ZINEKontaktSpolupráceRedakceLinksDatabáze koncertů

Fobia zine

INFO BOX

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, ET MORIEMUR - Smutnice tour - infočíst info »

APRIL WEEPS, ADOR DORATH, ARCH OF HELL, MATER MONSTIFERA, IGNEA - infočíst info »

DJEVELKULT (NOR) a NAURRAKAR v červnu vyrazí na turné - infočíst info »

METALGATE CZECH DEATH FEST 2018 - info + soutěž o volné vstupenky!číst info »

ENTER THE ETERNAL FIRE 2018 - infočíst info »

Týnecký Mazec 2018 - infočíst info »


Další nové články

21. 5. 2018 | Ankety
Promo ETEF 2018: BANE – „10 otázek“celý článek »

21. 5. 2018 | English
Promo ETEF 2018: BANE – „10 questions“celý článek »

18. 5. 2018 | English
Promo ETEF 2018: VOLTUMNA – „10 questions“celý článek »

18. 5. 2018 | Ankety
Promo ETEF 2018: VOLTUMNA – „10 otázek“celý článek »

17. 5. 2018 | Ankety
Promo ETEF 2018: BAD VICTIM – „10 otázek“celý článek »

16. 5. 2018 | Ankety
HEFAISTOVA LYRA – „Deset otázek“celý článek »

13. 5. 2018 | English
BORGNE – I still make albums like a movie, with a start and an end, a story and a timeline.celý článek »

20. 4. 2018 | Ankety
ŠVINDL – „Deset otázek“ celý článek »


Koncerty

22. 5. 2018
Divadlo Pod lampou, Plzeň
Life in Vacuum /can & Kosi Idina >22.5< Pod lampou...

25. 5. 2018
ČESKÉ BUDĚJOVICE - MC Fabrika
Turné na podporu nové desky AMNESIA kapely INNERSP...

25. 5. 2018
Papírna, Plzeň
Toundra /sp & Five Seconds to Leave + Ydintalvi > ...

25. 5. 2018
Papírna, Plzeň
Toundra /sp & Five Seconds to Leave + Ydintalvi > ...

26. 5. 2018
PLZEŇ - Divadlo Pod Lampou
Turné na podporu nové desky AMNESIA kapely INNERSP...

26. 5. 2018
Mladá Boleslav-Orthodox club/Farářova sluj
SOBOTA 26. 5. 2018 ORTHODOX CLUB / FARÁŘOVA SLUJ M...

4. 6. 2018
Bratislava - Fuga
WIEGEDOOD - post blackmetal, členovia AmenRa, Oath...

8. 6. 2018
Kemp Černá Louže, Černá Louže 15, Rynoltice
Rock - metalový dvoudenní festival nejen pro motor...

Naše profily

RSS kanál RSS kanál
myspace
bandzone

Web Archiv


BRUTAL ASSAULT
» Reporty » ABYSMAL GRIEF, ANTIVERSUM, BAJONET

10. 5. 2018ABYSMAL GRIEF, ANTIVERSUM, BAJONET

6. 5. 2018, Mladá Boleslav – Farářova sluj

Když jsme vyčmuchali, že se bude konat koncert ABYSMAL GRIEF v Mladé Boleslavi, přišlo nám to v prvním momentě jako sci-fi. Pohled druhý ale nabídl jiné vysvětlení – Farářova sluj. O tomto místě kolují po republice legendy a to, že se v tomto prostoru ocitli zrovna ABYSMAL GRIEF, je sice náhoda jako prase, ale minimálně nás čtyři obdivovatele téhle skvělé party velice potěšila. (Coornelus)

Boleslav, Boleslav, překrásné město, zpívá se jedné lidové písni. A tak jsme se rozhodli, že si tuto informaci ověříme na místě samém. Přece jen se nám nechtělo věřit, že by mohlo být něco překrásného na městě, kde třetinu plochy zabírají montážní haly automobilky, třetinu sídliště pro pracovníky Škodovky, třetinu běžná městská zástavba a navíc v něm byl zavražděn kníže Václav… (úsměv) (Johan)

Důvodem cesty na sever ale nebylo hledání překrásna, nýbrž záležitostí z opačného spektra – koncert italských pohřebáků ABYSMAL GRIEF. Tahle obskurní parta se nám kdysi zalíbila (už je to tři roky…), když se jí podařilo roztancovat Modrou Vopici, a jakmile se objevila informace, že skvadra funerale vystoupí v legendami opředené Farářově sluji, byly důvody k výletu hned dva. Napřed jsme ale přece jen okoukli kus města a nutno uznat, že náměstí a přilehlé okolí vypadá hezky, v hospodě u hradu se dobře jí a ani sídliště na okraji města nepůsobí skličujícím dojmem – naopak nás překvapila všudypřítomná čistota a upravené bytové domy. (Johan)

Farářova sluj nás taky překvapila. Z vyprávění kamarádů působil klub jako prostor pro romantické duše a těmi rozhodně jsme. (úsměv) K sluji jsme ale dorazili z druhé strany než znalí návštěvníci (přes zanedbaný prostor s upozorněním, že tudy jdeme na vlastní nebezpečí; když jsme ale našli ty správné přístupové schody, stejná informace by jim taky slušela – úsměv) a záhy jsme zjistili, že je to opravdu bizarní místo. Podzemní prostor složený ze dvou kobek s klenutými stropy je vyzdobený typickými metalovými atributy (lebky, kosti, kříže…), vyvýšené pódium jen tak tak pojme pět muzikantů, nechybí bar ani pár stolů a míst k sezení – tipuji, že při stohlavé návštěvě je prostor nacvaknutý k prasknutí. (Johan)

Výlet naplánovaný s dostatečnou rezervou, aby se stihlo projít náměstí a posilnit se před večerní smuteční záležitostí, se za prosluněné neděle začal malinko komplikovat při hledání klubu. Na uvedené adrese se nacházela hospoda, která byla ale zavřená a tak jsem si vzpomněl na našeho kolegu Peťana, jak mi popisoval svou vlastní zkušenost s hledáním sluje. Nakonec jsme ji našli i my, ač to bylo stylem: vezmeme to zkratkou, zato je to dál a horší cestou. Prostor už dostatečně popsal Johan a tak teď něco k hudbě samotné. (Coornelus)

Na poněkud nesourodé trio kapel sto lidí nedorazilo, takže se v kobkách nechalo vcelku bez problémů existovat. Tipoval bych zhruba padesátku hlav, které se trousily relativně pomalu, asi tušily, že avizovaný začátek je u pana faráře jen orientační. Nás průtahy trochu mrzely, protože nás čekala dlouhá cesta domů a radši bychom akci viděli zakončenou v půl dvanácté než v jednu po půlnoci… Jenže na spěch si nikdo nehrál, neděle neneděle, všechno v klídku, ABYSMAL GRIEF si nazvučili, pak všechno sbalili a totéž se jali činit BAJONET. Ti začali hrát po 21. hodině a nasypali do celkem vstřícně reagujícího publika necelou půlhodinu rabijáckého thrash metalu. Krátké palby podávalo trio s příkladným nasazením, pár jankovitých jedinců se pustilo do tance, ale nepřítelem číslo jedna byl zvuk. Kytara byla málo slyšet, stejně tak Studnův občasný zpěv, takže to byla spíš taková rytmická jízda plná basů, bicích a samozřejmě hrdelního Mámina řevu. BAJONET se s ničím nemažou, jejich muzika je přímočará a staroškolská zároveň, ale ve srovnání s řadou tuzemských thrashovek nepůsobí kapela tak přesvědčivým dojmem. Je to prostě takové neotesané a humpolácké. (Johan)

První na ráně byli BAJONET. Kapelu v podstatě znám jen podle názvu a krátké letité zkušenosti v rámci jednoho festivalu. Jelikož se nepovažuji za příznivce thrashe, natož jeho neotesané podoby, která se dá chytře zamaskovat pod název old school, logicky mě nemohl jejich set nijak zaujmout. Na nějaké hodnocení nemám ty správné thrash a staré buňky a dvě skladby, které jsem dal a při nich vyslechnul něco o jakémsi „kaďáku“, mi úplně stačily. (Coornelus)

ABYSMAL GRIEF jedou turné společně se švýcarskými ANTIVERSUM. Do této doby pro mě  jméno zcela nové. Domácí poslech poměrně navnadil a sliboval zajímavý zážitek. Kapela holduje black/deathu, kdy se pouští do ploch, kterými disponují PORTAL. Oproti protinožcům jsou však ANTIVERSUM mnohem stravitelnější, ale jestli nepatří PORTAL k jejich oblíbencům, tak… Ve velkém úžasu sledujeme set, který disponoval skvělým soundem, při absenci zvukaře a ne zcela jednoduché hudbě mi to není jasné ještě teď, jak se tak dobrý sound povedl. (úsměv) Pětice nastolila už v tak malém klubu ještě o něco větší pocit sklíčenosti. Jejich „táhlejší“ a deathové atmosférické plochy byly často přebity blackmetalovými sypačkami a oboje to fungovalo kupodivu velmi dobře. ANTIVERSUM zanechali v posluchačích velký dojem a atmosféru před hlavními hvězdami příkladně nahustili. (Coornelus)

Švýcarští ANTIVERSUM předvedli, že dělají zajímavou muziku a umí ji věrohodně podat. Death metal s blackovými náznaky vyzněl přesvědčivě, na čemž se kromě umu muzikantů nemalou měrou podílel zvuk. Bylo až neuvěřitelné, že s tak omezeným technickým vybavením (žádný zvukař, zvuk se nastavil na

pódiu a když něco nesedělo, vrchní velitel naznačil kytaristovi, aby otočil kolečkem doprava…) dosáhla kapela poslouchatelného vyznění – kdyby ne, jejich koncert by neměl smysl, protože šlo o hodně technickou záležitost. Kytary vyluzovaly potemnělé melodie, zpěvák do toho freneticky řval a dobrou práci odváděl i mistr za bicími. Překvapivě zajímavý koncert, ale že bych se ke kapele vracel při domácím poslechu, to asi ne. (Johan)

ABYSMAL GRIEF jsou pro mě jednou z těch mála kapel, která spadá do kategorie srdečních záležitostí. Jejich doom metal s funerální tématikou je tak silná káva, že mu nedokážu odolat. Jak moc mě baví jejich studiová podoba, tak s tou živou dostává tahle parta další rozměr. Jsem moc rád, že jsem měl možnost skupinu vidět během pár let potřetí, a i když se už asi nikdy žádný koncert nevyrovná tomu v Modré Vopici, spatřit na vlastní oči jejich set je stále zážitek. Přijde mi, že i kdyby tahle parta hrála pro pět lidí, nepodcení nic. Svědčí o tom výzdoba pódia, na němž nechyběl nezbytný a dominantní prvek – oltář před Labesovými klávesami, smuteční umělé květiny, na kraji stage vyskládané hřbitovní svíčky, kovový plůtek a zapálené dvě louče. V této souvislosti bylo dobře, že s sebou kapela měla svého člověka, kterého jsme ze začátku měli za pomocníka-technika, ale postupně během setu vykonával funkci bodyguarda a hasiče, protože podnapilá dvojice úderníků v první řadě si neustále chtěla s vystavenými věcmi hrát. Asi nerozuměla italskému no. (úsměv) (Coornelus)

ABYSMAL GRIEF začali sice pozdě, ale moje předkoncertní rozmrzelost z představy, co mě ráno čeká a kdy že to až půjdu spát, naštěstí během prvních not opadla. Jak vtáhnout lidi do děje lépe vymyslet nešlo. První věcí totiž byla jedna z top hitovek „Hidden In The Graveyard“ z nejlepšího alba kapely „Feretri“. Jak před koncertem nastínil zpěvák Labes, ABYSMAL GRIEF mají velké množství skladeb a vzhledem k tomu, že mají od ledna venku své páté velké album, chtějí hrát věci právě z něj a tak zamrzela absence „Sinister Gleams“, ale to je tak jediná věc, která mi v jejich setu chyběla. Exkurzi do nové desky odstartovala chytlavá „Behold The Corpse Revived“, u které nechyběly ani housle, které sice logicky hrály z playbacku, ale každému to bylo v danou chvíli úplně jedno. Průřez tvorby reprezentoval i debut a z něj geniální skladba „The Necromass: Always They Answer“, jenž se po pomalém uspávání ve své druhé polovině změní v pohřební taneční čardáš. Počáteční tvorbu kapely představila věc „Borgo Pass“ ze šestnáct let starého singlu „Hearse“, z které je silně cítit ovlivnění gotickou scénou, a to hlavně v klávesách. Zařazení „Borgo Pass“ do setlistu bylo překvapením. ABYSMAL GRIEF by mohli hrát tři hodiny a pořád by měli co nabídnout, ale naštěstí neopomněli doomový šlágr „Crypt Of Horror“, který svým riffem nahání mráz na zádech a nutí i slušné lidi hrozit. (úsměv). Po takové siné záležitosti byla následující „The Samhain Feast“, která svým rockovým rifem  náladu trochu odlehčila, slabší káva, a bylo jasné, že vrchol vystoupení byl už dobyt předchozí hitovkou. (Coornelus)

Hlavní hvězdy večera samozřejmě vyzdobily pódium spoustou svíček, kytek, věnců a dalších hřbitovních propriet, i když asi musely s výpravností trochu slevit – pódium přece jen nebylo tak prostorné. Ale hořící svíce samozřejmě atmosféru koncertu dodaly, ale hlavně ji dokázala navodit kapela. Od prvního tónu působili ABYSMAL GRIEF jako opravdoví obstaravatelé pohřbů, hlavně smuteční řečník Labes C. Necrothytus, který kromě smutečních proslovů obstarával i teatrálně a někdy až kýčovitě znějící klávesy. U jiných kapel by člověk trochu kroutil hlavou nad určitou naivitou, ale Italové jsou natolik zajímaví a sví, že k nim tahle lehce pokleslá poloha parádně sedí. Zvukař-nezvukař opět dokázal nastavit výborný zvuk a kapela tak mohla předvést celou řadu neskutečně chytlavých hitovek – snad jen ve dvou případech, kdy skladby postrádaly onen silný hitový potenciál, jsem si říkal, že to není úplně ono. Uvidíme, s jakou se ABYSMAL GRIEF představí na Brutalu, doufejme, že dostanou prostor na Oriental Stage někdy kolem půlnoci, to by jim slušelo. (Johan)

ABYSMAL GRIEF disponují uměním složit silné skladby a opět dokázali, že jsou jedinečnou kapelou. Jejich pokleslý kabaret, kdy některé postupy, hlavně ty klávesové, společně s výzdobou pódia působí chvílemi tak pitomě kýčojdně, až se to mění v něco geniálního. Když k tomu připočteme Labesovu živou prezentaci (kdy se klidně táhne na pódium s cylindrem, který má za celou dobu na hlavě asi pět vteřin), vytvoří vše dohromady skvěle fungující celek, takže je silným zážitkem tuhle partu vidět. A už teď se těším na jejich set na letošním BA. Doufejme, že na Oriental stage, jinak by to s touhle kapelou ani nešlo. (Coornelus)

Ačkoliv se večírek poněkud protáhl, dopadla naše první cesta do sluje na výbornou, pro mě hlavně díky famóznímu představení ABYSMAL GRIEF. S jejich setem panovala spokojenost v celé naší čtyřčlenné výpravě, jejíž členy tímto zdravím a děkuji jim za milou společnost. (Johan)

Celkově hodnotím výlet do končin, kam normálně nezabloudím, jako fajn výlet. Farářova sluj je zajímavé místo, kde se odehrávají koncerty kapel, kdy jeden žasne. Tento týden tam třeba hrají SKELETAL REMAINS a tak je evidentní, že lidi chodí a farář tak může pořádat večírky, jako byl právě tento. Díky za to! (Coornelus)

sdílet
Přečteno: 258x Autor: redakce | Další články autora
Datum: 10. 5. 2018

FotoGalerie (Počet obrázků: 1)

Diskuze (Počet příspěvků: 1)
Abysmal Grief
Parádní report! AG byli tenkrát ve Vopici legendární a jak vidím, i tentokrát to bylo silné. Skvělé počtení :-) PS: Já už bych tu Sluj po letech asi taky nenašel :D Peťan | 10. 5. 2018 08:44:56

celá diskuze » | vložit příspěvek »Novinky

22. 5. 2018 | Autor: Mikael
Výroční koncert PILSNER OIQUELL proběhne tuto sobotučtěte zde »

22. 5. 2018 | Autor: Mikael
FLOTSAM AND JETSAM - "Monkey Wrench" (lyric video)čtěte zde »

21. 5. 2018 | Autor: Johan
CATASTROFY představují skladby z nového alba Besnotačtěte zde »

21. 5. 2018 | Autor: Mikael
AMORPHIS - "Amongst Stars" (official video)čtěte zde »

20. 5. 2018 | Autor: Mikael
THE ROCKET DOGZ mají nový videoklipčtěte zde »

20. 5. 2018 | Autor: Johan
MASÁŽ / MASSOLA [split LP + MP3, 2018]čtěte zde »

19. 5. 2018 | Autor: Johan
Aerodrome Festival: letošní soupisku zahraničních účinkujících uzavírají HALESTORMčtěte zde »

19. 5. 2018 | Autor: Mikael
Skupina SAGE připravuje novou nahrávkučtěte zde »

18. 5. 2018 | Autor: Mikael
Aktuální video od PERFECT PLANčtěte zde »

18. 5. 2018 | Autor: Coornelus
LEPROUS a AGENT FRESCO na Slovensku a v Českučtěte zde »

další novinky ...

Reklama

flash player not installed

Nejčtenější za 30 dní

22. 4. 2018 | Rozhovory
EXORCIZPHOBIA – Je hodně důležité udržet v mladých lidech povědomí o událostech našich dějin minulého století.celý článek »

25. 4. 2018 | Reporty
ETERNAL NOISE MISERYcelý článek »

8. 5. 2018 | Reporty
STÄLKER, LAHAR, MURDER INC.celý článek »

20. 5. 2018 | Rozhovory
SOLFERNUS – Podle dostupných informací jsme jediná metalová skvadra na světě s tímto názvem.celý článek »

14. 5. 2018 | Recenze
FORGOTTEN SILENCE – Krascelý článek »

26. 4. 2018 | Recenze
DILIGENCE – Abundance in Exertioncelý článek »


Poslední diskuse

DEMON HEAD, THE TOWER, TRAHIR
Datum: 22. 5. 2018 23:09:58
Autor: mičl
Titulek: tu coor:

diskuse k článku »

DEMON HEAD, THE TOWER, TRAHIR
Datum: 21. 5. 2018 08:32:52
Autor: Coornelus
Titulek: ...

diskuse k článku »

ANGELUS APATRIDA, SKELETAL REMAINS, TRALLERY, MURDER INC., CENTRATE
Datum: 17. 5. 2018 13:15:28
Autor: Peťan
Titulek: Pavle:

diskuse k článku »

ANGELUS APATRIDA, SKELETAL REMAINS, TRALLERY, MURDER INC., CENTRATE
Datum: 17. 5. 2018 11:17:57
Autor: Pavel
Titulek: WTF

diskuse k článku »

DEMON HEAD, THE TOWER - info
Datum: 17. 5. 2018 09:02:13
Autor: Peťan
Titulek: Harmonogram

diskuse k článku »

FORGOTTEN SILENCE – Kras
Datum: 15. 5. 2018 22:04:53
Autor: onehalph
Titulek: infoweb

diskuse k článku »


Partnerské weby

Fobia Distribution e-shop Metalopolis.net Metal Forever & Metal Man True empress

Reklama