to mi ale kapelu nijak nesráží, Ahab jsou pro mne stále originálním tělesem ve funeral doomových vodách. V půlce setu se dostalo i na skvělou první desku a mojí srdcovku Old Thunder, která mne dostala už na loňském Brutalu a po další nové skladbě skončil slovutný lov velryb výbornou The Hunt. (Aleš)

Britské šílence ESOTERIC jsem měl již tu čest slyšet a jsem i dobře seznámen s jejich tvorbou, jakožto i se skvělou novou deskou Paragon of Dissonance. Psychopatické peklo se spustilo s úvodní Abandonment a mezi šestašedesáti účastníky to začalo vřít, bylo zřejmé, že většina příchozích čekala právě na tento okamžik. Esoteric mne nadchli hlavně mojí oblíbenou Circle z předchozí desky, po hypnotickém začátku se strhla jejich typická esoterická bouřka, libozvučné kakofonie, změny temp a zkrátka všechno to, co dělá tuhle kapelu naprosto jedinečnou. Nakonec ani zásah shůry, který se snažil výpadkem proudu učinit přítrž tomu šílenství Esoteric nezastavil a sic o poznání pochmurněji, přesto ale se stejným nasazením koncert dohráli. Ocenili tak tu hrstku zbylých, která neutekla na poslední vlak. (Aleš)

Ještě že je pódium v Black Psu tak velké, jinak nevím, jak by se tam ESOTERIC poskládali. S hostujícím klávesákem jich bylo na pódiu šest. Největší pozornost však na sebe strhával díky svému punk zjevu zpěvák a kytarista Greg Chandler, který do svého bezdrátového mikrofonu hřměl jak lev. V průběhu celého setu, jestli mě paměť neklame, zaznělo pouhých pět skladeb. I když pouhých... zaznít od Esoteric deset věcí, tak se v Klánovicích zdržíme do rána, většina skladeb totiž atakuje čtvrthodinovou stopáž. Stejně jako je tomu u poslední desky Paragon of Dissonance, kterou otevírá song Abandonment, tak i koncert odstartoval tuto pouť, kde si rychlejší úder bubeníka do bicí soupravy musí člověk zasloužit. Jenže Esoteric mají dar vtáhnout posluchače do svých spirál melodií a emocí, a nechávají proudit fantazii, stačí jen chtít. To, co tvoří, dělají jednoznačně dobře, a tak ani publikum nenechávali klidným, a i v těch pomalých tempech sebou nejeden jedinec šil a mlátil řepou. Malé narušení plynulosti obstaral na konci krátký výpadek proudu, který mi připomněl, že stojím pevnýma nohama na zemi a ať se urychleně z toho meziplanetárního cestování vrátím zpět. Jako bych slyšel hlas, který mi našeptával: ten koncert byl geniální (úsměv). (Coornelus)

Pro mne byl celý koncert opravdovým zážitkem, jsem rád, že tohle skvělé turné doputovalo i do Čech a budu doufat, že i další funerální spolky nebudou na naši malou republiku zapomínat. (Aleš)

A tak skončil večer, z kterého jsem měl před začátkem tak trochu strach. Mé obavy se týkaly návštěvnosti, která naštěstí mile překvapila; na to, že koncert začínal v pondělí v šest hodin, a na místě kde dávají lišky dobrou noc, byla prostě dobrá. Slušně zaplněný klub, a lidé, co věděli, na jakou hudbu jdou, navodili příjemnou atmosféru, přičemž ani jedna kapela nezklamala. Což byla má druhá obava, která plynula z faktu, jak vydržím poslouchat celý večer ponuré doommetalové obřady. Tyto chmury se naštěstí rozplynuly a každá kapela, i když vychází z podobného principu, dodala do své tvorby prvky něčeho svého, čímž se od druhých mírně odlišovala. Perfektní akce. (Coornelus)

Fotky: Coornelus

Fotoreport na Photomusic:
http://www.photomusic.cz/report/963-doomwards-let-us-row-tour-2012.htmlsdílet
Přečteno: 1364x Autor: redakce | Další články autora
Datum: 11. 6. 2012

FotoGalerie (Počet obrázků: 15)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Volyňský ETEF open air (24.-25. 7. 2020) oznamuje první kapely příštího ročníku a spouští předprodej!čtěte zde »

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Dva nové tituly na Phobia Records & speciální bonusová prosincová akcečtěte zde »

15. 12. 2019 | Autor: Johan
Vychází poslední letošní vydání Pařátučtěte zde »

14. 12. 2019 | Autor: Johan
ASMODEUS – Prosincová noc a Den zúčtování v kompaktní sběratelské edicičtěte zde »

14. 12. 2019 | Autor: Bury
BRASS AGAINST tentokráte předělali ALICE IN CHAINSčtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Bury
Zemřel Sonia, zpěvák grindových PSYCHONEUROSISčtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Johan
Právě vychází nové album kultovní slovenské kapely DAVOVÁ PSYCHÓZA čtěte zde »

13. 12. 2019 | Autor: Bury
Nestárnoucí Iggy Pop natočil živák pro BBCčtěte zde »

12. 12. 2019 | Autor: Bury
ČAD mají nový videoklipčtěte zde »

12. 12. 2019 | Autor: Johan
ERELEY (progressive metal): info, newsčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

18. 11. 2019 | Recenze
KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinentalcelý článek »

19. 11. 2019 | Reporty
MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOSTcelý článek »

17. 11. 2019 | Rozhovory
FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola třetí: „KaBaAch“.celý článek »

28. 11. 2019 | Reporty
VULCANO, LAHAR, BOHEMYSTcelý článek »

11. 12. 2019 | Reporty
OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, SNĚŤ, THE TOWERcelý článek »

2. 12. 2019 | Recenze
Prosincové tipy – alba & koncertycelý článek »


Poslední diskuse

PSYCHONEUROSIS – The Fall Of Humanity
Datum: 12. 12. 2019 03:25:20
Autor: Bury
Titulek: R.I.P.!!!

diskuse k článku »

OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, SNĚŤ, THE TOWER
Datum: 11. 12. 2019 01:20:55
Autor: s.
Titulek: BURIAL IN SAND

diskuse k článku »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - info
Datum: 2. 12. 2019 15:35:18
Autor: Peťan
Titulek: KONEC PŘEDPRODEJE V 20:00

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola pátá: „La Grande Bouffe“.
Datum: 2. 12. 2019 10:59:28
Autor: Pekárek
Titulek: ...

diskuse k článku »

HEFAISTOVA LYRA – Přeludy
Datum: 26. 11. 2019 20:23:35
Autor: Garfield
Titulek: HL

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 20. 11. 2019 12:21:43
Autor: _medvěd_
Titulek: MHM

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama