ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - PŘELOŽENO NA 9. 5. 2020číst info »

TAAKE / KAMPFAR / NECROWRETCH - PŘELOŽENO NA 8. 1. 2021číst info »

ATROPHY / BLACK SACHBAK - PŘELOŽENO, termín bude oznámenčíst info »

THE PICTUREBOOKS, BLACK MIRRORS - PŘELOŽENO, termín bude oznámenčíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - PŘELOŽENO NA ROK 2021číst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - PŘELOŽENO, termín bude oznámenčíst info »


Další nové články

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „Deset otázek“ celý článek »

26. 3. 2020 | Ankety
PURNAMA – „Deset otázek“celý článek »

21. 3. 2020 | Ankety
REFORE – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2020 | Ankety
PROLAPSED – „Deset otázek“ celý článek »

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »


Koncerty

9. 4. 2020
Brno - bio Sibiř
Blackened night vol. III_____> akce je benefiční n...

25. 4. 2020
Brno - bio Sibiř
BATTLE NIGHT! = dvakrát dvojitý výprask!_____Gride...

25. 4. 2020
Olomouc-Sklub
Rotten Fest-25.4.2020,Sklub Olomouc FLESHLESS,DEF...

2. 5. 2020
Poldofka na Kladně
Night of eternal evil na Kladně KLADNO ZACHVÁTÍ Z...

2. 5. 2020
Tradiční Kloub, Sušice
Sušická zastávka na tour dvou německých kapel Sark...

9. 5. 2020
Stará Ves u Rýmařova KD
BUGRFEST pořádaný čtyřmi bratry. Letos vystoupí BI...

16. 5. 2020
Brno - Kabinet Múz
The Primals /USA,EX-DARKEST HOUR/ & Fumata /MEX/ &...

27. 5. 2020
Brno, Vegalité
Gränslandet - Utahaný špinavý crust/sludge proklá...

Anketa

Členové redakce zvolili nejlepší alba roku v ČR. Jak byste hlasovali vy?

SEE YOU IN HELL - „Život ve strachu“ (1100)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

CHLAD - „Chrám bolesti“ (561)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

KAVIAR KAVALIER - „Hotel Inkontinental“ (432)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

MINORITY SOUND - „Toxin“ (358)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

POSTCARDS FROM ARKHAM - „Øakvyl“ (351)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

FINAL FLAG - „Huge Expectations“ (347)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

GRIDE - „Hluboká temná modř“ (345)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

HNUS UMÍRAJÍCÍ - „Hnus umírající“ (323)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

HEIDEN - „Země beze mě“ (321)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

QUERCUS - „Verferum“ (320)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

ČERNÝ KOV - „Společenství“ (318)
JIŽ BYLO HLASOVÁNO

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Recenze » NEGATIVE FACE – The Garden of Wishes

25. 5. 2009NEGATIVE FACE – The Garden of Wishes

NEGATIVE FACE – The Garden of Wishes CD 2009, Élysion

Nádhera! To je první slovo, které vytane na mysli, když v ruce držíte luxusní digipack Negative Face. Na první pohled střízlivé ztvárnění titulní stránky záhy odhalí první skrytý poklad v podobě plastického stromu, druhý se vyloupne na zadní straně, kde je název kapely a alba vyveden i písmem pro nevidomé. Uvnitř fotka 3 hlavních protagonistů a další specialita – nikoliv vložená, ale přilepená knížečka, kterou se listuje jako v kalendáři. Netradiční a graficky vytříbené řešení obalu nemající v našich končinách konkurenci přináší projektu Matěje Lipského (kytary, vokály, hudba, texty) první kladné body.

Už listování knížečkou slibuje nestandardní zážitek, který je umocněn okamžikem, kdy se do textů ponoříte. Jejich pochopení není otázkou jednoho přečtení (spíše je otázkou, zda se dají zcela pochopit), ale pečlivého studia a spojování zdánlivě nesouvisejících příběhů. Ale pokusím se alespoň o interpretaci hlavních myšlenek. Vynechám prvních 6 skladeb – neskladeb, instrumentálních inter z dílny Daniela Krofta, která mi příliš po chuti nejsou a mám trochu obavy, zda netrpělivého posluchače Úvod spíše neodradí. Snaha o jakési uvedení do příběhu na mne moc nefunguje, sice se snažím na základě podnázvů naladit na pozvolný únik z reálného světa do světa snů, ale elektronické a jiné zvuky nějak nezabírají a Usínání nepřipomínají.

Zahrada přání: S první (po)řádnou skladbou začíná Cesta hlavní postavy (muže) do zahrady přání, místa, kde se přání nejen vyslovují, ale i plní. „Dostáváš se hlouběji a hlouběji, tato cesta tě zavede až k tvému srdci…“. Neučesaná skladba nabízí pestrou paletu hlasů (Honza Toužimský, Markéta Foukalová, Ivoš Pavlíček), saxofon, avantgardní klávesy, několik nálad – od odlehčené, reprezentované ženským vokálem, po těžce ponurou, v níž zazní i řev (Jiří Hudec). Tak trochu mi asi nejnesnadněji uchopitelný song připomíná americké cirkusáky Stolen Babies a ty já rád.

Následuje 9 kapitol, ve kterých se nepravidelně střídají kameny, stromy a přání. Mezi jednotlivými skladbami nejsou žádné pauzy, vše je spojeno v jednolitý celek pomocí jakýchsi „mostů“.

Kámen první: Prvním kamenem je Žena („opuštěný kámen v zahradě přání“), jejíž hlas muž slyší a ihned po ní zatouží. Žena k němu promlouvá a rozhodně to není veselý monolog, spíše těžce depresivní (doommetalový). Melancholický ženský zpěv (Monika Šramlová zpívá téměř všechny ženské hlasy, kromě 2 skladeb) doplňují smutné tóny houslí (Ondřej Lébr), lehká kytara i minimalistické bubny (Richard Mastej), v refrénu pak příjemně překvapí duet Moniky s Matějem – první vrchol desky.

Přání první: A jsme v Zahradě. Muž touží po setkání s ženou a dává to zpočátku najevo řádně hrubým takřka deathovým řevem za doprovodu ostře řezaných kytar i razantních bicích. Druhou polohu skladby reprezentuje žena, která se zpočátku střídá s řvoucím mužem, následně se zvolní a přidají se housle a čistý mužský hlas. Třetí poloha, to je ženský zkreslený zpěvokřik a svižná pasáž. Podle popisu nesourodý mišmaš, na poslech hodně zajímavé a rozhodně nikoliv samoúčelné.

Strom první: Ke slovu se dostává ptačí zpěv a hlavně klávesy (Petr Maliňák), které spolu s akustickou kytarou a houslemi určují ráz písně. Sen je tak trochu načichlý retro náladou, ženský zpěv křišťálově čistý (podruhé a naposledy Markéta Foukalová), mužský také uhlazený i kapka rapu (Henry D). Strom snů roste již 70 let a je první zastávkou na cestě za vysněnou vnitřní ženou.

Kámen druhý: Další cesta zahradou vede k velikému kameni, na který muž usedá a vyhlíží ve tmě Ranní hvězdu, symbol pro srdce přeměněné v kámen. Další mix všemožných žánrů, od hardcoreového nášupu a patřičného řevu po takřka popové úseky, metalové sólo, sborové zpěvy (Vladimír Pospíšil, David Tlustý), rap, ukulele (Marexvoboda), neskutečně chytlavý refrén – druhý vrchol alba.

Strom druhý: Zklamání. Žena nepřichází. Ozývá se mužovo Ego. On je tím silným. „On

je králem noci“. Králem přeneseným do atmosféry rockového koncertu. Z pódia uvádí vychlastaným hlasem samozvaného krále večera song „about me, about you“, lidi pod pódiem šílí a plesk… šablonovitá (naštěstí krátká) rock´n´rollová vypalovačka zpestřená kytarovým sólem (Honza Baxa) je trvale rušena koncertní atmosférou – potleskem, křikem davu…

Strom třetí: Je třeba se vrátit zpět do zahrady a dojít k třetímu stromu, který připomíná ženu. Ta náhle stojí před mužem. Její tvář začíná šepotem a zvonivými klávesami (Zdeněk Šikýř), ozývá se i darbuka (Martin Jandourek), v polovině ale nastává zvrat, zpěv hrubne, tempo se zrychluje, přidává se kytara a zase zpátky a zase nářez s chropotem, do toho vysoký ženský zpěv, skřeky – těžší skladba.

Přání druhé: Je vcelku očekávané – muž je rozhodnut – chce s ženou zůstat Navždy. Ale ono to nejde… po čase přichází trápení. Krátká, minimalistická, hopsavá, těžko popsatelná skladba postavená na bicích a jemných vokálech.

Kámen třetí: Uplynulo 7 dní nebo 7 let? Srdce jsou plná bolesti. Muž vyslovuje Jméno ženy – Ameno Ameni – a je tu loučení. Je čas jít zpátky. Další chytlavá skladba se silným nádechem gotického rocku, mužský zpěv tak trochu připomíná Fernanda Ribeira nebo Maestra Xpila, opět se objevují chorály, šepot, ženský zpěv. Trochu zvláštně působí pravidelně se opakující úder do šroťáku, jako kdyby odpočítával čas, který oběma zbývá…

Přání třetí: Na zemi zůstávají mezi třemi kameny Slzy, v dálce postupně mizí tři stromy… Blíží se konec cesty a snu, je třeba se vrátit k vědomí. Nejdříve pomalu, ale z ničeho nic je třeba spěchat, k návratu hraje zběsilé kytarové sólo (Honza Pischnoth), noiseově i etnicky znějící perkuse či saxofon (Ladislav Kutiš). Pak delší elektronická mezihra a je tu probuzení.

Zahrada emocí: Návrat do reality  zprostředkovává rozhlasový, trochu komický, trochu uličnický, vstup herce Lubomíra Lipského (Matějův děda). Zahrada přání je pryč, je tu nový den, nová zahrada, zahrada Pro duši. Znamenitý závěr alba, jediná česky zpívaná skladba (a že je ta čeština krásná), s nádherným refrénem, při kterém přebíhá po těle mráz. Přitom úvod skladby není nikterak dramatický, ono dramatičko skrývá právě refrén… nádhera a třetí vrchol.

Pod producentským dohledem Maťa Mišíka (navíc baskytara, kytara, klávesy, perkuse, design obalu) vznikla pozoruhodná nahrávka s vynikajícím zvukem (Hostivař, Maťomatic, Prána), skvělými instrumentálními výkony a zajímavými vokály, ve které se kříží tolik stylů, že mě napadá jediné stylové zařazení – „crossover na entou“.

Zajímavostí je určitě i fakt, že se mi album líbilo na 1. poslech, na 10. poslech, na 20. poslech… materiál prostě jen tak neomrzí. Stále je co objevovat, stále něco překvapuje, ale když dozní poslední tón a rozhostí se ticho, víte, že tahle cesta nebyla marná. Všechny nálady, vychytávky a parádičky se ale nedají slovy popsat, už takhle jde asi o nejdelší recenzi v historii Fobie, tak radši končím a doporučuji si CD obstarat.

K dokonalosti mi chybí – respektive přebývá – natažené intro a koncertní halekačka. Tudíž do dalšího kola postupují Negative Face se ztrátou jednoho bodíku.

Seznam skladeb:
1. – 6. Falling Asleep
- Traffic Ways (the first day)
- Harmonic Rush (the second day)
- Lullaby (the third day)
- Welcome on Waves (the fourth day)
- Disappearing Dreams (the fifth day)
- In the Haze of Nightmares (the sixth day)
7. The Way (the garden of wishes)
8. Woman (the first stone)
9. The Garden (the first wish)
10. The Dream (the first tree)
11. Morning Star (the second stone)
12. Ego (the third stone)
13. Her Face (the second tree)
14. Forever (the second wish)
15. The Name (the third tree)
16. The Tears (the third wish)
17. Zahrada emocí (pro duši)

Čas: 54:37

www.negativeface.com

sdílet
Přečteno: 2769xHodnocení autora: 9/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 25. 5. 2009

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) NEGATIVE FACE – The Garden of Wishes

Diskuze (Počet příspěvků: 4)
Tohomeku,
tak to toho z domácí scény asi moc neznáš! Tohle je celkem nuzná věc. Jinak připouštím že, co ucho, to názor. Honza | 1. 4. 2010 18:57:10
Tak to je řachanda
Tak jsem si to CD koupil a řeknu vám, toj je nářez... neskutečně barevná deska. V ČR to fakt nemá obdobu Tohomek | 10. 6. 2009 12:00:31
Paráda...
Jsem šťastným majitelem a CD stále poslouchám. Pár much by se našlo, ale v těchto končinách neslýcháno. Výborná deska! k.eight.a | 29. 5. 2009 22:11:47
NF
Tak to jsem na to cd zvědavej Marvel | 28. 5. 2009 11:34:16

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Metalové ikony si zajamovaly na dálkučtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Kapela DROM uctívá Mezinárodní den Romů tematickým emocionálním klipemčtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Johan
POWER 5 chystají reedici albčtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Johan
Brutal Assault zítra spustí online stream/chat s fanoušky – novinky festivalu, budoucnost letošního ročníku a souččtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Bury
GREY DAZE Chestera Benningtona mají nový singlčtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Bury
IGORRR představuje nový klipčtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Bury
CATTLE DECAPITTION představují nové videočtěte zde »

6. 4. 2020 | Autor: Bury
TESTAMENT mají nový animovaný videoklip čtěte zde »

6. 4. 2020 | Autor: Bury
Serj Tankian, frontman SYSTEM OF A DOWN, nezahálíčtěte zde »

6. 4. 2020 | Autor: Bury
WEDNESDAY 13 představují lyric videočtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 4. 2020 | Rozhovory
Michal Kafe Káva (Kafest, Coffeegrinder, Pařát) – Mám rád český underground, snažím se ho maximálně podporovat a na všechny strany hlásím, že je špičkový a naprosto srovnatelný se zahraničím. celý článek »

1. 4. 2020 | Recenze
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

25. 3. 2020 | Recenze
PURNAMA – Flame of Rebellioncelý článek »

27. 3. 2020 | Recenze
ZATRATA / HOW LONG? celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

23. 3. 2020 | Recenze
ERELEY – Diableriecelý článek »


Poslední diskuse

Dubnové tipy – alba & koncerty
Datum: 4. 4. 2020 13:10:57
Autor: Bury
Titulek: GREY DAZE

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 3. 4. 2020 07:49:09
Autor: lando
Titulek: kinder

diskuse k článku »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST (ETEF) – My se rozhodně nevzdáváme, zkusíme festival udržet při životě! Vzdát to můžeme teprve, až vyčerpáme všechny reálné možnosti. ETEF žije!
Datum: 1. 4. 2020 21:40:26
Autor: Pekárek
Titulek: ....

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 14:19:44
Autor: Dejv
Titulek: ano 2

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 13:36:58
Autor: x
Titulek: he

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 10:33:34
Autor: Fanda Pádlo
Titulek: ano

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama