ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

ANTHRAX, S.D.I. - infočíst info »

ROOT s TӦRR na jednom pódiu - infočíst info »

IV. BURZA GRAMODESEK – pozvánkačíst info »

HENTAI CORPORATION x HORRIBLE CREATURES Tour - infočíst info »

Christmas Mazec II. - infočíst info »

Metal Christmas - infočíst info »

HEAVY METAL THUNDER FESTIVAL vol. 1 - infočíst info »


Další nové články

7. 11. 2018 | Postřehy
O čem se mluví... Velký třesk v sestavě GRIDE!celý článek »

6. 11. 2018 | Postřehy
Olda Říha (KATAPULT) - Vše dělám pro to, abych mohl hrát rock'n'rollcelý článek »

3. 11. 2018 | Ankety
MEAT MINCER – „Deset otázek“ celý článek »

14. 10. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: WILDHUNT – „10 questions“celý článek »

11. 10. 2018 | Ankety
THORWALD – „10 otázek“celý článek »

30. 9. 2018 | English
THE SPIRITUAL BAT – Being goth means being myself, being free to be myself.celý článek »

29. 9. 2018 | Ankety
QUATTRO BUGGY – „Deset otázek“celý článek »

21. 9. 2018 | Postřehy
KRÄHENFELD – Těšíme se, až uvidíme, jaká je v Česku metalová scéna a doufáme, že lidi překvapíme právě svými texty v rodném německém jazyce.celý článek »


Koncerty

23. 11. 2018
Kamina music boat (Praha)
Continue... a Dead Daniels společně na hudební lod...

24. 11. 2018
Sušice, U Chovatelů
Sheeva Yoga, Kulma, Kaosquad, Bowel Fuck party ha...

24. 11. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 24. 11. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

27. 11. 2018
Brno - Kabinet Múz
FVTVRE & RUTKA LASKIER & DECULTIVATE & NÁSILNÍK...

1. 12. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 1. 12. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

1. 12. 2018
České Budějovice - MC Fabrika
MATER MONSTIFERA, DOOMAS (Sk), F.O.B....

4. 12. 2018
Rock Café Praha
METAL ZDARMA - 4.12.2018 - ROCK CAFÉ PRAHA Výročn...

8. 12. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 8. 12. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


BRUTAL ASSAULT
» Recenze » REGON – Dirty History

17. 10. 2018REGON – Dirty History

CD 2018, vlastní náklad / speed/heavy metal / Česko

Kapelu REGON budou asi spíše znát dříve narození rockeři, jelikož tato formace z Brna vznikla už v osmdesátých letech, konkrétně pak začátkem roku 1984. Navíc v novém tisíciletí funguje spíše sporadicky, takže potencionální mladší zájemci o její muziku ani nemají mnoho příležitostí se s ní setkat. REGON se během své existence pohyboval v různých hudebních vodách, od klasického hard rocku, který se v dané době hrával, až po speed/heavy metal, jemuž se věnoval v letech 1988-91. A právě toto uvedené období, které nebylo zaznamenané na žádném oficiálním nosiči, se teď muzikanti rozhodli fanouškům připomenout prostřednictvím CD nazvaného „Dirty History“. Jak jsem vyrozuměl z promo materiálu, tak impuls k tomuto kroku vzešel od věkově nejmladšího člena kapely bubeníka Pavla Kubáta, jehož příznivci tvrdších metalových odnoží jistě znají z jeho působení v brněnských blackových smečkách ROOT a SOLFERNUS. Ten oslovil některé bývalé a některé stále v sestavě figurující muzikanty, s nimiž se následně pustil do práce na celém projektu.

Album obsahuje skladby, jejichž původní verze vznikly v období těsně po sametové revoluci, ovšem zde jsou prezentované v lehce upravených aranžích a řekl bych v soudobém hudebním kabátě, který jim dodává patřičnou šťávu. Zároveň však v sobě dále nesou ducha doby svého vzniku, což je podle mě velmi důležité, jelikož si tím zachovávají svou identitu. Tím pádem každý, kdo si CD zakoupí, bude mít doma nejen vzpomínku na doby dávno minulé, ale zároveň i svěže znějící placku, která z mého pohledu může bez problémů konkurovat stylově podobným nahrávkám z aktuální domácí produkce. Nespornou devizou, která přispívá ke kvalitnímu vyznění písní, je instrumentální zručnost jednotlivých muzikantů, kterým už sice není těch původních -náct roků, přesto neztratili nic ze svého umu a energie, s níž muziku dělají. Ozdobou jsou tak výkony kytaristy Jana „Hanse“ Jiříčka (jinak současného člena teplického MOTORBANDU), který se svým nástrojem řádí obdivuhodným způsobem a jehož rychlá sóla by mohla být pro mnohé jiné muzikanty i inspirací při cvičení. Tomuto muži pak zdárně sekunduje druhý kytarista Jirka Štěpánek, který je zároveň hlavním hlasem REGONU. Ten podává ve skladbách opravdu velice spolehlivý výkon, který do prezentovaných věcí naprosto perfektně pasuje. Místy mi zabarvením svého zpěvu připomíná Zdeňka Černého z městských souputníků TITANIC. Zapomenout samozřejmě nemůžu ani na rytmickou sekci Honza Kotas (basa) a Pavel Kubát (bicí), která odvádí taktéž velké penzum práce. Zvláště Pavel, jemuž na CD přenechal místo jeho jmenovec a původní bubeník Pavel Štěpánek (ten se zde podílel pouze na doprovodných vokálech a rovněž se na albu zapsal jako textař a spoluautor některých songů), za bicí baterií předvádí perfektní výkon a je opravdovým motorem kapely, na který se ostatní kluci mohou naprosto bez problémů spolehnout. Pokud si teď říkáte: „dobře, i starší muzika se dá zabalit do moderního hávu, ale co s texty, které jsou poplatné době?“, tak vězte, že ani v tomhle směru není absolutně žádný problém, jelikož i když jsou zde zpracovaná především dobová témata, tak se ukazuje, že i po takřka 30 letech mají tyhle věci stále co říct, jelikož drtivá většina z nich je i po té době pořád aktuální. Nakonec, když si CD obstaráte, můžete se o tom

sami přesvědčit nejen samotným poslechem, ale i pročtením textů v bookletu, a věřím, že mi dáte plně za pravdu. (úsměv). Vyjma jedenácti vlastních pecek zařadil REGON na album i jednu cover verzi, kterou je skladba „Rty jsou schránka čekání“ od další brněnské ikony PROGRES 2. A dá se říct, že touhle věcí vlastně celý projekt odstartoval, jelikož to byla vlastně první píseň, při jejíž realizaci se sešli zpěvák a kytarista Jirka a bicmen Pavel Kubát, z jehož strany vzešel, jak už jsem ostatně psal, ten hlavní podnět ke společné práci. Pokud bych měl i konkrétně jmenovat nějaké vály, které jsem si z alba oblíbil, určitě bych uvedl dvojku „B 52“, čtyřku „Hej pane Králi“, devítku „Chuť moci“ nebo titulní „Dirty History“. O tom, že kapela umí hrát nejen rychle a i v pomalejším tempu, potom vypovídají kousky „Srdce z kamene“ nebo právě závěrečná předělávka „Rty jsou schránka čekání“.

Natáčení cédéčka probíhalo z části ve studiu (CH - Records) a z části v domácích podmínkách, kde někteří muzikanti natočili svoje party, aby se následně přesunuli k finální podobě nahrávky do bzeneckého Shaarku, kde pod dohledem Pavla Hlavici v průběhu července a srpna letošního roku vznikl výsledný mix a mastering. Na produkci se největší měrou podíleli Pavel Kubát a Honza Kotas a vyjma dalších členů kapely se do ní zapojil i Marek „Ashok“ Šmerda, někdejší člen ROOT a současný kytarista britských CRADLE OF FILTH. Grafiku obstaral Pavel Obst alias „Khaablus“ (SOLFERNUS), ilustrace jsou dílem Tomáše Brunclíka a fotografie dodali Daniel Krysl a Chrudoš Tvrdý.

Nahrávka vychází ve formě jednoduchého lakovaného digipacku s obsahově velmi bohatým bookletem (48 stran!), v němž vyjma zmiňovaných textů najdete kupříkladu shrnutí celého příběhu, který vyústil v realizaci CD, úvodní proslov od basáka Jana Kotase a na závěr i vyjádření všech členů k tomuto aktuálnímu počinu.

Celé album je věnováno bývalému členovi REGONU právě z tohoto představeného metalového období, kytaristovi Edwinu Salasovi, který zemřel letos v létě ve věku nedožitých 51 let. Většina fandů si tohoto muzikanta bude pamatovat nejen z REGONU, ale především z jeho působení v uherskohradišťské stálici ARGEMA, s níž v první polovině devadesátých let nahrál veleúspěšnou desku „Z Prlova do New York City“.

„Dirty History“ je novým studiovým CD Brňanů po 22 letech, což je opravdu neuvěřitelně dlouhá doba, za kterou na skupinu mohla spousta lidí zapomenout, ovšem já věřím tomu, že pokud si k nim tahle placka najde cestu, tak svoje vzpomínky hodně rychle opráší a budou si její poslech užívat stejně jako já. A i když se nepočítám mezi skalní fans a REGON jsem si pamatoval spíše podle názvu než podle hudby, kterou kdysi dělal, jsem za toto album klukům velice vděčný.

Seznam skladeb:

 1. Destrukce svědomí
 2. B 52
 3. Srdce z kamene
 4. Hej pane Králi
 5. HIV positive
 6. Narkoman
 7. Toreador
 8. Bitva na Žlutém kopci
 9. Chuť moci
 10. Dirty History
 11. Mezilidská propast
 12. Rty jsou schránka čekání (bonus – cover Progres 2)

Čas: 50:13

Sestava:

 • Jiří Štěpánek – sólový zpěv, kytara
 • Jan Jiříček – kytara, akustická kytara, zpěv (7)
 • Jan Kotas – baskytara, zpěv
 • Pavel Štěpánek – zpěv
 • Pavel Kubát – bicí, zpěv, dech (11)

Hosté:

 • Lukáš Krejsa – klávesy
 • Václav Čudka – basa (12)
 • Jakub Malášek a Dejan Petkovič – intra + outra
 • Michaela a Agáta Kubátovi – dech a smích (11)
   

Bandzone 
Facebook

sdílet
Přečteno: 552xHodnocení autora: 8/10

Autor: Mikael | Další články autora
Datum: 17. 10. 2018

FotoGalerie (Počet obrázků: 2)

Diskuze (Počet příspěvků: 0)
celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

21. 11. 2018 | Autor: Coornelus
Hluk pro všechny – 24. 11. 2018 v Sušici čtěte zde »

21. 11. 2018 | Autor: Johan
PROGRES 2 má novou nahrávku po třiceti letechčtěte zde »

21. 11. 2018 | Autor: Johan
Poslední album, poslední klip, poslední koncerty – éra SPREADING DREAD se chýlí ke konci!čtěte zde »

21. 11. 2018 | Autor: Johan
V prosincovém Pařátu vyjde druhé album SCARS OF THE INSANEčtěte zde »

20. 11. 2018 | Autor: Coornelus
ANGSTBREAKER, C-4 a HIBAKUSHA zahrají v pátek v orlovské Futřečtěte zde »

20. 11. 2018 | Autor: Mikael
Kapela THE WITCH vydává EP "Misanthrocraft"čtěte zde »

20. 11. 2018 | Autor: Johan
BRUTAL ASSAULT 2019 - nový webčtěte zde »

20. 11. 2018 | Autor: Mikael
Zveme na koncertní match: GINGERHEAD vs. RED-NOSEčtěte zde »

19. 11. 2018 | Autor: Mikael
KALIDIA představuje třetí singl z nového CDčtěte zde »

19. 11. 2018 | Autor: Johan
SEBASTIEN, EAGLEHEART a AHARD 24. 11. 2018 v Karvinéčtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

7. 11. 2018 | Postřehy
O čem se mluví... Velký třesk v sestavě GRIDE!celý článek »

30. 10. 2018 | Reporty
THRASH NIGHTMARE vol. 6, 27. 10. 2018, Písek - Divadlo Pod Čaroucelý článek »

14. 11. 2018 | Reporty
GRIDE, ThANX, TELESA OHNEPALcelý článek »

19. 11. 2018 | Recenze
NECROCOCK – Křivoklátské martyrium celý článek »

1. 11. 2018 | Recenze
Listopadové tipy – alba & koncertycelý článek »

5. 11. 2018 | Recenze
MASTER – Vindictive Miscreantcelý článek »


Poslední diskuse

WITCHUNTER, BLACKEVIL, CHAINBREÄKER
Datum: 20. 11. 2018 07:49:57
Autor: Peťan
Titulek: Díky za report!!!

diskuse k článku »

NECROCOCK – Křivoklátské martyrium
Datum: 19. 11. 2018 23:22:35
Autor: immortal
Titulek: Co to?

diskuse k článku »

NECROCOCK – Křivoklátské martyrium
Datum: 19. 11. 2018 10:21:07
Autor: frantasatan
Titulek: prd

diskuse k článku »

NECROCOCK – Křivoklátské martyrium
Datum: 19. 11. 2018 08:40:12
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »

MALLEPHYR, DESIRE FOR SORROW, BOHEMYST, SECRET OF DARKNESS
Datum: 16. 11. 2018 11:26:22
Autor: Antihuman
Titulek: Mallephyr

diskuse k článku »

ARMORED SAINT, TITANIC
Datum: 10. 11. 2018 08:02:47
Autor: immortal
Titulek: :-))

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama