ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE, CARNOSUS + BETRAYAL (Praha) / SHADOWMASS (Košice) - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

29. 2. 2020
České Budějovice - MC Fabrika
Již tuto sobotu 29.2.2020 v MC Fabrika metalový dý...

2. 3. 2020
Brno - Kabinet Múz
MOSKWA (PL) + GODOT YOUTH...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

6. 3. 2020
Belfast, Plzeň
Live Electronics & Synths & Noise Night Společ...

6. 3. 2020
Ostrava Rock hill
128 POSLEDNICH...

7. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


UMBRTKA, MALLEPHYR
» Recenze » DANIEL ŠAKAL ŠVARC – Vzpomínky na štěstí... CD1

20. 2. 2011DANIEL ŠAKAL ŠVARC – Vzpomínky na štěstí... CD1

DANIEL ŠAKAL ŠVARC – Vzpomínky na štěstí... CD1; 2CD-R 2010, Underground Records
Sejde z očí, sejde z mysli... Uvedené rčení velmi dobře pasuje na současnou pozici Daniela Šakala Švarce. Jeho původní skupina, plzeňská FATA MORGANA, resp. F.A.T., patřila mezi průkopníky extrémního metalu v tehdejším Československu a (nejen) díky velkému počtu zákazů se stala pro fanoušky uctívanou. Daniel ji založil v roce 1986, během tří let s ní nahrál tři demosnímky, mezi nimiž si odskočil zahrát do Törru, aby se do něj později na několik let přestěhoval a podílel se na většině zásadních nahrávek („Armageddon“, „Institut klinické smrti“, „Chcípni o kus dál“).

Po odchodu z Törru se věnoval vlastnímu projektu DANIELS, se kterým ale nedokázal, nejspíš kvůli chybějící sebekázni, prorazit, natož vydat oficiální nahrávku. Po roce 1996 se z hudební scény v podstatě vytratil; tu a tam sice probleskly informace, že cosi „velkého“ chystá, ale jeho plány dosud nebyly uskutečněny – ani poslední slibovaný projekt, GIWMÜR, se zatím k životu neprobral.

Nicméně stále jsou tu lidé, kteří na Daniela vzpomínají (a věří, že ještě neřekl poslední slovo) a připravili k vydání retrospektivní výběr z jeho hudební dráhy. A protože materiál je to obsáhlý, rozdělený na dva kompaktní disky, přísluší mu stejný počet recenzí. Tu druhou najdete zde.

FATA MORGANA je sice stále aktivní, ale nejvýraznější stopu zanechala hned zkraje své hudební existence. V roce 1987 debutovala trochu nesourodým demosnímkem „Hrabě Konrád“, po personálním zemětřesení následovaly v průběhu následujících dvou let dvě velmi zajímavé nahrávky.

CD1
FATA MORGANA – Zombie (1988)
F.A.T. – Ústavní spalovna (1989)

Sestava:
  • Daniel Švarc – kytara, zpěv
  • Jiří Tričler – baskytara, zpěv
  • Pavel Osvald – bicí

FATA MORGANA – Zombie

Demo „Zombie“ obsahuje řadu pozoruhodných skladeb, z nichž se plná polovina později objevila v repertoáru Törru. Úvod ale patří vážné hudbě – která má, narozdíl od nahrávky FATY MORGANY, dobrý zvuk. Pomalý „Strůjce zla“ je ponurá, pomalá – doommetalová skladba s bublající basou, kvílivou kytarou a expresivním Danielovým zpěvem. Při refrénu „Strůjcem zla se stáváš“ až přechází mráz po zádech. Proti předcházející tesknotě je „Zombie“ vlastně veselá skladba. Jirka za mikrofonem ukazuje, že má zajímavý hlas – škoda, že nedostal více prostoru – já považuji „Zombie“ za nejchytlavější rychlou skladbu demáče. „Kat“ (úplně jiná skladba, než později na CD nebo na živáku Asterix) není příliš výrazný, zato „Melodie poslední“ je velehit, který většinou zpívá zastřeným hlasem Daniel, s melodickými vsuvkami se přidává Jirka. První vlaštovkou signalizující změnu stylu, dotaženou na dalším demu, jsou „Věční dlužníci“. Šílený Danielův projev, šílený text (kdosi pohání dlužníky šviháním bičem nad hlavou), rozjetá kytara, dusot bicích a výrazná basa – běs. „Skalní znamení“ (původní název, používaný na nášivkách, byl „Pochod skal“) je nazpívané celkem melodickým hlasem, melodii vybrnkává basa, která prakticky celou skladbu přehlušuje utopenou kytaru.

„Memento“ proslavil Törr – zdejší verze se prakticky od té na „Armageddonu“ neliší. Následují další tři skladby, které jsou známy také z nahrávek Törru. Z tria „Čarodějnice“, „Vzpomínej“ a „Kalibos“ se mě nejvíce líbí „Vzpomínej“ – později zklipovaná majestátní písnička, s výborným textem, procítěným zpěvem – pro mě asi vůbec nejlepší skladba, která se na nahrávkách FATY MORGANY zachovala! „Vzpomínej!“ Slovo, které je určené pamětníkům časů, kdy stál Daniel na pódiu a s hrůzou v očích tahle slova jako v extázi zpíval. „Co je štěstí“ na závěr uklidňuje atmosféru dema pomalým tempem, jednoduchým rytmem, učesanějším vokálem a takřka hard rockovým vyzněním. Daniel sice nezpívá na tomto demu skřehotem, kterým se proslavil Ajsa, ale jeho projev je, sic v jiné podobě,
také extrémní.


F.A.T. – Ústavní spalovna
„Ústavní spalovna byla místem natáčení 3. dema. Vykachlíkované chodby a labyrint spalovacích komor vytvořily zvláštní akustiku, v které byl sice potlačen zpěv, ale zvýšena autentičnost. Na dně odpadového bazénu byly umístěny bicí a kapela hrála i během spalovacího procesu. Hukot plynových hořáků je místy v nahrávce ponechán a doplněn dodatečně skřípáním kovových saní na kolejnicích a drnčením kostních mlýnků...“ Toť citace z fanzinu kapely. Jestli si někdo klepe na čelo a nevěří, že nahrávání probíhalo v krematoriu, ať rychle tu ruku z čela sundá, protože je to ověřená skutečnost! Skutečnost pikantní, ale na druhou stranu mající za následek velmi nekvalitní zvuk. Ten možná ovlivnil i fakt, že texty byly hodně zvláštní a tak byl zpěv schválně zkreslen. Daniel se začal vyžívat v morbidních a děsivých slovních obratech zdánlivě nedávajících smysl. Vrcholem jeho zvrácené poezie je skladba „Spalte, spalte ústavní psy!!!“. Ani Jirka neměl s podobnými náměty problém a některé skladby otextoval (např. „Oči bláznů“). Úvodní dechovkové intro se prolíná v dekadentní recitaci za doprovodu nervních riffů. První řadový song „Vezmu si tě s sebou!“ jede v rock´n´rollovém rytmu, střídá se drsný a vysoký operní zpěv, přičemž hlavně ten operní má silný parodický nádech. Vokály jsou vůbec zvláštní kapitolou projektu – výrazové rozpětí je hodně široké, od zastřeného drsného zpěvu přes civilní a melodický po uječený operní. V další skladbě už uječený vokál převládá a skladba je samá náhlá změna tempa.

Ponurý úvod „Zbaveni smyslů“ střídají sekané riffy, dva hlasy se poctivě dělí o interpretaci ujetého textu, následuje melodický zpěvný refrén a dlouhé sólo uprostřed dává ochutnat porci Danielovy kytarové ekvilibristiky. „Oči bláznů“ („na mne hledí a já tu stojím sám, oči bláznů na mne hledí, já jim krev svou dám!“) zpívá Jirka, který dává více vyniknout baskytaře a samozřejmě dojde i na další vyjící kytarové sólo. Ve středním tempu odsýpající „Teď už tě mají“ zaujme jen v zrychleném úseku s refrénem, jinak se opakují již používané postupy. Asi nejlepší skladba demáče se skrývá pod číslem 7. Část zřejmě později posloužila jako zásobárna nápadů pro Törr – některé slovní obraty se objevují ve skladbě „Král Mor“. Daniel za mikrofonem opět zkouší, co hlasivky snesou, kytarová práce je hodně originální a bicí ženou song v řádně zběsilém tempu. Závěrečné „Memento“ je opakováním téhož z předchozího dema a žádný podstatný větší rozdíl mezi těmito verzemi není, snad jen zpěv je ještě více prožitý. Celkově je „Ústavní spalovna“ hodně netradiční dílo, ve své době nepříliš úspěšné. Fanouškům se zdálo, že stylově se FATA MORGANA odklonila od dřívějšího black metalového zaměření – na experiment tehdy ještě nebyla doba. S takřka dvacetiletým odstupem je to přesně naopak – demo je vykročením alternativním směrem, snahou o vystoupení z výrazově trochu vyčerpaného dřevního black metalu.

Popis obalu a resumé k celému kompletu – v párové recenzi.

Seznam skladeb:

FATA MORGANA – Zombie
1. J. S. Bach - úryvek
2. Strůjce zla
3. Zombie
4. Kat
5. Melodie poslední
6. Věční dlužníci
7. Skalní znamení
8. Memento
9. Čarodějnice
10. Vzpomínej
11. Kalibos
12. Co je štěstí
13. Romance


F.A.T. – Ústavní spalovna

1. Intro - Štěstí se na nás usmálo
2. Vezmu si tě s sebou
3. Pospíchej, měsíc je v úplňku
4. Zbaveni smyslů
5. Oči bláznů
6. Teď už tě mají
7. Spalte, spalte ústavní psy!
8. Memento

Čas: 76:07
 
www.dansakalsvarc.cz
bandzone.cz/giwmur
www.ugr.webnode.cz

Pozn.: Recenze vyšly v roce 2007 v magazínu Pařát v rámci pojednání o historii FATY MORGANY; částečně upraveno.sdílet
Přečteno: 7598xHodnocení autora: 8/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 20. 2. 2011

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) DANIEL ŠAKAL ŠVARC – Vzpomínky na štěstí... CD1

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

28. 2. 2020 | Autor: Bury
IGORRR představuje nový klipčtěte zde »

28. 2. 2020 | Autor: Coornelus
A zas to roztočíme, drahoušci! Divoši HENTAI CORPORATION se vrhají do nových tourbulencíčtěte zde »

28. 2. 2020 | Autor: Bury
TALKING BOOK, projekt basáka FAITH NO MORE, chystá albumčtěte zde »

27. 2. 2020 | Autor: Bury
PURNAMA mají nový videoklip čtěte zde »

27. 2. 2020 | Autor: Bury
AENIMUS představují nové videočtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Johan
MetalGate Records uvádí: Heavy Metal Artwork – MASTERPIECES 2018čtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
TOOTHWALKER mají nový videoklipčtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
IRIST představují nový songčtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT 2020 - únorový update kapel č. 2čtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BODY COUNT představují nový videoklipčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

12. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávkacelý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »

9. 2. 2020 | Rozhovory
SECOND BREATH – Ráda bych čtenářům vzkázala, že se na ně těšíme na koncertech, protože ta celková atmosféra a požitek se ze sluchátek nedostane.celý článek »

10. 2. 2020 | Recenze
CATHEDRAL IN FLAMES – Children of the Blackest Holecelý článek »


Poslední diskuse

BAD VICTIM – Síra a chlad
Datum: 26. 2. 2020 15:08:33
Autor: Tympán
Titulek: Intro

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 20:21:41
Autor: Dušan
Titulek: Mnichov

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 18:46:20
Autor: 4H
Titulek: Exodus

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 12:06:30
Autor: Kubina
Titulek: 4horsemen

diskuse k článku »

Václav Votruba – KREV ČERNÝCH VRAN
Datum: 18. 2. 2020 08:55:10
Autor: Fló
Titulek: Jižní Čechy

diskuse k článku »

MAYHEM – Daemon
Datum: 17. 2. 2020 21:23:05
Autor: immortal
Titulek: Díkes

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama