ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

Soutěž o dvě gramodesky skupiny CATHEDRAL IN FLAMES - infočíst info »

FRONT LINE FEST III - infočíst info »

VANESSA vyráží na Ghost Army Tour - infočíst info »

DEBUSTROL a MORTIFILIA - infočíst info »

BLACK RAIN, VIRUS KAPAK - infočíst info »

HAUNT, THE NIGHT ETERNAL - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. II - infočíst info »

LUDIA SMRDIA TOUR 2020 - infočíst info »


Další nové články

31. 12. 2019 | Postřehy
Bilance roku 2019 + co bude v roce 2020?celý článek »

22. 9. 2019 | Postřehy
Odešel Michal Cichý, grindový mistr paliček, kravského zvonce i rychlého prodejecelý článek »

9. 7. 2019 | Ankety
AUTUMN COLD – „Deset otázek“ celý článek »

15. 6. 2019 | Ankety
EXITUS – „Deset otázek“ celý článek »

7. 6. 2019 | Ankety
PEORTH – „Deset otázek“ celý článek »

1. 5. 2019 | Postřehy
František Ringo Čech – Schelinger byl naprostý unikát.celý článek »

24. 4. 2019 | Ankety
RAVAR – „Deset otázek“celý článek »

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »


Koncerty

25. 1. 2020
S-Cube Olomouc
ROTTEN FEST vol 22. S-Cube Olomouc 25.1.2020,od 18...

25. 1. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 25. 1. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, ...

25. 1. 2020
Restaurace U Chovatelů
Druhý ročník temnoty je před námi! NĀV - J...

25. 1. 2020
Trutnov
Křest EP Překrásný nový svět. Brünner Todesmarsch,...

25. 1. 2020
Milevsko (Přeborov)
Benefiční akce - bližší info v odkazu....

1. 2. 2020
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 1. 2. 2020 Orthodox club / Farářova sluj, M...

8. 2. 2020
Hudební klub Lokálka - Hostivice
Dead Daniels (Praha)...

8. 2. 2020
Brno - bio Sibiř
ZAT’NIK’ATEL = Ethno Service + Crimson...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


PUSTINA – Předtucha nastávající zimy na LP
» Recenze » BLUT AUS NORD – Hallucinogen

29. 10. 2019BLUT AUS NORD – Hallucinogen

CD/LP/MC 2019, Debemur Morti Productions / atmospheric black metal / Francie

Každý nový počin BLUT AUS NORD je (nejen) pro black metalové fanatiky velmi očekáván. Vindsval se za více než čtvrt století hudební kariéry vyprofiloval jako jeden z nejinovativnějších muzikantů v žánru, který se nebojí posouvat stylové hranice a jehož bohatá diskografie v sobě skýtá mnoho děl, z nichž v podstatě skupinky jsou spolu provázané, ale dohromady činí bohatý mix. Přiznám se, že dosud poslední předloňská studiovka "Deus Salutis Meæ" mi přišla na BLUT AUS NORD až příliš obyčejná a vlastně si z ní s odstupem nic moc nepamatuji. Tudíž jsem uvítal (i když samozřejmě s rezervovaným očekáváním, známe to...) promo řeči o tom, že se kapela posune o dost jiným směrem. Byly tam i nějaké ty zkazky o rock'n'rollu a podobně. Obal vypadal dosti zajímavě a vhodně korespondoval s názvem "Hallucinogen", stejně interesantně působila i "promo fotografie" (viz níže).

Že by šlo hudebně o úplný krok stranou, to se o "Hallucinogen" říci nedá. Vindsvalova kytarová práce je tak charakteristická, že byste ji poznali i pohluchu, navíc leckteré melodické pasáže by se určitě neztratily na některém z dílů trilogie "Memoria Vetusta". Oproti předchozím albům BLUT AUS NORD ale na novince cítím obrovskou lehkost, svěžest, vzletnost. Může za to zejména rocková nadýchanost, kterou "Hallucinogen" po celou dobu na posluchače působí. Některé melodie vysloveně překvapí, jako hned v úvodní "Nomos Nebuleam", kde z poměrně standardního melodického blacku á la Vindsval několikrát vyvěrá krátký sólový výlet jak ze sedmdesátkového rocku. Nejinak je tomu u následující "Nebeleste", nejchytlavější záležitostí je ale jistě trojka "Sybelius". To je kytarová nádhera. Nic těžkého, krkolomného, ale bere to za srdce a při několika melodiích mi regulérně běžel mráz po zádech. Jestli vás melodie v čase 2:10 nerozbije, tak nemáte duši. A ten závěr, to je vyloženě rokec jak poleno. Tohle tak vidět naživo...

No nic, jdeme dál... Album pokračuje na vysoké úrovni, ale přece jen si například ze čtyřky "Anthosmos" s odstupem nevybavuji žádný úplně silný moment. Na druhou stranu, BLUT AUS NORD v ní či v následující "Mahagma" dávají najevo, že na blastbeaty a syrový black metal, který by se neztratil ani na prvních deskách, nezanevřeli. Ale přestože je "Mahagma" dosti nasypaná, neztrácí na melodičnosti celé desky, spíše naopak - jde o další velmi chytlavou věc. Se šestým songem s finsky znějícím názvem "Haallucinählia" se BLUT AUS NORD vrací k naprosté rockovosti, tahle skladba by se, až na závěrečný nátěr, neztratila na různých deskách v 70. letech. Poslední "Cosma Procyiris" je takovým epilogem, který se drží předešlé formy, ale neobsahuje až tak výrazné momenty, jako některé z předešlých skladeb. Společně s "Anthosmos", řekl bych, nejméně zajímavé části "Hallucinogen", ač je stále laťka vysoko.

Celé album má kromě svěžesti takovou odlehčenou atmosféru, která posluchače vtáhne a nechává ho unášet se na vlnách

podmanivosti. Přispívají k tomu i většinou výrazně potlačené éterické vokály, jen například v "Nebeleste" zní takový zefektovaný šepot trochu ponuřeji. Co bych možná trochu omezil, je docela velké množství akustických vybrnkávek. V některých případech smysl mají, jako například v "Haallucinählia", kde se transformují do zmíněného konečného sypce, ale například v závěru úvodní "Nomos Nebuleam" bych ji s klidem vynechal.

Nehledal bych v "Hallucinogen" přes název nějakou výraznou psychedelii a "mimóznost", spíše mají kompozice občas blízko k (prog)rocku a podobným vlivům. Deska se poslouchá strašně příjemně, baví mě od začátku do konce, a to i po mnoha posleších. Přidává tomu i kvalitní zvuk, který v sobě snoubí právě onu staroškolskou rockovost s klasickou produkcí Vindsvalových počin, která je prostě nezaměnitelná. Rozhodně nejde o nejlepší věc, kterou kdy BLUT AUS NORD nahráli, i když na ni sypu poměrně hodně chvály. Ale poté, co se kapela možná v poslední době trochu hledala, je tohle skutečně osvěžující záležitost.

 

Pavel:

Vindsvalův projekt je legendární. Nemůžu říci, že by to pro mne byl jeden z těch nejvíce oblíbených a sledovaných, ale rozhodně má můj respekt. Zejména tento rok. Do teď jsem měl nejraději sedmičkovou trilogii, naopak nejslabší mi přijde album z roku 2017 „Deus Salutis Meae“. Hallucinogen byl všemi (v daném žánru) velmi očekáván a docela mne překvapuje, co krásného (na rozdíl třeba od prohnilého „MoRT“) vylezlo, za dvouletý odstup, na svět.

Oproti Opatovi desku hodnotím ještě více kladně, ba si troufnu říci, že se jedná o brilantní počin, který je pln krásných a nových detailů při každém dalším poslechu. Souhlasím určitě s tím, že album není vyloženě psychedelické, ale jede více do progresivního, ale i klasického rocku ze sedmdesátek či osmdesátek. S předchozí škatulkou se ale pojí shodná vlastnost, jak fošna působí (minimálně na mne). Je silně meditační. Zastřené sborové naefektované vokály tento pocit mnohokrát znásobňují a deska, ačkoliv je stále plná jisté black metalové temnoty, ať už díky kytarovým včelkám, nebo nahazováním dizonantních not pro budování tenze a atmosféry, je zároveň silně pozitivně působící.

Výslovně ale nesouhlasím s jeho názorem, že by bylo dobré ubrat vybrnkávaček a klidnějších momentů. Říkám klidně přidat! Díky těmto jemným dýchavým a vzdušným momentům je album právě takové, jaké je. Vzdušné, plouživé, snad radostné? „Nomos Nebuleam“, „Anthosmos“ a „Haallucinahlia“ jsou díky tomu asi i moje nejoblíbenější skladby.

Za mne je „Hallucinogen“ asi to nejfajnovější, co BLUT AUS NORD vydali. Možná bych dle názvu a obalu alba očekával větší vrstvení kytar a extrémní zneužívání kytarových efektů pro hrátky s prostorem, ale to nevadí... Deska není nejrevolučnější, extrémně odlišná, temná a originální, ale rozhodně je skvělá.

Seznam skladeb:

 1. Nomos nebuleam
 2. Nebeleste
 3. Sybelius
 4. Anthosmos
 5. Mahagma
 6. Haallucinählia
 7. Cosma procyiris

Čas: 48:59

Sestava:

 • Vindsval - kytary, vokály
 • W. D. Feld - klávesy, bicí
 • GhÖst - basa
 • Thorns - bicí

Bandcamp BLUT AUS NORD
Facebook BLUT AUS NORD
Web Debemur Morti Productions

sdílet
Přečteno: 1010xHodnocení autora: 8/10

Autor: Opat | Další články autora
Datum: 29. 10. 2019

FotoGalerie (Počet obrázků: 2)

Diskuze (Počet příspěvků: 7)
LP
Jemná deska, ale u mě letos vede, co se týče atmosferického blacku, THE GREAT OLD ONES "Cosmicism". Objednával jsem na musicrecords.cz a je to taky pěkná řacha, ale nerad objednávam věci ze zahraničí :/ Kubina | 3. 11. 2019 10:22:43
LP
Na Music Records jsem taky se zděšením koukal, se úplně zbláznili. To vyjde lépe objednat Slipcase Gatefold 2x12" LP přímo od labelu Debemur Morti za 24 € + poštovné. Opat | 1. 11. 2019 16:37:22
LP
LP chci taky, ale tahle cena mě dost děsí: https://www.musicrecords.cz/catalogue/hudba/blut-aus-nord/hallucinogen-vinyl-2lp/ Zatim jsem se nekoukal jinde, ale tohle je už těžce za hranou. Mayhem jedu nepravidelně, ale ono se to poddá :-) Coornelus | 1. 11. 2019 15:00:22
...
Díky za reakce, přátelé. Zatím se "Hallucinogen" skutečně nezajídá a i když, jak psal Coornelus, desek vychází strašně strašně moc, společně s novými MAYHEM jej jedu pravidelně. Tohle se fakt povedlo, po předchozí ne až tak záživné desce skutečné osvěžení. V budoucnu objednám LP. Opat | 1. 11. 2019 11:20:44

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

25. 1. 2020 | Autor: Johan
Film o Magické noci trubadúrů 4čtěte zde »

25. 1. 2020 | Autor: Bury
ALTER BRIDGE mají nové lyric videočtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Johan
PIPES NAD PINTS startují The Second Chapter tour!čtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Bury
Dnes vychází nové album PYOGENESISčtěte zde »

24. 1. 2020 | Autor: Bury
Dnes vychází nové album ANNIHILATORčtěte zde »

23. 1. 2020 | Autor: Bury
PEARL JAM představují novou skladbu čtěte zde »

23. 1. 2020 | Autor: Coornelus
MADE BY ZERO mají venku nový videoklip SIRENS!čtěte zde »

22. 1. 2020 | Autor: Bury
Brankář Boston Bruins dostal repliku bicích Larse Ulrichačtěte zde »

21. 1. 2020 | Autor: Johan
tartarO:s představují nový songčtěte zde »

21. 1. 2020 | Autor: Bury
Dave Lombardo si znovu zahrál skladby od SLAYERčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

29. 12. 2019 | Rozhovory
KAVIAR KAVALIER – Asi to zní přehnaně a nafoukaně, ale považuju album „Hotel Inkontinental“ dokonce za nejlepší album všech dob. Je tam všechno.celý článek »

12. 1. 2020 | Rozhovory
Jiří BigBoss Valter (BIGBOSS BAND) – Nikdy nedělám více verzí do zásoby, nikdy znovu skladbu nepřezpívávám. Nikdy. Říkám vždy, že napoprvé to zazpívalo srdce a tak to musí zůstat.celý článek »

6. 1. 2020 | Recenze
BIGBOSS – Než zemřucelý článek »

1. 1. 2020 | Recenze
Lednové tipy – alba & koncertycelý článek »

4. 1. 2020 | Reporty
ELEPHANTS, SECOND BREATH, NOTHING LEFT TO SAYcelý článek »

28. 12. 2019 | Recenze
BLOOD INCANTATION – Hidden History of the Human Racecelý článek »


Poslední diskuse

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 24. 1. 2020 19:15:03
Autor: immortal
Titulek: No...

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 24. 1. 2020 17:18:44
Autor: XYZ
Titulek: vycpelost

diskuse k článku »

BIGBOSS – Než zemřu
Datum: 23. 1. 2020 14:41:47
Autor: Step
Titulek: ...

diskuse k článku »

STOLEN LIVES – Luciferův efekt
Datum: 22. 1. 2020 13:02:45
Autor: Anahematar
Titulek: Skvěle...

diskuse k článku »

CAPSAICIN, DECULTIVATE, MÖRKHIMMEL, SEKEROMLAT, LEZOK
Datum: 22. 1. 2020 08:53:12
Autor: s.
Titulek: výborný večírek

diskuse k článku »

MERESIEW, DELUSION, LIBIDO CHALLENGE, MY HARD LESSON
Datum: 13. 1. 2020 15:18:35
Autor: Ela
Titulek: hlavy :)

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama