ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

SÓLSTAFIR - infočíst info »

INSANIA představí na turné Kacířův kancionál - infočíst info »

GOSPEL OF THE FUTURE, KOVADLINA, TUMMO – infočíst info »

UNDERGROUND THRASH IV. - infočíst info »

DER WEG EINER FREIHEIT + CELESTE + THE DEVIL’S TRADE - infočíst info »

DER BLUTHARSCH AND THE INFINITE CHURCH OF THE LEADING HAND, OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP – info číst info »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – infočíst info »


Další nové články

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

7. 2. 2019 | Ankety
GUZZLE BOOZE – „Deset otázek“celý článek »

19. 1. 2019 | Ankety
HROBAR – „Deset otázek“celý článek »

1. 1. 2019 | Dr. Kydy
Prohlášení pořadatele koncertu kapely HATE dne 28. 12. 2018 v Českých Budějovicíchcelý článek »

31. 12. 2018 | Postřehy
Bilance roku 2018 + co bude v roce 2019?celý článek »

31. 12. 2018 | Dr. Kydy
Thrash Nightmare 2019 odtajňuje headlinera: SLAYER!celý článek »


Koncerty

29. 3. 2019
Rock Club Kain, Praha
DEAD DANIELS + SKLAP...

30. 3. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 30. 3. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

5. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 5. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

5. 4. 2019
Havlíčkův Brod - Oko ( bar )
Hrají: ZÁVIŠ folkový volnomyšlenkář ( Znojmo ), KO...

6. 4. 2019
Praha - Modrá Vopice
Buďte zdrávi! Tímto Vás všechny co nejsrdečněji...

6. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 6. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

12. 4. 2019
kc semilasso
Večer legend pořadové číslo 17! Pátek 12. 4. 2019,...

12. 4. 2019
Havlíčkův Brod - KD Ostrov
Hrají: XIII. STOLETÍ gothic rock legenda ( Jihlava...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019
» Reporty » KREATOR, DIMMU BORGIR, HATEBREED, BLOODBATH

14. 12. 2018KREATOR, DIMMU BORGIR, HATEBREED, BLOODBATH

9. 12. 2018, Praha - Forum Karlín

Nesourodá soupiska čtyř žánrově odlišných kapel. Pro někoho nesmyslný spletenec, pro jiného rozmanitá nabídka, z níž si každý vybere. Osobně jsem byl se sestavou KREATOR, DIMMU BORGIR, HATEBREED, BLOODBATH poměrně spokojený. Zajímaly mě tři ze čtyř akvizic, což se ne vždy poštěstí.

Navíc jsem byl docela zvědavý na Forum Karlín, neboť jsem tento prostor dosud nenavštívil a v lednu se tam chystám znovu na BEHEMOTH a spol. Měl jsem od Fora docela vysoká očekávání, větší sál pro zhruba 2500 až 3000 lidí, akusticky se zdál být řešený v pořádku, a také jsem si říkal, že si takové veličiny svých žánrů zvuk pohlídají, minimálně tedy headlineři.

Už na BLOODBATH byl sál docela zaplněn, ačkoli úplně natřískáno zatím nebylo. Poslední dobou poctivě sjíždím jejich novinku "The Arrow of Satan is Drawn", baví mě i starší desky, navíc jsem je "indoor" ještě neviděl, takže jsem se na Švédy a Angličana Nicka Holmese těšil nejvíce z celého večera. Bohužel, neměl jsem z BLOODBATH skoro nic. Když rozjeli úvodní "Fleischmann" z nového alba, smrdělo to průserem, ale pořád jsem si říkal, že třeba po první skladbě s tím zvukař něco udělá.

Neudělal. Kytary naprosto utopené, navíc při typickém švédském chrastění byly s takovým ozvučením naprosto nekonkrétní, bicí slité dohromady, celé to mělo typický "kulovitý" charakter. Samotným BLOODBATH těžko lze něco vyčíst, odvedli profesionální práci, věřím, že s dobrým soundem bych si je užil tak, jak jsem doufal. V setlistu kromě dalších novinek "Bloodicide" a "Chainsaw Lullaby" nechyběly ani dřívější věci "So You Die", "Outnumbering the Day" nebo "Eaten".

Rozhořčen z první půlhodinky jsem měl ještě menší náladu na americké HCčkaře HATEBREED než normálně. Přiznám se, tenhle styl jde naprosto mimo mě, ale zkusil jsem to. Zpočátku to vypadalo, že sound bude podobně zprasený jako při BLOODBATH, nakonec ale vyšli z tohoto pomyslného souboje Američané mnohem lépe. Od nějaké druhé či třetí skladby zvukař vyrovnal sound do přijatelné podoby, takže věřím, že fanouškům nic nebránilo si set užít.

HATEBREED působili energicky, ale asi to fakt není pro mě. Chvíli v pohodě, ale pak už mi přišlo, že tam je tak málo nápadů a jakýchkoli zajímavých momentů, že mi na mysli vyvstaly myšlenky o skutečné genialitě Američanů: působit zhruba čtvrt století s počtem riffů spočitatelných na prstech jedné ruky. Navíc nevím, zda to takhle vlastně má být, ale vokál Jameyho Jasty mi přišel dost slabý, absolutně bez šťávy, ale to mohlo být klidně jen tour-únavou.

Letošní deska DIMMU BORGIR "Eonian" mě zrovna dvakrát nebaví. Je tam pár fajn momentů, ale k albu se vlastně nevracím. Což mě u kapely, jejíž starší desky stále hltám, mrzí, ale vývoji neporučíš. Předpokládal jsem ale, že naživo mě DIMMU BORGIR budou bavit, stejně jako při předcházejících příležitostech. Z novinky naštěstí nehrají tolik ("The Unveiling", "Interdimensional Summit" - to je fakt hrůza - a "Council of Wolves and Snakes"), v playlistu se jinak objevily "Gateways" a "Dimmu Borgir" z předchozího alba "Abrahadabra" nebo "The Serpentine Offering" a "The Chosen Legacy" z "In Sorte Diaboli". Ze starších věcí zazněly "Puritania", "Indoctrination", "Mourning Palace" a "Progenies of the Great Apocalypse".

Což o to, že by DIMMU BORGIR hráli celý "Stormblast" nebo "Enthrone Darkness Triumphant" asi nikdo nemohl čekat,

takže set tak nějak podle očekávání. Ne však zvuk. Už při intru "The Unveiling" jsem si říkal, že to je sakra potichu, a dojem se potvrdil i po náletu instrumentální sekce. Kytary zase utopené, kopáky nerozeznatelné od sebe... při blastech to byla jedna velká koule, v pomalejších pasážích se to postupem času aspoň trochu zlepšilo, ale k dokonalosti bylo tedy sakra daleko. DIMMU BORGIR tak byli spíše vizuálním zážitkem s povedenou světelnou show, do samotné hudby se úplně vcítit nedalo. Zahrané to bylo dobře, s vokálem už to bylo horší - Shagrathovi se síla a svojskost hlasu jaksi vytratila, spíš to bylo takové odpovídané. Koncerty "Dimmáčů" už jsou prostě takovým divadlem, s původní esencí nemají nic společného. Když se k tomu takto přistoupí, lze si za normálních okolností show i docela užít, ale druhé zvukové zklamání večera to bohužel nedovolilo. Navíc teda můj osobní zážitek spočíval také v sedmdesátiminutovém halekání vedle stojícího kolegy, úctyhodný výkon...

Nevím pokolíkáté jsem KREATOR viděl, ale pokaždé šlo o perfektní zážitek. Vlastně jen možná nějakých deset let zpět na Basinfirefestu ve Spáleném Poříčí je trochu zazdil zvukař, ale od té doby jsem z koncertu německé čtyřky vždy odcházel s pocitem perfektního zážitku. Přestože už třeba nové desky příliš nesjíždím a naposled mě opravdu rozsekala "Hordes of Chaos" z roku 2009, pořád má jejich studiová tvorba kvalitu. Tím spíše se to dá říci o živých vystoupeních, což je po více než 35 letech na scéně úctyhodný výkon. Na čtveřici v čele se sympaťákem Mille Petrozzou únavu nepoznáte, show odsejpá způsobem, za který by mnohé výrazně mladší formace byly rády.

Zvuk byl od začátku lepší než v případě DIMMU BORGIR, zprvu tedy vyloženě zabíjely bicí, ale podařilo se je rychle usměrnit a konečně se dalo nějakému vystoupení skutečně oddat. Oproti předchozím Norům to bylo celé také o dost hlasitější, což ale bylo spíše k užitku. KREATOR rozjeli show po krátkých playbackových prolozích v podobě "Run to the Hills" od IRON MAIDEN a "The Four Horsemen" od někdejších řeckých prog-rockerů APHRODITE'S CHILD palbou "Enemy of God". Z loňské desky vytáhli hned čtyři kousky, mezi nimi například "Hail to the Hordes", při které na čtyřech obrovských smartphonech na pódiu promítali fotografie fanoušků, nebo "Fallen Brother", jež byla zase věnována mnoha muzikantům, kteří již nejsou mezi námi (namátkou se na obrazovkách objevili Lemmy Kilmister, Vinnie Paul, Dimebag Darrell, David Bowie, Michael Jackson, Peter Steele, ale také třeba Amy Winehouse). Ze starších záležitostí zazněly například "People of the Lie", "Flag of Hate", "Pleasure to Kill" nebo "Awakening of the Gods". Potěšila také "Phobia" nebo "Violent Revolution".

Celý koncert měl spád, jaký si u metalové show představuji, světla také udělala své a při jedné ze skladeb zasypala přední půlku sálu salva konfet. Po všech stránkách šlo o profesionální show, jak jsme u KREATOR zvyklí, a naštěstí mi Němci a Fin vylepšili náladu po předešlých nedokonalých zážitcích.

Přiznám se, že se trochu obávám lednového koncertu BEHEMOTH v témže prostoru. Sice si pořád myslím (a KREATOR to koneckonců dokázali), že prostor nazvučitelný je, a věřím, že Poláci si to pohlídají, ale trochu si říkám, jak asi dopadne další švédský death metal? No, nechci propadat skepsi předčasně...

sdílet
Přečteno: 803x Autor: Opat | Další články autora
Datum: 14. 12. 2018

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 2)
Čučkaři
Já bych ty experty z BIS k tomu mixáku vůbec nepouštěl... Avram | 18. 12. 2018 15:36:12
Forum Karlín akustika
Forum Karlín je sál, který byl konstruován i s ohledem na akustiku. Jde o jeden z akusticky nejlepších sálů v České Republice. Jenže když je zvukař čučkař, tak ani to nepomůže. Helloween, Kreator, Avantasia, Powerwolf měli ve Fóru luxusní zvuk. ov42 | 16. 12. 2018 22:40:50

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

26. 3. 2019 | Autor: Johan
PYOPOESY oslaví svých 25 let také vydáním reedičního alba pod PařátemTEMčtěte zde »

26. 3. 2019 | Autor: Bury
AMON AMARTH představují nové videočtěte zde »

25. 3. 2019 | Autor: Coornelus
Bažina znovu vyvrhla své nejlepší plody: GOSPEL OF THE FUTURE jsou zpět! čtěte zde »

25. 3. 2019 | Autor: Bury
Novinky u ALICE IN CHAINSčtěte zde »

25. 3. 2019 | Autor: Johan
DESTRAGE představují video... čtěte zde »

24. 3. 2019 | Autor: Johan
THERAPIST mají nové EPčtěte zde »

24. 3. 2019 | Autor: Coornelus
6. 4. 2019 proběhne v Praze benefiční akce čtěte zde »

23. 3. 2019 | Autor: Johan
MINORITY SOUND - nové lyric videočtěte zde »

23. 3. 2019 | Autor: Johan
Začátkem dubna vyjde nové album ZODIACčtěte zde »

23. 3. 2019 | Autor: Johan
Nové akvizice na FPP 2019čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

2. 3. 2019 | Reporty
To nej... za rok 2018 – koncert + postřehycelý článek »

7. 3. 2019 | Reporty
GAAHLS WYRD, UADA, TRIBULATION, IDLE HANDScelý článek »

5. 3. 2019 | Reporty
DECULTIVATE, LAHAR, DROM, NONDESCRIPT celý článek »

13. 3. 2019 | Reporty
ČAD, LAHAR, MURDER INC., VIOLENCE BY NATUREcelý článek »

4. 3. 2019 | Reporty
ANKHOR, YTIVARG (Fotoreport)celý článek »

25. 2. 2019 | Reporty
GUZZLE BOOZE, MURDER INC., KAAR, LAHAR, BEAST WITHIN THE SOUND celý článek »


Poslední diskuse

STABBED – In The Shadows
Datum: 20. 3. 2019 09:24:16
Autor: Koník (Support Underground)
Titulek: Stabbed

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 20. 3. 2019 08:53:18
Autor: Dalihrob
Titulek: .

diskuse k článku »

To nej... za rok 2018 – zahraniční nahrávka
Datum: 19. 3. 2019 10:35:54
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 19. 3. 2019 10:33:54
Autor: Peťan
Titulek: Chlad!

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 19. 3. 2019 10:29:50
Autor: kubánec
Titulek: ...

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 19. 3. 2019 09:00:20
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama