ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL VOL. 7 - infočíst info »

ABORTED, ENTOMBED A.D., BAEST - infočíst info »

RISE OF THE NORTHSTAR, HACKTIVIST, AFTERLIFE - infočíst info »

MAGICKÁ NOC TRUBADÚRŮ - CHRÁM FÉNIXŮ - infočíst info »

Titáni thrash metalu SLAYER se loučí koncertním filmem plným krve - infočíst info »

METALURGIA festival – info číst info »

SACRED REICH - infočíst info »

PUNK AND HARDCORE SESSION no.9 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

19. 10. 2019
Brno
Kabinet Múz a kolektiv Red Mode Vás zvou na říjnov...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 25. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

26. 10. 2019
S-klub Olomouc
Rotten Fest vol.21. UxLxCxMx -GER./One Day In Fuk...

27. 10. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
NEDĚLE 27. 10. 2019 Orthodox club / Farářova sluj,...

27. 10. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: HOUBA punkrock legenda ( Ústí n. L. ), POZO...

29. 10. 2019
Anděl, Plzeň
Místní Borci uvádějí> Uff, po velice výživném bus...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Rozhovory » ROOT – Stále máme co říct…

22. 8. 2007ROOT – Stále máme co říct…

Nové album Root Daemon Viam Invenient vyšlo před pár týdny, nový bubeník nastoupil do kapely před pár dny – dva pádné důvody k rozhovoru s Big Bossem.

1. Ahoj Big Bossi, máte venku nové album, což vždy znamená zvýšenou aktivitu. Baví Tě ještě pořád odpovídat na otázky, tu a tam třeba i originální, ale většinou dokola se opakující?

Ale jo, baví. Nová deska, nový otázky a když jsem si přečetl tvoje otázky, tak jsem byl rád, že to právě nejsou ty nudné furtdokolismy. Je to také o redaktorech a o tom, jak se staví ke kapele nebo k tomu dotyčnému. Nemám rád rozhovory, kde tazatel je „a priori“ v opozici vůči tázanému....což se v Česku stává dost často.

2. Zdá se, že nové album docela rozvířilo vody tuzemského hudebního (samozřejmě metalového) dění. Nepamatuji si, že by někdy bylo kolem některé vaší desky tolik emocí a že by sklízela tak rozdílná hodnocení. Jak to vnímáš?

Jsem rád, že to tak je. Myslím, že je to i důkazem toho, že stále máme co říct, že umíme svou muzikou nasrat, nebo nadchnout. Obojí je důležité, ne? Ale tentokrát je to spíše kampaň vedená proti mně, jak jsem pochopil. A to jen proto, že jsem řekl o jednom exotickém členovi jedné exotické kapely, že smrdí. Jeden blb dokonce zase řešil mou sexuální orientaci, do které je mu úplný hovno, i kdybych souložil třeba s motýlama. Nechápu, co to má společnýho s muzikou... ty jo?

3. Já taky ne… Já jsem byl po prvním poslechu hodně překvapený, ale dalšími pokusy jsem si postupně cestu k Démonovi našel. Byl to záměr – natočit hůře vstřebatelný materiál, nebo to prostě tak vyšlo?

Je to prosté. Vzhledem k tomu, že děláme muziku na texty, tak je jasné, že pokud autor dané muziky vychází z textu a jeho nálady a v kontextu vychází z celého příběhu, tak to vlastně musí působit „jakoby“ rozháraně. Ale sám v recenzi píšeš, že je opravdu nutné vzít do rukou booklet a procházet celým příběhem přímo v  textu. A navíc – nejsme přece žádní „hitmakeři“ abychom prvoplánovitě skládali milé a něžné věcičky lahodící uchu a nepředpokládající jakékoli zamyšlení.

4. Po delší době se Root prezentují jednoduchými a monotónními sypačkami, které jakoby vypadly z období Hell Symphony. Není to trochu staromilské?

Myslíš? Sypačka zase odpovídá duchu a feelingu textu... a my s klukama sypačky milujeme a myslím, že nejsme sami. Tak proč si občas nepřipomenout, že to máme rádi a že to pořád ještě umíme. Navíc kluci jsou excelentní muzikanti, tudíž nářezy ve stylu „old“ Root zahrát v této sestavě bylo šíleně lákavé. Myslím, že se to podařilo dokonale.

5. Úplnou novinkou je ženský zpěv, který dosud na žádné nahrávce Root neobjevil. Čí to byl nápad?

Nápad to byl můj a již od začátku jsem s tím počítal. Původně měl být ženský hlas ve skladbě „She“, ale potom se mi to jaksi rozleželo v hlavě a s přibývajícími skladbami od kluků mi bylo stále jasnější, že to bude „Strange Beauty of Fright“.

6. Proč padla volba zrovna na Zuzku z Dying Passion? Přemýšleli jste případně i o někom jiném – proběhlo něco na způsob výběrového řízení nebo bylo jasno hnedka?

Žádné výběrové řízení neproběhlo, protože ve volbě zpěvačky jsem neváhal ani vteřinu. Neznám u nás ani jednu dobrou metalově-rockovou zpěvačku. Možná někde nějaká je, ale já o ní nevím. Zuzku znám již mnoho let a její hlas zraje jako víno... v podstatě jsme se na tom se Zuzkou již dááááávno domluvili, akorát nebyla vhodná skladba, kde by se mohl plně rozvinout její úžasný vokál. A navíc její krása vedle mé šerednosti plně dokreslovala ponurost a náladu skladby.

7. Splnila Zuzka očekávání?

Splnila a dokonale. Navíc ve studiu je to již zkušená harcovnice, takže spolupráce byla perfektní. Stačilo ji jenom nastínit co zhruba potřebuji a bylo to tam. Myslím, že za půl hodiny měla hotovo a nebylo co řešit. Je fakt dobrá a před jejím hlasem se hluboce skláním.

8. Po dlouhé době se mi líbí titulní cover od Romana Kýbuse. Vládne s jeho prací v kapele spokojenost? Bude Roman v budoucnu pracovat i na dalších obalech?

S Romanem je to v pohodě. Stačí mi, abych mu nastínil námět, pošlu mu nějaký text a pak si zhruba dva, tři měsíce posíláme různé návrhy a kresby... já to Romanovi vracím s připomínkami, on to zase předělá... nebo sám vymyslí změnu v námětu. Někdy se divím, že má ty nervy se mnou diskutovat o každé maličkosti. Ale je to profík. Nevidíme důvod, proč jej měnit nebo hledat někoho jiného. Podívej se na jeho stránky a uvidíš, že umí vše. Od tužky přes perokresbu, akvarel až po airbrush.

9. Texty na DVI tvoří opět příběh. Už jsi napsal několik koncepčních alb, ať už pro Root, nebo pro Equirhodont. Nemáš třeba ambice rozvinout své příběhy do nějakého delšího literárního útvaru? Myslím, že minimálně na sbírku povídek už by to bylo…

Už rok a půl píšu svou první fantasy knížku s názvem „Kargeras – Příběh Zapomenutého Národa“. Ale nyní jsem dokončoval svou poslední knížku „Kniha Lží a Nenávisti“, takže jsem neměl čas se věnovat fantasy o Kargeras. Ale brzy na to zase vlítnu a posunu se o kus dál. Byl bych rád, kdyby knížka mohla vyjít i s druhým závěrečným dílem Kargeras, které již mám napsané a doufám, že s klukama to taky natočíme. Bavíme se o tom již pár let. Takže jak vidíš i tyto ambice mám...

10. Léta se hovoří o sáhodlouhém The Legend Nizostratio – dojde vůbec k realizaci tohoto materiálu?

No jo, to sám nevím, protože v současné době zase přemýšlím, jestli to raději natočit s Equirhodontem, protože o něm to z velké části pojednává... Problém je v tom, že v Legendě je tolik postav,

že nemám ponětí jak to nazpívat, možná více zpěváků, co já vím a je to kolem šedesáti stran textu… fakt netušíme (zatím), co s tím podnikneme. Čas ukáže, ne?

11. Před pár dny jste odehráli koncert na asi největším tuzemském festivalu – Brutal Assaultu. Jak se vám tam před obrovskou návštěvou hrálo?

Hrálo se skvěle, jako vždy. Těch asi deset tisíc lidí bylo opravdu skvělých. Byl to zase jen další důkaz toho, že nás milují a vědí že my milujeme je. V podstatě si ale nepotřebujeme nic dokazovat, protože hlavním naším cílem je kvalitní muzika, o kterou se snažíme již dvacet let. Zaráží mne, že nikdo z recenzentů neslyší na koncertech obě skladby z nového alba. Dokonce jsem se kdesi dočetl, že z nové placky nehrajeme nic. I na Brutalu jsme hráli dvě – „They Are Silent“ a „Sonata of the Chosen Ones“ a přesto v recenzi píšete, že jsme hráli pouze jednu (sypu si popel na hlavu – moje chyba… - pozn. Johan). Přemýšlím, že si pořídíme nahatou babu jako v boxerském ringu, která bude nosit po jevišti názvy našich skladeb, nebo tak něco... hehehehe... No jo, ale to by zase byla recenze o jejích kozách, že? Jinak již nyní víme, že na příštím ročníku Brutal Assault hrát Root nebude, ale objeví se tam zcela určitě Equirhodont... takže...

12. Nesvazovala trochu nervozita ruce a nohy novému bicmenovi?

Myslím že ne, ale naučit se Evilovy šílený bubny není zase tak jednoduché, chce to čas. A Marek (Deadly) je koncert od koncertu lepší. Mimochodem, je to spolužák z konzervatoře bývalého bubeníka Equirhodont, Sixtyho, který nyní buší u Aleše Brichty.

13. Když už jsem to nakousl – můžeš mladého bubeníka trochu představit? Kde hrál dříve, jak se do Root dostal?

Marek „Deadly“ Fryčák - je mu 19 let, studuje bicí na brněnské konzervatoři, hrál v kapele Psychical Family, kde jsem jej také poprvé slyšel. Potom jsme s klukama byli na jeho drum-session v Hadivadle..., a bylo rozhodnuto. Původně jsem jej zlanařil do Equirhodont, ale pozdější vývoj situace jej přivedl do Root.

14. Evil odešel, zdá se, z ničeho nic. Už je možné odkrýt pozadí ukončení jeho činnosti v Root? Bude hrát někde jinde nebo muziku zabalil úplně?

Evil neodešel z ničeho nic. Už se to chystalo delší dobu, jen jsme potřebovali sehnat plnohodnotnou náhradu. Evil miluje hru na kytaru mnohem víc než hraní na bicí. Takže se s bicíma rozloučil. Zatím nebudu rozvíjet co chce nebo bude dělat, protože vše je v jednání a na konci toho všeho bude možná všechny čekat velké překvapení... hehehe...

15. Ještě krátký návrat k Brutalu – měl jsi možnost vidět vystoupení některé „velké“ kapely? Jestli ano – která na Tebe nejvíce zapůsobila?

Viděl jsem kousek setu Suffocation. Mám je rád, párkrát jsme spolu hráli na No Mercy Tour. Jinou kapelu jsem na Brutalu neviděl. Všechny, nebo skoro všechny, je znám, skoro se všema jsme již hráli. A jak jistě víš, moc metal neposlouchám. Spíš jsem tam pokecal se spoustou muzikantů a fanoušků o všem možným a zachlastali jsme... pak jsme museli jet pryč, protože kluci z kapely šli druhý den do práce.

16. Nedávno jste jeli evropské turné – s jakými ohlasy? Stálo to zato? „Udělali“ jste si v zahraničí „jméno“ nebo vás fanoušci znali?

V Německu nás znali celkem dobře, v Holandsku taky. Ale tak obrovský ohlas jaký byl v Paříži, v Londýně a v Dánsku, to jsme opravdu nečekali... byl to fakt mazec. Navázala se spousta kontaktů, v září valíme do Švédska, potom Norsko spojené opět se Švédskem a pak tři koncerty ve Finsku. Všechno to absolvujeme letadlem, takže už se těším, jak bude všem blbě a já se ožeru na palubě zadarmo...hehehe.

17. U Shindyho vyšlo v zimě DVD se spoustou raritního materiálu, ale v poněkud horší zvukové i obrazové kvalitě. Nebylo by od věci natočit něco „pořádně“ – máte to v plánu?

No vždyť to bylo „raritní“ DVD, jak bychom to mohli natočit znovu? Navíc tolik problémů kolem toho, co bylo... šílený, raději nevzpomínat. Pokud ještě něco takového, tak o tom raději nechci ani vědět.

18. Asi jsi mi úplně nerozuměl, já měl na mysli, jestli nechystáte úplně nové DVD s celým koncertem - je mi jasný, že hrabat se znovu v archívech asi nemá cenu.

Zatim nic takoveho nechystáme... protože misto toho chceme natočit ještě jeden klip. Jeden je již ke skladbě Sonata of the Chosen Ones a druhý chceme dělat ke skladbě Immortals... to je asi tak vše.

19. Když už jsme nakousli budoucnost – co Equirhodont? Kdypak bude další pokračování?

S Ashokem už připravujeme nějaký materiál na třetí pokračování.. ale teď zase musíme shánět bubeníka do Equirhodont, protože Deadly skončil u Root. No pořádnej propletenec je to. Takže bubeníci, kteří by měli zájem nabušit třetího Equirhodonta, HLASTE SE!!

20. A to je pro tentokrát vše – máš-li něco na jazyku, prostor virtuálního papíru je téměř neomezený…

Yea... tak na jazyku bych toho měl hodně, ale hlavně bych chtěl všem připomenout, že to všechno je jenom velká show pro pobavení jak lidí tak muzikantů a nikoli bitevní pole na kterém se střílí a kdo chcípne prohrává… A jak říká velký Kerry King – kdo to začne moc žrát a brát to příliš vážně, měl by jít od válu. Je to fakt jenom rock´n´roll... okay bejbulata?

Všem fanouškům přeji krásnej zbytek prázdnin a spoustu dobré muziky... mějte se.

Každopádně díky za Tvůj čas a ať to Root šlape…

Také dík a ať Fobia šlape jako dosud... Čtu vás fakt rád, držte se a STAY  PROUD!

Za celou kapelu Root se loučí

Big Boss

sdílet
Přečteno: 2859x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 22. 8. 2007

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) ROOT

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

15. 10. 2019 | Autor: Johan
YTIVARG představují nový song coby lyric videočtěte zde »

15. 10. 2019 | Autor: Bury
MACHINE HEAD mají nový song a k němu videočtěte zde »

15. 10. 2019 | Autor: Bury
JINJER představují nové videočtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Peťan
Vstupenky na Burial in Sand!čtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Bury
HYPNOS mají nové videočtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Bury
INFECTED RAIN mají nový videoklip čtěte zde »

14. 10. 2019 | Autor: Bury
OBSCURA mají nové video čtěte zde »

13. 10. 2019 | Autor: Johan
DUSTBORN - nové album Dethroned vyšlo u MetalGatečtěte zde »

13. 10. 2019 | Autor: Bury
DEEZ NUTS mají nový videoklipčtěte zde »

13. 10. 2019 | Autor: Bury
Igor Cavalera a jeho nová kapela PETBRICKčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

26. 9. 2019 | Reporty
LVMEN, NIKANDER, ESAZLESA celý článek »

29. 9. 2019 | Rozhovory
Jiří Panther Rosa (TORTHARRY, FINAL FLAG) – Jsem odmala zvyklý hrát více stylů.celý článek »

23. 9. 2019 | Reporty
KAFEST vol. 2celý článek »

15. 9. 2019 | Rozhovory
POSTEA – Za tu dobu, co fungujeme, jsme nasáli hromadu nejrůznějších inspirací a to se v našem výrazu musí zákonitě projevit. Pro nás nejvíc inspirativní kapely hrají něco jako epic crust, dark hardcore apod.celý článek »

1. 10. 2019 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »


Poslední diskuse

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 14:03:52
Autor: Asura
Titulek: Pravopis

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 14:02:30
Autor: Asura
Titulek: To Peťan

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 12:46:08
Autor: Peťan
Titulek: Vývozní artikl

diskuse k článku »

SNĚŤ – Promo 2019
Datum: 15. 10. 2019 11:04:34
Autor: Asura
Titulek: Demo

diskuse k článku »

Poly & kOki(R) – KACÍŘŮV KANCIONÁL
Datum: 14. 10. 2019 09:27:42
Autor: horaguru
Titulek: ...

diskuse k článku »

Poly & kOki(R) – KACÍŘŮV KANCIONÁL
Datum: 14. 10. 2019 08:58:28
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama