ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

THE UNGUIDED (SWE) - infočíst info »

THRASH NIGHTMARE FESTIVAL vol. 6 - infočíst info »

25 LET EPIDEMIE RECORDS / 25 LET FORGOTTEN SILENCE na dvou výročních koncertních večerech - infočíst info »

Human Wartburg tour 2018 - infočíst info »

WHORESNATION (FRA) + BYT (CZ) + INSISTENT (CZ) - infočíst info »

BULLET FOR MY VALENTINE - infočíst info »

Pražští folkcoroví CRUADALACH v listopadu pokřtí své nové CD! - infočíst info »

BLACKENED TRINITY TOUR - infočíst info »


Další nové články

14. 10. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: WILDHUNT – „10 questions“celý článek »

11. 10. 2018 | Ankety
THORWALD – „10 otázek“celý článek »

30. 9. 2018 | English
THE SPIRITUAL BAT – Being goth means being myself, being free to be myself.celý článek »

29. 9. 2018 | Ankety
QUATTRO BUGGY – „Deset otázek“celý článek »

21. 9. 2018 | Postřehy
KRÄHENFELD – Těšíme se, až uvidíme, jaká je v Česku metalová scéna a doufáme, že lidi překvapíme právě svými texty v rodném německém jazyce.celý článek »

19. 9. 2018 | Ankety
Promo Thrash Nightmare festival 2018: RAVENOUS – „10 otázek“celý článek »

19. 9. 2018 | English
Promo Thrash Nightmare festival: RAVENOUS – „10 questions“celý článek »

17. 9. 2018 | Ankety
INSISTENT – „Deset otázek“celý článek »


Koncerty

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 26. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

26. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
! POZOR ! Tato akce je zrušena! ! POZOR !...

27. 10. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 27. 10. 2018 Orthodox club / Farářova sluj,...

2. 11. 2018
PRAHA - Modrá Vopice
Feast of Deceased, temně melodická, smrtící, metal...

2. 11. 2018
Karviná - Hard Café
Pvní listopadový víkend se Vám v karvinském klubu ...

3. 11. 2018
PLZEŇ - Divadlo Pod Lampou
Feast of Deceased, temně melodická, smrtící, metal...

3. 11. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
PÁTEK 3. 11. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, M...

3. 11. 2018
Mladá Boleslav – Farářova sluj
SOBOTA 3. 11. 2018 Orthodox club / Farářova sluj, ...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


flash player not installed
» Recenze » IMMORTAL – Northern Chaos Gods

16. 7. 2018IMMORTAL – Northern Chaos Gods

CD/LP/MC 2018, Nuclear Blast / black metal / Norsko

Nová deska IMMORTAL po devíti letech? Zajisté velká událost i přese všechno, co jí předcházelo. V roce 2015 mě silně zasáhla zpráva o rozkladu v říši Blashyrkhu, po které odešel dlouholetý lídr Abbath. V tu chvíli se zdálo, že IMMORTAL jako takoví jsou tímto krokem uloženi k ledu. O to větší překvapení přinesla zanedlouho zpráva o tom, že dvojice Demonaz a Horgh hodlá pokračovat pod původním jménem (basák Apollyon tak trochu opomenut prostě posléze odešel/byl odejit) a připravuje novou desku. Nechybělo ani nějaké to kydání hnoje, soudy, tak, jako už je to u někdejších norských tvůrců žánru trochu koloritem. Abbath mezitím vydal eponymní desku, jež podle mého názoru i zkouškou časem obstála a pořád se k hezky ztvárněnému digibooku rád vracím. Zbytek IMMORTAL posléze přišel i s obviněním, že Abbath jim skladby ukradl, což se jali dokázat zveřejněním osmi nejobyčejnějších názvů songů, které mohly být vymyšleny během čtvrthodinky, ale kdo ví, jak to vše bylo.

Každopádně tyto názvy se skutečně objevily i na nedávno vyšlém albu „Northern Chaos Gods“. Rozsáhlá promomasáž předcházející vydání alba vyvolávala dojem, že se pod nimi budou skrývat hymny srovnatelné s tvorbou IMMORTAL z devadesátých let. Nuže, povedlo se?

Demonaz (kytara, vokál), Horgh (bicí) a s nimi též slovutný Peter Tägtgren (basa, produkce) jistě odkazují na časy „Battles in the North“ či „At the Heart of Winter“, o tom nemůže být pochyb. Už úvodní jízda „Northern Chaos Gods“ evokuje svými postupy první ze zmíněných alb, tím více pak trojka „Gates to Blashyrkh“, jejíž začátek má pravděpodobně záměrně připomenout immortalovský hit „Blashyrkh (Mighty Ravendark)“, který zásadní počin z roku 1995 uzavírá. Odérem „At the Heart of Winter“ pak zavání zejména akustické vybrnkávané úvody a předěly několika skladeb, jednoznačně též rozvleklý závěrečný opus „Mighty Ravendark“.

V tomto smyslu „Northern Chaos Gods“ jistě může posluchače nechat zavzpomínat na mrazivé devadesátky IMMORTAL. Avšak podobně bychom přece mohli hovořit o veškerých albech nového milénia. Na rozdíl od novinky, jež je takřka všemi fanoušky přijímána s nadšením, se poměrně značná kritika občas ozývala na jejího předchůdce „All Shall Fall“. Osobně mi však nepřijde, že by nastal mezi těmito počiny výraznější kvalitativní vzestup. Cožpak fláky typu „Arctic Swarm“, „Mount North“, případně třeba jízda „Triumph“, „Damned in Black“ nebo „In my Kingdom Cold“ z předcházejících desek v sobě neměly atmosféru dřívějších časů? Chci tím naznačit, že všemožné ohlasy typu „nejlepší album od ‚At the Heart of Winter‘“ nebo „úplně jako ‚Battles in the North‘ či ‚Pure Holocaust‘“ mi přijdou nadmíru přehnané. Mnohem příhodnější mi přijde tvrzení, že IMMORTAL v podstatě pokračují v nastolené cestě, neuhnuli ani o píď, a to i přes Abbathův odchod.

Nechci tím v žádném případě naznačit, že by „Northern Chaos Gods“ byla deskou slabou. Formálně je vše v pořádku, IMMORTAL se vytasili se sérií chytlavých skladeb (příkladem budiž hymnický refrén „Called to Ice“, syrová jízda „Into Battle Ride“ atd.). Střed alba sice trochu splývá, jede se tak trochu ve stále

stejných intencích, ale pořád nejde o něco, co by vyloženě lezlo na nervy. Riffy jsou přesně takové, jaké byste od IMMORTAL očekávali, stejně tak Horghovy kopákové salvy neubraly na intenzitě, občas se objeví i nějaké to zběsilé sólo jako v titulní skladbě. Na druhou stranu momenty, které by mi na „Northern Chaos Gods“ vyrazily dech a měl jsem nutkání si je neustále opakovat, bych spočítal na prstech jedné ruky. Album od začátku do konce tak nějak spokojeně plyne a příjemně se poslouchá, ale ta intenzita už není taková.

Demonazův vokál od sólovky „March of the Norse“ (2011), kde jako by hlas trochu držel pod zámkem, hodně zesílil. Mrzí mě však, že se tak moc snaží jet v Abbathově poloze. Poté, co IMMORTAL několikrát deklarovali, že i bez bývalé ústřední postavy není problém pokračovat, bych mnohem víc uvítal, kdyby se Demonaz vytasil s nějakou „svou“ polohou. Tvář IMMORTAL by se trochu změnila, ale bylo by to sympatičtější, než přístup „Abbatha nepotřebujeme, ale pro jistotu vyzkouším stejnej vokál i frázování.“

Co se zvuku z Tägtgrenova Abyss studia týče, vadí mi vlastně jediná věc – zato poměrně zásadně. Nevím, co to je, zda nějaký reverb či jiný efekt, ale kytary zejména v klasickém blackovém trylkování mají podivný dozvuk, na který si ani s přibývajícími poslechy nemůžu zvyknout. Naopak Horghova souprava má sound perfektní, průrazné přechody, ostré kopáky, i virbl a činely jsou naprosto vyhovujícím způsobem sladěny se zbytkem. Basa je zde, snad s výjimkou závěrečné „Mighty Ravendark“, spíše tak do počtu, žádný pestrobarevný únik z rytmického pelotonu k nalezení není, ale nešlo by to bez ní. Když už jsem u té „Mighty Ravendark“ – na závěr jednoznačně důstojný epos, ale nevyhnu se srovnání s finálním songem na „All Shall Fall“ „Unearthly Kingdom“ – oproti němu mi totiž na konci novinky chybí ta perfektní gradace v průběhu skladby.

Vzato kolem a kolem, IMMORTAL nahráli i bez Abbatha album, které si tuto slavnou značku určitě obhájí. Některé výše zmíněné skladby mají vyšší tendenci zaujmout než jiné (př. „Blacker of Worlds“), z nichž si i po mnoha posleších nevybavím nějaký výrazný okamžik. Jako celek se ale „Northern Chaos Gods“ poslouchá dobře. Avšak návrat k devadesátkovému vyznění? Ani náhodou. Promomasáž byla důkladná, ale novinka jednoduše pokračuje v intencích předešlých alb. Pár dní zpět jsem si zrovna pustil „At the Heart of Winter“ a to je prostě jinde… Pokud se tedy vyhneme podobnému komparování s dnes již takřka nedosažitelnými metami, můžeme se k „Northern Chaos Gods“ vracet jako k příjemné desce, tak jako k předchozím albům IMMORTAL nebo sólovce ABBATH, ač osobně mám například „Sons of Northern Darkness“, „All Shall Fall“ nebo „Abbath“ v žebříčku o něco výš. 

Přesné hodnocení: 7.5/10

Seznam skladeb:

 1. Northern Chaos Gods
 2. Into Battle Ride
 3. Gates to Blashyrkh
 4. Grim and Dark
 5. Called to Ice
 6. Where Mountains Rise
 7. Blacker of Worlds
 8. Mighty Ravendark

Čas: 42:18

Sestava:

 • Demonaz – vokál, kytary
 • Horgh – bicí
 • Peter Tägtgren – basa

Oficiální web
Facebook
Nuclear Blast

sdílet
Přečteno: 1007xHodnocení autora: 7/10

Autor: Opat | Další články autora
Datum: 16. 7. 2018

FotoGalerie (Počet obrázků: 2)

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
disko
no zlatá ZAGORKA a KÁJA BOŽÁK Kozel Azazel Bobky Sazel | 26. 7. 2018 08:33:09

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

23. 10. 2018 | Autor: Johan
BANE vydávají nové album a mají k němu klipčtěte zde »

23. 10. 2018 | Autor: Johan
LUCIFER'S CHILD - Fall Of The Rebel Angels (lyric video)čtěte zde »

23. 10. 2018 | Autor: Mikael
Pozvánka na turné kapely QUATTRO BUGGYčtěte zde »

22. 10. 2018 | Autor: Johan
Vychází 84. číslo metalového Pařátučtěte zde »

22. 10. 2018 | Autor: Johan
MACHINE HEAD - ochutnávka z novinkyčtěte zde »

22. 10. 2018 | Autor: Mikael
EMERALD SHINE vydají debutové albumčtěte zde »

21. 10. 2018 | Autor: Johan
SOULFLY - lyric video ke skladbě z nového albačtěte zde »

21. 10. 2018 | Autor: Mikael
K25A vystoupí na těchto akcíchčtěte zde »

20. 10. 2018 | Autor: Johan
SPS věnovali klip Dee Dee Ramonovičtěte zde »

20. 10. 2018 | Autor: Mikael
MORRIGAN představují klip k songu "Zvrácené umění"čtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

23. 9. 2018 | Rozhovory
THRASH NIGHTMARE FESTIVAL – Jsme sice underground, ale chceme, aby se u nás kapely a fanoušci cítili co nejlépe a na akce se rádi vraceli.celý článek »

16. 10. 2018 | Reporty
ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHEREcelý článek »

8. 10. 2018 | Recenze
ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomícelý článek »

1. 10. 2018 | Recenze
Říjnové tipy – alba & koncertycelý článek »

7. 10. 2018 | Rozhovory
NECRODEATH – Chtěli jsme udělat nějaké retro album ve stylu, jaký měly kapely v 80. letech, a zdá se, že se nám to podařilo. Recenzenti totiž nebyli nikdy tak jednohlasní od dob našeho prvního a slavného alba Into the Macabre.celý článek »

2. 10. 2018 | Reporty
EJECUTOR, DEATHLY SCYTHE, RADIATION, LAID TO WASTEcelý článek »


Poslední diskuse

ASMODEUS (30 LET), CRUEL, INNERSPHERE
Datum: 17. 10. 2018 19:28:55
Autor: immortal
Titulek: Posila :-))

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 16. 10. 2018 21:51:05
Autor: immortal
Titulek: Áách

diskuse k článku »

BURYZONE ZINE No. 22
Datum: 15. 10. 2018 17:34:02
Autor: Bury
Titulek: Megnet

diskuse k článku »

VREID – Lifehunger
Datum: 15. 10. 2018 16:52:46
Autor: Opat
Titulek: ...

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 18:52:04
Autor: Kubina
Titulek: Peťan

diskuse k článku »

ČAD – Čertova kovadlina / LAHAR – Černý svědomí
Datum: 13. 10. 2018 13:19:38
Autor: Peťan
Titulek: Dlouho očekávané splitko

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama