ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

MUNICIPAL WASTE, TOXIC HOLOCAUST, ENFORCER, SKELETAL REMAINS - infočíst info »

Árstíðir - infočíst info »

NORTHLANE, POLARIS, VOID OF VISION - infočíst info »

Metal Christmas - infočíst info »

Christmas Mazec III. - infočíst info »

Týnfest 2019 bude mít hned dva silné taháky - infočíst info »

Pripyat party - metal, punk & noise! - infočíst info »

SATAN KLAUS FEST 2019 - infočíst info »


Další nové články

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »


Koncerty

13. 12. 2019
Poprad, Rock Fabric
Piatok trinásteho a zároveň Luciín Stridží deň! Vi...

14. 12. 2019
Club Hvjezda, Teplice
TARANTULE, DEAD DANIELS, EREDAR......

14. 12. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 14. 12. 2019 Orthodox club / Farářova sluj,...

14. 12. 2019
České Budějovice
Jako každý rok patří půlka prosince v Music baru V...

14. 12. 2019
Anděl, Plzeň
Vánoční Busking Párty – Tiny beat, Bolehlav,...

21. 12. 2019
Rock Club KAIN, Praha
Vánoční koncert DEAD DANIELS + support: Footsteps...

21. 12. 2019
Velké Meziříčí - Rock Depo
Hrají: NONSENSE crossover ( Velké Meziříčí ) křest...

25. 12. 2019
Havlíčkův Brod - Oko Klub
Hrají: NAŠROT alternativní hardcore ( Havl. Brod )...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


SATAN KLAUS FEST 2019
» Recenze » MORIORR – Masochrist

13. 4. 2007MORIORR – Masochrist

MORIORR – Masochrist CD 2007, vlastní náklad

Skupina Moriorr se konečně dočkala regulérního alba. Každý určitě dobře ví, že počátky existence sahají až do roku 1988, kdy se Moriorr představil na památném Death Metal Session a do roku 1992 vydal kromě živáku z DMS další dvě dema (etapa I). Znovuzrození kapely přišlo v roce 2003, vyšly dvě minidema, ale kapela se potýkala se spoustou personálních problémů (etapa II). Na lepší časy se začalo blýskat někdy na konci roku 2005, kdy do kapely přišel zpívající kytarista Jarda Pelán a posléze i bicmen Honza Kapák, aby doplnili trio Jirka Šujanský (basa, zpěv), Olga Hrachovcová (klávesy) a Petr Hříbal (kytara). Po nahrání alba ale odchází Petr a do kapely se vrací další zakládající člen – kytarista Jarda Pracna (etapa III).

Takže tolik k personáliím, etapy v závorkách jsem si dovolil uvést kvůli následujícím spekulacím. Kdybych byl dramaturgem desky já, přemýšlel bych, jak ji nejlépe vyplnit. A zvolil bych skladby z etapy I, kterým by současný zvuk a lepší instrumentální výkony určitě slušely. Jako druhou možnost bych viděl úplně nový materiál. Jenže Jirka neudělal ani A, ani B, ale C, neboli mišmaš nejstarších (etapa I), novějších (etapa II) i zbrusu nových songů (etapa III).

Po krátkém intru začíná Jsem tvůj kristus, proti demo verzi samozřejmě s mnohem lepším zvukem, instrumentálními výkony (což platí pro všechny starší skladby) a i s nápaditějším zpěvem, o který se Jirka rozdělil s Jardou. K Jirkovo zpěvu jsem měl v minulosti (etapa II) hodně výhrad, tady už se zklidnil, nucený chrapot nahradil přirozenější výraz, přesto je Jardův projev mnohem lepší. Osobně si myslím, že Jarda Pelán Moriorr víceméně zachránil na cestě do pekla, kromě kvalitního vokálu předvádí dobrou kytarovou práci a navíc je při živých vystoupeních dominujícím borcem na pódiu. Albu samozřejmě prospělo i angažování živého bicmena (od nahrání alba hraje Honza s Moriorr i koncerty), s programovanými bicími se to nedá srovnat ani náhodou. A třetím pozitivem je neotřelá klávesová hra Olgy, která některé skladby šperkuje hororovými a schizo zvuky a možná je škoda, že nedostala více prostoru. Třeba takový Jsem tvůj kristus vyznívá úplně jinak, než na zmršeném demáči a dá se hovořit asi o největším hitu alba silně připomínajícím spřízněný Törr. Nesedí mi akorát zbytečný vulgarismus v textu. Buď zlej je na tom o něco hůř, vcelku monotónní rytmus nezachrání ani originální Olga, ani text, ani nepříliš zajímavý zpěv. Další stará známá Miluju tě mrtvou je taky lepší než na demu, ale že by to byla nějaká výhra, to asi ne. V Mý druhý já předvádí Jarda s hlasem zase něco trochu jiného, dojde i na sólíčko a z nenápadné skladby je vcelku podařená záležitost – snad jen škoda,

že Jarda netáhne zpěv sám. Hudebně je na tom dobře i Čas na funeral, hlavně klávesy jsou hodně zajímavé, textově už je to horší. Překopaná Prosektura potěší i po letech, ale Poslední dějství mi na desku nějak nepasuje – skoro death metalová skladba, hlavně zpěvem, má zajímavé klávesami dobarvené části, ale jinak nic moc ... a zase zbytečně sprostý slova, kterým není pro jistotu ani příliš rozumět. Titulní Masochrist (co to vůbec znamená???), opět s antináboženským textem a s překvapivě solidním závěrečným sólem doplácí na neustálé změny rytmu i zahuhlaný zpěv. Termonukleární jatka, skladba, která Moriorr kdysi dostala do širšího podvědomí, je tady nachrčena anglicky. Nevím, co k tomu pány vedlo, ale já bych dal určitě přednost původní české verzi. Hudebně všeobecně známá klasika, místy až rock´n´rollová, chvíli nářez jako prase, chvíli zvolnění, celkem silná atmosféra a jasná struktura (narozdíl třeba od Masochrista) pořád zabírají. Co ale znamená na konci desky krávovina Rokenrol Moriorr (původně Chlast Rock n Roll Moriorr) opravdu netuším. skladba míří do úplně jiných, řekněme tvrdších Alkeholovských vod a k předchozímu temně zaměřenému materiálu vůbec nepasuje.

Zvuk alba mohl určitě dopadnout lépe. Studia, kde se nahrávalo uvedena nejsou, o závěrečný mix a mastering se postaral Tonda Rauer. Zbytečně vytažená basa místy působí takřka odstrašujícím dojmem, kytary jsou málo výrazné (klidně bych snesl čistý ostrý zvuk), kopáky utopený, takže akorát malý bubínky a klávesy zní zhruba tak, jak by měly znít.

Druhá věc, která mi příliš nevoní a kroutí koutky úst hodně nahoru, je booklet. Když pominu, že fotky zachycují současnou koncertní sestavu, nikoli tu, která album nahrála (Hříbala na fotkách nenajdete, zato se na nich objevuje Pracna), chybí mi texty, autorství jednotlivých skladeb a přebývá více než hodně klišé. Hlavně fotky představují kapelu manekýnů, kteří vybrakovali Nosferatu shop, navlékli na sebe kožené kabáty a nasadili výrazy z nejdrsnějších. Na titulce na nás mává zdviženým prostředníkem kostra z řetězem kolem hlavy a ani tenhle obrázek mi hlava nebere – je to recese nebo ne?

Celkově ale nejsem úplně zklamán. Mohlo to dopadnout lépe, ale taky podstatně hůř. A o tom, jestli Moriorr ještě významně promluví do metalové historie rozhodne až následující album, na kterém by se měl autorsky podílet Jarda Pracna.

Seznam skladeb:

  1. Intro
  2. Jsem tvůj kristus
  3. Buď zlej
  4. Miluju tě mrtvou
  5. Čas na funeral
  6. Prosektura
  7. Poslední dějství
  8. Masochrist
  9. Thermonuclear Massacre
  10. Rokenrol Moriorr

Čas: 36:29

www.blackmetal.cz

sdílet
Přečteno: 3635xHodnocení autora: 6/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 13. 4. 2007

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) Moriorr - Masochrist

Diskuze (Počet příspěvků: 3)
Souhlas s Thomasem
Hezky jsi to, Thomasi, napsal, k tomu není co dodat. Johan | 16. 4. 2007 07:07:03
Souhlas s recenzí
Debustrol, Root, Torr vydal sračky? Tak to mi vážně hlava nebere co tě vede k tomu tohle napsat, připadá mi že to je nějakej komplex, abych se sebe udělal chytrýho tak všechno zkritizuju. Platí to i ohledně Moriorr, kdybys bydlel v americe, chodil jen na koncerty špičkovejch kapel, poslouchal jen nejlepší desky tak stejně budeš psát jak se ti to nelíbí. V tomhle se už nejdená o hudbu ale o to: "Já sem takovej odborník že poznám jak všechno stojí za hovno".Moriorr sice nepatří a asi ještě dlouho patřit nebude k žádný špičce, ovšem Masochrist je slušný počin, nezasloží si nic jiného než respekt a přání aby příští deska byla lepší. Thomas | 15. 4. 2007 13:08:45
Souhlas s recenzí
Tak jak vám sedí ta naše metalománie...banda Moriorr --kdysi dávno total androš z nejtemnějších hlubin pekla...Termonukleární jatka---poslal jsem asi 50 sms do ankety skladba století...ale v angličtině je to shit...příteli recenzente,ale všechny old school kapely jsou na tom stejně....kvalitu songů na Ultrametalu 1. nedokázala překročit žádná z kapel..stejně jako žádná z old kapel nevydala dobrý druhý lp..vem si ty "sračky" co vydal Debustrol,Root,Torr dj.chaos@tiscali.cz | 14. 4. 2007 21:04:20

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

10. 12. 2019 | Autor: Mikael
GINGERHEAD projedou Prahu na běžkáchčtěte zde »

10. 12. 2019 | Autor: Johan
MetalGate Records uvádí: BIGBOSS – Než zemřučtěte zde »

10. 12. 2019 | Autor: Johan
Magická noc trubadúrů v televizní reportážičtěte zde »

9. 12. 2019 | Autor: Coornelus
Blešák muziky na Echoes AKTUALIZUJEčtěte zde »

9. 12. 2019 | Autor: Bury
Grindoví IMPULSEALER mají nový materiálčtěte zde »

9. 12. 2019 | Autor: Johan
SEPULTURA sa vracia na Dobrý Festival. Predstaví nový album Quadračtěte zde »

9. 12. 2019 | Autor: Bury
ME AND THAT MAN, projekt Nergala z BEHEMOTH, má nový klipčtěte zde »

8. 12. 2019 | Autor: Mikael
Nový klip a singl kapely ROSA NOCTURNAčtěte zde »

8. 12. 2019 | Autor: Johan
Kapela DENOI přichází s novinkou I Don’t Carečtěte zde »

8. 12. 2019 | Autor: Johan
Basinfirefest oznamuje AIRBOURNE jako jednoho z headlinerů! Pak GUTALAX a další tuzemské špičkyčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

18. 11. 2019 | Recenze
KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinentalcelý článek »

19. 11. 2019 | Reporty
MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOSTcelý článek »

10. 11. 2019 | Rozhovory
FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola druhá: „Senyaan“.celý článek »

17. 11. 2019 | Rozhovory
FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola třetí: „KaBaAch“.celý článek »

28. 11. 2019 | Reporty
VULCANO, LAHAR, BOHEMYSTcelý článek »

16. 11. 2019 | Reporty
SACRED REICH, NIGHT DEMONcelý článek »


Poslední diskuse

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - info
Datum: 2. 12. 2019 15:35:18
Autor: Peťan
Titulek: KONEC PŘEDPRODEJE V 20:00

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Výprava do hlubin Zapomenutého ticha, kapitola pátá: „La Grande Bouffe“.
Datum: 2. 12. 2019 10:59:28
Autor: Pekárek
Titulek: ...

diskuse k článku »

HEFAISTOVA LYRA – Přeludy
Datum: 26. 11. 2019 20:23:35
Autor: Garfield
Titulek: HL

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 20. 11. 2019 12:21:43
Autor: _medvěd_
Titulek: MHM

diskuse k článku »

MAYHEM, GAAHLS WYRD, GOST
Datum: 19. 11. 2019 20:05:47
Autor: immortal
Titulek: Gost

diskuse k článku »

BURIAL IN SAND vol. I (OCCVLTA, MALOKARPATAN, GOATCRAFT, ...) - info
Datum: 19. 11. 2019 13:18:51
Autor: Peťan
Titulek: Harmonogram + posledních 50 vstupenek!

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama