ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

HARDCORE IS COMING HOME FEST vol. 2 - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

20. 2. 2020
Bajkazyl Brno
Bloated Pig - Sludge doom/heavy z Kanady + Support...

21. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
Kdo seje vítr, sklízí bouři II. = benefit na FNB B...

22. 2. 2020
Sušice, U Chovatelů
Večer plný thash, hardcore, grind rytmů a black-me...

22. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 22. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 2. 2020
Brno | Sibiř
The Eye Of Time (FR) – Sound Art | Drone | A...

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2020
» Postřehy » Textařský úlet, rasismus, hospodské tlachání nebo demokracie?

23. 8. 2009Textařský úlet, rasismus, hospodské tlachání nebo demokracie?

Letošní okurková sezóna přinesla událost v posledních letech nevídanou.
Noviny a internetové servery byly najednou plné rockové (metalové) muziky. Nešlo ale o typicky hudební žurnalistiku typu recenze, rozhovor nebo reportáž, ale o víceméně sociálně-politické téma. Za všechno může Aleš Brichta a jeho poslední album „Deratizer“. Na něm se nachází stejnojmenná skladba s „problematickým“ textem, který asi každý už zná, přesto si jej (pro jistotu) dovolím (zčásti) citovat:
„Politici dělaj z každýho vola
na ulici kradou cikáni kola
už by to vyřešit měl
nějakej deratizér.“

Nehodlám tady sepisovat statistiku všech médií, která se „případem“ zabývala, spíš se zastavím u těch víceméně metalových. Největšího ohlasu od jiných, i mainstreamových médií, se dostalo článkům na Abyssu, jejichž autory jsou Viktor Palák, Štěpán Šimek a Miroslav Med. Osobně považuji Abyss za jeden ze tří nejlepších tuzemských webzinů, které se věnují tvrdé muzice. Ale články o Brichtově textařském úletu mě překvapily. Proč? Protože všechny tři Brichtu jednoznačně odsoudily, v případě toho Medova dokonce urážely. A tak se ptám (ostatně ptal jsem Štěpána – šéfredaktora Abyssu na nedávném Brutalu a pořádnou odpověď nedostal), proč nedostal na tomto webu prostor někdo další, kdo by měl opačný názor? Buď se nikdo takový nenašel, nebo nehledal. Nevyváženost článku je jedna věc, forma druhá. Hlavně Štěpán se pustil na tenký led plný intelektuálních, filosofických a sociologických termínů, kterým obyčejný smrtelník bez slovníku cizích slov těžko porozumí. Vrcholem je ale Medův slovník (nikoliv cizích slov). Člověk, který má ve svém profilu uvedeny následující věty: „Mám pasivní i aktivní odpor k jakémukoliv sportu, neuznávám autority, jsem tvrdohlavý egoistický sobec, nesnáším všechny nácky, punkáče, hip hopový dutý hlavy, true metalisty a další pozéry“, nám zvesela moralizuje... asi není třeba komentovat dále. Abyss na jedné straně ukazuje „odvrácenou stranu hudby“ a volá po „bojkotu prodeje alba“, na druhé straně se neštítí zveřejnit nechutné a odporné fotky z letošního Obscene Extreme, které nejspíš také nejsou z hlediska zákona úplně „čisté“ a mě osobně se z nich dělá zle. Ale nevolám po jejich odstranění, i když to nejspíš bude pornografie, a její šíření, jak známo, také není jen tak dovoleno na serverech, na které mají přístup děti.

Druhý zine, který přišel se svým názorem, je Irockshock. František Kovač je na opačné straně než Abyss a Brichty se zastává co mu síly stačí. Všechny diskutabilní věci na albu zlehčuje („Já osobně, aniž bych zkoumal barvu, národnost či rasu oné postavy - protože proč vlastně?! - naopak celý obraz chápu tak, že na rozdíl od dvojice zcela ztracených, mimo jiné proto že už relativně starých, existencí, je ono záměrně nuzné dítě zobrazeno jako jejich kladný protějšek; utíkající na nejbližší služebnu městské policie odevzdat nalezené věci. /Ukradené předtím zřejmě oním feťákem a bezdomovcem/"), odsuzuje mediální hysterii a o pár dní později ještě dává prostor i Brichtovi, který v rozhovoru všem, kteří jej pranýřovali, vzkazuje: „Ať mi všichni už opravdu vylížou prdel. Pokud někomu není shůry dáno, aby ten text pochopil, či případně úmyslně
chce řešit hovadiny, tak mě to pouze provokuje, abych tyto záležitosti začal řešit natvrdo! Je fakt, že jsem teď odmítl hrát za zajímavé peníze s kapelou i na předvolební kampani ODS, jelikož se domnívám, že jsme se dostali do stádia, kdy ruka ruku myje a záležitosti cikánské komunity jsou mi bližší než nějaká koryta politiků. Což byl i původní smysl celého textu Deratizera! Já doufám, že to každý chápe a nejde o to, jakou budem mít barvu, až se opravdu naserem!“ K doplnění nutno uvést skutečnost, že Rockshock (původně tištěný časopis) vydával kdysi právě Brichta a tudíž je možné spekulovat o kamarádíčkování a provázanosti.

Jak z toho ven? Kdo má pravdu? A kde je pravda? A jsme zase u té filosofie, kterou má asi Štěpán zmáknutou mnohem lépe než já. Takže nebudu tady tvrdit, že mé stanovisko k celé problematice je pravda, ale že jde o můj ryze subjektivní názor.

Text samotný – ten nepovažuji za nikterak skandální, ale spíše za jednoduchou rýmovačku (kdesi označenou za hospodské tlachání), kterou Brichta nadává na všechno, co ho zrovna napadlo. Zmiňovaný deratizér třeba ani nemusí být myšlen jako skutečná postava, ale jako „kdosi“, kdo by mohl (samozřejmě nemohl) vyřešit současné společenské problémy. Takže tady bych si dovolil souhlasit se zastánci Aleše Brichty. Jenže...

Je tady obal – a s tím už mám zásadní problém. Ať už je něm znázorněn feťák (shodují se všichni), bezdomovec (shodují se všichni) a cikán (většinový názor) resp. postava z arabských pohádek (interpretace Brichtova), nikdo nemá právo na tyto, byť společensky nepříliš atraktivní osoby, pouštět plyn. A nic jiného obal neznázorňuje, to ať se na mě nikdo nezlobí. Škoda, že se většina odsuzujících komentářů soustředila jen na text a nechala obal jen jako další mínusový bod, když z něj sálá mnohem větší zlo a nebezpečí. Tady mají ti, kteří obviňují Brichtu z diskriminace, podle mě pravdu. Na druhou stranu dnes vychází celá řada desek, jejichž obaly jsou vysloveně nechutné, plné krve, násilí – a zřejmě tedy také mohou svádět k domněnkám, že jde o nějaké stíhatelné záležitosti.

Právě trestní stíhání Aleše Brichty, po kterém Med na Abyssu volal, je v celé záležitosti nejvíce alarmující. Dnes už je pasé, protože vyšetřovatel neshledal důvody pro jeho zahájení. Mě možná právě tohle znepokojuje nejvíc. Pamatuji si velice dobře komunismus, v roce 1989 mi bylo 21 let, takže tady nekecám věci z doslechu. A každý, kdo dobu totality zažil a věnoval se už tenkrát muzice, si okamžitě vybaví celou řadu zákazů, které tehdy kapely i fanoušky postihovaly. Tu dobu nechci znovu zažít. Buďme rádi, že máme (se všemi neduhy) demokracii, že i v případě Brichtovy poslední desky zvítězil zdravý rozum a od trestního stíhání bylo upuštěno. Buďme rádi, že si můžeme muziku vybrat podle svého vkusu a není nám servírovaný jen bezpohlavní a bezobsažný škvár, kterým nás komunistická média s úsměvem krmila. A buďme rádi, že se nad kontroverzními alby může vést diskuze (nemyslím teď komentáře pod články) a že není nikdo za své názory popotahován.
sdílet
Přečteno: 3036x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 23. 8. 2009

FotoGalerie (Počet obrázků: 2) Aleš Brichta Obal alba Deratizer

Diskuze (Počet příspěvků: 5)
Hmm
Ifa: Také to nepsal nadčlověk :-)))) Venca | 27. 8. 2009 08:55:35
Hm
Zvláštní, jak to jde napsat v klidu, v pohodě a vše to jasně vystihnout. A to bez soudcovské povýšenosti a bez slovníku cizích slov...:) Ifa | 26. 8. 2009 09:20:17
ano
Ano, dobře jsi to vystihl. V podstatě k tomu není co dodat. Morbivod | 25. 8. 2009 00:23:42
souhlas
Konečně kvalitní, emocemi nazabarikádovaný pohled z obou stran. O. | 24. 8. 2009 13:22:51

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

18. 2. 2020 | Autor: Bury
S.D.I. mají další videoklip čtěte zde »

18. 2. 2020 | Autor: Bury
ME AND THAT MAN, projekt Nergala z BEHEMOTH, má nový klipčtěte zde »

18. 2. 2020 | Autor: Bury
AMARANTHE mají nový videoklip, ve kterém hostuje Angela Gossowčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Johan
Volyňský ETEF open air (24.-25. 7. 2020) oznamuje další tři kapely: ANCIENT, SUR AUSTRU, MATER MONSTIFERAčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Johan
NEUROTIC MACHINERY vydávají novou desku a vyráží na turnéčtěte zde »

17. 2. 2020 | Autor: Bury
CANDLEMASS představují lyric video čtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Mikael
Plzeňská FATA MORGANA zveřejnila po mnoha letech nový klipčtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Bury
Poslechněte si nový singl MACHINE HEADčtěte zde »

16. 2. 2020 | Autor: Bury
MYRKUR představují nový klip čtěte zde »

15. 2. 2020 | Autor: Bury
S.D.I. mají nový videoklip čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

28. 1. 2020 | Reporty
ROTTEN SOUND, ČAD, CARNAL DIAFRAGMA, MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY, G.O.R.E., DOBYTČÍ MOR, KURVAcelý článek »

21. 1. 2020 | Recenze
STOLEN LIVES – Luciferův efektcelý článek »

26. 1. 2020 | Rozhovory
STOLEN LIVES – Určitě jsme více sehraní a díky tomu můžeme skládat techničtěji a aranžérsky náročnější skladby.celý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »


Poslední diskuse

Václav Votruba – KREV ČERNÝCH VRAN
Datum: 18. 2. 2020 08:55:10
Autor: Fló
Titulek: Jižní Čechy

diskuse k článku »

MAYHEM – Daemon
Datum: 17. 2. 2020 21:23:05
Autor: immortal
Titulek: Díkes

diskuse k článku »

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:34:12
Autor: immortal
Titulek: Dovolím...

diskuse k článku »

To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávka
Datum: 16. 2. 2020 11:06:35
Autor: immortal
Titulek: Téda

diskuse k článku »

ATOMÇK – Every Room In Britain
Datum: 14. 2. 2020 14:49:15
Autor: Atomçk
Titulek: ...

diskuse k článku »

HARDCORE IS COMING HOME FEST vol. 2 - info
Datum: 14. 2. 2020 10:16:50
Autor: mičl
Titulek: INFO

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama