ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Podpořme společně skupinu XIII. STOLETÍ #kulturažije - infočíst info »

OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP v neděli 12. dubna virtuálně pokřtí nový vinyl - infočíst info »

CULT OF FIRE, MALOKARPATAN - PŘELOŽENO NA 9. 5. 2020číst info »

TAAKE / KAMPFAR / NECROWRETCH - PŘELOŽENO NA 8. 1. 2021číst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - PŘELOŽENO NA ROK 2021číst info »

UMBRTKA, MALLEPHYR - PŘELOŽENO, termín bude oznámenčíst info »


Další nové články

10. 4. 2020 | Ankety
THORNS INSIDE – „Deset otázek“ celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „Deset otázek“ celý článek »

26. 3. 2020 | Ankety
PURNAMA – „Deset otázek“celý článek »

21. 3. 2020 | Ankety
REFORE – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2020 | Ankety
PROLAPSED – „Deset otázek“ celý článek »

15. 2. 2020 | Ankety
CAVE BLIND – „Deset otázek“ celý článek »

4. 2. 2020 | Postřehy
Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či LUCIEcelý článek »


Koncerty

25. 4. 2020
Brno - bio Sibiř
BATTLE NIGHT! = dvakrát dvojitý výprask!_____Gride...

25. 4. 2020
Olomouc-Sklub
Rotten Fest-25.4.2020,Sklub Olomouc FLESHLESS,DEF...

2. 5. 2020
Poldofka na Kladně
Night of eternal evil na Kladně KLADNO ZACHVÁTÍ Z...

2. 5. 2020
Tradiční Kloub, Sušice
Sušická zastávka na tour dvou německých kapel Sark...

9. 5. 2020
Stará Ves u Rýmařova KD
BUGRFEST pořádaný čtyřmi bratry. Letos vystoupí BI...

16. 5. 2020
Brno - Kabinet Múz
The Primals /USA,EX-DARKEST HOUR/ & Fumata /MEX/ &...

27. 5. 2020
Brno, Vegalité
Gränslandet - Utahaný špinavý crust/sludge proklá...

1. 7. 2020
KS Bůrovce, Topolná
SYMBOLIC Open Air 2020 FB: https://www.facebo...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


TELEPATIE ZINE
» Rozhovory » D.A.D. - Pevně doufáme, že budeme už jenom stoupat...

2. 3. 2007D.A.D. - Pevně doufáme, že budeme už jenom stoupat...

D.A.D. patří ke kapelám, které vznikly v první polovině devadesátých let. Tehdy ještě pod nezkráceným názvem Děti atomové doby a zaměření ryze punkového.

Za 14 let ušla kapela pořádný kus cesty lemovaný nahrávkami a změnami stylu i sestavy. Současná tvář je mixem HC a metalu a vládne už pouze mateřský jazyk. O všem podstatném, co se dosud událo a plánech do budoucna hovoří Dýža.

1. Zdarec, patříte mezi nejdéle fungující kapely na domácí scéně. Vzpomeň na vaše punkové začátky. Proč zrovna punk? Odpovídala vaše tehdejší image tomuto stylu – nosili jste číra, sichrhajcky, řetězy?

Ahoj, předně bych chtěl pozdravit čtenáře Fobiazinu. Naše punkové začátky? Tak to bych popsal slovem „Nádhera“. Ty roky od 92. do 95. byly prostě super. Koncerty absolutně narvaný. Nebyl problém, aby přišlo 400 - 500 lidí. Stihli jsme si zahrát po boku jedný z mých nejoblíbenějších kapel a to „Kritická situace“. Rád vzpomínám na kapelu „T.D.O“ ze Znojma, kde byly koncerty vůbec nejlepší. Byly to výborné časy, kapel ještě nebylo tolik a tak nebyl problém často koncertovat. Od toho 92., když jsme začínali ještě po názvem „STB“, se tomu rozhodně nedalo říkat muzika, natož punk, byl to spíš prasopal. V té době jsme svoje nástroje ještě moc neovládali,  postupem času to dostávalo nějakou formu, až z toho vylezlo to, co z toho vylezlo (smích). Jinak s image jsme to nějak nepřeháněli, já jsem byl vždy metalista, takže u mě číro nehrozilo, ale kluci byli pankáči tělem i duší, ti samozřejmě číro nosili.

2. Z punkové doby se zachovaly tři demáče, které vyšly jen na kazetách. Dneska je celkem moderní vydávat ranné nahrávky – neuvažovali jste o tom také? Třeba jako bonus na novější počiny nebo jako demo kolekci?

Každopádně o tom uvažujeme a to už na příští rok k 15. výročí kapely. Rád bych tam dal z každý nahrávky alespoň jednu skladbu.Myslím, že to bude opravdu zajímavá rekapitulace naší tvorby. Od punku až po dnešní HC/metalcore - už se na to moc těším.

3. První postpunková kazetka New life form (1996) míchala kdeco – zbytky punku, rock, doom metal s českými a anglickými texty a ženský a mužský zpěv. Proč tak náhlá změna stylu? Punk vám začal být těsný?

Nemyslím si že by to byla tak náhlá změna. Už v tom 95. tvorba začala nabírat trochu jiný směr. Začalo se v ní prolínat více stylů, ne jenom punk. Ale když o tom  zpětně přemýšlím, tak jsme čistý punk snad nikdy nehráli. Vždy tam bylo něco navíc. V 94. jsme na nahrávce Hanba lidí použili i klávesy, myslím, že v té době to na punkovou kapelu bylo celkem zajímavý.

4. Tehdy jste měli i zpěvačku – uváděnou jako hostující členku. Proč se postupem doby vypařila?

Jednoduše jsme cítili, že už ženský zpěv do naší tvorby není potřeba. Ale neznamená to, že v budoucnu se na nějaké desce neobjeví. Styl naší hudby dospěl do takové podoby, že ženské vokály by byly zajímavé zpestření.

5. MC … and once we will get lost (1998) už vyšla pod firmou, Epidemie tehdy docela frčela, nahrávku dokonce produkoval Blackie (ex-Root). Máš představu, kolik kusů se tehdy dostalo mez lidi? Neměli jste trochu problém s jednoznačným zařazením se do nějakého stylového koše? Přece jen jste zase smíchali více stylů. Koho jste tehdy považovali za spřízněnce na domácí scéně?

Nevím to přesně, musel by jsi se zeptat Martina, ale myslím že to bylo kolem 400 ks. (Výroba činila 500 ks). Tehdy byla spolupráce s Blackiem na nahrávce opravdu profesionální, hodně nám pomohl. Problém se stylovým zařazením jsme asi měli, ale my to nikdy nějak zvlášť neřešili. Prostě si mastíme to co nás baví. Se spřízněnou kapelou to bylo těžké vzhledem našemu stylu, ale dost jsme hráli s kapelami jako Silent Stream Of Godless Elegy, Sad Harmony, Agresive Tyrans atd.

6. Další pokrok přišel s vydáním debutu Shadows (2001) u punkového bosse Cecka. CD jsem neslyšel, můžeš o něm povykládat – náklad, hudební zaměření, jazyk slov, … a proč zrovna Cecek – to jste zase koketovali s punkem?

CD Shadow´s se nahrálo ve studiu „Delon“. Náklad činil 300 ks. Na tomto CD je 9 věcí, z toho 8 anglicky a 1 česky zpívaná. Hudebně je to zase mix všeho možného, co jsme kdy tvořili. Jinak Cecek je náš dlouholetý kamarád a tak nějak slovo dalo slovo a vydali jsme to s ním napůl.

7. V roce 2004 jste vypustili promáček, kterej zase neznám – ten byl určený jen jako propagace, nebo jej berete jako další nahrávku? Oslovili jste nějaké (jaké) firmy? Odezva?

Původní plán byl, že nahrávka bude sloužit jen jako propagační materiál pro vydavatele, kluby atd. Pak jsme si ale řekli, že by byla škoda nepustit to mezi lidi a tak jsme to vydali. Firmy jsme samozřejmě oslovili. To byl účel nahrávky, ale bohužel bez úspěchu. No aspoň reakce posluchačů byly celkem kladné (smích).

8. A jsme v současnosti – nové album Loutky vyšlo na sklonku loňského roku, tentokrát bez firemní podpory vlastním nákladem. Loutky jste plánovali vydat sami nebo jste hotovou nahrávku poslali na nějaké labely?

Nahrávku jsme opět rozesílali po vydavatelích, ale zase bezvýsledně. Tak

jsme si řekli, že to nebudeme řešit a prostě si to vydáme zase sami.

9. Není škoda, že je nosič jen pálenka? Jak se díváš na vypalování muziky a na její stahování z webu?

Škoda to určitě je, ale nám bohužel z finančních důvodů nic jiného nezbylo. Studio stálo dost peněz a k tomu dávat 20 000 Kč za lisovačku…to si prostě nemůžeme dovolit. Podle mého názoru je pro lidi určitě lepší, když dají za desku 100,- než 200,- a více, jen kvůli tomu, že je to lisovačka. Účel to splní určitě stejný. No a vypalování? To je u mě dost sporný vzhledem k tomu, že jsem muzikant. Z pohledu konzumenta je určitě hezký si vypálit CD, za které bych v obchodě vyhodil třeba 500,-, ale z pohledu muzikanta s tím moc nesouhlasím. Samozřejmě když mě nějaká skupina zaujme, ty peníze za ně dám a kapelu rád podpořím.

10. Loutky jsem označil jako mix metalu a HC – vidíte to taky tak, nebo máte nějakou vlastní definici stylu?

S tím by se dalo souhlasit. My jsme si to označili jak Forcefull HC/metal.

11. Nahrávali jste v Sharku – jak dlouho a jak jste s výsledkem spokojeni?

V Shaarku jsme strávili bezmála týden a myslím že výsledek je velice slušný. Tímto zdravíme kluky ze studia a děkujeme za výborně odvedenou práci.

12. Nové CD je nazpíváno výhradně česky – co vás k tomu vede? Stejně je zajímavé, že spousta kapel dnes používá češtinu – máš nějaké vysvětlení, proč tomu tak je?

Je pravda, že jsme angličtinu dříve používali, ale nikdy to nebylo k naprosté dokonalosti věci. A od Proma 2004 jsme se zaměřili výhradně na české texty, s tím že to posluchačům řekne daleko víc. Porozumí, o co v textech jde. No a když se to vezme kolem a kolem, ty česky zpívané songy si s námi můžou fanoušci zpívat na koncertech (smích). A vysvětlení mám – posluchači  jsou líní překládat (smích).

13. Jste ohledně mateřského jazyka v kapele jednotní?

Jo, tam je to jednoznačný.

14. Představ trochu jednotlivé členy – věk, dosavadní hudební působení, oblíbené kapely, povolání atd.

Milan /Dýža/ Pařík: Takže začnu asi u sebe. Je mi 28 let, vyučil jsem se tesařem a nyní pracuji v jedné firmě jako skladník, pohodové to zaměstnání. S bráchou jsme měli kolem r. 1995 kapelu „Nenávist“. Byl to takový HC/něco ve stylu „Kritická situace“. Jednou bych se k tomu rád vrátil. Potom s klukama z Morgengry takovej veselej grindcore, 2 count-limited se to jmenovalo, fakt srandamač. Byly to předělávky od Kelly Family atd. Oblíbené kapely: In Flames, Amon Amarth, Dark Tranquillity, Kritická situace aj. Je toho fakt hodně, prostě poslouchám, co se mi líbí a je mi jedno jestli je to vážná hudba nebo metal.

Jaromír /Míra/ Pařík: Je mi 27 let, vyučen jsem malířem - natěračem, momentálně pracuji v jedné firmě jako skladník. Jinak jak říkal už brácha, začínal jsem s ním v Nenávisti a dál pak už jen v D.A.D. Oblíbené kapely: Bullet for my Valentine, My Chemical Romance, In Flames, taky nějaké ska…

Milan /Aspik/ Rosůlek: Já jsem benjamin kapely, je mi 22 let, vyučil jsem se instalatérem a teď si hrabu pro sebe jako OSVČ. Jinak jsem hrál v kapelách, které nejspíš čtenářům moc neřeknou, jako: Rayen či Wocet. S těmi kapelami jsme moc nekoncertovali, byli to spíše garážové záležitosti (smích).

15. Jak často koncertujete? Hráli jste už někdy na Czech rock block – mám dojem, že jste z Polné a tenhle fest se tam každoročně koná…

V průměru koncertujeme tak 2x do měsíce. Na Czech Rock Block jsme bohužel nehráli, ale snad jednou budeme, uvidíme. Jo máš pravdu Czech Rock Block se v Polné vždy konal, ale poslední 2 roky se přestěhoval do Jihlavy.

16. Kdo patří momentálně mezi vaše koncertní souputníky? Hrajete častěji HC nebo metalové akce?

Hrajeme jak na metalových, tak na HC koncertech. My to nějak neřešíme, jestli tam je víc metalových, či HC kapel. Hlavně když přijdou lidi a je dobrá atmosféra, to pak jde samo. Kapel, co s námi hraje, je mraky. Mezi dlouholeté kamarády patří kluci z Agresive Tyrans, ti vlastně hrají stejně dlouho jako my. Další kapely, se kterýma se nám dobře hraje, jsou třeba: Born Again, X-Core, 5 Symbols,…

17. Jsme u konce – takže klasika – jaké jsou další plány kapely + můžeš sdělit cokoliv tě napadne. Mnoho zdaru a ať vám to hraje.

Plány jsou jasný. Co nejvíce koncertovat, aby chodilo hodně lidí a pořád dělat dobrou muziku. No a hlavně to vše ve zdraví přežít (smích). Jinak od února s námi zkouší nový kytarista, Pavel Maršák (ex Roots of hate), takže pevně doufáme, že budeme už jenom stoupat (smích). Pavel s námi už zkusil jedno vystoupení, na kterém si vedl opravdu dobře. Určitě budou mít teď naše živá vystoupení větší šmrnc a drive. Čtenářům Fobiazinu bych chtěl popřát hodně zdraví a úspěchů a rád bych je pozval na nějaký náš koncert. Ještě jedno oznámení pro kapely: Děláme výměnné koncerty, takže kdo by měl zájem si zahrát v Polný nebo v Jihlavě není problém. Mějte se a snad se uvidíme na nějakém našem koncertě …

http://www.dadcz.com/

sdílet
Přečteno: 2770x Autor: Johan | Další články autora
Datum: 2. 3. 2007

FotoGalerie (Počet obrázků: 3) D.A.D. 1 D.A.D. 2 D.A.D. 3

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
Zdravím DADéčka
Dobrej rozhovor. Jen je trošku škoda, že v rozhovoru ani v recenzi nebyly rozebrány či pochváleny texty na Loutkách. Ty považuji za podařené. Jínáč vám to na vaší poslední desce fakt šlape. Kolega Johan mohl sáhnout i po vyšším hodnocení. Ať se daří... Ifa | 4. 3. 2007 13:15:24

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

10. 4. 2020 | Autor: Johan
PRINCOVIA albumom "Márna Snaha" skladajú zbranečtěte zde »

10. 4. 2020 | Autor: Bury
Na trhu jsou k dostání obojky a vodítka od SLAYER či MOTÖRHEADčtěte zde »

10. 4. 2020 | Autor: Bury
...AND OCEANS představují nové videočtěte zde »

9. 4. 2020 | Autor: Bury
DARK SKY BURIAL je název nového projektu basáka NAPALM DEATHčtěte zde »

9. 4. 2020 | Autor: Bury
FIT FOR AN AUTOPSY představují nové videočtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Metalové ikony si zajamovaly na dálkučtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Bury
Kapela DROM uctívá Mezinárodní den Romů tematickým emocionálním klipemčtěte zde »

8. 4. 2020 | Autor: Johan
POWER 5 chystají reedici albčtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Johan
Brutal Assault zítra spustí online stream/chat s fanoušky – novinky festivalu, budoucnost letošního ročníku a souččtěte zde »

7. 4. 2020 | Autor: Bury
GREY DAZE Chestera Benningtona mají nový singlčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

5. 4. 2020 | Rozhovory
Michal Kafe Káva (Kafest, Coffeegrinder, Pařát) – Mám rád český underground, snažím se ho maximálně podporovat a na všechny strany hlásím, že je špičkový a naprosto srovnatelný se zahraničím. celý článek »

1. 4. 2020 | Recenze
Dubnové tipy – alba & koncertycelý článek »

25. 3. 2020 | Recenze
PURNAMA – Flame of Rebellioncelý článek »

27. 3. 2020 | Recenze
ZATRATA / HOW LONG? celý článek »

28. 3. 2020 | Ankety
ZATRATA – „10 questions“ celý článek »

23. 3. 2020 | Recenze
ERELEY – Diableriecelý článek »


Poslední diskuse

THE WILDERNESS – III
Datum: 9. 4. 2020 22:30:00
Autor: Miriam
Titulek: Jedna z nejlepších kapel ČeskoSlovenských - co se textů týče

diskuse k článku »

Dubnové tipy – alba & koncerty
Datum: 4. 4. 2020 13:10:57
Autor: Bury
Titulek: GREY DAZE

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 3. 4. 2020 07:49:09
Autor: lando
Titulek: kinder

diskuse k článku »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST (ETEF) – My se rozhodně nevzdáváme, zkusíme festival udržet při životě! Vzdát to můžeme teprve, až vyčerpáme všechny reálné možnosti. ETEF žije!
Datum: 1. 4. 2020 21:40:26
Autor: Pekárek
Titulek: ....

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 14:19:44
Autor: Dejv
Titulek: ano 2

diskuse k článku »

PURNAMA – Flame of Rebellion
Datum: 26. 3. 2020 13:36:58
Autor: x
Titulek: he

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama