ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

BELPHEGOR, SUFFOCATION, HATE, CARNOSUS + BETRAYAL (Praha) / SHADOWMASS (Košice) - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - infočíst info »


Další nové články

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »


Koncerty

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

29. 2. 2020
České Budějovice - MC Fabrika
Již tuto sobotu 29.2.2020 v MC Fabrika metalový dý...

2. 3. 2020
Brno - Kabinet Múz
MOSKWA (PL) + GODOT YOUTH...

6. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 6. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

6. 3. 2020
Belfast, Plzeň
Live Electronics & Synths & Noise Night Společ...

6. 3. 2020
Ostrava Rock hill
128 POSLEDNICH...

7. 3. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 7. 3. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


KLADIVO NA PÝCHU – rocková opera
» Reporty » OPEN AIR MUSIC FEST PŘEŠTĚNICE 2008, Přeštěnice, pátek 11.7.2008 – den druhý

16. 7. 2008OPEN AIR MUSIC FEST PŘEŠTĚNICE 2008, Přeštěnice, pátek 11.7.2008 – den druhý

Druhý festivalový den probíhal program na všech třech pódiích.

Hlavní pódium neboli Blue Stage hostilo soubory zvučnějších jmen s umírněnější tvorbou, Orange Stage party tvrdšího ražení a Black & White Stage pak soubory alternativnější.


Po raním budíčku z okolí, kde zase někdo vykřikoval, někdo křičel mlčte a někdo ani mluvit nemohl, jsme se vydali na nákup do vesnice. Bylo to veselé, fronta na pomeranče jak za komunistů a obchůdek se smíšeným zbožím praskal ve švech. Nakonec jsme se dočkali kýženého chleba, minerálek a nanuků a po svačince / obědu zase honem do areálu. Hrát se začalo ve 12:00 na obou menších pódiích, ve 14:00 na velkém. Nebylo v mých silách vidět vše, takže kapely, na které se nedostalo, nechť prominou...


Blue Stage


Na hlavním pódiu začali od 14:00 E!E, kteří přilákali na sluncem zalitý prostor zástupy příznivců. Jejich old school punk zabíral a v předních řadách se rozjela řádná pogovačka. Nicméně mě tahle parta až tak interesantní nepřipadá, mezi českými punkery mám jiné oblíbence.


MANDRAGE mě oslovili mnohem více než punkoví veteráni. Na první pohled upoutal dredatý kytarista, zbytek kapely vypadal jak ze střední školy a tahle napohled nesourodá parta pro mě nakonec byla asi vůbec největším překvapením celého festu. Svým způsobem nikterak složitá muzika, ale podaná precizně a dospěle. Do poznámek jsem si napsal, že bez nějakého velkého vymýšlení rvali do lidí melodický HC s dobrým zpěvem, vynikající rytmikou a i pódiové podání nebylo statické, ale živé. Takže to asi tak nějak je, jen to stylové zařazení – HC – je nutno brát s rezervou, protože i svižný kytarový rock by tam pasoval.


Jestliže Mandrage zaujali hlavně tvorbou, tak JERX sázejí na image. Němci jsou prý zvyklí hrát po Evropě na velkých festech, naposledy pro 40 000 diváků. Nástup na přeštěnické pódium si ale protáhli sáhodlouhým intrem, po kterém vyběhla pětice vymóděných mládežníků, z nichž hlavně excentrický kytarista zasluhoval zvýšenou pozornost, nejen kvůli oblečení, ale třeba taky díky píšťalce, kterou celý set nevypustil z pusy a tu a tam na ní i zapískal. Hudebně to až takový zázrak nebyl – „hodný“ moderní kytarový rock – trochu emo, trochu punku, trochu core. Sehraní byli, to musím uznat, akční jakbysmet, lidí dost… dokud se v areálu neobjevila hasičská cisterna, která v parném dni začala návštěvníky zkrápět studenou vodou, tudíž se konal masivní přesun za osvěžením a prostor u pódia se rázem vylidnil.


TLESKAČ nastoupil v zelenkavých fotbalových dresech a rozdováděl svým ska na velké louce mnohem větší kotel, něž předcházející partička. Dechová sekce měla nacvičené spartakiádní představení, kapela šlapala a lidi se mohli zbláznit. Závěrečný song – překopaný Breaking The Law od Judas Priest – překvapil, nikoliv Corbowa, který se zjevil v backstage coby podpora zvukaře a konstatoval, že před týdnem zněl originál přece jen lépe.


Kolem GREEN FROG FEET vládl humbuk už před festem, tihle zdomácnělí (v rámci festivalu) Němci se totiž rozhodli zvěčnit svůj koncert na DVD. Atmosféru jim diváci vytvořili skutečně parádní, ale poprvé o sobě dalo v negativním slova smyslu vědět počasí, protože se zatáhlo a ke konci vystoupení GFF i lehce sprchlo. Produkce GFF mi ale nikterak zvláštní nepřišla – sice z nich energie čišela, ale v podstatě hráli jednoduchý chytlavý hopsavý neo punk. Zpěvák se snažil přihlížející pobavit svou znalostí češtiny – ve slovníku měl třeba slova pes, košiška nebo myš. Jo, a začala fungovat i velkoplošná projekce na obou stranách stage.


Vysmátý Márdi mě pobavil hned po příjezdu, v backstage si trochu pohrál s provázkem visícím ze stanu pro kapely, ze „střechy“ na sebe vylil kýbl vody a měl z toho nelíčenou radost (smích). Stejně jako na BFF, i tentokrát dokázala VYPSANÁ FIXA přitáhnout pozornost davu. Mě potěšil Dezolát (skladba z filmu Václav) či triko kytaristy s nápisem „Paroubek škodí lidem“, ostatní třeba Východoněmecká kapela, Trampolína nebo Lunapark.


KRYŠTOF zahájil Obchodníkem s deštěm (sakra, že by za pozdější déšť mohla tahle skladba? – smích) a postupně mě dokázal celkem otrávit. Zněly rádiový hity i nehity, všechno mi to přišlo takové jako hraní na umění, ale bez nějakého záchytného bodu, pomalé, nemastné, neslané... Na to, že v kapele se hraje na tři dechové nástroje, je jejich využití trochu malé… no prostě mě to nebavilo, byť charisma Krajčovi jistě upřít nelze. A závěrečný cover Stánky mě teda uzemnil úplně. Podle mě nafouknutá bublina, podle tanečníků a zpěváků na place asi bomba.


WOHNOUTi to odnesli s plnou parádou. Začali za mírného deště, po dvou skladbách přišel lijavec a vystoupení muselo být přerušeno, aby následně program na hlavním pódiu skončil z bezpečnostních důvodů úplně. Vystoupit ale měla ještě Exilia, jedna z velkých hvězd festu, takže začalo intenzivní jednání a vymýšlení, jestli budou Italové schopní (nebo ochotní?) vystoupit na nejmenším, leč zastřešeném Black & White Stage. Jak to dopadlo? No to se dozvíte na konci bloku věnovanému příslušné stage.


Orange Stage


Stejně jako ve čtvrtek, i v pátek začínala na Orange Stage mladá kapela. HODNĚ PODNĚ jsou pravda o něco starší než Yummi, ale v podstatě se o nich nechá napsat totéž. Šestičlenný band, z něhož polovinu tvoří slečny, hraje rock s trubkou, saxofonem a flétnou, zpívají flétnistka i bubeník, ale výsledek je takový nedotažený mišmaš s českými, hodně jednoduchými texty.


Pět minut a necelé dvě skladby mi stačili, abych ŽLUTÝ FIJALKY poslal do kytek. Nevím, jestli to zpěvák myslel vážně, když uváděl jednu skladbu jako čtrnáctiletou… hloupý text, obyčejný bigbít bez jediného záchytného bodu, odešel jsem si oddychnout do kempu, únava z nevyspání si brala svou daň,

takže se mi povedlo zaspat PUB ANIMALS.


Na PESHATU už jsem byl zase čilý, stejně jako zástupy dlouhé, prostor kolem pomerančového pódia téměř zaplnivší. Písničky o zvířátkách – zachytil jsem píďalku, mývala i housenku – měli vtipné texty a muzika hezky odsýpala, kytaru doplňoval pozoun a já si pobyt prodlužoval více než jsem původně myslel. Nevím, jestli to mělo blíž k punku nebo ska, ale poslouchalo se to příjemně. Když jsem pak prohodil v zákulisí pár slov s kytaristou, dozvěděl jsem se, že to byl zoo punk – hezká škatulka.


Rakouských hardcoristů DEFCON bylo plné pódium – aby ne, když měli dva zpěváky a Orange Stage není zrovna přehlídkové molo (co do prostoru). Ta plnost byla dána i tím, že pánové ani chvilku nepostáli, neustále pařili jak o život a do lidí rvali nasraný nářez s dvěma až třemi řevy (to když se přidal s hlasivkami kytarista). Hudebně ale spíše průměr, který enormní nasazení zvedlo o fous nahoru.


HOUBA se objevila po delší pauze (po Defcon měli hrát Undergroun Fly, ale na cestě je potkala nějaká šlamastyka a přijeli pozdě, leč nakonec na ně přišla řada v noci na B&WS) a měla pech, protože v průběhu jejího setu přišla pořádná přeháňka a původně solidní počet lidiček se rázem smrsknul. Houba mi tu chvilku, co jsem viděl (než jsem zbaběle prchl do sucha), přišla jako standardní punk rock nářezovka, ale podle jedné skladby těžko soudit. Zbytek jsem proseděl pod střechou.


Místní (Milevsko) kapela TICHO DE PRE CUPÉ BAND už prý na festu hrála počtvrté a bylo to znát na ohlasu. Víceméně svižný rock (´n´roll?) s folkovými a snad i punkovými dotyky,s akčním frontmanem (pan Kupík - viz. B&WS), harmonikou a houslemi pobavil. Došlo i na předělávku Sovy v mazutu, kterou si kdekdo zpíval a došlo taky na chroustí nálety – tihle brouci se probrali v korunách okolních stromů a osvětlený prostor jim zřejmě imponoval, stejně jako hlavy přihlížejících.


S třiadvacátou hodinou došlo na pořádný nářez v podání ATARI TERROR. Dva zpěváci, z nichž jeden neustále poskakoval na zábradlí, vyřvávali anglický texty. Stylově nejblíže asi crossoveru (pod ten se schová všechno – smích) či HC, s občasnými odbočkami až k nu metalu – spíše v rovině zpěvů, které od hrdelních přešly do čistějších poloh nebo recitace. Za zábradlím narváno, důstojné zakončení na této stejdži.


Black & White Stage


Mnohem zajímavěji než na OS začal páteční polední program ve stanu. O spolku VEENA jsem v životě neslyšel a dokonale mě posadil na zadek. Kapelka v klasickém rockovém obsazení těžila hlavně z výborné zpěvačky, která se vůbec neostýchala řádně řvát a ječet.


DESPAIRES jeli živý punk rock (právě skladba Jedeme punk rock mi uvízla v paměti díky hitovému potenciálu), který se místy křížil s metalem i HC. Solidně zaplněný stan (jehož výhodou zatím bylo to, že se tu člověk schoval před žárem slunce) sledoval rotaci nástrojů v rukou muzikantů a kdyby texty nebyly tak naivní, byl bych ještě spokojenější.


KUPÍK A OSAMĚLÝ FOLKOVÝ RYTÍŘ neboli zpěvák již zmiňovaných Ticho De... si dal rozcvičku coby sólista a kytarista takřka folkový. Jeho vystoupení se krylo s Peshatou, viděl jsem jen kousek, ale mělo slušnou úroveň, bylo vtipné a dokonce došlo na song na památku nedávno zesnulého Sahuly, uvedenou slovy „Ať se všichni stihneme ufetovat dřív, než nás někdo zabije pro 1000 korun“.


Ze zvědavosti jsem se vypravil na představení dramatické společnosti MÝTUS, které sledovalo asi 100 divadelních labužníků. Těžko psát něco víc, viděl jsem jen kousek, ale vypadalo to hodně působivě a určitě se jednalo o dobrý nápad jak zpestřit fest.


BAREVNÝ NÁTĚR jsem navštívil taky jen na skok, i oni měli pro svůj melodický rock pop dobrou kulisu, ale přece jen mému sluchu byli Atari Terror bližší, tak jsem se vrátil na ně.


UNDERGROUND FLY začali po půlnoci za stálého deště a pro narvaný stan. Původně jsem se sem přesunul kvůli Exilii, ale Poláci mě rychle probrali z letargie způsobené povětrnostními podmínkami a dokonale pohltili. Melancholický rock s výborným naléhavým zpěvem a zajímavě pojatými klávesami připomínajícími zvuky z nějakého sci-fi filmu. Paráda.


Všechno dobře dopadlo, čekání sice bylo dlouhé, ale EXILIA se zhruba v půl druhé objevila ve stanu v plné parádě. Exilia má za sebou vystupování po boku Rammstein, takže jde o „velkou“ kapelu, což bylo demonstrováno třeba zvukovou, při které byla zpěvačka schovaná, aby ten správný zážitek přišel až s jejím nástupem na minipódium. A nástup to byl impozantní, dredaté dračici byl stísněný prostor těsný. Myslím, že milánští se se vzniklou situací vypořádali ze ctí a možná nakonec měli štěstí v neštěstí – pochybuji, že pod velkým pódiem by měli takovou atmosféru jako v omezeném prostoru velkokapacitního stanu. Evidentně na ně čekali jejich příznivci (někteří dokonce přijeli na fest jen kvůli Exilii) a vytvořili kapele výborné prostředí. Hudebně něco jako tvrdší Guano Apes, zpěvačka řvala a skákala a běhala a hrál se dokonce cover Metallicy – pro mě vrchol páteční noci resp. sobotního skororána.


Páteční top 5 resp. 3 (abecední pořadí):

Johan: Exilia, Mandrage, Peshata, Underground Fly, Veena

Johanka: Peshata, Veena, Vypsaná Fixa


Normal - Johan

Kurzíva - Johanka


Pokračování...

sdílet
Přečteno: 3845x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 16. 7. 2008

FotoGalerie (Počet obrázků: 79) E!E 1 E!E 2 E!E 3 MANDRAGE 1 MANDRAGE 2 MANDRAGE 3 MANDRAGE 4 MANDRAGE 5 MANDRAGE 6 JERX 1 JERX 2 JERX 3 JERX 4 TLESKAČ 1 TLESKAČ 2 TLESKAČ 3 TLESKAČ 4 TLESKAČ 5 GREEN FROG FEET 1 GREEN FROG FEET 2 GREEN FROG FEET 3 VYPSANÁ FIXA 1 VYPSANÁ FIXA 2 VYPSANÁ FIXA 3 VYPSANÁ FIXA 4 VYPSANÁ FIXA FANS KRYŠTOF 1 KRYŠTOF 2 KRYŠTOF 3 KRYŠTOF AUTO HODNĚ PODNĚ 1 HODNĚ PODNĚ 2 HODNĚ PODNĚ 3 ŽLUTÝ FIJALKY 1 ŽLUTÝ FIJALKY 2 ŽLUTÝ FIJALKY 3 PESHATA 1 PESHATA 2 PESHATA 3 PESHATA 4 PESHATA FANS DEFCON 1 DEFCON 2 DEFCON 3 DEFCON 4 DEFCON 5 DEFCON 6 HOUBA 1 HOUBA 2 HOUBA 3 HOUBA 4 TICHO DE PRE CUPÉ BAND 1 TICHO DE PRE CUPÉ BAND 2 TICHO DE PRE CUPÉ BAND 3 TICHO DE PRE CUPÉ BAND 4 ATARI TERROR 1 ATARI TERROR 2 ATARI TERROR 3 VEENA 1 VEENA 2 DESPAIRES 1 DESPAIRES 2 DESPAIRES 3 DESPAIRES 4 KUPÍK MÝTUS 1 MÝTUS 2 MÝTUS 3 BAREVNÝ NÁTĚR 1 BAREVNÝ NÁTĚR 2 BAREVNÝ NÁTĚR 3 EXILIA EXILIA EXILIA EXILIA EXILIA UGFLY UGFLY UGFLY

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

28. 2. 2020 | Autor: Bury
IGORRR představuje nový klipčtěte zde »

28. 2. 2020 | Autor: Coornelus
A zas to roztočíme, drahoušci! Divoši HENTAI CORPORATION se vrhají do nových tourbulencíčtěte zde »

28. 2. 2020 | Autor: Bury
TALKING BOOK, projekt basáka FAITH NO MORE, chystá albumčtěte zde »

27. 2. 2020 | Autor: Bury
PURNAMA mají nový videoklip čtěte zde »

27. 2. 2020 | Autor: Bury
AENIMUS představují nové videočtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Johan
MetalGate Records uvádí: Heavy Metal Artwork – MASTERPIECES 2018čtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
TOOTHWALKER mají nový videoklipčtěte zde »

26. 2. 2020 | Autor: Bury
IRIST představují nový songčtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT 2020 - únorový update kapel č. 2čtěte zde »

25. 2. 2020 | Autor: Bury
BODY COUNT představují nový videoklipčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – domácí nahrávkacelý článek »

4. 2. 2020 | Reporty
DEBUSTROL, MORTIFILIAcelý článek »

12. 2. 2020 | Recenze
To nej... za rok 2019 – zahraniční nahrávkacelý článek »

11. 2. 2020 | Reporty
ABBATH, VLTIMAS, 1349, NUCLEARcelý článek »

9. 2. 2020 | Rozhovory
SECOND BREATH – Ráda bych čtenářům vzkázala, že se na ně těšíme na koncertech, protože ta celková atmosféra a požitek se ze sluchátek nedostane.celý článek »

10. 2. 2020 | Recenze
CATHEDRAL IN FLAMES – Children of the Blackest Holecelý článek »


Poslední diskuse

BAD VICTIM – Síra a chlad
Datum: 26. 2. 2020 15:08:33
Autor: Tympán
Titulek: Intro

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 20:21:41
Autor: Dušan
Titulek: Mnichov

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 18:46:20
Autor: 4H
Titulek: Exodus

diskuse k článku »

TESTAMENT, EXODUS, DEATH ANGEL
Datum: 25. 2. 2020 12:06:30
Autor: Kubina
Titulek: 4horsemen

diskuse k článku »

Václav Votruba – KREV ČERNÝCH VRAN
Datum: 18. 2. 2020 08:55:10
Autor: Fló
Titulek: Jižní Čechy

diskuse k článku »

MAYHEM – Daemon
Datum: 17. 2. 2020 21:23:05
Autor: immortal
Titulek: Díkes

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama