ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

SÓLSTAFIR - infočíst info »

INSANIA představí na turné Kacířův kancionál - infočíst info »

GOSPEL OF THE FUTURE, KOVADLINA, TUMMO – infočíst info »

UNDERGROUND THRASH IV. - infočíst info »

DER WEG EINER FREIHEIT + CELESTE + THE DEVIL’S TRADE - infočíst info »

DER BLUTHARSCH AND THE INFINITE CHURCH OF THE LEADING HAND, OLAF OLAFSONN AND THE BIG BAD TRIP – info číst info »

ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019 – infočíst info »


Další nové články

22. 3. 2019 | Ankety
HORA RUIT – „Deset otázek“ celý článek »

14. 3. 2019 | English
C-4 – „10 questions“celý článek »

14. 3. 2019 | Ankety
C- 4 – „Deset otázek“celý článek »

7. 2. 2019 | Ankety
GUZZLE BOOZE – „Deset otázek“celý článek »

19. 1. 2019 | Ankety
HROBAR – „Deset otázek“celý článek »

1. 1. 2019 | Dr. Kydy
Prohlášení pořadatele koncertu kapely HATE dne 28. 12. 2018 v Českých Budějovicíchcelý článek »

31. 12. 2018 | Postřehy
Bilance roku 2018 + co bude v roce 2019?celý článek »

31. 12. 2018 | Dr. Kydy
Thrash Nightmare 2019 odtajňuje headlinera: SLAYER!celý článek »


Koncerty

29. 3. 2019
Rock Club Kain, Praha
DEAD DANIELS + SKLAP...

30. 3. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 30. 3. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, ...

5. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 5. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, Ml...

5. 4. 2019
Havlíčkův Brod - Oko ( bar )
Hrají: ZÁVIŠ folkový volnomyšlenkář ( Znojmo ), KO...

6. 4. 2019
Praha - Modrá Vopice
Buďte zdrávi! Tímto Vás všechny co nejsrdečněji...

6. 4. 2019
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 6. 4. 2019 Orthodox club / Farářova sluj, M...

12. 4. 2019
kc semilasso
Večer legend pořadové číslo 17! Pátek 12. 4. 2019,...

12. 4. 2019
Havlíčkův Brod - KD Ostrov
Hrají: XIII. STOLETÍ gothic rock legenda ( Jihlava...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


ENTER THE ETERNAL FIRE FEST 2019
» Recenze » REGON – Dirty History

17. 10. 2018REGON – Dirty History

CD 2018, vlastní náklad / speed/heavy metal / Česko

Kapelu REGON budou asi spíše znát dříve narození rockeři, jelikož tato formace z Brna vznikla už v osmdesátých letech, konkrétně pak začátkem roku 1984. Navíc v novém tisíciletí funguje spíše sporadicky, takže potencionální mladší zájemci o její muziku ani nemají mnoho příležitostí se s ní setkat. REGON se během své existence pohyboval v různých hudebních vodách, od klasického hard rocku, který se v dané době hrával, až po speed/heavy metal, jemuž se věnoval v letech 1988-91. A právě toto uvedené období, které nebylo zaznamenané na žádném oficiálním nosiči, se teď muzikanti rozhodli fanouškům připomenout prostřednictvím CD nazvaného „Dirty History“. Jak jsem vyrozuměl z promo materiálu, tak impuls k tomuto kroku vzešel od věkově nejmladšího člena kapely bubeníka Pavla Kubáta, jehož příznivci tvrdších metalových odnoží jistě znají z jeho působení v brněnských blackových smečkách ROOT a SOLFERNUS. Ten oslovil některé bývalé a některé stále v sestavě figurující muzikanty, s nimiž se následně pustil do práce na celém projektu.

Album obsahuje skladby, jejichž původní verze vznikly v období těsně po sametové revoluci, ovšem zde jsou prezentované v lehce upravených aranžích a řekl bych v soudobém hudebním kabátě, který jim dodává patřičnou šťávu. Zároveň však v sobě dále nesou ducha doby svého vzniku, což je podle mě velmi důležité, jelikož si tím zachovávají svou identitu. Tím pádem každý, kdo si CD zakoupí, bude mít doma nejen vzpomínku na doby dávno minulé, ale zároveň i svěže znějící placku, která z mého pohledu může bez problémů konkurovat stylově podobným nahrávkám z aktuální domácí produkce. Nespornou devizou, která přispívá ke kvalitnímu vyznění písní, je instrumentální zručnost jednotlivých muzikantů, kterým už sice není těch původních -náct roků, přesto neztratili nic ze svého umu a energie, s níž muziku dělají. Ozdobou jsou tak výkony kytaristy Jana „Hanse“ Jiříčka (jinak současného člena teplického MOTORBANDU), který se svým nástrojem řádí obdivuhodným způsobem a jehož rychlá sóla by mohla být pro mnohé jiné muzikanty i inspirací při cvičení. Tomuto muži pak zdárně sekunduje druhý kytarista Jirka Štěpánek, který je zároveň hlavním hlasem REGONU. Ten podává ve skladbách opravdu velice spolehlivý výkon, který do prezentovaných věcí naprosto perfektně pasuje. Místy mi zabarvením svého zpěvu připomíná Zdeňka Černého z městských souputníků TITANIC. Zapomenout samozřejmě nemůžu ani na rytmickou sekci Honza Kotas (basa) a Pavel Kubát (bicí), která odvádí taktéž velké penzum práce. Zvláště Pavel, jemuž na CD přenechal místo jeho jmenovec a původní bubeník Pavel Štěpánek (ten se zde podílel pouze na doprovodných vokálech a rovněž se na albu zapsal jako textař a spoluautor některých songů), za bicí baterií předvádí perfektní výkon a je opravdovým motorem kapely, na který se ostatní kluci mohou naprosto bez problémů spolehnout. Pokud si teď říkáte: „dobře, i starší muzika se dá zabalit do moderního hávu, ale co s texty, které jsou poplatné době?“, tak vězte, že ani v tomhle směru není absolutně žádný problém, jelikož i když jsou zde zpracovaná především dobová témata, tak se ukazuje, že i po takřka 30 letech mají tyhle věci stále co říct, jelikož drtivá většina z nich je i po té době pořád aktuální. Nakonec, když si CD obstaráte, můžete se o tom

sami přesvědčit nejen samotným poslechem, ale i pročtením textů v bookletu, a věřím, že mi dáte plně za pravdu. (úsměv). Vyjma jedenácti vlastních pecek zařadil REGON na album i jednu cover verzi, kterou je skladba „Rty jsou schránka čekání“ od další brněnské ikony PROGRES 2. A dá se říct, že touhle věcí vlastně celý projekt odstartoval, jelikož to byla vlastně první píseň, při jejíž realizaci se sešli zpěvák a kytarista Jirka a bicmen Pavel Kubát, z jehož strany vzešel, jak už jsem ostatně psal, ten hlavní podnět ke společné práci. Pokud bych měl i konkrétně jmenovat nějaké vály, které jsem si z alba oblíbil, určitě bych uvedl dvojku „B 52“, čtyřku „Hej pane Králi“, devítku „Chuť moci“ nebo titulní „Dirty History“. O tom, že kapela umí hrát nejen rychle a i v pomalejším tempu, potom vypovídají kousky „Srdce z kamene“ nebo právě závěrečná předělávka „Rty jsou schránka čekání“.

Natáčení cédéčka probíhalo z části ve studiu (CH - Records) a z části v domácích podmínkách, kde někteří muzikanti natočili svoje party, aby se následně přesunuli k finální podobě nahrávky do bzeneckého Shaarku, kde pod dohledem Pavla Hlavici v průběhu července a srpna letošního roku vznikl výsledný mix a mastering. Na produkci se největší měrou podíleli Pavel Kubát a Honza Kotas a vyjma dalších členů kapely se do ní zapojil i Marek „Ashok“ Šmerda, někdejší člen ROOT a současný kytarista britských CRADLE OF FILTH. Grafiku obstaral Pavel Obst alias „Khaablus“ (SOLFERNUS), ilustrace jsou dílem Tomáše Brunclíka a fotografie dodali Daniel Krysl a Chrudoš Tvrdý.

Nahrávka vychází ve formě jednoduchého lakovaného digipacku s obsahově velmi bohatým bookletem (48 stran!), v němž vyjma zmiňovaných textů najdete kupříkladu shrnutí celého příběhu, který vyústil v realizaci CD, úvodní proslov od basáka Jana Kotase a na závěr i vyjádření všech členů k tomuto aktuálnímu počinu.

Celé album je věnováno bývalému členovi REGONU právě z tohoto představeného metalového období, kytaristovi Edwinu Salasovi, který zemřel letos v létě ve věku nedožitých 51 let. Většina fandů si tohoto muzikanta bude pamatovat nejen z REGONU, ale především z jeho působení v uherskohradišťské stálici ARGEMA, s níž v první polovině devadesátých let nahrál veleúspěšnou desku „Z Prlova do New York City“.

„Dirty History“ je novým studiovým CD Brňanů po 22 letech, což je opravdu neuvěřitelně dlouhá doba, za kterou na skupinu mohla spousta lidí zapomenout, ovšem já věřím tomu, že pokud si k nim tahle placka najde cestu, tak svoje vzpomínky hodně rychle opráší a budou si její poslech užívat stejně jako já. A i když se nepočítám mezi skalní fans a REGON jsem si pamatoval spíše podle názvu než podle hudby, kterou kdysi dělal, jsem za toto album klukům velice vděčný.

Seznam skladeb:

 1. Destrukce svědomí
 2. B 52
 3. Srdce z kamene
 4. Hej pane Králi
 5. HIV positive
 6. Narkoman
 7. Toreador
 8. Bitva na Žlutém kopci
 9. Chuť moci
 10. Dirty History
 11. Mezilidská propast
 12. Rty jsou schránka čekání (bonus – cover Progres 2)

Čas: 50:13

Sestava:

 • Jiří Štěpánek – sólový zpěv, kytara
 • Jan Jiříček – kytara, akustická kytara, zpěv (7)
 • Jan Kotas – baskytara, zpěv
 • Pavel Štěpánek – zpěv
 • Pavel Kubát – bicí, zpěv, dech (11)

Hosté:

 • Lukáš Krejsa – klávesy
 • Václav Čudka – basa (12)
 • Jakub Malášek a Dejan Petkovič – intra + outra
 • Michaela a Agáta Kubátovi – dech a smích (11)
   

Bandzone 
Facebook

sdílet
Přečteno: 819xHodnocení autora: 8/10

Autor: Mikael | Další články autora
Datum: 17. 10. 2018

FotoGalerie (Počet obrázků: 2)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

26. 3. 2019 | Autor: Johan
PYOPOESY oslaví svých 25 let také vydáním reedičního alba pod PařátemTEMčtěte zde »

26. 3. 2019 | Autor: Bury
AMON AMARTH představují nové videočtěte zde »

25. 3. 2019 | Autor: Coornelus
Bažina znovu vyvrhla své nejlepší plody: GOSPEL OF THE FUTURE jsou zpět! čtěte zde »

25. 3. 2019 | Autor: Bury
Novinky u ALICE IN CHAINSčtěte zde »

25. 3. 2019 | Autor: Johan
DESTRAGE představují video... čtěte zde »

24. 3. 2019 | Autor: Johan
THERAPIST mají nové EPčtěte zde »

24. 3. 2019 | Autor: Coornelus
6. 4. 2019 proběhne v Praze benefiční akce čtěte zde »

23. 3. 2019 | Autor: Johan
MINORITY SOUND - nové lyric videočtěte zde »

23. 3. 2019 | Autor: Johan
Začátkem dubna vyjde nové album ZODIACčtěte zde »

23. 3. 2019 | Autor: Johan
Nové akvizice na FPP 2019čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

2. 3. 2019 | Reporty
To nej... za rok 2018 – koncert + postřehycelý článek »

7. 3. 2019 | Reporty
GAAHLS WYRD, UADA, TRIBULATION, IDLE HANDScelý článek »

5. 3. 2019 | Reporty
DECULTIVATE, LAHAR, DROM, NONDESCRIPT celý článek »

13. 3. 2019 | Reporty
ČAD, LAHAR, MURDER INC., VIOLENCE BY NATUREcelý článek »

4. 3. 2019 | Reporty
ANKHOR, YTIVARG (Fotoreport)celý článek »

25. 2. 2019 | Reporty
GUZZLE BOOZE, MURDER INC., KAAR, LAHAR, BEAST WITHIN THE SOUND celý článek »


Poslední diskuse

STABBED – In The Shadows
Datum: 20. 3. 2019 09:24:16
Autor: Koník (Support Underground)
Titulek: Stabbed

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 20. 3. 2019 08:53:18
Autor: Dalihrob
Titulek: .

diskuse k článku »

To nej... za rok 2018 – zahraniční nahrávka
Datum: 19. 3. 2019 10:35:54
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 19. 3. 2019 10:33:54
Autor: Peťan
Titulek: Chlad!

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 19. 3. 2019 10:29:50
Autor: kubánec
Titulek: ...

diskuse k článku »

CHLAD – Chrám bolesti
Datum: 19. 3. 2019 09:00:20
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama