ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

FRONT LINE FEST III - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

DEBUSTROL a MORTIFILIA - infočíst info »

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »


Další nové články

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »


Koncerty

1. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 1. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

8. 2. 2020
Hudební klub Lokálka - Hostivice
Dead Daniels (Praha)...

8. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
ZAT’NIK’ATEL = Ethno Service + Crimson...

21. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
Kdo seje vítr, sklízí bouři II. = benefit na FNB B...

22. 2. 2020
Sušice, U Chovatelů
Večer plný thash, hardcore, grind rytmů a black-me...

29. 2. 2020
Loket
Selfexile (stoner doom r'n'r, Sokolov), Social P...

29. 2. 2020
Rajče) - Teplice
Dead Daniels (Praha)...

3. 4. 2020
semilasso - brno
Nejlepší tribute bandy Metallica, Iron Maiden, Jud...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Recenze » MORIORR – Masochrist

13. 4. 2007MORIORR – Masochrist

MORIORR – Masochrist CD 2007, vlastní náklad

Skupina Moriorr se konečně dočkala regulérního alba. Každý určitě dobře ví, že počátky existence sahají až do roku 1988, kdy se Moriorr představil na památném Death Metal Session a do roku 1992 vydal kromě živáku z DMS další dvě dema (etapa I). Znovuzrození kapely přišlo v roce 2003, vyšly dvě minidema, ale kapela se potýkala se spoustou personálních problémů (etapa II). Na lepší časy se začalo blýskat někdy na konci roku 2005, kdy do kapely přišel zpívající kytarista Jarda Pelán a posléze i bicmen Honza Kapák, aby doplnili trio Jirka Šujanský (basa, zpěv), Olga Hrachovcová (klávesy) a Petr Hříbal (kytara). Po nahrání alba ale odchází Petr a do kapely se vrací další zakládající člen – kytarista Jarda Pracna (etapa III).

Takže tolik k personáliím, etapy v závorkách jsem si dovolil uvést kvůli následujícím spekulacím. Kdybych byl dramaturgem desky já, přemýšlel bych, jak ji nejlépe vyplnit. A zvolil bych skladby z etapy I, kterým by současný zvuk a lepší instrumentální výkony určitě slušely. Jako druhou možnost bych viděl úplně nový materiál. Jenže Jirka neudělal ani A, ani B, ale C, neboli mišmaš nejstarších (etapa I), novějších (etapa II) i zbrusu nových songů (etapa III).

Po krátkém intru začíná Jsem tvůj kristus, proti demo verzi samozřejmě s mnohem lepším zvukem, instrumentálními výkony (což platí pro všechny starší skladby) a i s nápaditějším zpěvem, o který se Jirka rozdělil s Jardou. K Jirkovo zpěvu jsem měl v minulosti (etapa II) hodně výhrad, tady už se zklidnil, nucený chrapot nahradil přirozenější výraz, přesto je Jardův projev mnohem lepší. Osobně si myslím, že Jarda Pelán Moriorr víceméně zachránil na cestě do pekla, kromě kvalitního vokálu předvádí dobrou kytarovou práci a navíc je při živých vystoupeních dominujícím borcem na pódiu. Albu samozřejmě prospělo i angažování živého bicmena (od nahrání alba hraje Honza s Moriorr i koncerty), s programovanými bicími se to nedá srovnat ani náhodou. A třetím pozitivem je neotřelá klávesová hra Olgy, která některé skladby šperkuje hororovými a schizo zvuky a možná je škoda, že nedostala více prostoru. Třeba takový Jsem tvůj kristus vyznívá úplně jinak, než na zmršeném demáči a dá se hovořit asi o největším hitu alba silně připomínajícím spřízněný Törr. Nesedí mi akorát zbytečný vulgarismus v textu. Buď zlej je na tom o něco hůř, vcelku monotónní rytmus nezachrání ani originální Olga, ani text, ani nepříliš zajímavý zpěv. Další stará známá Miluju tě mrtvou je taky lepší než na demu, ale že by to byla nějaká výhra, to asi ne. V Mý druhý já předvádí Jarda s hlasem zase něco trochu jiného, dojde i na sólíčko a z nenápadné skladby je vcelku podařená záležitost – snad jen škoda,

že Jarda netáhne zpěv sám. Hudebně je na tom dobře i Čas na funeral, hlavně klávesy jsou hodně zajímavé, textově už je to horší. Překopaná Prosektura potěší i po letech, ale Poslední dějství mi na desku nějak nepasuje – skoro death metalová skladba, hlavně zpěvem, má zajímavé klávesami dobarvené části, ale jinak nic moc ... a zase zbytečně sprostý slova, kterým není pro jistotu ani příliš rozumět. Titulní Masochrist (co to vůbec znamená???), opět s antináboženským textem a s překvapivě solidním závěrečným sólem doplácí na neustálé změny rytmu i zahuhlaný zpěv. Termonukleární jatka, skladba, která Moriorr kdysi dostala do širšího podvědomí, je tady nachrčena anglicky. Nevím, co k tomu pány vedlo, ale já bych dal určitě přednost původní české verzi. Hudebně všeobecně známá klasika, místy až rock´n´rollová, chvíli nářez jako prase, chvíli zvolnění, celkem silná atmosféra a jasná struktura (narozdíl třeba od Masochrista) pořád zabírají. Co ale znamená na konci desky krávovina Rokenrol Moriorr (původně Chlast Rock n Roll Moriorr) opravdu netuším. skladba míří do úplně jiných, řekněme tvrdších Alkeholovských vod a k předchozímu temně zaměřenému materiálu vůbec nepasuje.

Zvuk alba mohl určitě dopadnout lépe. Studia, kde se nahrávalo uvedena nejsou, o závěrečný mix a mastering se postaral Tonda Rauer. Zbytečně vytažená basa místy působí takřka odstrašujícím dojmem, kytary jsou málo výrazné (klidně bych snesl čistý ostrý zvuk), kopáky utopený, takže akorát malý bubínky a klávesy zní zhruba tak, jak by měly znít.

Druhá věc, která mi příliš nevoní a kroutí koutky úst hodně nahoru, je booklet. Když pominu, že fotky zachycují současnou koncertní sestavu, nikoli tu, která album nahrála (Hříbala na fotkách nenajdete, zato se na nich objevuje Pracna), chybí mi texty, autorství jednotlivých skladeb a přebývá více než hodně klišé. Hlavně fotky představují kapelu manekýnů, kteří vybrakovali Nosferatu shop, navlékli na sebe kožené kabáty a nasadili výrazy z nejdrsnějších. Na titulce na nás mává zdviženým prostředníkem kostra z řetězem kolem hlavy a ani tenhle obrázek mi hlava nebere – je to recese nebo ne?

Celkově ale nejsem úplně zklamán. Mohlo to dopadnout lépe, ale taky podstatně hůř. A o tom, jestli Moriorr ještě významně promluví do metalové historie rozhodne až následující album, na kterém by se měl autorsky podílet Jarda Pracna.

Seznam skladeb:

  1. Intro
  2. Jsem tvůj kristus
  3. Buď zlej
  4. Miluju tě mrtvou
  5. Čas na funeral
  6. Prosektura
  7. Poslední dějství
  8. Masochrist
  9. Thermonuclear Massacre
  10. Rokenrol Moriorr

Čas: 36:29

www.blackmetal.cz

sdílet
Přečteno: 3687xHodnocení autora: 6/10

Autor: Johan | Další články autora
Datum: 13. 4. 2007

FotoGalerie (Počet obrázků: 1) Moriorr - Masochrist

Diskuze (Počet příspěvků: 3)
Souhlas s Thomasem
Hezky jsi to, Thomasi, napsal, k tomu není co dodat. Johan | 16. 4. 2007 07:07:03
Souhlas s recenzí
Debustrol, Root, Torr vydal sračky? Tak to mi vážně hlava nebere co tě vede k tomu tohle napsat, připadá mi že to je nějakej komplex, abych se sebe udělal chytrýho tak všechno zkritizuju. Platí to i ohledně Moriorr, kdybys bydlel v americe, chodil jen na koncerty špičkovejch kapel, poslouchal jen nejlepší desky tak stejně budeš psát jak se ti to nelíbí. V tomhle se už nejdená o hudbu ale o to: "Já sem takovej odborník že poznám jak všechno stojí za hovno".Moriorr sice nepatří a asi ještě dlouho patřit nebude k žádný špičce, ovšem Masochrist je slušný počin, nezasloží si nic jiného než respekt a přání aby příští deska byla lepší. Thomas | 15. 4. 2007 13:08:45
Souhlas s recenzí
Tak jak vám sedí ta naše metalománie...banda Moriorr --kdysi dávno total androš z nejtemnějších hlubin pekla...Termonukleární jatka---poslal jsem asi 50 sms do ankety skladba století...ale v angličtině je to shit...příteli recenzente,ale všechny old school kapely jsou na tom stejně....kvalitu songů na Ultrametalu 1. nedokázala překročit žádná z kapel..stejně jako žádná z old kapel nevydala dobrý druhý lp..vem si ty "sračky" co vydal Debustrol,Root,Torr dj.chaos@tiscali.cz | 14. 4. 2007 21:04:20

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

28. 1. 2020 | Autor: Bury
ME AND THAT MAN, projekt Nergala z BEHEMOTH, má nový klipčtěte zde »

28. 1. 2020 | Autor: Bury
PSYCHOTIC WALTZ mají nový videoklip čtěte zde »

28. 1. 2020 | Autor: Johan
Klub 007 Strahov - program na únor 2020čtěte zde »

27. 1. 2020 | Autor: Johan
KRUTON - Šeď strachostánků na 2LP a CDčtěte zde »

26. 1. 2020 | Autor: Johan
XUL - death/black metal se představuječtěte zde »

25. 1. 2020 | Autor: Johan
Film o Magické noci trubadúrů 4čtěte zde »

25. 1. 2020 | Autor: Bury
ALTER BRIDGE mají nové lyric videočtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Johan
PIPES NAD PINTS startují The Second Chapter tour!čtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Bury
Dnes vychází nové album PYOGENESISčtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Bury
Dnes vychází nové album ANNIHILATORčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

29. 12. 2019 | Rozhovory
KAVIAR KAVALIER – Asi to zní přehnaně a nafoukaně, ale považuju album „Hotel Inkontinental“ dokonce za nejlepší album všech dob. Je tam všechno.celý článek »

12. 1. 2020 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (BIGBOSS BAND) – Nikdy nedělám více verzí do zásoby, nikdy znovu skladbu nepřezpívávám. Nikdy. Říkám vždy, že napoprvé to zazpívalo srdce a tak to musí zůstat.celý článek »

6. 1. 2020 | Recenze
BIGBOSS – Než zemřucelý článek »

1. 1. 2020 | Recenze
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

4. 1. 2020 | Reporty
ELEPHANTS, SECOND BREATH, NOTHING LEFT TO SAYcelý článek »

30. 12. 2019 | Reporty
DYING PASSION, POSTCARDS FROM ARKHAM, LAST OF A KIND, KABARET DR. CALIGARIHOcelý článek »


Poslední diskuse

ORDOS – Still Breathing ...
Datum: 27. 1. 2020 23:23:22
Autor: Bůh
Titulek: recenzent odborník

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 24. 1. 2020 19:15:03
Autor: immortal
Titulek: No...

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 24. 1. 2020 17:18:44
Autor: XYZ
Titulek: vycpelost

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 23. 1. 2020 14:41:47
Autor: Step
Titulek: ...

diskuse k článku »

STOLEN LIVES – Luciferův efekt
Datum: 22. 1. 2020 13:02:45
Autor: Anahematar
Titulek: Skvěle...

diskuse k článku »

CAPSAICIN, DECULTIVATE, MÖRKHIMMEL, SEKEROMLAT, LEZOK
Datum: 22. 1. 2020 08:53:12
Autor: s.
Titulek: výborný večírek

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama