ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Fenomenální Futuretro od TATA BOJS se vrací živě i vinylově - infočíst info »

Společné víkendové turné ARCH OF HELL, AWRIZIS a SECRET OF DARKNESS - infočíst info »

CAPTURE THE FLAG PARTY: FINAL FLAG, LAHAR, KAOSQUAD - infočíst info »

Christmas Mazec 2017 - infočíst info »

HYPNOS vyrazí na československé tour 2017 - infočíst info »

INSANIA má nový klip a vyrazí na SPAM Tour - infočíst info »

PRVNÍ HOŘE se chystají s novou deskou vyhodit do povětří Rock Café! - infočíst info »


Další nové články

11. 11. 2017 | Postřehy
VLADIVOJNA LA CHIA – 8 hlav hudbycelý článek »

9. 11. 2017 | Ankety
IMMORALITY – „Deset otázek“celý článek »

1. 11. 2017 | Postřehy
Listopadové tipy – alba & koncertycelý článek »

17. 10. 2017 | Ankety
ALTARAGE – „Deset otázek“celý článek »

13. 10. 2017 | Ankety
ALTER EGO – „Deset otázek“ celý článek »

6. 10. 2017 | Ankety
ANSELM – „Deset otázek“ celý článek »

1. 10. 2017 | English
ULTHA – ULTHA is my diary and my catharsis. I have to write or I would lose my mind.celý článek »

1. 10. 2017 | Postřehy
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »


Koncerty

18. 11. 2017
Brno (Bajkazyl)
DISEASE - d-beat raw punk kolovrátek z Makedonie p...

18. 11. 2017
Brno - Favál
WINTER IS COMING TOUR Společné víkendové turné ...

18. 11. 2017
Plzeň-Klub Parlament.
Mass Cremation Fest vol:1. Start 19:00. Vstup:200...

24. 11. 2017
Třinec - Barrocko
WINTER IS COMING TOUR Společné víkendové turné ...

25. 11. 2017
Mladá Boleslav - Orthodox club / Farářova sluj
SOBOTA 25. 11. 2017 Orthodox club / Farářova sluj ...

25. 11. 2017
Šumperk - H-club
WINTER IS COMING TOUR Společné víkendové turné ...

1. 12. 2017
Velké Meziříčí - Depo Club
Hrají: DUKLA VOZOVNA ( Pardubice ), ZATÍM NIC ( Br...

2. 12. 2017
Znojmo - Go Go Klub
Hrají: ILEGALITY (SK), T.D.O., KUSAVÉ SANĚ, PANDEM...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Reporty » PHANTOMS OF PILSEN 2 , Plzeň Božkov – Pod kopcem, 9.11.2008

13. 11. 2008PHANTOMS OF PILSEN 2 , Plzeň Božkov – Pod kopcem, 9.11.2008

Mortal Destiny, Octagone, Panchrysia (Bel), Trollech, Panychida, Beltaine, Avenger, Vulture Industries (Nor), Atrox (Nor), Helheim (Nor)

Loňská akce, na které Panychida křtila své debutové album, se v božkovské hospodě povedla nad očekávání a tak si pořadatelé dali po roce repete. Samozřejmě nikoliv se křtem další desky Panychidy, ale s akcí na stejném místě. Mírné obavy věštil jen netradiční nedělní čas, ale soupiska kapel byla natolik interesantní, že jsem měl spíše strach, aby se všichni do nepříliš prostorného sálu vešli (loni to bylo tak našlapaný, že byl problém odejít ze sálu ven).

Příchod jsem si načasoval přesně na 13:00 a tou dobou problém s výběrem místa nebyl. Na pódiu akorát spustila první kapela, mě zcela neznámí MORTAL DESTINY. Promo materiály slibovaly gotický metal, mě to ale přišlo trochu jinačí, řekněme goticko doommetalové. Na rozjezd to nebyla špatná volba, ocenit musím výkon zpívajícího kytaristy, který podle mě kapelu „dělá“. Vedle tklivých melodií, čistého i hrubého mužského zpěvu se v několika skladbách představila také zpěvačka a kapela mi chvílemi připomínala dávno rozpadlé Age Of Storm. 

Druhá parta byla široko daleko častována jediným slovem - „hustý“. Hustá riffovačka silně podladěných kytar, spousta samplovaných zvuků, nelidský řev přesvědčivého frontmana a bicí automat v ratata tempu, které by jedinec z masa a kostí nezvládl ani kdyby měl čtyři ruce (smích) – to je základní charakteristika kapely. Ta svůj rachot označuje jako industriální death metal, já bych místy připojil i slůvko grind. Blackmetalově naladěné publikum moc pochopení pro ultramodernu nemělo, ale já si OCTAGONE poslechl docela s chutí.

Podobnými slovy žel nemůžu sloužit na adresu belgického komanda PANCHRYSIA. Tváře muzikantů jak nesvatý obrázek, tváře i holá lebka zpěváka taky samá barva a zlé pohledy – toť doprovodné jevy k tuctovému black metalu. Za prvé evidentně chyběla druhá kytara a za druhé trocha kreativity. Hlavně marš pasáže nudily až běda, trochu lepší to byla, když kapela zvolnila, ale celkově mě pánové nepřesvědčili, že bych měl kapele věnovat pozornost celou půlhodinu.

Začátek TROLLECH jsem propásl, ale Mýtiny hoří, Ve stínu starých dubů nebo hymnickou V rachotu hromů jsem si už prozpěvoval s kapelou. Trollech mají nezaměnitelný rukopis, spoustu oddaných fanoušků a každé jejich vystoupení je zárukou kvality. V podstatě není co dodávat, lesní black metal zabíral i v Božkově a prostor se poprvé řádně zalidnil.

Pro PANYCHIDU byl nedělní koncert posledním s G.H.M. za mikrofonem, přesto došlo i na pár novinek chystaných na následovníka loňského, velmi úspěšného, dílka Paganized. Podobně jako Trollech i Panychida před svými odehrála parádně a míchala nářeznické pasáže s houpavými rytmy a nástroji dokreslujícími atmosféru (dudy, flétna). G.H.M. si poslední vystoupení užíval a mám tak trochu obavy, zda se kapele podaří zacelit krvácející ránu... G.H.M. byl frontman jak se patří, s nezaměnitelným hlasem a vlastně i vizáží. Škoda ho..., ale rodina momentálně nad muzikou vyhrála. Třeba se někdy dočkáme velkého návratu. 

Prokletá skupina – tak by se dalo přezdívat BELTAINE. Za tři roky odehráli pagan metalisté asi šest koncertů a stále hledali bicmena. Momentálně zdá se mají vyhráno, sestava se obměnila a s novými lidmi pokračují v podstatě tam, kde před lety začali. Personální kolotoče jsou příčinou stavu, že kapela v podstatě hraje celá léta týž materiál. Jistě, hymny typu Samain nebo Lake Of Brine jsou luxusní záležitostí, ale už to chce něco nového. A pánové to vědí, takže konečně nabízejí i několik novinek, které zní poněkud méně pagan a poněkud více Root (smích). 

Po plzeňském best off výběru přichází čas Zla, nenávisti a války, neboli AVENGER. Šílená psycho intra uvozující každou skladbu, Honza s výrazem hrůzy v očích a masakřík jak se patří. Kapela stabilizovala sestavu, už dva roky nahrává nové album, které prý letos vydat nestihne, tak z něj aspoň hraje největší pecky. Hlavně Rituál hněvu zabírá silou neskutečnou a nedá se nic dělat, kytarová práce silně připomíná nejmenovanou družinu kolem okultisty z Jilemnice. 

Norský trojblok otevírala nejméně známá parta VULTURE INDUSTRIES. A na úvod konstatuji, že v mých uších snad i nejlepší. Kapelu táhne charismatický zpěvák Björnar (a prý i programátor veškerých doprovodných zvuků, které prakticky trvale vystupují z kytarového oparu) disponující parádním hlasem, se kterým nenuceně přechází z čistého deklamativního výrazu přes lehce parodický k řádnému řevu. A muzika? Avantgardní, ale stále dostatečně čitelná a strukturovaná, silné melodie se střídají se složitějšími úseky i pasážemi připomínajícími symfonie lehce narušeného skladatele. Kapela měla na začátku trochu smůlu – zvuk lehce haproval a z první skladby byly slyšet jen bicí a zpěv, ale když se zvukař polepšil, byla to neskutečná jízda. Nevím, jak se líbilo ostatním členům kapely, když jim Björnar hulákal texty při poslední skladbě přímo do uší, mě se ale performance těchto služebně mladých Norů zamlouvala.

A když už jsem nakousl zvuk, tak musím napsat slova chvály tučně. S jedinou výjimkou (první skladba VI) byl zvuk geniální. Nevzpomenu si, kdy jsem naposledy na podobné akci zažil takhle luxusní sound. 

S ATROX mám trochu problém. Asi jsou na mě avantgardní trochu moc... Možná to bude tím, že jsem neslyšel v minulosti ani notu a tak jsem nemohl s nepřehlédnutelným jednorukým zpěvákem prozpěvovat jako skalní fanoušci. Některé skladby mě bavily víc,

některé méně, ale sehranost a jasný názor asi kapele upřít nelze. Z beden se valila přehršel umělých zvuků, instrumentální výkony byly skvělé, zpěvák předvedl, že umí čistě i nečistě a já raději nechám na povolanější osobě, aby Atrox zhodnotila lépe.

Tak netuším, jsem-li tou povolanější osobou, ale mé pocity z vystoupení ATROX jsou jen a pouze pozitivní. Přiznávám, že odchod pěvkyně Moniky moji maličkost nepříjemně překvapil a to, že ji v Plzni s kapelou neuvidím, jsem bral jako osobní křivdu, neboť její hlasové kreace patřily k mým nejoblíbenějším atributům tvorby Atrox (stejně jako její obaly desek). Nicméně hned druhým dechem musím dodat, že letošní novinka Binocular se vydařila znamenitě a tento koncert rozehnal i poslední zbytky pochybností. Není sporu o tom, že na pěvce Runeho není tak pěkný pohled jako na předchůdkyni, ale hlasově toho nabízí požehnaně. Během koncíku stíhá několik poloh hlasu do několika mikrofonů a ještě u toho stačí pokuřovat jedno bidlo za druhým a rozdávat šílené grimasy do všech stran. Je bez debat, že hudbě Atrox přidává další rozměr. Ale ta už těch rozměrů má… Jeden ani nestačí sledovat, co všechno se na pódiu děje. Nicméně vše do sebe perfektně zapadá a jednotlivé zvraty a změny působí naprosto nenásilně a přirozeně. A přirozeně a pohodově působí i členové Atrox. Přesně takhle si představuji inteligentní metalovou avantgardu. A když se dočkávám i své oblíbené pecky No coil for Tesla z novinky, jsem maximálně spokojen, uznale pokyvuji hlavou a zcela chápu ctěné kolegy z Abyss zinu (zdravím!!!), kteří v extázi tančí v první řadě (smích). Znamenité vystoupení! (Goro)

Největší tahák a největší zástupy na závěr. Zatímco při Vulture Industries i Atrox bylo přihlížejících poněkud méně než by se dalo čekat, na HELHEIM se sál slušně zaplnil. Ale když vzpomenu loňské hraní si na sardinky, tak letos nebyl problém projít dopředu, lidí bylo prostě méně. Asi za to mohla ta neděle. Helheim začali hodně zostra a první tři skladby odsvištěly v pekelném kvapíku. V té čtvrté si zahostoval vokalista Vulture Industries a tempo v ní značně polevilo na úkor atmosféričnosti. Mě se tahle poloha pozdávala poněkud více, protože vynikly všechny lahůdkové kytarové finesy. Na poslední regulérní song se kytarista vydal mezi fanoušky a tak není divu, že ti si vykřičeli i přídavek.

Bez mučení přiznávám, že HELHEIM byli pro mne tento večer tím největším lákadlem a že husí kůži jsem měl už při zkoumání jejich merchandise (staré logo na trikách vypadalo vážně skvěle). Hudební pouť těchto Norů sleduji od prvního dema z roku 1994 a byť od té doby udělali řádný hudební posun, každá z jejich nahrávek je naprosto originální, osobitá a nezaměnitelná. No, nalijme si čistého vína. Helheim jsou mojí srdeční záležitostí, tudíž pokud někdo očekává kritiku, očekává ji marně (smích). Pánové nabíhají v drátěných košilích a hned na úvod dávají pecku Northern forces ze znamenité novinky Kaoskult. Atmosféru ještě umocňuje projekce na plátně za bicí soupravou a znamenitý zvuk. Ale nejen novinkou živo je vystoupení Helheim. Aby toho nebylo málo, záhy se dostává na Av Norrøn Ætt, posléze i na debut Jormundgand a to je vymalováno. Nacházím se v sedmém pekle a jak tak koukám na vedle postávajícího Asuru, nejsem v tom sám. K mé úplné spokojenosti přichází ke slovu i Blod og Ild (živá verze Jernskogen mi bude znít v hlavě hodně dlouho…). Ech, co dodat… Novější tvorba střídá starší naprosto nenásilně, V´gandr a H´grimnir se střídají ve vokálech, to, co předvádí bubeník Hrymr nemá cenu ani komentovat a atmosféra vystoupení je strhující. Stejně jako u Atrox i zde musím napsat, že přesně takhle si představuji kvalitní black metal. Užívám si každou skladbu, každý tón, každý úder do bicích. A užívají si i Helheim, kteří mají z reakcí publika zjevně radost (hned druhý den na svých webových stránkách nešetří chválou a nadšením z Plzně a toto vystoupení hodnotí jako jedno z nejlepších). Když si tak vzpomenu na koncerty některých mediálně mnohem známějších norských kolegů Helheim… Většina z nich by mohla Helheim maximálně nosit nápoje a prodávat jim na koncertech již zmiňované merchandise. Inu, asi je to nevýhoda, ale Helheim se vždy soustředili pouze na hudbu. A já si jich za tento přístup vážím. Jeden z nejsilnějších koncertních zážitků letošního roku, který by mohl trvat mnohem, mnohem déle. Když tak pátrám v paměti, kdo mne v poslední době na poli black metalu živě podobně uzemnil, dostávám se až k neméně znamenitému vystoupení Enslaved v minulém roce. A právě s těmito krajany mají Helheim mnoho společného. Dokonalý koncert. Hned bych si střihnul opakování. (Goro)

No byla to krásná neděle! Program odsýpal bez zpoždění přesně podle harmonogramu, kapely se předvedly ve výborném světle, k čemuž dopomohla jak divácká kulisa, tak jakostní zvuk. Jedinou pihou na celé té kráse byl krach tomboly připomínající jeden starší český film. Ne že by byla rozkradená, ale spíše byla všem ukradená (smích). A když pořadatelé marně vykřikovali čísla výherních vstupenek a nikdo si pro ceny nechodil, rozdali promáče, trika a další propriety těm, kteří o ně stáli.

Normal - Johan

Kurzíva - Goro

Fotky: Sinneral, jeho milá, Honza Škop - díky všem

sdílet
Přečteno: 4567x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 13. 11. 2008

FotoGalerie (Počet obrázků: 55) HELHEIM MORTAL DESTINY MORTAL DESTINY MORTAL DESTINY OCTAGONE OCTAGONE OCTAGONE OCTAGONE PANCHRYSIA PANCHRYSIA PANCHRYSIA PANCHRYSIA PANCHRYSIA PANCHRYSIA TROLLECH TROLLECH TROLLECH TROLLECH TROLLECH PANYCHIDA PANYCHIDA PANYCHIDA PANYCHIDA PANYCHIDA BELTAINE BELTAINE BELTAINE BELTAINE BELTAINE AVENGER AVENGER AVENGER AVENGER AVENGER AVENGER AVENGER VULTURE INDUSTRIES VULTURE INDUSTRIES VULTURE INDUSTRIES VULTURE INDUSTRIES VULTURE INDUSTRIES VULTURE INDUSTRIES VULTURE INDUSTRIES ATROX ATROX ATROX ATROX ATROX ATROX ATROX HELHEIM HELHEIM HELHEIM HELHEIM HELHEIM

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
:)
V, V & V bolo uzasne, pozrela som si ich tu v Ziline a tiez som bola najviac ocarena Atroxom. :) Uzasni hudobnici a uzasni ludia. Dozvedela som sa aj pravy dovod odchodu Moniky, ktora si priala, aby sa Atrox uz neuberal az tak metalovymi vodami. Takze ja som v smuteni aj rada, lebo inak by asi Binocular neexistoval taky, aky teraz. :) Krasna hudba proste. Nechcela som ich prec pustit:D weronyka | 26. 11. 2008 13:56:19
skvely
Ahoj, svely report ze skvele akce! :-) Jan Škop | 15. 11. 2008 12:20:53

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

18. 11. 2017 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT 2018 - BEHEMOTH!čtěte zde »

18. 11. 2017 | Autor: Johan
UNDER THE SKIN mají nový videoklipčtěte zde »

17. 11. 2017 | Autor: Mikael
KREYSON - Best of tour - trailer Ičtěte zde »

17. 11. 2017 | Autor: Johan
Na Capture the Flag Party 25. 11. 2017 v Písku zahrají místo MORTIFILIE KAOSQUADčtěte zde »

16. 11. 2017 | Autor: Johan
Novým basákem MASTER´S HAMMER je Petr Rámus Mecákčtěte zde »

15. 11. 2017 | Autor: Johan
Winter SLAP FEST 2017čtěte zde »

15. 11. 2017 | Autor: Johan
PRIESSNITZ vyrazí na tradiční předvánoční turnéčtěte zde »

15. 11. 2017 | Autor: Johan
Do Česka míří CRISIX!!čtěte zde »

14. 11. 2017 | Autor: Johan
Barbora Poláková je Po válce a pozpátkučtěte zde »

14. 11. 2017 | Autor: Johan
Neústupnost valašského kraje - YARVAR COCHAčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

30. 10. 2017 | Reporty
HENTAI CORPORATIONcelý článek »

22. 10. 2017 | Rozhovory
Mičl (PRŮMYSLOVÁ SMRT, fanzin Destruktorrr) – Pokud ti vyhovuje víc bezpečí a nemáš rád narušování osobního prostoru, hraj metal. Pokud ti nevadí nebezpečí a chceš v životě něco zažít, buď punk! (I. část)celý článek »

12. 11. 2017 | Rozhovory
Tomáš (Skoří) Skořepa (FINAL FLAG, EXORCIZPHOBIA) – Je vždycky hrozně super, když zjistíš, že tví hrdinové jsou i po lidské stránce naprosto skvělí.celý článek »

29. 10. 2017 | Rozhovory
Mičl (PRŮMYSLOVÁ SMRT, fanzin Destruktorrr) – Hardcore není ghetto! A věci kolem něj se dají dělat i jinak. A to i bez podepisování smluv s major labelama, keců o zaprodání se, strachu z pomluv, obav ze zrady vlastního přesvědčení atd. (II. část)celý článek »

6. 11. 2017 | Recenze
TROLLECH – Každý strom má svůj stíncelý článek »

1. 11. 2017 | Reporty
THRASH NIGHTMARE vol. 5, 28. 10. 2017, Písek - Divadlo Pod Čaroucelý článek »


Poslední diskuse

ALTARAGE – Endinghent
Datum: 16. 11. 2017 23:44:30
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

ATREXIAL – Souverain
Datum: 16. 11. 2017 13:58:41
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

ULCERATE, BLAZE OF PERDITION, OUTRE
Datum: 15. 11. 2017 17:30:25
Autor: Johan
Titulek: Fotogalerie doplněna!

diskuse k článku »

ASGARD – Una Maquina Infernale
Datum: 13. 11. 2017 07:18:59
Autor: Cyberolas
Titulek: ...

diskuse k článku »

TROLLECH – Každý strom má svůj stín
Datum: 11. 11. 2017 12:17:39
Autor: jeff
Titulek: Necha???????

diskuse k článku »

TROLLECH – Každý strom má svůj stín
Datum: 10. 11. 2017 08:54:36
Autor: Asura
Titulek: Odpovědi

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama